Jump to content


Photo
- - - - -

Intelektualna svojina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

Poll: Da li podravate koncept "intelektualne svojine"? (130 member(s) have cast votes)

Da li podravate koncept "intelektualne svojine"?

  1. Podravam u potpunosti, i SVE to imam (knjige, filmovi, muzika, softver...) je legalno (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  2. Podravam ali mi se "provue" i neto nelegalno (18 votes [14.40%])

    Percentage of vote: 14.40%

  3. Podravam ali imam dosta toga nelegalnog jer drugaije to ne bih mogao priutiti (45 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

  4. Ne podravam ali se protivim i pirateriji - smatram da bi sve trebalo biti besplatno (warez) (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  5. Ne podravam, protivim se i pirateriji ali volim i da kupim poneki original isto zbog pakovanja i/ili kvaliteta (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Ne podravam i nemam nita ni protiv pirata dokle god bude potrebe za njima (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  7. Ne podravam, ne protivim se pirateriji ali volim da kupim i poneki original zbog pakovanja i/ili kvaliteta (9 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  8. Uopte ne razmiljam o tome i imam i legalne i nelegalne stvari (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  9. Neto deveto (14 votes [11.20%])

    Percentage of vote: 11.20%

Vote Guests cannot vote

#106 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 10 September 2009 - 01:03

Ajde bre, pa bez rapida i slicnih sajtova i tog skidanja internet ne bi bio ni pola koristan kao sto jeste u ovakvim sugavim zemljama, a i zivot ne bi bio isti u njima. Eto, kako bi neko mogao da gleda neku seriju sutradan od kad se emituje epizoda da nema onih koji je odmah ucitaju na rapid? Da ceka ove ovde tri godine da otkupe seriju? To je prevazidjeno, a i oni je nece nikad otkupiti ako u njoj nema ili nekoliko ubijenih ili nekog primitivizma. Znaci, skidanje je zakon, a kome se to ne svidja, to mu je sta mu je, moze samo da place ili da se prilagodi novom dobu.

#107 fobos

fobos
  • Members
  • 9 posts

Posted 10 September 2009 - 11:23

ovaj zakljucak je po mom misljenju isuvise pojednostavljen...po toj logici je npr.oduzimanje imovine od robovlasnika americkog juga nakon pobede jenkija u gradjanskom ratu bilo kradja, oduzimanje imovine francuskih plemica od strane republike (za koju se zna kako su je stekli) predstavlja takodje kradju, konfiskovanje imovine ratnih profitera i kolaboracinista je takodje kradja, pa i oduzimanje imanja od dahija koji su vladali srbijom pre prvog srpskog ustanka...

ovakav zakljucak podmecu vlasnici multinacionalkiu tom smislu, navescu cuvenu formulu Huga Grocijusa:


'serb_pagan', zboriš lepo, i ja se slažem s tobom, osobito sa Gorcijusom, ali zaboravljaš na samo jedan detalj: kada počinje istorija? Ne zaboravi da i za robovlasnike američkoga juga, kao i za novokomponovane naše bogataše, vredi isto: uzeli su nešto što nije njihovo, neki prevarom, neki nasilno, pa sledom toga robovlasnici nisu bili vlasnici ni ljudi ni zemlje, naime, nitko normalan ne bi im smeo priznati to vlasništvo, mada su oni sami tvrdili da su vlasnici, i to na osnovi važećih zakona, dakle legalno! Oduzimanje te imovine nije krađa nego čin pravde! (Usput, krađa je kada mi netko u tramvaju uzme novčanik a da ja ne primetim, a pljačka je kada mi to uzme uz pretnju pištoljem.) Tvoj primer ne dezavuira moju osnovnu postavku da je uzimanje nečega bez pristanka vlasnika krađa ili pljačka.

#108 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 10 September 2009 - 11:53

Ne zaboravi da i za robovlasnike američkoga juga, kao i za novokomponovane naše bogataše, vredi isto: uzeli su nešto što nije njihovo, neki prevarom, neki nasilno, pa sledom toga robovlasnici nisu bili vlasnici ni ljudi ni zemlje, naime, nitko normalan ne bi im smeo priznati to vlasništvo, mada su oni sami tvrdili da su vlasnici, i to na osnovi važećih zakona, dakle legalno! Oduzimanje te imovine nije krađa nego čin pravde!

Robovi su bili sredstvo za rad i kao takvi imali vlasnika, zemlja je kupljena tako što su isplatili indijance đinđuvama ili su je kupili od drugih kolonista a u većini slučajeva nije bila ničija pa su je jednostavno uzeli. Vekovima je to bilo društveno i moralno prihvatljivo - država ubirala poreze, narod kupovao robu a robovlasnici bili ugledni plemići, industrijalci ... šta već, robovi ko robovi - svako gledao svoje dupe. Nema tu pravde kad su apsolutno svi saučestvovali.

(Usput, krađa je kada mi netko u tramvaju uzme novčanik a da ja ne primetim, a pljačka je kada mi to uzme uz pretnju pištoljem.) Tvoj primer ne dezavuira moju osnovnu postavku da je uzimanje nečega bez pristanka vlasnika krađa ili pljačka.

Društveno i moralno prihvatljiva krađa. Slažem se da pirate treba oglobiti debelo i po mogućstvu strpati na robiju al jebi ga - javnost se ne slaže.

#109 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 10 September 2009 - 11:57

Tvoj primer ne dezavuira moju osnovnu postavku da je uzimanje nečega bez pristanka vlasnika krađa ili pljačka.

evo jedan primer, majkl dzekson..koji je napravio karijeru modernizujuci osnovnu ideju Motown ploca, preuzimao je stare funk postavke, bass linije i ritmove.. da li je to kradja tudjih ideja, ili nesto sasvim novo?

#110 Frankie Wilde

Frankie Wilde
  • Members
  • 650 posts

Posted 10 September 2009 - 12:15

Za vecinu populacije, koja nije audiofilski nastrojena da kupuje ploce, su "fizicki" (da se tako izrazim) nosaci zvuka i slike odavno mrtvi, tako da izdavacke kuce, producenti i ostali lesinari koji su se godinama tovili na znoju iskrenih umetnika, a i mesali im se u posao, osecaju izvesnu ugrozenost, tacnije kapiraju da vise nece moci da hrane svoje debele stomacine na racun ljudi koji osecaju potrebu da se izraze kroz muziku, film ili na neki drugi nacin... Koliko znam Radiohead je prvi povukao nogu i okacio svoj novi materijal na mrezu sa potpuno prihvatljivom varijantom placanja - koliko mislis da vredi toliko uplati, a ne verujem da su zbog toga bili na gubitku... Brdo fanova ce skinuti album, dati funtu, dve, deset i otici na koncert koji ce takodje platiti... Poenta je da kompletan prihod od albuma ide samo i iskljucivo bendu, bez ikakvih "posrednika"... Sto se tice reklamiranja, pa zar se net ne cini kao dovoljno prostran medij da bi se odredjeni projekat izreklamirao, opet bez posrednika, a poprilicno jeftiniji od, recimo, televizijskog reklamiranja... Sa druge strane postoje izdanja koja su namenjena hard core fanovima, sa jako uradjenim omotima, sa kvalitetnijim zvukom, a koja hard core fanovi nece zaliti da plate... I vuk sit i ovce na broju...

#111 fobos

fobos
  • Members
  • 9 posts

Posted 10 September 2009 - 12:22

evo jedan primer, majkl dzekson..koji je napravio karijeru modernizujuci osnovnu ideju Motown ploca, preuzimao je stare funk postavke, bass linije i ritmove.. da li je to kradja tudjih ideja, ili nesto sasvim novo?


U patentnom pravu izmena u meri koja bitno menja karakteristike zaštićenoga rešenja može postati osnova za novi patent. Autorska prava na neke od pesama koje je Mike koristio možda nisu nikada bila tražena, a možda su vremenski istekla. Bez brige budi da u USA netko ne bi Mike-a lupio po džepu da mu je posegao u autorstvo bez naknade. Tamo je to jako kao i njihov porezni sistem. Probajte ga izigravati! Autorsko pravo je vremenski ograničeno, nakon isteka roka delo postaje opštedruštvena svojina. Zašto se tako bunite protiv prava stvaraoca da neko vreme uživa i materijalna dobra koja proističu iz njegovoga rada, utoliko pre jer svima nije dano da budu stvaraoci. Nažalost, više je onih koji su sposobni da razaraju, pa to i praktikuju, i buka bi trebala da bude usmerena protiv njih. Osim toga, presnimavanje sa interneta nije piratstvo, ono je presnimavanju prethodilo.

#112 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 11 September 2009 - 02:18

...hajde da navedem i jedan biblijski primjer, pa mi ga kvalificirajte: Isus naredi dvojici svojih učenika: idite gore u selo, vidjet ćete svezanog magarca, odvežite ga i dovedite mi ga. Ako netko pita zašto to činite, recite "potrebno je Gospodinu". Učenici poslušaju, i dogodi se kako je Isus rekao: vlasnici, kad ugledaju da im stranci odvezuju magare...

:ph34r:

Istorija i religija

#113 fobos

fobos
  • Members
  • 9 posts

Posted 11 September 2009 - 20:11

:ph34r:

Istorija i religija



Tačno, Vesko, u pravu si! Celu priču o biblijskom magaretu, koju mi je lane poslao jedan prijatelj, možeš pročitati tamo.