Jump to content


Photo

Svrha ovog foruma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#61 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2001 - 00:08

Nisam bio tu, da li mogu da shvatim da nas Talichni napusta "zauvek"? Ako se to pokaze kao istina, Django Kid, prvi put kad te put nanese u London imas, ne samo pice, nego veceru i pice.
Amen...

#62 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 May 2001 - 01:42

aah, stativa moderatorska se dogodila.
Nu, paka, vreme je za pocinak. Vlada93, whoops 92, nadam se da si svestan sta ce predstavljati sofistikacija ovog problema.

#63 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 04 May 2001 - 08:14

Evo sad tek videh sta se ovde sve izdogadalo.
Talicni kako to mislis da sam "vredao Jevandelje" ? Da li je ono ziv covek da se moze uvrediti ? I sta sam ja to tako strasno napisao ? Ako sam povredio necim tvoja religiozna osecanja izvinjavam se, nije mi bila namera.
Mislim da bi bilo interesantno da razmislis zbog cega dosta nas reaguje tako "alergicno" na tvoje postove. Ili je to samo jos jedan propagandni rat stranih placenika protiv branitelja srbstva i pravoslavlja ?

#64 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 04 May 2001 - 14:54

Moderatoru: koji su uslovi-koliko nas treba da se izjasni da Talichni ne zasluzuje pristup ovom forumu i sta treba da se desi da vi, po vasim kriterijumima odlucite da je prevrsio svaku meru u granicama pristojnog ponasanja: na ovom topicu je vredjao Django Kid-a i zvao ga pederom (sada vidim da je to izbrisao!), zatim je mene je nazvao glupacom na topiku Predlog-forum Srbija(jos uvek stoji tamo), koristio je reci kao sto su kobila, ovca i konj u obracanju drugim ucesnicima (i meni konkretno)... Dakle, ponavljam pitanje, kada cete doneti neku odluku koja ce nas zastiti od vredjanja ove bolesne individue?
Dok ne dobijem vas odgovor nemam nameru da ucestvujem dalje na ovom forumu i time budem izlozena vredjanju jednog patoloskog lazova i primitivca kakav je Talichni. Obratite paznju i na broj 'starih forumasa' koji su otisli sa foruma upravo u vreme od kad se Talichni pojavio sa svojim prostaklukom a i sve vecu zastupljenost ovakvog komuniciranja od pojedinih individua uz Talichnog koji su se, po meni, okurazili jer vide da ovakvo ponasanje prolazi bez vase reakcije.

#65 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 04 May 2001 - 18:28

Ne znam, stvarno je ranije pre uvodjenja novog softvera, bio nekako konstruktivniji razgovor. Recimo Mile je imao sta da kaze, kulturno i argumentovano, bez obzira na politicka neslaganja. Od kako je forum izreklamiran, kako kazu, nakupilo se ovde raznih zbog kojih se stvarno sve vise i vise pretvara u Serbian Cafe i medjusobna prepucavanja bez kraja i konca a i bez smisla. Da li slucajno? Ma sta ko mislio, ja sam ubedjen da gospoda iz vlasti i ostalih partija (a i poneki iz sveta kao npr razna Velika Braca koja postoje bez obzira ko sta misli) itekako prate sta se ovde pise i ponekad i uvaze neku nasu ideju. Nije to sad ono, Hrist kompleks, vec istina. Eno, javljala se zimus, cini mi se, ona devojka koja je imala diplomski rad ili tako nesto o medijima i o B92 iz USA, ako se secate. Mozda je zbog toga neko poceo namerno obezvredjivanje diskusija likovima kao Talicni, Golgota i slicnima i propagiranjem verskog fanatizma, natzionalizma, sovinizma itd na sta jednostavno covek gradjanin a ne pripadnik mase mora da odreaguje tako kako odreaguje (u cemu sam ja isprednjacio u odgovoru FAQ-u na temu "Ko su ONI", priznajem) da bi ponovo pokazao kako su Srbi divljaci sa Balkana i bla, bla, bla. Ako je ovo istina, zna se i ko. Kako rece Lun, gradjani Srbije su se jednom povukli pred takvima, i evo sta je ispalo. A posto povlacenja vise nema, diskusije ovde sve vise lice na SC ili nekakvu pijacu. Mr Talicni, pogledao sam tvoje prezentacije na PTT i SC i bez vredjanja, ali po onome sto tamo pise, mislim na tvoja interesovanja, licis mi na idealnog kandidata za clana "Obraz"-a ili SRS i to iz ideje, sto mozda i jesi, pa si kao najvicniji upotrebi kompjutera poslat ovde da na njihov nacin unistavas nivo diskusije i forum kao sto oni rade u skupstini. Ovo vazi i za Golgotu i FAQ-a. Ja jednostavno ne mogu da razumem da u XXI veku ljudi koji sa lakocom koriste komp pisu i razmisljaju kao vi iz cista mira i bez ikakvog interesa. Mora da tu postoji neki interes. Tako da se i ja slazem da se lica kao Talicni, Golgota, FAQ, (moma ne) iskljuce sa foruma, ako ovako nastave, ukoliko B92 ne zeli da ovaj forum postane SC kao sto se obicno desava forumima upravo zbog takvih likova, mada trenutno ne vidim nacin, jer oni uvek mogu da se prijave pod drugim nick-om. Mozda da se prilikom registracije trazi prava e-mail adresa (ne Yahoo, Hotmail isl) koja bi bila vidljiva samo interno na serveru B92, i na koju bi stizao nekakav password za aktiviranje "naloga" i koja bi bila dokaz da se taj i taj registrovao, pa ako je neko vec registrovan, da se ne dozvoljava ponovna registracija sa iste e-mail adrese. Ovako bi bilo lako iskljuciti pojedinog korisnika na mesec, dva ili potpuno, za kaznu, a da neko otvara vise naloga kod provajdera samo da bi ucestvovao na forumu, nije bas verovatno, osim ako se ne radi o nekoj veoma bolesnoj osobi ili grupi osoba sa nekim ciljem. Uostalom, ovo sam vec predlagao ranije.

#66 zonel

zonel
  • Members
  • 170 posts

Posted 04 May 2001 - 19:11

Henry, pa nije to bas tako lako izvodljivo. Niti B92, moze da zaposli x moderatora, niti postoje savrseni filtri za ovakve koji se ubacuju bez veze i logike.
Eto recimo pre 7 dana na Hrvatskom forumu ubacivali se neki tipovi proustaski orjentisani, nesto tipa "Obraza" kod nas. Reklame su im bile po sistemu sve jevreje,normalno i Srbe proterati, Hrvatska Hrvatima i sl. Moderator ga naravno brisao i brisao ali po neki post i prodje, pa ne moze jadan moderator na bilo kom forumu bas da izbrise sve sto ne valja. Normalno da su se neki primili na njegov post, a drugi ostali susdrzani. I kod njih na forumu postoji citava galerija likova, pa nikom nista. Meni je licno HR forum, zanimljiviji od naseg, ima vrcave teme, ovaj nas forum se pretvara u "mrtvo more", a moras i sam da priznas da su nam i teme vec istrosene.
Tehnika kao sto i sam znas jeste drasticno napredovala ali ima u u njoj i dosta propusta.
Mozda je najbolje da se takve individue ignorisu. Jebes ga, svet je i onako daleko ispod naseg ukusa pa mi i dalje u njemu zivimo!!

#67 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 04 May 2001 - 19:12

Postoji vrlo jednostavan nacin. Ne treba komunicirati sa njima, treba ignorisati njihove postove i njihove odgovore. Mozda i odustanu. Ovako uzivaju jer postaju centralna tema ovih diskusija.

#68 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 04 May 2001 - 19:53

nivo foruma se potpuno srozao onog momenta kada su se na "drugoj strani" našli tipovi koji su prihvatili način komuniciranja "provokatora", i sa istim takvim elanom počeli da im uzvraćaju "istom merom".
a recept je vrlo jednostavan: a) ignorisati, B) ignorisati, c)ignorisati i d) ne obraćati pažnju.
najgore što ovom forumu može da se desi je jednoumlje.za svaki forum, pa i za ovaj je ubitačno, ako na njemu ostanu samo ljudi sa istim političkim shvatanjima.jesam za opciju isključenja sa foruma, ali to samo u strogo odredjenim uslovima.
svemu ovome se uopšte ne treba čuditi, jer naša kultura dijaloga je na vrlo niskom nivou. 90% (slobodna procena) gradjana srbije nema pojma šta je to kultura dijaloga, demokratija, sloboda izražavanja, sloboda mišljenja, osnovna ljudska prava, pojedinačna i kolektivna.da ne govorimo o potrebi minimalnog medjusobnog respekta.
tako da ne iznenadjuje iznošenje svakojakih gluposti na ovom forumu. prostakluk je priča za sebe.

#69 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 04 May 2001 - 20:52

Ja sam samo rekao ako ovako nastave. Mislim stvarno, cemu sluze postovi sa propovedima i kojekakvim baljezganjima od pre tri veka totalno liseni kontakta sa realnoscu? Slazem se da bi jednoumlje bilo bezveze, uostalom zna se da je "vece u kome se svi sagovornici slazu, izgubljeno vece" ali drugo je neslaganje, toga je bilo i ranije, a drugo je vredjanje i iznosenje kojekakvih nebuloza koje blage veze sa zivotom i realnoscu nemaju. Ima to u Marfijevom zakonu, ne znam kako bese. A sto se tice registracije sa "pravog" maila na koji stize activate password, taj sistem imate na hotmail-u, cini mi se i na yahoo mail-u i na X sajtova koji nude free web hosting, ne vidim u cemu je problem? S tim da je tamo dozvoljeno registrovanje vise sajtova sa iste adrese a ovde ne bi bilo. I tamo je to tako uredjeno da ako narusavate politiku servisa ukinu vam sajt i vise ne mozete otvoriti ni jedan sa te adrese. Bas ono sto je ovde potrebno. Jer zasto bi bilo dozvoljeno da sad recimo neki Pera sedne i registruje 20 nickova pa onda sedne i ceo dan lupa bezveze sa svakog od njih.

#70 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 04 May 2001 - 21:56

Mislim da se niko ovde nije zalagao za neko jednoumlje nego za to da pojedince koji zloupotrebljavaju forum time sto registruju vise imena ili vredjaju sagovornike u svakoj prilici - iako im se uopste ne obracate, na takve slucajeve mislim da treba reagovati i zato se zalazem za ukidanje mogucnosti ovakvih zloupotreba.

Potpuno se slazem sa Henrijevim predlogom jer znam da je sasvim moguce i izvodljivo pravilo o trasiranju i registrovanju samo jedne e-mail adrese korisnika i mogucnoscu registrovanja samo jednog imena sa kompjutera pojedinacnih ucesnika na forumu.

#71 Jovana Sr

Jovana Sr
  • Members
  • 193 posts

Posted 04 May 2001 - 22:59

Henry, ja se slažem sa vama, ali upravo me vi naplašiste sa Velikim bratom i savetom da ne dajem pravi E-mail.
Ostaje to da jednoumlje nije poželjno, ali ja počesto imam utisak da ovde jednostavno svako suprotstavljanje izaziva lavinu uvreda tipa kokodakanja, lupetanja, ... I ja sam podlegla tome u kontaktu sa Vladanom, jednostavno, neko ovde lepo reče, ponese te takvo ponašanje. Ali, apstrahujući Taličnog, ovde ima prilično netolerancije koja smeta dijalogu, pa i od strane predlagača za isključenja. Vladan nije u stanju ni jedan post da pošalje, a da nekoga ne okrpi vulgarno i nepotrebno.
Ja, lično, kada uvredim, ne činim to zato što se neko ne slaže sa mojim shvatanjem političkih prilika, već mi dojadi vređanje.
U svakom slučaju, smatram da je ignorisanje za početak dovoljno. Taličnom, pa čak i drugima, nije ni potreban dijalog, već se dive sopstvenim postovima. Bilo bi veoma interesantno kada bi moglo da se vidi koliko puta je neko pročitao sopstveni post!

#72 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 05 May 2001 - 13:50

Iako potpuno različitih shvatanja vezano za neke detalje oko analize prošlosti, ali i bez pravih prilika da izmenjamo mišljenja vezano za sintezu željene budućnosti, želim da istaknem ovaj prilog od zonel kao do sada najbolji vezano za temu koju tretira:

"Pa normalno da je opao nivo diskusije jer ne postoji ni najmanji stepen tolerancije medju pojedincima razlicitog misljenja. Razlike se ne razumeju, pa samim tim, i ne prihvataju a one su sastavni deo zivota. Ako hocemo da budemo demokraticni onda moramo da izpostujemo razlike u misljenju, ma koliko to nama glupo zvucalo. Jednostavo, ne morate bas da do detalja citate tekst osobe koja vas konstantno nervira, preskocite povremeno repliku na njegovo pisanje. Inace, desavace se upravo ono sto se desava. Forum se pretvara u pijacno prepucavanje. Po nekad ignorisite neku glupost, ne morate da skacete za svaku rec sagovorniku "makazicama u oci"(sto bi rekao J. Thread)
Za mene ovaj forum predstavlja neku vrstu mentalnog treninga i nista vise. Najmanje imam ambicija da nekog edukujem a jos manje da se sa nekim ovde razvlacim i vredjam. Ako hocu da mu skrenem paznju da preteruje, trudim se da to uradim na neki pristojan nacine da ne vredjam sagovornika niti da mu prisivam razlicite epitete tipa sovinista, fasista, vernik, nevernik, i sl. Meni su licno ovi epiteti postali toliko deplasirani od ucestale upotrebe da ih vise i ne citam. Ja nikog sa ovog foruma ne poznajem. Takodje smatram, da je ovo prilicno ogranicen nacin komunikacije, pa mogu nekog pogresno da razumem. Eto, recimo, jednom sam Vesnine, neke dve recenice, potpuno pogresno protumacila i to iz prostog razloga sto nisam mogla da na ovaj nacin komuniciranja, cujem dikciju prilikom izgovora. Posle sam se Vesni izvinula i pali su tu medjusobni pozivi na kafu u YU. Nije bilo nista strasno niti smo se medjusobno vredjale. Mislim da je jako glupo, nisko i nevaspitano da se sagovornici medjusobno prozivaju kao "pastirica" ili ti "svinjarica" i sl. Terminologija vam je na nivou. No coment.
Jos jedna pojava je jako smesna na forumu. Neki izazivaju sagovornika vredjanjem a onda kad dobiju repliku pozivaju moderatora u pomoc, da kao "uciteljica razdvaja zavadjenu decu". Mislim...
I na kraju krajeva ako vam ne odgovara ucesce na forumu, svako od nas moze da prestane kad hoce, niko nece zaplakati, svi smo zamenjljivi, budite uvereni u to."

#73 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 05 May 2001 - 13:50

Zbog slučajnih prolaznika, a zarad istine i objektivnosti i u najboljoj nameri prema svima, odgovoriću na Draganov poziv.

Evo kako je tekao sled događaja:

Prvo je Dragan, odgovarajući vezano za "aršine", čija jednakost prema svima i jeste proklamovani ideal savremenog čovečanstva (bar ogromne većine), upadajući u grešku (a ne zameram mu to ni najmanje, to može svakome da se desi), "aršine" "zamenio" sa kaznama i onda prouzrokovao dalje nerazumevanje. (Naime, niko ne spori to da za različita dela sleduju različite kazne, ali ni Dragan, pa ni niko drugi, ne bi trebalo da spori to da zakon, to jest "aršin", treba da bude isti za sve!)

Odgovarajući tako, Zoranu, Dragan se u podrugljivom smislu poneo prema Jevanđeljima. Da ne citiram sve, evo samo detalj: "Jevandelje po Zoranu, glava isti arsini:"

Nije Dragan imao nikakvu zlu nameru, to je bilo potpuno očigledno i meni sasvim jasno. Možda nije trebalo da se uključujem!? Ostavljam to kao svoju moguću grešku, ali ni ja nisam imao nikakvu lošu nameru kada sam onda, zarad svih nas, zaista citirao Jevanđelje, svega dve rečenice i to onaj najlepši deo, oslobođen svake ružne misli - ljubav samu, prema svemu i svakome. (Takođe, uvek smatram svaku mudrost dobrodošlom, bilo iz Talmuda, Kurana, Tibetanske knjige mrtvih itd, i smatram osiromašenjem svakog razgovora ako se uvede moratorijum na citate).

Kao odgovor na moju poruku, stiglo je delo diskutanta pod nickom "django kid". Zbog tako grube i tako zlonamerne uvrede koju je počinio prema meni prizivajući, ništa manje nego moju smrt, a istovremeno u izrazito pejorativnom smislu se odnoseći prema molitvi svakog Hrišćanina "Oče naš", ja sam preduzeo korake da ga suočim sa onime šta je uradio i primenio sam "metod izazivanja asocijacije dovođenjem u sličnu situaciju". Naravno, nimalo se ne osećajući uvređenim i ni jednog trenutka ne izgovarajući "django kid"-u smrt ili bilo šta loše, a kamoli udaljavanje sa foruma!? - već samo iznoseći obične "ulične uvrede"

Međutim, taj moj potez, sasvim je pogrešno bio shvaćen iako sam ja bio uveren da će svi, a na prvom mestu "django kid" shvatiti da je u pitanju lekcija i obrisati svoj post kojim priziva moju smrt i izviniti mi se zbog toga što ga je napisao, posle čega bi usledilo moje brisanje posta i izvinjenje njemu što sam morao na tako "grub način" da mu saopštim šta je uradio.

Moja je greška, dakle, što sam potpuno pogrešno procenio "frekvenciju" na kojoj se u tom trenutku nalazi "django kid" i da u takvom raspoloženju do njega neće dopreti ono što mu poručujem. A ja sam se potpuno prevario jer sam mislio da je dovoljno transparentno to što sam pre tog iskaza najavio šta će u njemu da bude, a posle tog iskaza najavio šta očekujem od njega. A onda, kada sam uvideo da nema razumevanja, ja sam te neistine o django kidu, koje sam namerno i sa ciljem napisao, izbrisao.

To što dosta prisutnih reaguje, po Draganovim rečima "tako alergično na moje postove" je razlog o kome ja uvek mislim, ali bi možda trebalo i svi mi zajedno da razmislimo. Ali, da se dobro, dobro zamislimo o tome koliki su naši pragovi tolerancije i odakle potiče to da se tolika grupa diskutanata oseća ugroženom?

Da li je alergija bolesno stanje pacijenta ili alergena? (uklanjanje alergena ne leči alergiju, ali pomaže pacijentu da "zaboravi" na svoju bolest)

Kada je u pitanju svrha ovog foruma, od svih mogućih blagodeti, na posebnom mestu bih izdvojio jednu: učenje. I eto, tako, ja danas naučih nešto od vas. Hvala lepo!

#74 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 05 May 2001 - 13:54

Jovana Sr:
...
Ja, lično, kada uvredim, ne činim to zato što se neko ne slaže sa mojim shvatanjem političkih prilika, već mi dojadi vređanje.
...

Budite uvereni u to da je potpuno isti slučaj i sa mnom, ali i ma koliko teško to bilo, jednostrani moratorijum na uvrede je izgleda najbolji put. Ja pokušavam, ali imam i kikseve - verujem da to ne sme da znači da treba odustati.

Pozdrav!

#75 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 05 May 2001 - 13:59

Henry Chinaski:
...
Mr Talicni, pogledao sam tvoje prezentacije na PTT i SC i bez vredjanja, ali po onome sto tamo pise, mislim na tvoja interesovanja, licis mi na idealnog kandidata za clana "Obraz"-a ili SRS
...

Kao prvo, tek da vas podsetim, moj nick je TALICHNI, sa H, a kao drugo - dragi moj Nenry i u ovome, kao i svemu drugome vezanom za mene ste potpuno, ali dibidus, promašili i najiskrenije, od srca, kao brat ili kao roditelj vam savetujem da se ne bavite ličnim vređanjem, to zaista ničemu ne vodi.