Jump to content


Photo

Jezičke nedoumice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
160 replies to this topic

Poll: Koje pismo najee koristite? (171 member(s) have cast votes)

Koje pismo najee koristite?

  1. daleko ee koristim irilicu (37 votes [24.34%])

    Percentage of vote: 24.34%

  2. daleko ee koristim latinicu (76 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  3. neto ee koristim irilicu (8 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  4. neto ee koristim latinicu (13 votes [8.55%])

    Percentage of vote: 8.55%

  5. oba pisma koristim jednako (18 votes [11.84%])

    Percentage of vote: 11.84%

Vote Guests cannot vote

#1 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 25 November 2003 - 10:30

Ovaj thread postavljam kako bi se prekinulo sa gadnom praksom, tj. kako bi se pitanja jezika, pravopisa i slično konačno skinula sa drugih topic-a, jer se pokazalo da često dolazi do raznih zastranjivanja prilikom diskusija, onda kada se neki thread na bilo koji način dodirne pitanja iz jezičke sfere.

Na primer, dešava(lo) se da učesnici na forumu koriste tuđe greške u pravopisu i/ili slabu pismenost kao sredstvo za nipodaštavanje protivničkih argumenata, ili kao način za uterivanje svojih argumenata, čak i kod slučajeva očitih omaški u kucanju...

Nadam se da će ovaj topic rasteretiti ostale rasprave, makar u pogledu jezičkih nedoumica, i da ćemo ih ubuduće raspravljati ovde.

Dakle, razumemo se, a sve što nije jasno dajte ovamo :lol:

Edited by Diskutant, 25 November 2003 - 10:59.


#2 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 25 November 2003 - 11:10

BTW, zaboravih da kažem da je ovaj topic prirodni nastavak ovoga odavde

#3 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 25 November 2003 - 12:19

pozdravljam inicijativu.

u glasanju cu staviti null vote, iz vise razloga-zivim i radim u zemlji gde ne postoji mogucnost upotrebe cirilice
-na forumu pisem latinicom da bi me mogli citati i oni koji ne znaju cirilicu, a i zato sto mi je layout tastature SP
-retko pisem bilo sta na srpskom, ali tada skoro uvek koristim cirilicu (rukom pisano)
-potpis mi je cirilicni,
tako da zaista ne znam koji bi od ponudjenih odgovora bio korektan u mom slucaju.

#4 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 25 November 2003 - 13:25

Мој одговор је: УВЕК пишем ћирилицом!

#5 bobt

bobt
  • Members
  • 91 posts

Posted 25 November 2003 - 14:19

Е ово је нешто. :lol:

Наравно, била је и латиница у Срба. Али, ако си читао Сремчеве ''Књиге староставне'', занимљив је тадашњи допис између Византијског владара и владара, боље речено вође, Срба. Мислиш ли да је био писан латиничнимписмом?

У сваком случају, захваљујући турцима, вероватно никада нећемо сазнати праву историју изгубљену у цариградској библиотеци.

Имаш ли можда неки користан линк о томе или нешто слично?

#6 bobt

bobt
  • Members
  • 91 posts

Posted 25 November 2003 - 14:30

Е добар ти линк :lol: !!!
Где баш мене за пример!

#7 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 25 November 2003 - 15:26

Мислим да су у питању само изговори... ћирилицу можете да пишете иако живите у иностранству, барему дописивању са пријатељима, или на форумима. Ја сам је писао чак и на једном хрватском форуму, и рекли су ми да они знају да је читају, али... да би неки мислили да је провокација у питању, па саветовали да пишем на латиници. :lol:

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 November 2003 - 08:50

MoronAto, religija je usamljena bez tebe.

pishem latinicom uvek.
potpis mi je cirilichni.

#9 OTROVNA

OTROVNA
  • Members
  • 36 posts

Posted 26 November 2003 - 09:07

Uvek latinicom B)

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 November 2003 - 09:20

pa dej si ti OTROVNA! :lol:

#11 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 26 November 2003 - 10:35

Hej Pobunjenik,

jednom si pisao latinicom jer ti je sistem otišao u krasni - ili nešto slično. Ali dobro, cenim tvoj rad B)

S obzirom da nema dana da ne pišem ili govorim engleski, latinica je obavezna. E mail klijent ne podržava ćirilicu, pa su mi mailovi na latinici, bez domaćih slova. Sve pisane poruke po kući su mi na ćirilici B)

Potpis ćirilični, mada imam i latiničnu varijantu. Nisam je koristio od srednje škole :lol: Na svim karticama iz banke i na dokumentima potpis ćirilicom.


hahah, sad sam se setio najboljeg štosa - klinac iz jedne imperijalističke zemlje koji je odrastao ovde, u Srbiji, morao je da obnovi pasoš. Na formularu ti se on lepo potpiše ćirilicom, a u njegovom konzulatu zaposleni, što naši, što njihovi, shvate to kao potez godine :lol:

#12 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 26 November 2003 - 11:15

Мислим да су у питању само изговори... 

izgovori? pa ne mislis valjda da imam potrebu da se tebi i takvima kao ti pravdam.

ћирилицу можете да пишете иако живите у иностранству, барему дописивању са пријатељима, или на форумима. 

odakle ti samo ideja da moji prijatelji znaju cirilicu?
a zasto na forumu pisem latinicom, sam vec rekao.

Edited by voja i, 26 November 2003 - 11:17.


#13 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 26 November 2003 - 11:59

Мислим да су у питању само изговори... ћирилицу можете да пишете иако живите у иностранству, барему дописивању са пријатељима, или на форумима. Ја сам је писао чак и на једном хрватском форуму, и рекли су ми да они знају да је читају, али... да би неки мислили да је провокација у питању, па саветовали да пишем на латиници.  :lol:

МаранАта живи у Америци!

#14 pal

pal
  • Members
  • 1,348 posts

Posted 26 November 2003 - 12:28

latinica

potpis-cirilica

#15 Bonzo

Bonzo
  • Members
  • 1,400 posts

Posted 26 November 2003 - 12:41

Isto. A znam jos dosta ljudi koji pisu latinicom a potpisuju se cirilicom.
U cemu je fora?!