Jump to content


Photo
- - - - -

Intelektualna svojina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

Poll: Da li podravate koncept "intelektualne svojine"? (130 member(s) have cast votes)

Da li podravate koncept "intelektualne svojine"?

  1. Podravam u potpunosti, i SVE to imam (knjige, filmovi, muzika, softver...) je legalno (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  2. Podravam ali mi se "provue" i neto nelegalno (18 votes [14.40%])

    Percentage of vote: 14.40%

  3. Podravam ali imam dosta toga nelegalnog jer drugaije to ne bih mogao priutiti (45 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

  4. Ne podravam ali se protivim i pirateriji - smatram da bi sve trebalo biti besplatno (warez) (8 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  5. Ne podravam, protivim se i pirateriji ali volim i da kupim poneki original isto zbog pakovanja i/ili kvaliteta (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  6. Ne podravam i nemam nita ni protiv pirata dokle god bude potrebe za njima (5 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  7. Ne podravam, ne protivim se pirateriji ali volim da kupim i poneki original zbog pakovanja i/ili kvaliteta (9 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  8. Uopte ne razmiljam o tome i imam i legalne i nelegalne stvari (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  9. Neto deveto (14 votes [11.20%])

    Percentage of vote: 11.20%

Vote Guests cannot vote

#16 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 01 June 2006 - 16:56

QUOTE(Braca @ 1 Jun 2006, 17:43)
Dakle, u buducnosti, kad se stvari normalizuju, mislim da ce kljucna rec biti "on demand". Gleda ti se film? Baza podataka u kojoj su svi moguci filmovi - ti surfujes, pretrazuje i izaberes koji hoces, platis i gledas. Cena ce svakao biti razumna, toliko da se nikakvo piraterisanje/kopiranje jednostavno ne isplati. Kvalitet najbolji moguci, HD i ostale kerefeke koje ce nam jos smisliti. Brzina takodje - instant.


pa zar nije vec tako,mislim,van srbije (ukoliko je tacna glasina da postoji nesto van srbije)?

enivej,u pravu si:ekonomska logika nalaze prilagodjavanje uslovima trzista.u danasnje vrijeme (mada to komunisti,antiglobalisti i slicni ne vide ) potrosac je mnogo jaci od proizvodjaca,on diktira uslove-makar ne uvijek u kratkom roku-vec time sto bira i ima izmedju cega da bira,ali i time sto je,prirodom informacionih tehnologija,fleksibilniji od proizvodjaca-koliko god da je i proizvodjac fleksibilan.

to je,uzgred,ono sto cini i kapitalizam superiornim nad komunizmom (ovo nema mnogo veze sa temom,al doslo mi):kapitalizam ce prisvojiti neka komunisticka nacela ili prakse,ukoliko su mu korisne-ali tesko da je vice versa.

#17 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 01 June 2006 - 17:02

QUOTE(mango @ 1 Jun 2006, 17:51)
a kako mislis da bi trebalo reshiti ovaj problem kad su knjige  u pitanju?

Isto ili skoro isto kao i ovo digitalno : svaki rad zasluzuje nagradu. Ili obrnuto, ako nema nagrade, sve manje njih ce raditi i na kraju knjiga (i ostalog) nece ni biti. Bar ne kvalitetnog.

Podsetilo me na pricu od pre x godina. Stigla finansijska inspekcija u firmu u kojoj sam radio u Bg. Mala privatna firma koja je, izmedju ostalog, pocela da prodaje i software. Dijalog :

- Nesto mi ovde nije jasno : kupujete diskete po (recimo, ne secam se tacnih cifri) 1 DM, a prodajete ih po 500. Kako to?

- Pa mi na njih snimamo nas software. Program koji smo napravili.

- Da, ali vi opet prodajete diskete 500 puta skuplje !

- Ne prodajemo diskete, prodajemo program !

- A sta kupac dobije? Disketu! Od 500 DM, a vi je kupili za 1.

- Grrrrr!!!!

Ulece moj kolega i spasava je od smrti nabijanjem diskete u grkljan :

- Gospodjo, vidite ovu knjigu?

- Da.

- Da li ste vi tu knjigu kupili kao x grama papira, ili kao literarno delo. Vrednost je ono sto je stampano na papiru, ne papir kao papir. E, pa isto to je u pitanju sa nasim programom.

- Aaaaaaaaaaaa (poluotvorena usta). Sad razumem.

#18 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 01 June 2006 - 17:05

QUOTE(morgana @ 1 Jun 2006, 17:56)
pa zar nije vec tako,mislim,van srbije (ukoliko je tacna glasina da postoji nesto van srbije)?

Nije, bar ne jos. Radi se na tome, tj neke stvari proradile (iTunes, Video on demand itd), sad se radi na poboljsanju kvaliteta, daljem razvoju tehnike koja to treba da omoguci itd.

#19 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 June 2006 - 17:08

QUOTE(Braca @ 1 Jun 2006, 18:02)
Isto ili skoro isto kao i ovo digitalno : svaki rad zasluzuje nagradu. Ili obrnuto, ako nema nagrade, sve manje njih ce raditi i na kraju knjiga (i ostalog) nece ni biti. Bar ne kvalitetnog.

Podsetilo me na pricu od pre x godina. Stigla finansijska inspekcija u firmu u kojoj sam radio u Bg. Mala privatna firma koja je, izmedju ostalog, pocela da prodaje i software. Dijalog :

- Nesto mi ovde nije jasno : kupujete diskete po (recimo, ne secam se tacnih cifri) 1 DM, a prodajete ih po 500. Kako to?

- Pa mi na njih snimamo nas software. Program koji smo napravili.

- Da, ali vi opet prodajete diskete 500 puta skuplje !

- Ne prodajemo diskete, prodajemo program !

- A sta kupac dobije? Disketu! Od 500 DM, a vi je kupili za 1.

- Grrrrr!!!!

Ulece moj kolega i spasava je od smrti nabijanjem diskete u grkljan :

- Gospodjo, vidite ovu knjigu?

- Da.

- Da li ste vi tu knjigu kupili kao x grama papira, ili kao literarno delo. Vrednost je ono sto je stampano na papiru, ne papir kao papir. E, pa isto to je u pitanju sa nasim programom.

- Aaaaaaaaaaaa (poluotvorena usta). Sad razumem.




thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif


svaka cast kolegi. odlicna prica.

#20 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 02 June 2006 - 08:22

QUOTE(LepiLeonardo @ 1 Jun 2006, 15:33)
Intelektualna svojina danas nije nista drugo do monopola korporaracija. Pojedinac ne moze da je stiti posebno ne 75 godina posle smrti. Neki dan je sud natrljao nos Vudiju Alenu, producent ima sva prava nad njegovim filmovima. Mozda nisu dovoljno intelektualni.


Argumentacija tipa 'neki dan je sud natrljao nos...' predstavlja samo potvrdu nemorala. Gospodin Alen je SASVIM IZVESNO ta svoja prava PRODAO producentu i zauzvrat dobio novac. Učinio je to DOBROVOLJNO.

QUOTE
Ali kada WINDOWS XP Home košta min. 80€ u OEM varijanti, za većinu naših ljudi je to veliki izdatak. Kada bi koštao 10 ili 20€, prodali bi mnogo više originala, pa bi možda u ukupnoj sumi i više zaradili. Isto važi i za DVD i CD


Napravi ti svoj operativni sistem pa ga prodaj za 10 ili 20 EUR. OK?

A dok ne napraviš, ja ću podržavati istrebljivanje piraterije

#21 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 02 June 2006 - 18:14

Bogami, dosta se tema otvorilo... wink.gif

Koliko vidim svako ima neke svoje argumente kojima brani svoju poziciju, i to je razumljivo. Međutim, ono što mene najviše zanima, a što sam već načeo u svojoj prethodnoj poruci (a zagovornici intelektualne svojine lagano zaobišli) je činjenica se najveći broj ljudi koji, navodno, podržavaju intelektualnu svojinu, ne ponaša u skladu sa tim (opcije 2 i 3).

Sad, što se mene tiče, ti ljudi koji su kliknuli opcije 2 i 3 su veoma jak argument u prilog nama koji smatramo da se intelektualna svojina u najmanju ruku ne može smatrati svojinom tj. ne može biti u istom rangu kao i druga svojina (inače bi se svi oni koji su zaokružili 2 i 3 SVESNO izjašnjavali kao kriminalci a kapiram da oni nemaju takvo mišljenje o sebi). Međutim, zanima me kako ljudi koji su kliknuli na opciju 1 gledaju na ove koji su kliknuli 2 i 3, kako objašnjavaju to njihovo shizofreno ponašanje (budući da je jasno da se ne može u isto vreme i podržavati intelektualna svojina i posedovati čak i samo jedna nelegalna mp3 pesma) kao i zbog čega izostaje osuda takvog dvoličnog ponašanja? smile.gif

EDIT - padež wink.gif

Edited by srdjann, 02 June 2006 - 18:35.


#22 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 02 June 2006 - 18:32

QUOTE(srdjann @ 2 Jun 2006, 19:14)
Bogami, dosta se tema otvorilo... wink.gif

Koliko vidim svako ima neke svoje argumente kojima brani svoju poziciju, i to je razumljivo. Međutim, ono što mene najviše zanima, a što sam već načeo u svojoj prethodnoj poruci (a zagovornici intelektualne svojine lagano zaobišli) je činjenica se najveći broj ljudi koji, navodno, podržavaju intelektualnu svojinu, ne ponaša u skladu sa tim (opcije 2 i 3).

Sad, što se mene tiče, ti ljudi koji su kliknuli opcije 2 i 3 su veoma jak argument u prilog nama koji smatramo da se intelektualna svojina u najmanju ruku ne može smatrati svojinom tj. ne može biti u istom rangu kao i druga svojina (inače bi se svi oni koji su zaokružili 2 i 3 SVESNO izjašnjavali kao kriminalci a kapiram da oni nemaju takvo mišljenje o sebi). Međutim, zanima me kako ljudi koji su kliknuli na opciju 1 gledaju na ove koji su kliknuli 2 i 3, kako objašnjavaju to njihovo shizofreno ponašanje (budući da je jasno da se ne može u isto vreme i podržavati intelektualna svojina i posedovati čak i samo jednu nelegalnu mp3 pesmu) kao i zbog čega izostaje osuda takvog dvoličnog ponašanja? smile.gif


intelektualna svojina jeste svojina. to bi ti znao tek kada bi na primer, otkrio nesto sto neko zeli da plati debelo a tebi neko ukrade i mazne ti pare. to je kao da ti ukrade kucu.

a zasto ljudi imaju dvolican stav?

zato sto su siromasni, najverovatnije, a zeljni da uzivaju plodove necijeg intelktualnog truda jer su svesni njene vrednosti.

#23 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 03 June 2006 - 00:19

QUOTE(mango @ 2 Jun 2006, 19:32)
intelektualna svojina jeste svojina. to bi ti znao tek kada bi na primer, otkrio nesto sto neko zeli da plati debelo a tebi neko ukrade i mazne ti pare. to je kao da ti ukrade kucu.

a zasto ljudi imaju dvolican stav?

zato sto su siromasni, najverovatnije, a zeljni da uzivaju plodove necijeg intelktualnog truda jer su svesni njene vrednosti.


Moguće, ali je činjenica da iako siromašni oni nikada ne bi krali od drugih ono što ne mogu da priušte dok sa druge strane imaju nelegalan softver, muziku, filmove, knjige... I siguran sam da sebe ne smatraju lopovima niti kada se pogledaju u ogledalo kažu "gdej' si krimose?" wink.gif iako, navodno, intelektualnu svojinu smatraju svojinom.

Evo sad pitanje za one koji su zaokružili 2 i 3: da li sebe smatrate lopovima i ako ne, zašto ne kada već intelektualnu svojinu smatrate regularnom svojinom?

i najbitnije: da li, iskreno, intelektualnu svojinu smatrate jednako vrednom kao i ostalu svojinu?

(ajde, ajde, ima vas preko 50% od ukupnog broja cool.gif)

Edited by srdjann, 03 June 2006 - 00:21.


#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 03 June 2006 - 00:28

A gde je ovde opcija "podržavam intelektualnu svojinu, ali skoro sve što imam je piratsko, jer sam dvolično kopile"? cool.gif

#25 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 03 June 2006 - 21:51

I niko da odgovori na pitanja?

Ccc...

"Svi zaštitari intelektualne svojine nikom ponikoše" laugh.gif

Ajde bre, možete vi to... rolleyes.gif

U međuvremenu, pre donošenja zaključka iz ovog "nit luk jeo nit luk mirisao" ponašanja tongue.gif da vidimo kako se intelektualna svojina tretira u državama trulog zapada, tamo gde je i stvorena jel'te, i to nasumičnim pogledom u μtorrent program anonimnog korisnika interneta (u pitanju je jedan poznati film)... cool.gif



#26 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 03 June 2006 - 22:22

QUOTE(srdjann @ 3 Jun 2006, 21:51)

eh, ti [severno] amerikanci

#27 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 04 June 2006 - 17:16

Srdjane,

Vrlo je moguce da sam nedosledan u svojim zahtevima da se intelektualna svojina ravnopravno tretira kao i svaka druga, a da istovremeno istu drugacije posmatram sto se ogleda u skidanju giga i giga sa neta. Ali, makar je moja pocetna premisa, od koje istina ima odstupanja, pravicnija prema znanju i kreativnosti kao takvom, koji su pokretaci svakog napretka.

Ti si, s druge strane, dosledan u svojim nepravednim stavovima.

Zato je za mene ova rasprava od sekundarnog znacaja. Primarno je samo poimanje intelektualne svojine. Sve dalje je nadgradnja, i sigurno je da i o tome moze da se razgovara.

Da li to znaci da sa jednako energije napadas i licemerje i nedoslednost socijaldemokratije sto iznutra pokusava da popravi sistem koji je po tebi duboko nepravedan. Kao Toni Montano sto je pricao da je bio clan JULa jer je hteo iznutra da ih sabotira. biggrin.gif

Doslednost sama po sebi ne predstavlja apriornu vrednost vec se mora analizirati sta se to dosledno ili nedosledno podrzava.

#28 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 04 June 2006 - 19:51

Pacey, svaka čast na hrabrosti da se javiš wink.gif

Odmah da kažem da mi nije bila poenta da vas koji ste kliknuli na 2 i 3 podbadam i podhebavam wink.gif za (ne)doslednost već sam samo želeo da pokažem kako je sam koncept intelektualne svojine jedna utopija budući da ga čak ni preko 80% (po ovim rezultatima) onih koji ga verbalno podržavaju ne primenjuje u praksi i samim tim ga obesmišljava.

Što se tiče (ne)pravičnosti i teoretskoj (ne)utemeljenosti ako bismo krenuli da raspredamo o tome završili bismo tamo gde se završi i svaka rasprava levica vs. desnica wink.gif tako da baš i ne moramo sada o tome wink.gif budući da bi se sigurno javili oni Pinočeovci ph34r.gif a to ne mož' da izađe na dobro biggrin.gif

Međutim, ne mogu a da ne likujem biggrin.gif nad činjenicom da je teoretska postavka da je intelektualna svojina nelegitimna mnogo utemeljenija u praksi nego suprotna teza, nešto slično kao što i gomila pro-kapitalista likuje kako je "komunizam lep na rečima ali potpuno neprimenljiv"... tongue.gif

Jednom da i meni kao levičaru bude puno srce cool.gif

Edited by srdjann, 04 June 2006 - 19:55.


#29 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 04 June 2006 - 20:32

QUOTE(Rastko @ 2 Jun 2006, 09:22)
Napravi ti svoj operativni sistem pa ga prodaj za 10 ili 20 EUR. OK?

A dok ne napraviš, ja ću podržavati istrebljivanje piraterije


Zašto da ne, ako ću prodati 2000000000 kopija i ujedno uništiti (tj. višestruko smanjiti) pirateriju.
Ja znam prednosti legalnog Windows-a (imam jedan XP PRO i tri Home), ali većina ljudi kod nas jedva skupi novac za neki "Intel P4 AMD Sampron" za samo 300€ kod lokalnih uglednih prodavaca (čitaj: prevaranata), a još treba da doda 80€ za OEM Windows. Ja stvarno mislim da bi, kada bi koštao 10-20€, uz veću kontrolu prodavaca i malo propagande, kod nas 80% ljudi imalo legalan OS, a zarada Microsofta bi bila ista (ili veća) jer je sada (verovatno) na preko 90% kućnih računara instalirana piratska verzija (ja ne poznajem nikoga ko kod kuće ima legalan Win, ali pretpostavljam da ima i takvih).
Ista priča je i za DVD filmove - ko bi kupio DivX kod pirata ako za iste (ili neznatno veće) pare može da kupi original.

Drugo, kao što je neko već rekao, današnji koncept autorskih prava najviše vodi računa o interesima izdavačkih kompanija, a mnogo manje o samim autorima i krajnjim korisnicima, pa je malo licemerno tražiti od korisnika da se nešto mnogo brinu o izgubljenim profitima.
I ponavljam svoju tezu iz prošlog posta: kod nas su glavni pirati izdavačke kuće.

#30 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 04 June 2006 - 23:54

QUOTE(namcor @ 4 Jun 2006, 21:32)
Zašto da ne, ako ću prodati 2000000000 kopija i ujedno uništiti (tj. višestruko smanjiti) pirateriju.
Ja znam prednosti legalnog Windows-a (imam jedan XP PRO i tri Home), ali većina ljudi kod nas jedva skupi novac za neki "Intel P4 AMD Sampron" za samo 300€ kod lokalnih uglednih prodavaca (čitaj: prevaranata), a još treba da doda 80€ za OEM Windows. Ja stvarno mislim da bi, kada bi koštao 10-20€, uz veću kontrolu prodavaca i malo propagande, kod nas 80% ljudi imalo legalan OS, a zarada Microsofta bi bila ista (ili veća) jer je sada (verovatno) na preko 90% kućnih računara instalirana piratska verzija (ja ne poznajem nikoga ko kod kuće ima legalan Win, ali pretpostavljam da ima i takvih).
Ista priča je i za DVD filmove - ko bi kupio DivX kod pirata ako za iste (ili neznatno veće) pare može da kupi original.

Drugo, kao što je neko već rekao, današnji koncept autorskih prava najviše vodi računa o interesima izdavačkih kompanija, a mnogo manje o samim autorima i krajnjim korisnicima, pa je malo licemerno tražiti od korisnika da se nešto mnogo brinu o izgubljenim profitima.
I ponavljam svoju tezu iz prošlog posta: kod nas su glavni pirati izdavačke kuće.


Ovo je tipican izgovor...Ali kradja je kradja, pa nije bitno koja motivacija stoji iza nje. Covek napravi program i odredi mu cenu, ako hoces da koristis njegov program platis mu, ako neces da platis ne koristis program.
I ne razumem zasto bilo ko "mora" da koristi Windows ????? Nemas para za windows, predjes jednostavno na Linux, BSD sta vec..... (i plus sto nema virusa, spywera i tih gamadi).