Jump to content


Photo

jel gledao neko "Lost in translation" ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#31 SlatkaMalaIzvrnutaTorta

SlatkaMalaIzvrnutaTorta
  • Members
  • 932 posts

Posted 03 March 2004 - 22:48

meni se film svidja. bas interesantan prilaz japanskoj kulturi i samoci/usamljenost.
pa mi imigranti se dosta puta tako osecamo, zar ne? koliko svako od nas pozeli da se pojavi neko ko nas razume kroz sta prolazimo? ne, ne mora tu odmah da se rodi ljubav ili sta vec (tipa "touch my stocking" buahahaha")

scenario je VEOMA intelektualno napisan i THUMBS UP sto se konacno daje sansa zenama rediteljima. naravno, jesta ona clan jednog klana, ali opet...

bottom line--film preporucujem!

#32 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 04 March 2004 - 09:54

scenario je VEOMA intelektualno napisan


mislis 'inteligentno'? ili 'inteligentski'?

THUMBS UP sto se konacno daje sansa zenama rediteljima.

pa ce filmovi biti bolji?

#33 mikkor

mikkor
  • Members
  • 2,524 posts

Posted 04 March 2004 - 10:12

vrh ti na dnu stoji :lol:

#34 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 04 March 2004 - 11:32

O slatka mala izvrnuta torto,
tako si okrugla
jer ti, slatka mala izvrnuta torto dno na vrhu stoji.... :lol:

#35 daysleeper

daysleeper
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 March 2004 - 12:58

Hahaha, "bez akcenta"? Nadam se da si ti svestan da je to tvoja slika o Japanu (o japanskom engleskom: http://www.engrish.com/ ).
Inace imaju dve fonetske azbuke od po 100tinak slova i jednu 
slikovnu sa bezbroj slova i sve to mogu da nauce ali engleski nikako.
I ko je onda zatvoren? Ameri su za njih zlato.
Inace da ne bude zabune, i meni je Japan bio zemlja ideal dok nisam malo proboravila tamo. Sad je na zacelju zemalja gde bih volela da zivim.
Zato znam sta pricam kad kazem da film ne preteruje, tj da to tamo stvarno izgleda tako i da oni jesu drugaciji i za nas smesni.

Svakako nemaju fonetsku azbuku vez slogovno (silabicko) pismo. I zaista imaju problem sa usvajanjem drugih jezika jer im je jezik u slogovima, nema konsonantskih grupa kao krv, prst, krst i sl.

#36 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 04 March 2004 - 13:22

nema konsonantskih grupa kao krv, prst, krst i sl.


Sto se tih cisto konsonantskih reci tice, koliko ja znam ima ih samo u jezicima sa nasih prostora i u ceskom i slovackom, cak ni za ostale slovenske jezike nisam bas sigurna, moguce da ima poneka ali svakako dosta manje nego u gorespomenutim.
A u neslovenskim jezicima ih nema uopste, i to inace stranci-nesloveni smatraju za najludju/najegzoticniju/najsmesniju stvar u nasem jeziku.

Doduse ja mogu da pricam samo o evropskim jezicima.

Edited by amelija, 04 March 2004 - 13:22.


#37 wwww

wwww
  • Members
  • 17,238 posts

Posted 04 March 2004 - 14:38

Ne mogu reci da me je film odusevio (mozda prevelika ocekivanja). Mislim da su preterali u karikiranju Japanaca. Jesu oni mozda nama pomalo cudni i smesni (drugacija kultura i obicaji), ali nisu bas tolike karikature. Jesu oni odusevljeni kao mala deca onim sto dolazi iz Amerike i Evrope (to je njima egzoticno), vole da se farbaju u plavo, vole karaoke, high-tech itd., preteruju sa smeskanjem, ljubaznosu, mozda skromnoscu (toliko da kad ih pitas da li govore engleski oni ti fino na engleskom kazu kako bas i ne govore :lol: ili kada ih pitas da li je ovo put za ... nece da ti odgovore negativno, nego u stilu: da, naravno, ali u poslednjih 100 godina mi obicno idemo ovim drugim putem :lol: ). Sa jedne strane gvozdena disciplina na poslu, a u "trenucima odmora" otkace. Ali nekako mi je cela ta prica o kulturnim razlikama Japan-Zapad pomalo povrsno predstavljena. Kao da sve sluzi za nekakav dekor, ne previse bitan u celoj prici tj. mogli su celu pricu da smeste i npr. u Srbiju (cirilica, srpski jezik), ne bi bilo preterane razlike u smislu uticaja na sludjenost glavnih junaka :lol:. Mislim, potpuno razumem izgubljenost glavnih likova u sredini gde ne razumju jezik, gde cak ne mogu ni da procitaju ("po Vuku" :lol: ) sta pise. Ili kad Japanci pocnu da objasnjavaju nesto na Japanskom, sve misleci da ces ih ti razumeti (govori srpski, pardon, japanski da te ceo svet razume :lol: ), a ti nemas pojma o cemu pricaju (i meni se stvarno nesto slicno desilo). To je ok. Ali nekako glavni junaci se uopste ne trude da skapiraju sredinu u kojoj su se nasli (drugaciju od njihove), nema nikakve interakcije sa tom sredinom (bar je to moj utisak), pa da kao nesto pametno zakljuce (zato mislim da su mogli sve to da smeste i na neko totalno drugacije mesto na zemljinoj kugli, pa i u samoj Americi, mozda bi efekat bio jos jaci), nego kao da ih sve zapravo nervira sto je drugacije (pa sta su drugo ocekivali?), totalno su okupirani svojim "trazenjem mesta pod suncem", otudjenoscu, usamljenoscu ili sta vec. Ne znam, nije me bas film nesto specijalno odusevio. Kad odgledam Mistic River moci cu nesto da kazem o Oscaru za glavnu musku ulogu.
P.S. (Meni su najsmesniji bili Nemci u sauni koji hoce da idu u neki restorancic sa nemackom hranom, hehehe.)

#38 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 04 March 2004 - 17:12

film je odlican portret japana danas, vrlo sarmantan sa odlicnim casting-om i izvjedbom, perfektno reziran i montiran, slika ne znam, sc je bio dosta taman sinoc. laganitza uz moralni osvrt na svet danas, but with a positive angle. sasvim +++

takodje mislim da je film odlican - atmosfera celog filma fenomenalna :lol:

nije poenta da su karikaturisali japance - kritika filma je za celo drustvo i poremecen sistem vrednosti - humor je na sve ustaljene formalnosti ovog drustva bilo to u japanu ili u usa - pa i sam hollywood je karikaturisan kroz onu glupu plavusu koja je neka zvezda toboze kao i kroz Billovu zenu koju bas briga za njega

btw japanci jesu onakvi kao u filmu manje vise

#39 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 04 March 2004 - 17:19

takodje mislim da je film odlican - atmosfera celog filma fenomenalna  :lol:

nije poenta da su karikaturisali japance - kritika filma je za celo drustvo i poremecen sistem vrednosti - humor je na sve ustaljene formalnosti ovog drustva bilo to u japanu ili u usa - pa i sam hollywood je karikaturisan kroz onu glupu plavusu koja je neka zvezda toboze kao i kroz Billovu zenu koju bas briga za njega

Apsolutno se slazem, a sama bolje ne bih umela da napisem :lol:

#40 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 05 March 2004 - 00:31

sorry aenima, znam da ti je ovo jedan od omiljenih. dal verujes da sam izlazeci sa festa pomislio kako moram da smanjim rant da te ne bih za srce ujeo.

c'mon, izdrzljiva sam ja, just shoot! :lol:
jest' da mi je sofija jos od ranije simpaticna, ali ne mogu da tvrdim da mi je ovo bas jedan od omiljenih filmova, mada jeste jedan od drazih iz prosle godine. na ovoj temi sam pre svega bila protiv ideoloskih podmetanja.

lik americke glumice je dobro odradjen jer se vidi da su mnoge takve defilovale kroz office i kucu tata kopole.


cudno, ne mislim da vrlu sofi preterano brine ko je onomad prolazio kroz kancelariju njenog oca, ali verujem da bi moglo da je tisti sto se mnoge takve muvaju oko njenog muza. mislim, ako cemo vec da se bavimo shpekulacijama oko njenog privatnog zivota.

'francuski' film, uz pokusaj da se publika kupi tako sto se na kraju pusti jesus and mary chain


pa svako nesto prodaje, bas kao sto svako nesto kupuje.
ne bih rekla da su svi u mom bioskopu znali ko su j&mc, licno se nisam osecala specijalnom sto sam ja pak znala. mislim da je na nekoliko mesta uspela da iznenadi, pre svega kraj filma je odlicno uradjen, a j&mc su dodatno doprineli dozivljaju.
inace joj nije prvi put da koristi muziku kao efekat, skoro pa ko ceo okvir - rec je o necem veoma exploatisanom u filmu, da ne kazem i u nekom tvom omiljenom filmu.

:lol:

#41 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 05 March 2004 - 01:03

zanimljivo, devojcica znaci potpuno rastereceno skita japanom, nosi kamericu i snima zanimjive detalje, druzi se sa vrshnjacima, ima sobe u hajatu za sebe i filmsku ekipu...obicna prica u neobicnom okruzenju...
...rezultat...OSKAR
to je u redu

ou nou, jos jedna kvazi socioloska opservacija koju krasi cvetak klasne boli.
kako da ti kazem a da te ne obeshrabrim: posedovanje kamere i odsedanje u hotelu kad nisi kod kuce deo su brojnih slicnih pojava u razvijenim demokratijama 21. veka. druzenje sa vrsnjacima je takodje normalno i preporucljivo, a roditelji, makar bili i lopovi, skloni su da potrose novac na svoju decu.

...ne da ce ti to obavezno doneti oskara...:lol:

scenario je VEOMA intelektualno napisan i THUMBS UP sto se konacno daje sansa zenama rediteljima.


scenario je korektno (skolski?) uradjen. sansu zenama rediteljima ne treba davati dok ne pocnu da prave dobre filmove, sto ne verujem da ce se skoro desiti :lol:

inace, mislim da je oskar sofiji veca kletva no nagrada i verovatno ce imati problem da odrzi standard, tj. oskarovski standard, pa pozdravljam njenu ideju da se uskoro posveti pozoristu.

:lol:

Edited by aenima, 05 March 2004 - 01:05.


#42 iris w

iris w
  • Members
  • 83 posts

Posted 10 March 2004 - 09:34

nije poenta da su karikaturisali japance - kritika filma je za celo drustvo i poremecen sistem vrednosti - humor je na sve ustaljene formalnosti ovog drustva bilo to u japanu ili u usa - pa i sam hollywood je karikaturisan kroz onu glupu plavusu koja je neka zvezda toboze kao i kroz Billovu zenu koju bas briga za njega


Mogu da se slozim sa ovim. Sam Bill Murey, na pitanje novinarke - kako su mogli tako da prikazu Japance(misleci na "blajhanu lokalnu tv zvezdu"), rekao da je to realna slika lokalnih tv zvezda, bilo gde!

Sto se tice snimanja reklame(slazem se , i meni je povremeno bilo dosadno kad se publika smeje na sve i svasta), ali to je uporedio sa stereotipom o James Bond-u u USA(sve al' ne bilet do metra).
Btw, Sofija prilikom posete Japanu videla ogromnu reklamu za kafu - sa Bred Pitom.

Kareoke - otvarenje Japana prema zapadu, i naravno Japan koji je do skora bio slepa kopija zapada, sad ga prevazilazi u nekim stvarima(tehnologija, moda , dizajn). Nema negativnih konotacija.

P.S. tekst je na poljskom, zato ne navodim original.
Film je solidan, i da se odgledati, narocito uz odlicnu fotografiju.

#43 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 10 March 2004 - 13:23

    Film je solidan, i da se odgledati, narocito uz odlicnu fotografiju.

film jebolidan, i ne da se odgledati, narocito uz losu divx kopiju

#44 snoopy

snoopy
  • Members
  • 159 posts

Posted 10 March 2004 - 15:08

sarmantan je sasvim

kad se zavrsio bila sam ispunjena nekim toplim i prijatnim osecanjima :lol:

#45 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 10 March 2004 - 15:13

a ja hrdjavim. zeleo sam da kolektivno spalim sve pisce hvalospeva koji sebe zovu filmskim kriticarima. a ondak sam pomislio da i oni moraju da sebi obezbede dodatne izvore prihoda....