Jump to content


Photo
- - - - -

Intelektualna svojina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

Poll: Da li podravate koncept "intelektualne svojine"? (130 member(s) have cast votes)

Da li podravate koncept "intelektualne svojine"?

  1. Podravam u potpunosti, i SVE to imam (knjige, filmovi, muzika, softver...) je legalno (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  2. Podravam ali mi se "provue" i neto nelegalno (18 votes [14.40%])

    Percentage of vote: 14.40%

  3. Podravam ali imam dosta toga nelegalnog jer drugaije to ne bih mogao priutiti (45 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

  4. Ne podravam ali se protivim i pirateriji - smatram da bi sve trebalo biti besplatno (warez) (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  5. Ne podravam, protivim se i pirateriji ali volim i da kupim poneki original isto zbog pakovanja i/ili kvaliteta (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Ne podravam i nemam nita ni protiv pirata dokle god bude potrebe za njima (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  7. Ne podravam, ne protivim se pirateriji ali volim da kupim i poneki original zbog pakovanja i/ili kvaliteta (9 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  8. Uopte ne razmiljam o tome i imam i legalne i nelegalne stvari (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  9. Neto deveto (14 votes [11.20%])

    Percentage of vote: 11.20%

Vote Guests cannot vote

#31 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 05 June 2006 - 00:17

glasala za "nešto deveto"

poštujem tuđi intelektualni trud, ali prezirem mega-industriju koja parazitira na njemu
cenu proizvoda ne dižu autorske tantijeme, nego dizajneri, advertajzeri, spineri, agenti, advokati, urednici, izdavači, sekretarice, kuriri...

#32 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 05 June 2006 - 00:20

QUOTE(srdjann @ 3 Jun 2006, 01:19)
Moguće, ali je činjenica da iako siromašni oni nikada ne bi krali od drugih ono što ne mogu da priušte dok sa druge strane imaju nelegalan softver, muziku, filmove, knjige... I siguran sam da sebe ne smatraju lopovima niti kada se pogledaju u ogledalo kažu "gdej' si krimose?" wink.gif iako, navodno, intelektualnu svojinu smatraju svojinom.

Evo sad pitanje za one koji su zaokružili 2 i 3: da li sebe smatrate lopovima i ako ne, zašto ne kada već intelektualnu svojinu smatrate regularnom svojinom?

i najbitnije: da li, iskreno, intelektualnu svojinu smatrate jednako vrednom kao i ostalu svojinu?

(ajde, ajde, ima vas preko 50% od ukupnog broja cool.gif)



ja mislim da bi ljudi krali i drugu svojinu kaa ne bi postojala mogucnost d budu uhvaceni.

#33 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 05 June 2006 - 00:57

QUOTE(Mioba @ 5 Jun 2006, 01:17)
glasala za "nešto deveto"

poštujem tuđi intelektualni trud, ali prezirem mega-industriju koja parazitira na njemu
cenu proizvoda ne dižu autorske tantijeme, nego dizajneri, advertajzeri, spineri, agenti, advokati, urednici, izdavači, sekretarice, kuriri...

" Jedem meso ali prezirem mesnu industriju"............

#34 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 05 June 2006 - 01:02

QUOTE(BlackDog @ 5 Jun 2006, 01:57)
" Jedem meso ali prezirem mesnu industriju"............

pa jedi industriju dry.gif

#35 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 05 June 2006 - 07:18

QUOTE(mango @ 5 Jun 2006, 01:20)
ja mislim da bi ljudi krali i drugu svojinu kaa ne bi postojala mogucnost d budu uhvaceni.


Već smo ćaskali o tome na topicu "Da li biste opljačkali banku?" smile.gif

Kakogod, to takođe pokazuje koliko ljudi generalno poštuju nepovredivost tuđe privatne svojine i potpuno ide u prilog tezi da je nepovredivost privatne svojine utopija i da će to morati da se menja... cool.gif

No, to je već druga priča...

#36 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 05 June 2006 - 07:39

Glasao za opciju 3.

Podrzavam ali se ipak drzim one izreke: ako si u Rimu ponasaj se kao Rimljanin. smile.gif Obzirom da zivim u Srbiji i da je ovde piraterija legalna stvar nemam nameru da izigravam budalu i da licnim primerom isterujem pravdu. Neko ce da mi kaze hvala? Mirnije cu da spavam? Boli me bas uvo...

Takodje legalne stvari su prilicno nedostupne. Gde ja u Beogradu da kupim recimo original igricu Football Manager za koju bih bio spreman da platim €30ak? Pretpostavljam da je nema nigde u legalnoj prodaji. Cak i ako mi neko iskopa tipa jednu prodavnicu to me nece zadovoljiti. Boli me bas uvo da obilazim pola grada ili da vadim karticu za kupovinu preko neta, da se cimam i placam postarinu. Neka mi obezbede prodavnicu na jedno kilometar-dva od gajbe i drage volje cu kupiti. Legalistima je u interesu da prodaju svoj proizvod. Ne treba kupac da juri prodavca vec obrnuto. Obzirom da me ne jure necu ni ja njih. Mnogo mi je lakse da skinem sa neta.

#37 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 05 June 2006 - 08:15

ja se pronasla u indyjevoj opciji.i boli me uvo za velike tvrtke,nek se bogate koliko hoce,nemam namjeru da ih sabotiram,i mislim da treba stititi intelektualnu svojinu-kao bilo koju drugu-ali kupujem pirate jer mi se moze da ne budem uapsena zbog istog.racionalno.

#38 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 05 June 2006 - 10:25

I ja sam glasao za opciju tri. Deo softvera koji koristim je piratskog porekla jer nemam drugog izbora, mada sam svestan da je to piraterija i da je to loše. Ipak, smatram da je "krivica" u vezi s krađom intelektualne svojine podeljena. Pirateriju bi svakako mogli da smanje izdavači kad bi bili malo manje gramzivi, a ne da stalno kukaju da neko drugi treba da ih štiti.
S druge strane, krađa je krađa, i ako je nešto neopravdano skupo, to mi nikako ne daje pravo da to prosto uzmem, čak i ako mogu.
Poseban slučaj je softver, koji se verovatno najviše krade od svih intelektualnih "artikala". Pa ne zato što je ljudima toliko nasušno potreban i što nemaju alternative, nego zato što se najlakše krade.
Na primer, ja bih voleo da imam BMW Z4, ali nemam para za njega, niti mogu da nađem ortaka koji će mi odštancovati jeftinu kopiju Z4, 100% istovetnu orginalu, jedino na pakovanju ne piše BMW, nego Maxell ili Verbatim. Ali to mogu da uradim s praktično bilo kojim softverom koji mi zatreba.
Međutim, i softver je roba kao i svaka druga, što znači da ima svoju cenu. Da li je premala ili prevelika, to je pitanje ekonomije i tržišta. Ali dugoročno gledano, pitanje je da li proizvođač ima baš toliko štete koliko tvrdi. Ako je neko počeo sa piratskom kopijom Windowsa/Officea, da li će kad bude i prilici da nabavi legalan softver, naprasno preći na Linux/OpenOffice? Sumnjam.
Kod softvera nije odlučujuća samo cena, ima i mnogo drugih stvari, što Linux najbolje dokazuje. Iako je vrlo kvalitetan i praktično (ali ne i sasvim) besplatan, Microsoftu i ostalim kompanijama koje papreno naplaćuju svoj softver nikad nije bolje išlo. Ljudu plaćaju veike pare Microsoftu ili krše zakon kradući njegov softver, uprkos tome što postoji alternativa. Verovatno zato što ta alternativa i nije baš alternativa.

#39 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 05 June 2006 - 10:34

2Mashionovodja:

el stvarno nemas nelegalno nabavljenu muziku i filmove?
ako imas,jel tu odustajes od svojih ideala zarad obrazovanja kao viseg cilja- ili si prosto sklon racionalizaciji kad napravis neko nepocinstvo?

#40 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 June 2006 - 11:04

bwahahahaha, ja sam onda grand-theft razbojnik!

hiljade mp3 pesmica, od klasike do najsvezijeg, svezeg Nigrutina.

filmova na tone, vecinom starije produkcije, a i ko bi danas prikazivao Wild bunch i Potemkina?

Simpsonovih, Futurame i South Parka koliko ti volja!

Profi programe u vrednosti, pih, cetvrt miliona dolara (sve zarad obrazovanja, molicu lepo!).

Elektronske knjige da ne pominjem, kako struka, tako DVC ili Enciklopedija ruske istorije...

Apsite me, apsite me! tongue.gif

#41 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 05 June 2006 - 11:45

Kad tad ce se internet morati dovoditi u red. Englezi su tu najblizi nekom resenju i koliko sam cuo pokusace prozvati na odgovornost lokalne provajdere odnosno omoguciti autorskim zastupnicima da preko provajdera dodju do podataka osobe koja je ilegalno ponudila softwere, mp3. i sl. na netu.

Inace mislim da prosecan surfer relativno brzo odustane od masovnog skidanja koje je narocito interesantno u prvih godinu dve iz prostog razloga sto tu i tamo zakaci po neki virus, prepuni hard-disk i najprostije receno uspori ili totalno izrabi kompjuter. Pored toga, tkz. sloboda na internetu isti pravi sve gorim i gorim. Milioni popupova na tkz. piratskim sajtovima i jos milioni spyware takve avanture cine sve dosadnijim i stetnijim gde se veoma malo vodi racuna o svom vremenu koje bukvalno leti. I da vas neko pita pre pocetka da li imate u planu danas provesti ispred monitora desetak sati siguran sam da bi ste negativno odgovorili pa cak i izmislili da to nije to nego da vi u medjuvremenu jos ponesto radite i sl. U principu nemate nikog iznad glave da vam istinu saopsti u lice i mozete relativno lako slagati sebe ili vec oprobano reci 'ma zabole me'. Zabole i ostale, u to budite sigurni, ali ne zabole one cija plata bukvalno zavisi od vaseg klika koji ste spremni da uradite da bi ste opet dosli do nekog sta znam, filma, mp3. ili programa koji ste odjednom pozeleli da cujete ili imate. Ovde sam siguran da je veoma mali broj onih koji stvarno ne mogu da kupe taj cd ili program koji im je neophodan. Podvalcim rec neophodan. Zauzvrat ogroman je broj onih koji skidaju ama bas sve i svasta sto im u sustini i ne treba ali trpaju u ostavu, elem tavan i sl. za kasnije, tj. ako nekad zatreba. Tu se misli na drugare, prijatelje pa cak i najblize. Ono, ovaj cd rezem za kevu jer ona voli ovak'e pesme, ili cale slusa ovo stalno na radiju aj'da ga obradujem citavim cd-om. Oni naravno svi srecni jer ih se dete setilo i pri tome zatvaraju oci na cinjenicu da je rec o ilegalnoj radnji. Takav poklon se cuva u slamaricama i pokazuje kao ponos familije... c c c

Bez namere da vam solim pamet, zelim samo da napomenem da su gubici medijskih industrija ogormni i da je sve veci broj ljudi koji ostaju bez posla bukvalno izazvan piraterijom. Zemlje clanice EU su u velikoj muci kako naci pravo resenje. Jedna od opcija koja je aktuelna ovih dana jeste lazna mogucnost skidanja, odnosno pojavljivanje velikog broja sajtova sa kojih ce jos lakse biti skinuti film, muziku i sl. i prilikom otvaranja unistiti vas hard disk. Ova tema je u raspravi (ovo pouzdano znam) i problem je oko sakrivanja informacije da vam eventualno skidanje moze unistiti disk-kompjuter. Naime, prema zvanicnom zakonu u Holandiji download nije zabranjen ali jeste ponuda pa je samim time ovakvu opciju skoro nemoguce izvesti. Za sada. Podrska se daje i engleskoj opciji gde ce se provajderi pozvati na odgovornost o kojoj sam pisao.

Sta licno mislim;

Mislim da tu i tamo treba omoguciti razmenu sa prijateljima, poznanicima itd. jer je toga uvek bilo ali isto tako konkretnim strogim zakonima samnjiti mogucnost piraterije koja je za sada prevelika. Uvek kupujem originalne programe koji su mi neophodni za posao, hobi i sl. Sa muzikom je malo drugacije. Ako je rec o favoritnim izvodjacima uvek kupujem originalni cd-dvd iz prostog razloga sto je po meni jedino tako moguce kompletno uzivati. Ne, nije rec o savesti nego o kvalitetu koji u vecini slucajeva zaista odudara od net izdanja. Tako je i sa filmovima. Neuporedivo je lepse gledati originalni film sa npr. 5.1 opcijom nego kopiju makar bila dzaba. Ne iskljucijem mogucnost da bih drugacije razmisljao da sam student sa skromnim mogucnostima ali sam siguran da ni tada ne bih hrlio za necim sto me bas i ne zanima bez obzira da li je besplatno.

#42 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 05 June 2006 - 13:19

Glasao za poslednju opciju.

Podržavam to da neko, ako želi, može da zaradi na svom proizvodu. Ali sa druge strane ne mogu da podržim raznorazne mere koje predlažu borci protiv piraterije, a koje se sprovode u ovoj ili drugim državama, kao što su takse koje dižu cene praznih CDa i DVDa u nebesa, ograničavanje download limita kod broadband interneta, špijuniranje kompjutera i aktivnosti na internetu bez sudskog naloga. Sve te mere su isto toliko 'kriminalne' i nemoralne koliko i sama piraterija.

Ah, da, i imam i originale i (većinom) falsifikate. wink.gif

#43 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 05 June 2006 - 13:52

Ma kako izgledala nelogicno - glasao sam za 5 opciju.

Danasnji koncept intelektualne svojine nikako ne mogu da podrzim. Za razliku od srdjanna ne mislim da ce propasti ili da je suvisan, naprotiv. Samo ga treba pazljivo redefinisati.

Posebno u umetnickim oblastima - tu se hoda po tankoj zici koja razdvaja pravo na intelektualnu svojinu i totalnu anonimnost. Mislim, gde je interes artiste da svoje delo skriva rigidnim branjenjem prava, a sa druge strane - od cega ce ziveti ako sve pruza na izvolte?

Ja bih samo zabranio bespravnu komercijalizaciju tudjeg rada, a sve ovo sto danas smatramo vidom piraterje (skidanje sa neta za dz. i za svoje potrebe) - ostaviti sa ove strane zakona.

#44 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 05 June 2006 - 13:56

Slažem se sa ovim delom o beskompromisnoj zaštiti privatnosti. Telefoni, kuće, računari predstavljaju nedodirljivo lično dobro.

Preturanje po nečijem računaru radi otkrivanja podataka o pirateriji jednako je moralno koliko i prženje tabana jednosmernom strujom radi iznuđivanja priznanja.

#45 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 05 June 2006 - 14:19

QUOTE(morgana @ 5 Jun 2006, 11:34)
2Mashionovodja:

el stvarno nemas nelegalno nabavljenu muziku i filmove?
ako imas,jel tu odustajes od svojih ideala zarad obrazovanja kao viseg cilja- ili si prosto sklon racionalizaciji kad napravis neko nepocinstvo?

Imam nešto muzike koju sam pre više godina nabavio kod pirata jer nije ni mogla da se nabavi na drugi način. Čovek je imao takav katalog rock and roll i blues izvođača da sam pao na teme jer sam vrlo slab na blues, naročito akustičan. Ali to je bilo dosta davno, sada kupujem najčešće kod Mamuta, mada ne tako često. Jedno vreme sam se interesovao za Kazaa i slične mreže za razmenu ali sam brzo odustao posle onih priča o širenju virusa.
Ilegalnih filmova stvarno nemam, ne zbog antipiratskog principa, nego zato što imam premalo vremena za gledanje (radim praktično dva posla) i ne zanima me da pravim kolekciju. Možda eventualno kolekciju snimaka koncerata ili muzičkih filmova. Ali to će biti tek kad odem u penziju cool.gif
Priznajem skrušeno da od svega nelegalnog, najviše imam softvera, mada u poslednje vreme i to izbegavam i pokušavam da nađem alternativu. Čovek se prosto začudi kakvog sve cool softvera ima za džabaka na www.download.com i sličnim sajtovima.