Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Vox populi


  • Please log in to reply
32155 replies to this topic

#21856 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 21 October 2018 - 18:35

U Atini se tesko moze govoriti o predstavnickoj demokratiji posto clanove Veca (Bule) i drzavne cinovnike (stratege i arhonte) nisu birali gradjani,vec su obicno odredjivani kockom (nekim oblikom zreba) ili ih je eventualno (znatno redje) imenovala sama Eklezija. 

 

Pametni Grci. Zamisli koliko bi zivot bio jednostavniji a politika bolja i manje korumpirana da i mi danas politicare biramo kockom. Nema kampanja, lobiranja, pljacki izbora, ucena, potplacivanja i zastrasivanja biraca, bilborda sa mutavim porukama koje nista ne znace, duplih, trostrukih i visestrukih mandata koji se obezbedjuju zloupotrebom drzavne vlasti. I na kraju, da jebe majku ne bi kocka losije izabrala od sludjenih, uplasenih i ucenjenih biraca.

 

A takva demokratija jeste predstavnicka, nevezano za to kakav je sistem izbora, jer pociva na pretpostavci (opet pametni Grci) da svaki izabrani drzavni funkcioner predstavlja sve gradjane a ne clanove i simpatizere svojih politickih stranaka i generalno one koji su ga izabrali. Takva demokratija nije izborna ali jeste predstavnicka.


Edited by taliesin, 21 October 2018 - 18:38.

  • 0

#21857 Zetterberg

Zetterberg
  • Members
  • 4,173 posts

Posted 21 October 2018 - 18:44

Da se vratimo na temu:


631b725e359b2dcb1ab9baa4a224bb0c.jpgZi

 

Zipa ovo

 

https://www.knjizare...kija-moj-potpis


  • 0

#21858 NMX

NMX
  • Members
  • 11,160 posts

Posted 21 October 2018 - 18:59

trazite malo hesteg #10godinaSNS na tviteru...ima sjajnih  :lol+:


  • 0

#21859 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 21 October 2018 - 19:12

...

Niti igde promovisem ideju da treba neka elita sama da odlucuje ...

 

ja bih. demokratska vecina je vecinski ispodprosecna, ili barem debelo iza kvalitetnih pojedinaca u skoro svakom smislu. ergo - smrt vecini, elitistima vlast! :P


  • 0

#21860 Laki21

Laki21
  • Members
  • 14,216 posts

Posted 21 October 2018 - 23:03

Ko ima EON, nek premota HRT1 nedeljom u dva kod Stankovića, gost je bila Dalija Orešković.

 

Pristojni ljudi u Hrvatskoj dobijaju posle ko zna koliko vremena priliku da glasaju za nekog ko će zastupati njihove interese sa nekom ozbiljnošću i težinom, bez klovnovskih ambicija.

 

 

Ogromna tuga je što se u Srbiji još nije pojavio niko sličan.


  • 0

#21861 L.Sprewell

L.Sprewell
  • Members
  • 10,793 posts

Posted 22 October 2018 - 07:57

05084767288b65b26e6292a099ec716d.jpg
  • 0

#21862 NMX

NMX
  • Members
  • 11,160 posts

Posted 22 October 2018 - 08:03

05084767288b65b26e6292a099ec716d.jpg

 

Evo DJV na Pinku raskrinkava Djilasa i Solaka :hail:

 

DqF8-DgXQAAgWWD.jpg


  • 2

#21863 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 22 October 2018 - 08:22

dakle ispada da pacijent ima pravo a) da dodje kada hoce, b) da insistira da odmah bude primljen, c) da bira doktora kog zeli da ga pregleda, d) da inistira da ga bas taj kog je izabrao odmah pregleda, e) da po uradjenom pregledu insistira da se odmah hitno pruzi i drugo misljenje (potom verovatno i trece?)... svasta covek moze ovde da procita u slobodnom forumaskom tumacenju.

 

pregledi se zakazuju da ne bi gazili jedni po drugima, u ovom periodu godine hodnici tih ustanova su puni podjednako bolesne dece koja nisu manje vazna od njenog, a koja su dosla ili u zakazanom terminu ili kao podjednako hitan slucaj.

 

ovu zenu nisu ni vratili sa vrata, ni isutirali, niti dete ostavili nepregledano.

 

jbt, o cemu vi ovde raspravljate!?

Jao, bre, Plik, ode ti u drugu krajnost. Ja branim taj stav da mora da postoji neki red, ali nije baš svge tako kao što si napisao. Kao što sam naveo u ranijim postovima, ne znam proceduru oko slobodnog izbora lekara ako izabrani nije na raspolaganju niti traženje drugog mišljenja, pa se ne bih ni upuštao u branjenje/napadanje, ali ovo iz bolda nije tačno. U svakom dečjem dispanzeru stoji na vidnom mestu okačeno obaveštenje da se hitna stanja primaju preko reda - temperatura (valjda preko 39, tako nešto), epi napad i slično. Tada nije sporan dolazak bez zakazivanja niti ulazak preko reda.


  • 0

#21864 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 22 October 2018 - 08:50

Takvi kakvi smo, takva nam je i drzava. I to tako treba da bude. Ako nismo sposobni da se naucimo tome kakvu odgovornost donosi demokratija onda i treba da zivimo kao stoka. I to je bolje nego da nam neko drugi kroji kapu i odlucuje umesto nas, koliko god on tvrdio da je dobronameran (a obicno laze). Tu smo lekciju kao civilizacija naucili na bolan i tragican nacin i ako treba da je ponovo ucimo onda neka bude tako. Znam ja odlicno s kim zivim ali takodje znam da ako javna licnost ne veruje da ljudi mogu da budu bolji i da on/ona moze da im pomogne da budu bolji onda ne treba da se bavi javnim poslovima.

 

To je greska koju nasi politicari, bar oni dobronamerni, stalno prave, proglasili su narod glupim jer ih ne razume i tako stvari ostavljaju umesto da se potrude da nadju nacin da oni sami budu razumljiviji. Narod koji ne razume proizvodi politicare koji ne razumeju, politicari koji ne razumeju ne mogu da nauce ni sebe ni narod nicemu. To je kohabitacija nemocnih da uzmu sudbinu u svoje ruke a sloboda je upravo to - da mozes da uzmes sudbinu u svoje ruke i poneses odgovornost za tu sudbinu. Nece narod postati pametniji ako mu spolja nameces ono sto ti padne na pamet vec ako ga naucis da misli o sebi i svom najblizem okruzenju, a bez pametnijeg naroda nema ni pametnije politike, ni pametnijih politicara. Demokratija je najtezi oblik vladavine za nosenje, teska je kao tuc jer sa sobom nosi odgovornost. Moju, tvoju, svaciju. Najlakse je predati svoju sudbinu u tudje ruke ali to je odlika roba a ne ljudskog bica.

Svaka čast. Suština svega kao i ono u prethodnom postu da ako narod ne ume da sam pametno izabere direktno kako će pametno izabrati predstavnike. Plus, ko garantuje da će ti predstavnici biti prosvećeni i mudri.

 

Nismo mi izmislili autokrate, diktatore ili manipulaciju. Verujem da mnogi političari u najrazvijenijim i nejdemokratskijim državama zavidno gledaju Putina, Orbana, Vučića i slične i vrlo rado bi uspostavili sličan oblik vladavine ali ih zeza to što se iskusna i naučena javnost pobuni na svaki takav pokušaj. Zbog toga im za sada preostaje da svoje prevarantske sposobnosti pokazuju u međunarodnoj areni, gde ih još uvek niko ne kontroliše.

 

Kad smo kod referenduma, meni je interesantno da je u MKD upravo odgovoreno suprotno ideji o glupom narodu. Na muljatorsko pitanje su dobili nejasan odgovor, baš kako i treba. Da je pitanje bilo da li ste da MK uđe u Nato, mislim da bi prošao referendum bez problema. Isto važi i za pristupanje EU, jer koliko znam tamo nema nekog organizovanog protivljenja tim idejama. Ali ovako upakovano nije prošlo i to je pokazatelj političarima da nisu pripremili posao kako treba. Naravno, sprovode svoje ideje na drugi način ali bojim se da takve stvari donose kratkoročne pobede a dugoročno kvare atmosferu, kao npr. glasanje iz Bodruma.

 

Imamo primer referenduma u Irskoj. Iako su sve parlamentare stranke podržavale odgovor DA, Irci su glasali drugačije i poručili političarima da moraju ponovo da pregovaraju sa Evropskom komisijom i državama članicama. Pravi primer toga da ne moram da se uvek složim sa svojim izabranim predstavnicima, na vlasti ili u opoziciji, svejedno.


  • 1

#21865 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 22 October 2018 - 09:30

Evo DJV na Pinku raskrinkava Djilasa i Solaka :hail:

 

DqF8-DgXQAAgWWD.jpg

 

 

Dobro ga nisu stavili isperd one Dropove table gde se izracunava da li je bio ili ne gol u derbiju


  • 1

#21866 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 October 2018 - 09:49

Ja sam tek malopre video o kojoj zeni i detetu je rec, zivi u mojoj zgradi :lol: mozda se i preselila doduse nisam je video odavno
  • 3

#21867 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 22 October 2018 - 09:56

Jedna od onih iz solitera? :D


  • 0

#21868 mister-no

mister-no
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 22 October 2018 - 09:57

Ja sam tek malopre video o kojoj zeni i detetu je rec, zivi u mojoj zgradi mozda se i preselila doduse nisam je video odavno

Ja kad god čujem da je neko iz Kg pomislim da ima neke veze sa soliterom.
  • 2

#21869 NMX

NMX
  • Members
  • 11,160 posts

Posted 22 October 2018 - 10:07

DqGcX51WkAAUPM8.jpg

 

Arsenije?  :whistle: 

 

Sreca pa je Bata Santos strucnjak za plocice, pa ce ovo brzo da se resi...


  • 0

#21870 Arsenije Pesic

Arsenije Pesic
  • Members
  • 13,862 posts

Posted 22 October 2018 - 10:19

gle de su mi ruke  :thumbs:

 

Ma ovo je bre neka zajebancija, ne razumem.

 

Prvo, tu bi trebalo da bude otvoren neki regionalni BIA centar, tako nešto 'bemliga. I taj objekat, inače bivši objekat Jugobanke Bor, pa do skora sedište SNS-a, se upravo sređuje, kao i stepenište i ploče ispred, da bi se BIA uselila. Između ostalog radi se i ovo stepenište koje je na slici, a koje i ne vodi do ulaza u objekat, nego je tridesetak metara dalje. Stvarno nemam pojma o čemu se radi, niti sam poslednjih nekoliko dana prolazio tu, niti sam nešto čuo o tome. 


  • 1