Jump to content


Photo

tri godine zatvora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#46 Speedy

Speedy
  • Members
  • 604 posts

Posted 27 February 2006 - 05:53

Defamation = kleveta.

To nema veze sa nečijim osećajem uvređenosti, kleveta ne mora nikoga da uvredi (mada najčešće i vređa), pa je i dalje kleveta. Kosi se sa činjenicama, ne sa nečijim osećanjima.

Čisto da ne stekneš pogrešan utisak, ja sam pristalica toga da se verski tabui priznatih religija zaštite zakonom. Ne vidim nikakav problem u tome, štaviše ovde u Australiji su aboridžinski tabui zakonom zaštićeni i to lepo funkcioniše.

Da je takav zakon postojao, ovo sa danskim karikaturama se najverovatnije ne bi ni desilo. (Ili bi se oni sad pridružili ovom istoričaru iza rešetaka).

<{POST_SNAPBACK}>


Postoji razlika izmedju klevete i uvrede. U oba slucaja postoji pravom uredjena zastita, s tim da se u slucaju klevete treba dokazati netacnost navoda, a u slucaju uvrede da je nekom nanesena uvreda, odnosno povrijedjeni cast ili ugled. Javno iznosenje cinjenica koje mogu naskoditi ugledu ili casti nekoga mogu biti kaznjivi, cak iako su istiniti. Recimo ako nekome kazete da je "lopov", on vas moze tuziti za uvredu, cak iako je bio osudjivan za kradju. Time sto je osudjen, pravda je zadovoljena i niko nema pravo da ga naziva lopovom.

Sto se tice danskih karikatura, mislim da se prije radilo o nepoznavanju islama (recimo da islam zabranjuje slikanje Muhameda, dok u hriscanstvu slike i figure Isusa mozete kupiti u prodavnicama suvenira u Vatikanu), nego zloj namjeri. Mislim da su danske novine trebale da se izine zbog nenamjerne uvrede, umjesto da se pozivaju na slobodu govora. Sloboda govora ne smije sluziti kao zaklon da bi se neko mogao vrijedjati.

#47 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 February 2006 - 06:07

...mislim da se prije radilo o nepoznavanju islama...

<{POST_SNAPBACK}>

Svašta je moguće, ali ja zaista ne znam nikoga kome nije poznato da islam ne dopušta prikazivanje Muhameda. Po meni, radi se o sračunatoj provokaciji, ali ko će ga znati. Da ne skrećem temu u tom pravcu.

#48 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 February 2006 - 11:02

2 Speedy


Mislim da slobodu govora treba da prati odgovornost za ono sto se govori, odnosno sto se u medijima objavljuje.


Sto se tice medija, apsolutno mora postojati odgovornost, tj. novinarska etika.

Ukoliko te zanima vise o etickim kodeksima novinarskih medjunarodnih organizacija i udruzenja, mozes zanimljive podatke pronaci ovdje, izmedju ostalog i o danskom Nacionalnom novinarskom kodeksu. :wub:

Jos niz drugih konkretnih primjera mozes potraziti preko stranice

net-novinar koju financiraju
Evropska komisija (CARDS program)
Fond za otvoreno društvo BiH
Central European Initiative - CEI
International Research and Exchanges Board - IREX

a sam projekt realiziraju

Mediacentar Sarajevo
Media Centar Beograd
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), Zagreb.

Edit: slova

Edited by Ziza, 27 February 2006 - 11:05.


#49 belly_button

belly_button
  • Members
  • 6 posts

Posted 27 February 2006 - 16:25

... ne sme biti kaznjen zbog tog svog misljenja.

<{POST_SNAPBACK}>



Po Becu su prije par godina bile izlijepljene kartice na kojima je pisalo ,,Faschismus ist keine Meinung, das ist ein Verbrechen.´´ Fasizam nije nikakvo misljenje (nacin misljenja, stav), to je zlocin.

#50 niko

niko
  • Banned
  • 1,846 posts

Posted 27 February 2006 - 18:18

Ziza, hvala na linku .

>>>>Fasizam nije nikakvo misljenje (nacin misljenja, stav), to je zlocin.<<<<

Ovo je potpuno tacno. Ne moze se raditi o "slobodi misljenja", kako se kod nas stalno prica. I predsednik Tadic se tu gadno prevario oko tribine na Pravnom gde se negirao zlocin i genocid u Srebrenici ...kao to je "sloboda misljenja". :wub:

#51 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 February 2006 - 23:52

Ziza, hvala na linku .

>>>>Fasizam nije nikakvo misljenje (nacin misljenja, stav), to je zlocin.<<<<

Ovo je potpuno tacno. Ne moze se raditi o "slobodi misljenja", kako se kod nas  stalno  prica. I predsednik Tadic se tu gadno prevario oko tribine na Pravnom gde se negirao zlocin i  genocid u Srebrenici ...kao to je "sloboda misljenja". :wub:

<{POST_SNAPBACK}>




U takvim situacijama mi cesto padne padne na pamet Stanley Fish i njegova recenica "There's no such thing as Free Speech (and it's a good thing too)". Mnogi ga smatraju radikalnim epistemologom (i nije mi bas pretjerano blizak), ali je svakako zanimljiv intervju u kojem obrazlaze svoja stajalista vezana uz freedom of speech. Intervju je, istina, dosta star, ali sto se trenutne situacije u Americi tice,(a i sire) u mnogim stvarima jednako aktualan.

o slobodi govora

#52 marginalis

marginalis
  • Members
  • 56 posts

Posted 28 February 2006 - 00:42

U takvim situacijama mi cesto padne padne na pamet  Stanley Fish i njegova recenica  "There's no such thing as Free Speech (and it's a good thing too)". Mnogi ga smatraju radikalnim epistemologom (i nije mi bas pretjerano blizak), ali je svakako zanimljiv intervju u kojem obrazlaze svoja stajalista vezana uz freedom of speech. Intervju je, istina, dosta star, ali sto se trenutne situacije u Americi tice,(a i sire) u mnogim stvarima jednako aktualan.

o slobodi govora

<{POST_SNAPBACK}>



sloboda govora je ono što ostaje kad odredite kojim se oblicima govora ne smije dopustiti da se razvijaju. “Područje slobode govora” nastaje na pozadini onoga što je isključeno. Svatko počinje s nekom pretpostavkom o onome što se ne bi smjelo reći; inače ne bi imalo smisla išta govoriti.



Odlican tekst.

#53 zokiasov

zokiasov
  • Banned
  • 1,399 posts

Posted 28 February 2006 - 00:45

Treba razgraniciti slobodu govora od sirenja neistine i pozivanja na zlocine.

<{POST_SNAPBACK}>


Zasto bi zatvorio nekoga ko govori neistine ? Nije li to pomalo nebulozno ?
Takovom coveku jasno je neces verovati , ali ... zatvoriti ga kao zivotinju u sobi 2 X 2 ...
Ajmo malo i o tome sta znaci to pozivanje na zlocin ? Da li je negiranje ili umanjivanje nekog zlocina poziv da se taj zlocin ponovo dogodi ? Ako jeste na osnovu cega zasnivas to misljenje ?


Austrijski zakon o kome se priča na ovom topiku moraš da razumeš u kontekstu. On je uspostavljen da spreči one koji su priredili najveće zločine u II svetskom ratu da nastave sa svojim "poslom". Ne radi se u ovom slučaju o slobodi govora. Radi se, o de facto, nastavku genocida. (Gore sam pomenuo Hitlera upravo želeći da naglasim da cela stvar i jeste počela njegovim zapaljivim govorima - da ga je neko ućutkao onda, možda bi sve bilo drugačije)

.

Kapiram ja kontekst , ali ... zar ne mislis da je malo preterano reci da taj istoricar nastavlja genocid ? I oterati ga u zatvor ...
Po tome bi svaki hrvatski profesor istorije trebalo da bude osudjen kao nastavljac genocida jer uci decu da je broj ubijenih Srba , bio manji nego sto jeste .


Ako prestanes poistovjecivati demokraciju s anarhijom, onda ce ti i sam pojam "sloboda govora" biti mnogo jasniji.

]

Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both - Benjamin Frenklin

Po Becu su prije par godina bile izlijepljene kartice na kojima je pisalo ,,Faschismus ist keine Meinung, das ist ein Verbrechen.´´ Fasizam nije nikakvo misljenje (nacin misljenja, stav), to je zlocin


Ne moze se nekome suditi zato sto je fasista . Sama cinjenica da je fasista , nije zlocin . To je dobar znak da je budala , nezreli klinac ili razocarani matori prdonja , ali nije razlog da ga odmah okarakterisemo kao koljaca , silovatelja i monstruma.

#54 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 February 2006 - 00:54


sloboda govora je ono što ostaje kad odredite kojim se oblicima govora ne smije dopustiti da se razvijaju. “Područje slobode govora” nastaje na pozadini onoga što je isključeno. Svatko počinje s nekom pretpostavkom o onome što se ne bi smjelo reći; inače ne bi imalo smisla išta govoriti.

Odlican tekst.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, slazem se. :wub:
Vrlo intrigantan, ali i zbunjujuc onima koji "slobodu govora" (ali i medija)shvacaju doslovno.

#55 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 28 February 2006 - 12:22

Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both - Benjamin Frenklin

<{POST_SNAPBACK}>

Kako se ja odricem slobode, ako zelim da mi (nam) se zabrani da tvrdim da je recimo Zemlja ravna?

Cemu postoje zdravstvene ustanove zatvorenog tipa?

Takodje bih vas molio da mi objasnite razliku izmedju Anarhije i Slobode...

#56 zokiasov

zokiasov
  • Banned
  • 1,399 posts

Posted 28 February 2006 - 21:45

Kako se ja odricem slobode, ako zelim da mi (nam) se zabrani da tvrdim da je recimo Zemlja ravna?

Cemu postoje zdravstvene ustanove zatvorenog tipa?

Takodje bih vas molio da mi objasnite razliku izmedju Anarhije i Slobode...

<{POST_SNAPBACK}>


Pazi ako ti zelis da ti neko nesto zabrani , to je isto tvoje pravo , i samim tim ako je to tvoja zelja , onda nije krsenje slobode govora .

Mnogi smatraju da je anarhija ustvari prava sloboda , medjutim grese , i to dosta ...
U anarhiji niko ne postuje nista , ljudi se nose svojim prirodnim nagonima i strastima , u anarhiji niko ne moze da ti garantuje slobodu , jer ce neko drugi mozda ispunjavajuci svoje zelje tebi istu ukinuti , a posto je rec o anarhiji , nece biti nikoga ko bi mogao da ti garantuje slobodu.
Zadatak demokratski uredjene drzave jeste upravo da ti garantuje tvoja prava i slobode ...
A to sigurno nece uraditi , ukidanjem jedne od osnovnih sloboda.

#57 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 February 2006 - 22:23

A to sigurno nece uraditi , ukidanjem jedne od osnovnih sloboda.

<{POST_SNAPBACK}>

Mošte ovako još 40 strana, ovaj će da priča ovo isto.


Srbija.

#58 Simpsons

Simpsons
  • Banned
  • 518 posts

Posted 28 February 2006 - 22:49

I Cemerika pride, znaju Beclije sto se prave Beclije. http://www.nsm88.com/

#59 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 February 2006 - 23:19

I Cemerika pride, znaju Beclije sto se prave Beclije.  http://www.nsm88.com/

<{POST_SNAPBACK}>


Cinjenica je da na internetu (jos uvijek)svaka budala moze otvoriti svoju web stranicu.

#60 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 28 February 2006 - 23:31

Commander Schoep je spektakularna pojava. :wub: