Jump to content


Photo

Requiem na ukidanje raznog


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#31 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 04 April 2005 - 13:53

1. no ovde je doslo do jedne zanimljive paradoksalne inverzije...


kurdi

levicar? 

uostalom, cisto trzisno bi ovde verovatno najebala elitisticka strana. u prici o mesnoj z su populisticki statusi namerno zamenjeni.


2. mimo tvog nezadovoljstva sopstvenom pozicijom, u resenju mz problema se pokazuje da si jasno sklon levim resenjima. tvoje ogranicenje situacije u mz govori da smatras da je odsustvo utakmice dobro. mislim to samo po sebi nije bitno, bitnija je poenta sto ti smatras da treba dodeliti resurse. tvoj odgovr da ih treba ravnopravno raspodeliti vise govori o tvojoj ideoloskoj poziciji nego ogranicenje trzista

1. do te inverzije je doslo zato sto trziste nije slobodno - postoji protekcija koju kr pokusavaju da uklone.

2. ma zezam se, ne smeta mi da li se to gde sam ja zove levo ili desno, najposle sve je to relativno i verovatno statisticki jesam levo.

ali mozda si me pogresno razumeo. ja nisma ponudio resenje mz problema za koje "mislim da je ispravno", niti tako netso nuzno postoji, nego sam ponudio advokatski savet sahistima. a oni naravno treba da guraju levicarske ideje.
natasha je dala primer (poll-only) kako se utakmica moze izbeci, ili pravila promeniti.

no ono sto bih da naglasim (i zbog cega mi pausalna odrednica/asocijacija eventualno smeta) je da postoje dve vrste levice, od kojih je jedna debilna.
da bih ilustrovao vracam se na pitanje na koje sam vec ukazao kao na interesentnu branching out rutu... vrednosti i prava.

zamislimo da postoji neki kolektiv (drzava, mz, forum) koji u datom trenutku jeste "zapadno, umereno demokratski", svi imaju sva prava koja su prihvacena kao esencijalna ali postoje i razlike u bonusima i little perks, itd.
ako u nekom trenutku u sistemu nastane nova vrednost, da li to za sobom povlaci nastajanje novih prava? (for those with cheap seats - sam forum, ili razno su primeri novih vrednosti)
debilna levica klice "hocemo i mi, hocemo svi, to je nase pravo, zasto oni da se zazaju, a mi nista" iako dok neko (elita) novu vrednost nije smislio, nije im ni palo na pamet da bi to bilo korisno.
levica kojoj ja recimo pripadan kaze, ok, to nije bas nikakav argument, ali bilo bi nekako ljudski da se vrednost podeli, naravno ne na ravne casti.

Edited by kurdi, 04 April 2005 - 13:57.


#32 hooyadahoo

hooyadahoo
  • Members
  • 2,866 posts

Posted 04 April 2005 - 13:57

tvoja ilustracija, nastupao ti kao levicar :lol:  ili ne, nije dobra jer argument ‘igranje saha ne doprinosi odrzavanju forme’ nije valjan. ali on ovde i nije slucaj. ovde se trazi ukidanje sahovskog kluba jer se sahisti setkaju po atletskoj stazi i to cesto za vreme treninga.  trazeci neko resenje, atleticari pribegavaju radikalnom. zele ljudi da treniraju.

sta ce vlasnik sportskog kluba i stadiona da uradi, videcemo. mene bas zanima. moze kao neki los politicar da kaze ‘i ovaj topic gubi smisao’ i zakljuca ga. moze da apeluje na savest i trazi fer plej (izvesno- atleticari ne smetaju sahistima). moze da uvede neka pravila ponasanja…


mislim da se radi o necem drugom. u nasoj prici sahisti ne samo da se setaju po atletskoj stazi, nego izvestan broj atleticara pocinje da pati od "sahovskih bolesti" - usporeni su, razmisljaju sta je starter pucanjem hteo da kaze, sluze se parapsiholoskim trikovima itd. fizicka interakcija nije bitna (nasuprot razumskoj): ta se da lako eliminisati postavljanjem bodljikave zice oko atletskog poligona. na drugu stranu je tesko spekulisati o tome koliko sahista je zaista odgovorno za pojavu ovog fenomena, a jos je teze proceniti broj atleticara koji su pogodjeni. takodje je potpuna nepoznanica broj atleticara koji su zbog svega ovoga zabrinuti - o svojim strahovanjima je vlasnika stadiona obavestila tek nekolicina. i na kraju, to sto se niko od sahista ne zali, to moze da znaci da im je ok, ali isto tako i da dobronamerno precutkuju kad im ponekad kugla padne na tablu.

edit: typo

Edited by hooyadahoo, 04 April 2005 - 13:58.


#33 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 04 April 2005 - 14:00

tvoja ilustracija, nastupao ti kao levicar :huh:  ili ne, nije dobra jer argument ‘igranje saha ne doprinosi odrzavanju forme’ nije valjan. ali on ovde i nije slucaj. ovde se trazi ukidanje sahovskog kluba jer se sahisti setkaju po atletskoj stazi i to cesto za vreme treninga.  trazeci neko resenje, atleticari pribegavaju radikalnom. zele ljudi da treniraju.

sta ce vlasnik sportskog kluba i stadiona da uradi, videcemo. mene bas zanima. moze kao neki los politicar da kaze ‘i ovaj topic gubi smisao’ i zakljuca ga. moze da apeluje na savest i trazi fer plej (izvesno- atleticari ne smetaju sahistima). moze da uvede neka pravila ponasanja…


mislim da se radi o necem drugom. u nasoj prici sahisti ne samo da se setaju po atletskoj stazi, nego izvestan broj atleticara pocinje da pati od "sahovskih bolesti" - usporeni su, razmisljaju sta je starter pucanjem hteo da kaze, sluze se parapsiholoskim trikovima itd. fizicka interakcija nije bitna (nasuprot razumskoj): ta se da lako eliminisati postavljanjem bodljikave zice oko atletskog poligona. na drugu stranu je tesko spekulisati o tome koliko sahista je zaista odgovorno za pojavu ovog fenomena, a jos je teze proceniti broj atleticara koji su pogodjeni. takodje je potpuna nepoznanica broj atleticara koji su zbog svega ovoga zabrinuti - o svojim strahovanjima je vlasnika stadiona obavestila tek nekolicina. i na kraju, to sto se niko od sahista ne zali, to moze da znaci da im je ok, ali isto tako i da dobronamerno precutkuju kad im ponekad kugla padne na tablu.

edit: typo

kolko je ova diskusija bolja od one zatvorene... :lol:

#34 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 04 April 2005 - 16:21

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Diskutant said:

Po mom skromnom misljenju se radi o grupi koja ima slicne ciljeve ali razlicite poglede glede ispunjavanja istih. Otuda i povremena trvenja.

Ovo o coporima i grupama je pretjerana demagogija. Suvise uopstavas stvari u raspravi o konkretnoj temi.

Nemam ja problem sa tim sto jedan od takvih topica postoji, vec sto su takvi topici teziste citavog foruma. Po mom misljenju tako ne bi trebalo da bude u ovom slucaju, ako nizbogcega drugog, bar zato sto postoje 'date' forumi internetom-uzduz-i-popreko.

Naravno, nema sanse da ti padne na pamet da je ljudima samo bilo interesantno da vide kako izgledaju druge osobe s kojima komuniciraju na Forumu B92. Ovo mjesto po toj pojavi nije narocit izuzetak; topici na kojima clanovi pokazuju svoje slike pojavljuju se na forumima najrazlicitijih sadrzajnih orijentacija.

Vidi, moja ponuda da mi posaljes mail, pa da ti ja mozda posaljem sliku i dalje stoji. U cemu je problem?

Nema problema - ne zelim tvoju fotografiju.

Ako nemas hrabrosti da mi posaljes svoj mail sa sve licnim imenom & prezimenom..

Samo ti nemoj o hrabrosti, p-leeeease. :huh: For your info - sve su te informacije o meni vec postojale na forumu, neke se i sada mogu naci; bas cu tebe sad vanredno da cascavam. Pri tome ja, za razliku od tebe, ne smatram da je objavljivanje licnih podataka na bilo kom forumu mjerilo necije hrabrosti, nego tek licnog izbora, hira, whatever..Ti imas nekakav problem s time sto je toliko ljudi odabralo da ovdje pokaze svoju fotografiju, ali mene uopste ne zanima kakve je prirode taj tvoj problem, tj. zasto si trolovao Perspic, samo podsjecam da si to radio.

od mene dobiti sliku - neces, a ako ionako ne zelis, sto se onda uopste mucis sa ovim "Perspic primerom".

Ama vise, koji ce mi tvoja slika bre.. :lol: Perspic je odabran kao primjer odlicnog topica sa Raznog cijem je trolovanju, pazi ironije, najveci doprinos dao upravo jedan od sadasnjih zagovaraca ukidanja citavog podforuma zbog nedostatka `kvalitetnih` sadrzaja na doticnom podforumu. Sto se nisi malo ranije sam sjetio da ga ukidas, sta si cekao svih ovih teskih godina?? Ovo shvati kao retoricko pitanje; sta god da bude sa Raznim, na to vise ne utice nitko od nas.. Dozvoli da jos samo za kraj

Niti je mojih postova bilo 45


iskoristim ovaj odlicni nabacaj za volej i zakucam pod precku u devedeset:

Attached Files


Edited by autsajder, 04 April 2005 - 18:08.


#35 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 04 April 2005 - 17:56

ali mozda si me pogresno razumeo. ja nisma ponudio resenje mz problema za koje "mislim da je ispravno", niti tako netso nuzno postoji, nego sam ponudio advokatski savet sahistima. a oni naravno treba da guraju levicarske ideje.

rekao sam, ponavljam, i ponovicu (ockhamu) - uopste se neradi o tome da je to moja borba.


uh, zasto imam utisak da se ne razumemo?
no, da jos vise produbim ovo nerazumevanje, posto ne vidim sta bi sahisti a sta atleticari trebalo da urade
meni je iz odredjenog razloga (ovde i sada nebitnog) a i usled tvog retorckog pitanja pala na pamet asocijacija levo-desno a u vezi sa prominentnim zastupnicima pre svega kr grupe, a onda i ovim pr. odatle i ona prva kvalifikacija (mozda i diskvalifikacija, kako se uzme)
jasno je da se ovde prica o nacelnim resenjima i da manje-vise izlazimo iz ogranicenja uskih intersesa kr-a i pr-a, mada naravno mozemo imati svoj interes vamo ili tamo.
polazi se naravno od nekog datog stanja. pa da se drzim svoje loose asocijacije, sistem sadasnjih okolnosti je na neki nacin posledica prenosenja odredjenih ovlascenja i prava koja su ranije uspostavljena (radjanjem foruma). s obzirom na nezadovoljstvo odredjenih krugova sadasnjim okolnostima (koje mora se priznati nisu ni blizu idelnih) predlazu se odredjene mere. u skladu sa mojom slobodnom paralelom, a i iskazanom izvesnom benevolentnoscu odredjenih zastupnika kr-a, ove mere vidim kao jedan nacin za poboljsanjem situacije, koja bi trebalo na neki nacin da bolje preraspodeli kvalitetne postove.
e sad lumpenproletrijat levica koja oce sve a da ne da nista, naravno, nije ni uzimana u razmatranje. tvoja resenja/saveti mogu imati odredjenu tezinu, i verujem da bi i mogle da poboljsaju situaciju, medjutim ovde taj ideoloski spor nije vezan za lumpenproleterijat
ali da se vratimo na retoricko pitanje i zapravo na umesnost ilustracije. prvo, pitanje je da li je mz dobra paradigma za forum. meni je pala na pamet druga paradigma (natashina sugestija).
dakle, da li bi forum trebalo da posmatramo kao mesnu zajednicu ili ribolovacko udruzenje. u drugom slucaju imamo jasnu intersnu organizaciju, gde clanovi imaju odredjena prava, a i obaveze (pre svega da ne sabotiraju uspesnu komunikaciju i sardnju ozbiljnih ribolovaca). njihovi interesi su opet ocigledni: nizom, pravila treba da poboljsaju ulov i razviju nove tehnike.
mesna zajednica, sa druge strane, nije tako ocigledno interesna zajednica. tj jeste, ali njihov interes je krajnje opsti: da zive u miru i skladu sa svojim vidjenjem pristojnog zivota.

na kraju - slobodno triste.
ono moze biti ograniceno na dva nacina. prvo, mogli bi reci da je ograniceno odredjenim normama (na primer, nedozvoljeno je pisati besmislice, ili broj smajlija mora da bude srazmeran broju karaktera - jedan smajli, 50 karaktera). drugo ogranicenje je u stvari vrsta sputanosti: idiotski postovi ogranicavaju i onemogucuju smislenu raspravu. mutatis mutandis, slobode mogu biti dvojake: formalne slobode i sustinske slobode. pr se zalaze za prve, a kr za druge (sto je inace osobitost levicara).

u tom smislu i odgovor kamichka je nezadovoljavajuci. ne mozemo trgovati idejama koje uredjuju svet. zapravo mozemo, ali to je upravo ono sto je paradoksalno: trazi se najbolja vizija sveta a bez obaziranja na prava koja bi trebalo da prethode trzistu. sto samo po sebi nije lose, samo je paradoksalno s obzirom na proklamovana ideoloska nacela.

#36 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 04 April 2005 - 20:52

>u tom smislu i odgovor kamichka je nezadovoljavajuci. ne mozemo trgovati idejama koje uredjuju svet.

hm, ne znam zasto se ovo stalno gubi iz vida, ali ovo nije ideja koja uredjuje svet, vec ideja koja uredjuje forum. a taj forum, opet, ima svog vlasnika. znaci mi ovde tom vlasniku nudimo svoje ideje pa ko pobedi.

neko rece (mozda ti?) da moderator nema nikakvih ocekivanja od foruma, ali kako sam ga ja razumela to samo znaci da se nema nikakvih ocekivanja od foruma glede njegovih posledica, znaci nema nikakvih ocekivanja da forum postigne nekakav efekat mimo i preko svog postojanja. to ne znaci da se od samog foruma nista ne ocekuje tj. da je moderatoru svejedno kako taj forum izgleda. da je tako, i da je sve svejedno, moderacija na forumu ne bi ni postojala.

#37 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 04 April 2005 - 21:03

ok(hame),
mislim da pratim.
no cini mi se da se tu inverzija onda moze naci vise, i neke su semanticke,a neke se potiru. ne deluje mi da cemo pisanom formom lako doci do dovoljno preciznih formulacija.

da bi utvrdili da li sam dobro razumeo tvoju paralelu levo-desno vs. sustinska-formalna prava, pokusacu da je parafraziram na najbanalniji moguci nacin:
desnicar: pa sta hocete, crnci imaju ista prava
levicar: samo formalno, to nije dovoljno

medjutim, cini mi se da su "elementarna prava / zakoni" stvar civilazijskog konteksta, sto ostavlja prostor da (devil's advocate) diskusije tipa da li "jednaki resursi u nekom konkretnom kontekstu" spadaju u kategoriju "pravo na zivot", "pravo na pisanje po ulici", ili "pravo na ivy league skolovanje". mislim da ako dozvolis klizecu skalu u tom pogledu, i van ovog foruma ces naci mnogo, i istorijskih i kontemporarnih, primera gde su desnicari ZA regulaciju. moglo bi se mozda reci da je to zato sto hoce da neko drugi obavlja njihov prljav posao.

druga (povezana) stvar koju bi mozda trebalo uzeti u obzir je da se kr bore za VLASTITA "prava", pa stoga i nije cudno da pribegavaju levicarskom cmizdrenju :lol:

#38 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 05 April 2005 - 10:21

polazi se naravno od nekog datog stanja. pa da se drzim svoje loose asocijacije, sistem sadasnjih okolnosti je na neki nacin posledica prenosenja odredjenih ovlascenja i prava koja su ranije uspostavljena (radjanjem foruma). s obzirom na nezadovoljstvo odredjenih krugova sadasnjim okolnostima (koje mora se priznati nisu ni blizu idelnih) predlazu se odredjene mere. u skladu sa mojom slobodnom paralelom, a i iskazanom izvesnom benevolentnoscu odredjenih zastupnika kr-a, ove mere vidim kao jedan nacin za poboljsanjem situacije, koja bi trebalo na neki nacin da bolje preraspodeli kvalitetne postove.


pa ti ovde kao da impliciras da forumashi imaju nekakva stechena prava u koja im se ne sme dirati. ja bih pre rekla da je odnos izmedju vlasnika foruma i forumasha (u pogledu organizacije foruma) ostao izvan pravnog okvira.
pravo ne pretenduje da regulise bas sve zivotne situacije :huh:
dakle, ti kao da polazis od toga da imas "pravo na status quo"
a pre ce biti da onaj ciji je forum moze da ga ukine ovog trenutka, ili da te maliciozno banuje bez ikakvog objasnjenja, i da ti nemas nikakvo (pravno :lol: ) sredstvo kojim bi se od toga zastito.
dakle, ovo je situacija u kojoj jachi tlachi, i mislim da bi trebalo da se klonimo "pravnih" interpretacija.

dakle, da li bi forum trebalo da posmatramo kao mesnu zajednicu ili ribolovacko udruzenje. u drugom slucaju imamo jasnu intersnu organizaciju, gde clanovi imaju odredjena prava, a i obaveze (pre svega da ne sabotiraju uspesnu komunikaciju i sardnju ozbiljnih ribolovaca). njihovi interesi su opet ocigledni: nizom, pravila treba da poboljsaju ulov i razviju nove tehnike.
mesna zajednica, sa druge strane, nije tako ocigledno interesna zajednica. tj jeste, ali njihov interes je krajnje opsti: da zive u miru i skladu sa svojim vidjenjem pristojnog zivota.


mesna zajednica ima dve funkcije > obezbedjuje neposredno vrsenje poslova opshtine (forumska uprava) i sluzi za zadovoljavanje zajednickih potreba gradjana koje gradjani sami utvrde.
ribolovacko udruzenje je udruzenje gradjana, nesto poput NGO-a i analogija ti ne stoji jer ispade da nema uprave koja bi mogla da vedri i oblaci.
dakle, ako i dalje insistiras na pravnim analogijama, mesna zajednica je daleko bolja opcija.

i na kraju - slobodno triste.
ono moze biti ograniceno na dva nacina. prvo, mogli bi reci da je ograniceno odredjenim normama (na primer, nedozvoljeno je pisati besmislice, ili broj smajlija mora da bude srazmeran broju karaktera - jedan smajli, 50 karaktera). drugo ogranicenje je u stvari vrsta sputanosti: idiotski postovi ogranicavaju i onemogucuju smislenu raspravu. mutatis mutandis, slobode mogu biti dvojake: formalne slobode i sustinske slobode. pr se zalaze za prve, a kr za druge (sto je inace osobitost levicara).


ma trziste nije ograniceno nego regulisano pravilima. trziste NE postoji ako ne postoje odredjena pravila. dakle, potreban ti je nekakav poredak da bi se trziste uopste konstituisalo. za tebe kao da slobodno trziste predstavlja neki opsti javashluk.
a ta distinkcija formalne/sushtinske slobode ti je krajnje problematicna.
nisam sasvim sigurna da razumem kojim si kriterijumom izvrsio tu podelu?

u tom smislu i odgovor kamichka je nezadovoljavajuci. ne mozemo trgovati idejama koje uredjuju svet. zapravo mozemo, ali to je upravo ono sto je paradoksalno: trazi se najbolja vizija sveta a bez obaziranja na prava koja bi trebalo da prethode trzistu. sto samo po sebi nije lose, samo je paradoksalno s obzirom na proklamovana ideoloska nacela.


uopste ne razumem sta si hteo da kazes.
naravno da se trguje idejama koje uredjuju svet oko nas - na izborima. bez obzira na to koja je ideja pobedila na prethodnim izborima. jedino je bitno da se postuje procedura (forma).
a pazi apsurda > u ovom konkretnom slucaju nije bitno cak ni da se postuje ranije dogovorena procedura. jer, kao sto rekoh, krecemo se van pravnih okvira. moze da dodje glavni baja i da ugasi svetlo. i gotovooo :huh:
i koja su to proklamovana ideoloska nacela???

#39 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 06 April 2005 - 03:47

pa ti ovde kao da impliciras da forumashi imaju nekakva stechena prava u koja im se ne sme dirati. ja bih pre rekla da je odnos izmedju vlasnika foruma i forumasha (u pogledu organizacije foruma) ostao izvan pravnog okvira.
pravo ne pretenduje da regulise bas sve zivotne situacije 
dakle, ti kao da polazis od toga da imas "pravo na status quo"
a pre ce biti da onaj ciji je forum moze da ga ukine ovog trenutka, ili da te maliciozno banuje bez ikakvog objasnjenja, i da ti nemas nikakvo (pravno  ) sredstvo kojim bi se od toga zastito.
dakle, ovo je situacija u kojoj jachi tlachi, i mislim da bi trebalo da se klonimo "pravnih" interpretacija.

mimo povlacenje pravnih interpretacija, ne razumem zasto forumas ne moze ocekivati "pravo na status quo". mislim, vlast ima bravo da banuje ali to ipak ne radi i nije saglasno sa osnovnom idejom kako radi forum. stecena prava ne postoje, ali to je prosto nije bitno. uostalom sve sto sam pisao ne odnosi se na forumsku vlast nego na forumske ucesnike

mesna zajednica ima dve funkcije > obezbedjuje neposredno vrsenje poslova opshtine (forumska uprava) i sluzi za zadovoljavanje zajednickih potreba gradjana koje gradjani sami utvrde.
ribolovacko udruzenje je udruzenje gradjana, nesto poput NGO-a i analogija ti ne stoji jer ispade da nema uprave koja bi mogla da vedri i oblaci.
dakle, ako i dalje insistiras na pravnim analogijama, mesna zajednica je daleko bolja opcija.

opet, ne insistiram na pravnim analogijama nego na situacionim analogijama. kurdi je posao od analogije sa mz, ali postoje ozbiljne zamerke toj analogiji. ako cemo da se pozivamo na prava, u mz postoje odredjena prava koja su nepovrediva, dok u slucaju ribolovackog drustva ne postoje u istom tom smislu. mislim, mogla bi ali to nije bitno, jer je rec o tome da li je paradigma foruma interesna zajednica ili neinteresna zajednica. u mz nacelno mozes da se zevzecis kolko oces i da time ne ugrozavas funkcionisanje zajednice. niko te nece proterati iz mz zato sto resurse iste koristis za druzenje. prosto niko ne bi trebalo da te tereti svojim idejama kako treba da funkcionise mz. ribolovackom drustvu, sa druge strane, resursi drustva ne sluze muvanju i obicnom druzenju. eto zasto je bolja rd nego mz paradigma


ma trziste nije ograniceno nego regulisano pravilima. trziste NE postoji ako ne postoje odredjena pravila. dakle, potreban ti je nekakav poredak da bi se trziste uopste konstituisalo. za tebe kao da slobodno trziste predstavlja neki opsti javashluk.
a ta distinkcija formalne/sushtinske slobode ti je krajnje problematicna.
nisam sasvim sigurna da razumem kojim si kriterijumom izvrsio tu podelu?

opet, slobodno trziste. ono naravno ne moze biti stanje haosa gde svako radi sta mu se oce. i ne znam odakle ti ideja da ja tako nesto mislim. trziste je u svakom slucaju ograniceno, ali pitanje je stepena ogranicenja. na primer, moze biti minimalno ograniceno, tj da je dozvoljeno sve osim prevare i nasilja. a moze biti ograniceno i prinicipima redistribucije ili antimonopolskim politikama, na primer. ili samovoljom vladara.
formalne slobode bi mogle biti definisane iskljucivo kao negativne slobode tj kao nesputanost. zastupnici neogranicenog kapitalizma prosto mogu reci svako je slobodan da sa svojim resursima raspolaze kako on to zeli. kriticari neogranicenog kapitalizma mogu reci: da ali te slobode imaju samo oni koji imaju resurse. oni koji nemaju resurse nemaju ni slobodu raspolaganja njima. nisam ja izvrsio tu podelu, ona postoji povrh ove forumske rasprave.
niti sa druge strane ja smatra da je ovakva podela plauzibilna - ona se prosto koristi kao argument

neko rece (mozda ti?) da moderator nema nikakvih ocekivanja od foruma, ali kako sam ga ja razumela to samo znaci da se nema nikakvih ocekivanja od foruma glede njegovih posledica, znaci nema nikakvih ocekivanja da forum postigne nekakav efekat mimo i preko svog postojanja. to ne znaci da se od samog foruma nista ne ocekuje tj. da je moderatoru svejedno kako taj forum izgleda. da je tako, i da je sve svejedno, moderacija na forumu ne bi ni postojala.


znaci ribolovacko drustvo.
ali kako neko moze da ocekuje odredjeni izgled foruma ako nema ocekivanja od njega. mislim, moze ali to ostavlja mesta voluntarizmu i raznim proizvoljnostima. sto i ruku na srce i imamo. mislim eto tamo na politici za decu deset frikova prave politicki pokret za oslobadjanje jedanasetog, pa se sad vlast i opresovana manjina nadjebavaju, s tim sto kamichak kaze - jedni mogu da banuju bez ikakvih posledica
medjutim, ako se ja bavim atletikom, a ne znam zasto (rekereacija, stipendija, profesionalno) onda moje bavljenje atletikom pa skoro da nema smisla. to jest, ima - ja cu postici odredjeni efekat, ali koji? i kakve su opportunity cost?

sad se citava zavrzlama okrece oko moje nesretne analogije. ocigledno je trebalo da dodam veoma siroku ceteris paribus klauzulu kada sam povukao paralelu. ali kako bih reko, mislio sam da mozemo da prevazidjemo one bihejvioralne trivije kojim bi iskazao distancu. zapravo inverzija je vise simpaticna nego paradoksalna: jedni kazu ocemo neogranicene slobode, drugi ne to ne moze tako, preterane slobode guse same sebe. zapravo, kurdi je postavio pitanje da li je takav pristup fer, ja bih postavio pitanje da li je svrsishodan. ok, jeste ako je predlog upucen modovima; na kraju krajeva, oni bi time najvise profitirali - manje bi imali da rade. ali ukoliko je predlog stavljen na diskusiju, onda ne samo da je nefer nego nije svrsishodan jer se trazi diskusija sa onime ko ne moze da diskutuje - ako je to ono sto je kurdi hteo da kaze. drugo je pitanje ko su tu sahisti a ko atleticari, ko su populisti a ko elita, i kako bi uz siroki cp taj problem trebalo da rese u mz

#40 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 06 April 2005 - 03:51

medjutim, cini mi se da su "elementarna prava / zakoni" stvar civilazijskog konteksta, sto ostavlja prostor da (devil's advocate) diskusije tipa da li "jednaki resursi u nekom konkretnom kontekstu" spadaju u kategoriju "pravo na zivot", "pravo na pisanje po ulici", ili "pravo na ivy league skolovanje".

zapravo ne moraju, i rec o tome da se u politickim teorijam takva prava sto vise izmeste iz kontexta. ali to je potpuno nevezana tema. ne bih da toliko trolujem

#41 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 06 April 2005 - 04:16

Kamichak,
Nisam pravnik ni sudija, ali ako se prave analogije zar nije logicno da drzavu cine gradjani, a forum cine forumasi; nije drzava niti forum neka posebna kula na nebu koja ima sopstvene interese i ne uvazava interese gradjana, vec naprotiv drzava treba da sluzi interesima gradjana i da im olaksa zivot. Tako isto i forum valjda mora da uvazava interese svih forumasa. I onda mi uopste nije jasan taj tvoj koncept trzisnih ideja-ukinite razno, ne mozemo ocima da vidimo te zagadjivace.

Mozda ovo moze da pomogne. Na ulasku u moj Uni danas postavljen bilboard: "To have others respect your opinion, you need to respect theirs. Through such tolerance comes real understanding." :lol:

Tako to rade veliki majstori, ma kako bilboard parola trivijalno i glupo zvucala. Vidis kako Uni Management deluje konstruktivno.
:huh:

Edited by natasha, 06 April 2005 - 04:16.


#42 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 06 April 2005 - 08:54

mimo povlacenje pravnih interpretacija, ne razumem zasto forumas ne moze ocekivati "pravo na status quo".


pa zato sto ne mozes govoriti o necijem pravima izvan nekakvog “pravnog” diskursa. nemam ja pravo da mi sunce izadje svako jutro, nemam pravo da me mama voli, i slicno.
mozes ti da koristis pravnu terminologiju, ali samo u nekom kolokvijalnom smislu tipa – “nemam prava da se ljutim ako neko nece da izadje sa mnom”. jasno je da se tu ne radi o pravima, zar ne?


mislim, vlast ima bravo da banuje ali to ipak ne radi i nije saglasno sa osnovnom idejom kako radi forum.


ma nema vlast pravo da banuje, nego moc, fakticku moc, da banuje.


stecena prava ne postoje, ali to je prosto nije bitno. uostalom sve sto sam pisao ne odnosi se na forumsku vlast nego na forumske ucesnike.


sta ovo znaci?


opet, ne insistiram na pravnim analogijama nego na situacionim analogijama. kurdi je posao od analogije sa mz, ali postoje ozbiljne zamerke toj analogiji. ako cemo da se pozivamo na prava, u mz postoje odredjena prava koja su nepovrediva, dok u slucaju ribolovackog drustva ne postoje u istom tom smislu.


to prosto nije tacno.
prvo, nepovrediva prava u smislu prava koja su zasticena nekakvom sankcijom za slucaj njihovog krsenja postoje i u mz i kod ribolovackih drustava.
a onda – u jednoj recenici kazes da pravis situacionu analogiju, a vec u sledecoj poentiras na razlici izmedju prava kakva su garantovana u mz i u rd.

mislim, mogla bi ali to nije bitno, jer je rec o tome da li je paradigma foruma interesna zajednica ili neinteresna zajednica. u mz nacelno mozes da se zevzecis kolko oces i da time ne ugrozavas funkcionisanje zajednice. niko te nece proterati iz mz zato sto resurse iste koristis za druzenje. prosto niko ne bi trebalo da te tereti svojim idejama kako treba da funkcionise mz. ribolovackom drustvu, sa druge strane, resursi drustva ne sluze muvanju i obicnom druzenju. eto zasto je bolja rd nego mz paradigma


ma “resursi foruma” nemaju nikakvu unapred dodeljenu funkciju. resursi mz i ribolovackog drustva imaju, prosto zato sto su i mz i ribolovacko drustvo pravno konstituisani.
naravno da ne mozes da se zevzecis resursima mesne zajednice kako hoces – ti pogresno mislis da je npr hodanje na rukama po ulici u jednoj mz zevzecenje njenim resursima.
ako mz ima neka sredstva alocirana za menjanje sijalica u hodnicima, a ti ih potrosis na sladoled, videces koliko mozes da se zevzecis. ista je stvar sa ribolovackim drustvom.

formalne slobode bi mogle biti definisane iskljucivo kao negativne slobode tj kao nesputanost. zastupnici neogranicenog kapitalizma prosto mogu reci svako je slobodan da sa svojim resursima raspolaze kako on to zeli. kriticari neogranicenog kapitalizma mogu reci: da ali te slobode imaju samo oni koji imaju resurse. oni koji nemaju resurse nemaju ni slobodu raspolaganja njima. nisam ja izvrsio tu podelu, ona postoji povrh ove forumske rasprave.
niti sa druge strane ja smatra da je ovakva podela plauzibilna - ona se prosto koristi kao argument


ne koristi se kao argument.
ti mesas situaciju u kojoj su nekome neka prava zagarantovana (i to zoves formalnom slobodom, ili formalnim pravima) sa situacijom u kojoj neko fakticki moze ili ne moze da ostvari svoja prava (pa ako moze, ti smatras da je taj neko sustinski slobodan).
na primer, jedna je stvar da li ja mogu da te tuzim (da li sam aktivno procesno legitimisana, da li imam pravo na tuzbu), a druga je stvar da li ja to mogu da ostvarim (imam li para da platim sudsku taksu, i slicno).
e sad – moguce je opet pravnim normama ispeglati situaciju kada neko zbog nedostatka nekakvih resursa ne moze fakticki da se sluzi svojim pravom (pa tako, ima neko siromashko pravo i ako nemam para za sudsku taksu ili za advokata moze mi se oprostiti taksa ili dodeliti advokat po sluzbenoj duznosti).
ali to da mi je omogocuneno da prevazidjem situaciju koja me fakticki stavlja u neravnopravan polozaj je opet ucinjeno pravnom normom – to je opet ono sto ti nazivas formalnim pravom ili slobodom.
e sad, ne moze se skakutati sa pravnih argumenata na zalopojke zbog nejednakih polaznih pozicija – to su dva diskursa, moras prvo valjda da odredis sta odredjene reci znace, tj u kom diskursu se kreces.
jer, iskaz da nesto nije pravicno nema isto znacenje u i izvan pravnicke spike > pravicnost za tebe kao filozofa ima jedno znacenje, a za mene ista rec znaci zakonski osnov gradjansko pravne odgovornosti. dakle, ne mozemo da diskutujemo ako ja udaram u klin, a ti u plocu, ako ti stalno skaches iz jednog u drugi znacenjski kontext.

ali ukoliko je predlog stavljen na diskusiju, onda ne samo da je nefer nego nije svrsishodan jer se trazi diskusija sa onime ko ne moze da diskutuje - ako je to ono sto je kurdi hteo da kaze.


a ko je rekao da sa onima koji su pr ne moze da se diskutuje ? ja pojma nemam kakve su njihove sposobnosti i uopste ne impliciram da su to neki idioti koji ne mogu bolje nego sto cine. ako neko pokazuje sve znake da je sposoban za rasudjivanje, ja cu pretpostaviti da to i jeste tako. oni svi umeju da koriste racunar, deluju funkcionalno pismeni, etc.
mnogi ljudi koji postuju na raznom su ranije, kada je ta razno-sredina bila drugacija, drzali nivo sredine. sada, kada je u toj mikrosredini (razno) dominantan modus ponasanja ovakav kakav jeste, ti koji su tu odranije (a nisu otisli sa raznog) su prihvatili novu dominantu. i to je ok, samo da tu novu dominantu ne prosipaju po makrosredini (ceo forum) – ja se nadam da su u makrosredini jos uvek manjina i jos uvek nije kasno da se izlobira protiv njih

#43 kamichak

kamichak
  • Members
  • 3,597 posts

Posted 06 April 2005 - 09:19

Kamichak,
Nisam pravnik ni sudija


sudije su po pravilu pravnici :lol:

ali ako se prave analogije zar nije logicno da drzavu cine gradjani, a forum cine forumasi;


da, a livadu cine cvetici i travcice, a planete i sunce cine suncev sistem ...
drzavu ne cine svi njeni gradjani, ima tu jos par elemenata koji su potrebni da bi grupa ljudi "cinila" drzavu.

nije drzava niti forum neka posebna kula na nebu koja ima sopstvene interese i ne uvazava interese gradjana, vec naprotiv drzava treba da sluzi interesima gradjana i da im olaksa zivot.


hoces da kazes da forum ima Svrhu i da je ta svrha da sluzi tvom i mom zajednickom interesu?
prvo, nisam sigurna da svi forumasi imaju zajednicke interese, drugo, nisam sigurna da bi svi svoj interes prepoznali u tome da im se "zivot olaksa", i na kraju - ne verujem da je neko pravio forum sa tom namerom.
a cak i da jeste, nemas nikakav nacin da ga sprecis da se predomisli i da eto tako, iz kaprica, promeni Svrhu foruma. i bas zato ti ne pije vodu analogija sa drzavom.

Tako isto i forum valjda mora da uvazava interese svih forumasa.


a zasto mora?

I onda mi uopste nije jasan taj tvoj koncept trzisnih ideja-ukinite razno, ne mozemo ocima da vidimo te zagadjivace.


pa to ti verujem :huh:

Mozda ovo moze da pomogne. Na ulasku u moj Uni danas postavljen bilboard: "To have others respect your opinion, you need to respect theirs. Through such tolerance comes real understanding." 


pa to je lepo :huh:

Edited by kamichak, 06 April 2005 - 09:20.


#44 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 06 April 2005 - 10:08

kamichak

sudije su po pravilu pravnici :lol:"


ali nisu svi pravnici sudije

da, a livadu cine cvetici i travcice, a planete i sunce cine suncev sistem ...
drzavu ne cine svi njeni gradjani, ima tu jos par elemenata koji su potrebni da bi grupa ljudi "cinila" drzavu."


ha, znam. institucije.

hoces da kazes da forum ima Svrhu i da je ta svrha da sluzi tvom i mom zajednickom interesu?
prvo, nisam sigurna da svi forumasi imaju zajednicke interese, drugo, nisam sigurna da bi svi svoj interes prepoznali u tome da im se "zivot olaksa", i na kraju - ne verujem da je neko pravio forum sa tom namerom.
a cak i da jeste, nemas nikakav nacin da ga sprecis da se predomisli i da eto tako, iz kaprica, promeni Svrhu foruma. i bas zato ti ne pije vodu analogija sa drzavom."


Ono sto hocu da kazem je sledece:ta vasa desna trzisna ideja ukidanja raznog ne pije vodu iz vise razloga. Glavni argument koji se istice u korist te ideje je - rad, red, disciplina, napor, povecanje kvaliteta diskusija. E, taj argument pada u vodu jer isto to moze da se postigne i ako ostane razno za lake konverzacije, a moderacijom se obezbedi kvalitet novog raznog za teze konverzacije. Prema tome jednostavnom logikom, bez blesfemicnih paralela i komplikacija sa drzavom, mesnom zajednicom ili parlamentom dolazimo do zakljucka da ta ideja i nije desna i trzisna kao sto na prvi pogled izgleda.Drugim recima, ne mora da se UKINE razno da biste postigli cilj vaseg lobija. Taj cilj se postize i ako ostane postojece razno. Tacka.


Naravno da forum mora da uvazava interese onih koji su zainteresovani da ucestvuju u forumu.

I onda mi uopste nije jasan taj tvoj koncept trzisnih ideja-ukinite razno, ne mozemo ocima da vidimo te zagadjivace."


Sta ces kad nisam pravnik, ja sam samo Dr filozofije i jos kojecega.

pa to je lepo 

naravno da je lepo :huh:

Edited by natasha, 06 April 2005 - 10:10.


#45 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 06 April 2005 - 10:42

zapravo ne moraju, i rec o tome da se u politickim teorijam takva prava sto vise izmeste iz kontexta. ali to je potpuno nevezana tema. ne bih da toliko trolujem

a, pa u to uopste ne sumnjam, da se tome tezi. to im je uostalom posao, i to cak i po meni relativno zanimljiv.
ali to je prilicno zajebano, i sam kazes "sto vise", dok tvoje "zapravo ne moraju" nekako implicira da se u tome vec uspelo na neki vrlo definitivni i generalni/generalizabilni nacin? literatura? (samo kratke stvari citam.)....

no, hmmm... sa zakasnjenjem sam shvatio sta si inicijalno hteo da kazes (zapravo shvatio sam kad sam uspeo sam sebi da parafraziram), i slazem se da je levicarska ideja da (paradoksalno?)
moramo povecati regulaciju/forme/norme da bi povecali sustinske slobode (iako taj proces nekada dovodi do smanjenja formalnih sloboda.)
po meni i nije nesto paradoksalno.

u tom smislu sam spreman da prihvatim da se pri donosenju neke date odluke ljudi mogu podeliti levo/desno nezavisno od toga sta se odlucuje. znaci strana im je odredjena iskljucivo time na koju stranu vuku iz trenutne situacije, a ne nekim apsolutnim pozicijama (jer sto bi levo pre sto godina, sad je desno.... ne tvrdim da se uvek krecemo u istom smeru, ali on average... mozda i da.)
ok, jednom kad smo utvrdili (ako smo utvrdili) sta su metode vuce na levo, a sta na desno, dolazimo do simpaticne inverzije na koju si ti ukazao.

umesto inverzije u ljudima, zasto ne bismo zakljucili da prosto mora biti da je ovaj sistem (forum, jelte) po urednjenu desniji od drustvenog sistema out there, na osnovu kojeg su ljudi prethodno klasifikovani (ili recimo na osnovu kojeg su smisljena pitanja na ovom testu sto ga dade sioran). ovo nije tako nerealno, posto ovde trenutno otprilike imamo model "divlji zapad + sudija roy bean"

onda je daklem njihova apsolutna pozicija desno od sveta, a levo od foruma. pa stoga oni u svetu vuku na desno, a na forumu na levo. posto desnicarstvo/levicarstvo definisemo time na koju se stranu vuce, sve je jasno :lol:

no u svemu tome, meni je najsmesnije kako ce se raznasi osecati kad shvate da su desnicari.

(da ponovim - ovo da levo/desno definisemo vucom, a ne apsolutnom pozicijom, sam od tebe naucio, cak i ako ti nisi to mislio, al mislim da je jako dobra ideja)