Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#676 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 22 July 2017 - 12:57

Takodje ova ... u vezi " deminishing returns" !? Spot on! Recimo, danas neke kompanije pokusavaju da naprave svoju radnu sredinu "as safe as possible" ! Safety kao da postaje neka nova mantra, ritual ... Blagovesti! I ne mozes im objasniti da ce efikasnost, racionalnost , ekonomicnost ... da trpe u tom slucaju. Zato treba teziti optimumu a ne maksimalizmu.

 

Nema problema, svako u svojoj privatnoj firmi neka pravi sigurnost koju hocu, svako neka svoj proizvod testira sa sigurnoscu sa kojom hoce, samo ne treba sve druge primoravati da svoje uslove rada i/ili svoj proizvod garantuju i testiraju sa unapred zadatom sigurnoscu.


  • 0

#677 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 July 2017 - 13:51

Tek sad vidim ovo - to za proizvodnju lekova ne vazi.

 

Cak bih se usudio reci da je ogromna glupost. Ocigledno niste svesni da lekovi i vakcine moraju da budu najkontrolisanija roba na planeti iz krajnje ocitih razloga. 

Really? Znaci ogroman broj lekova za retke bolesti i poremecaje koji se doticu 0,000000000...01% populacije treba da bude vise kontrolisano nego obogaceni uranijum, plutonijum, bojni otrovi, uzorci patogena kao sto su velike boginje, softver za nadzor koji koriste NSA ali i privatne firme kao sto je Hacking Team, isl.? Pa nece biti...


  • 0

#678 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 July 2017 - 13:54

Nema problema, svako u svojoj privatnoj firmi neka pravi sigurnost koju hocu, svako neka svoj proizvod testira sa sigurnoscu sa kojom hoce, samo ne treba sve druge primoravati da svoje uslove rada i/ili svoj proizvod garantuju i testiraju sa unapred zadatom sigurnoscu.

Hajd i tebe da pitam na kontra strani: jel se to aplicira i kad se firma bavi plutonijumom ili antraksom (kao onaj Amerianthrax ortak terorista iz 2001. za koga se prica - nikad nije pouzdano utvrdjeno - da je bio upravo zaduzen za sigurnost)? 


  • 0

#679 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 July 2017 - 14:07

Niste me razumeli ..  ni ti Schordi ni Bogumilo. Mislio sam na kompanije koje se bave neki obicnim poslovima , recimo, gradjevina,masinogradnja, rudarstvo ....koje postaju pomalo paranoicne u pogledu tog "Safety" ....


Edited by darth bane, 22 July 2017 - 14:08.

  • 0

#680 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 July 2017 - 14:32

Nema problema, svako u svojoj privatnoj firmi neka pravi sigurnost koju hocu, svako neka svoj proizvod testira sa sigurnoscu sa kojom hoce, samo ne treba sve druge primoravati da svoje uslove rada i/ili svoj proizvod garantuju i testiraju sa unapred zadatom sigurnoscu.

Objasni onda ovo.

https://www.nytimes....s-protests.html


  • 0

#681 BivsiZvezdinFan

BivsiZvezdinFan
  • Members
  • 42 posts

Posted 22 July 2017 - 14:44

Nema problema, svako u svojoj privatnoj firmi neka pravi sigurnost koju hocu, svako neka svoj proizvod testira sa sigurnoscu sa kojom hoce, samo ne treba sve druge primoravati da svoje uslove rada i/ili svoj proizvod garantuju i testiraju sa unapred zadatom sigurnoscu.

(Prvi post na ovom forumu)

 

Minimalni standardi za sigurnost proizoda moraju da se poštuju. Treba li dozvoliti da proizvodi neke firme uništavaju zdravlje ljudi i životnu sredinu, zato što te firme to tako propisuju? Naravno da ne treba. 


  • 0

#682 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 July 2017 - 14:59

Niste me razumeli ..  ni ti Schordi ni Bogumilo. Mislio sam na kompanije koje se bave neki obicnim poslovima , recimo, gradjevina,masinogradnja, rudarstvo ....koje postaju pomalo paranoicne u pogledu tog "Safety" ....

E, ali kapiras druze Bane da je to tzv. slippery slope. ako propises koji su poslovi "obicni", a koji nisu, onda to zahteva novi sloj administriranja, birokratije, troskova, pa sudski sporovi zasto je Pera obican, a Mika neobican, itd. isl. 

 

Daleko bilo da ja znam odgovor na to pitanje, samo kao devil's advocate pokusavam da osvetlim probleme sa obe strane debate. 


  • 0

#683 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 22 July 2017 - 15:16

Hajd i tebe da pitam na kontra strani: jel se to aplicira i kad se firma bavi plutonijumom ili antraksom (kao onaj Amerianthrax ortak terorista iz 2001. za koga se prica - nikad nije pouzdano utvrdjeno - da je bio upravo zaduzen za sigurnost)? 

 

To je sada druga kategorija proizvoda. Dok maksimalno netestiran (obicni) lek moze da proizvede zdravstveni problem za pacijenta koji ga konzumira, ovde su u pitanju proizvodi koji mogu, recimo, da se koriste kao oruzje za masovno unistenje, te bi tu mnogo vecu rec imale osiguravajuce kuce. Sasvim je moguce da bi, cak i uslovima potpuno slobodnog trzista, to bilo strogo regulisano, mozda i potpuno zabranjeno, kroz ugovor osiguravajucih kuca i privatnih policija, posto prevaljuje preveliki rizik i opasnost na sve ostale clanove drustva. To jeste ugrozavanje tudje privatne svojine, bezbednosti i slobode.

 

 

 

Prvo, ne znam kakve to veze ima sa postojanjem drzavnih standarda za kontrolu kvaliteta lekova? Drgo, ne znam zasto je to pitanje za mene, to pitaj ljude koji se zalazu za drzavnu kontrolu te oblasti? Sta ti mislis, ako neko toliko podigne cenu lekova, zbog cega se ne pojave drugi proizvodjaci koji ce ponuditi taj lek po nizoj ceni?

 

 

 

(Prvi post na ovom forumu)

 

Minimalni standardi za sigurnost proizoda moraju da se poštuju. Treba li dozvoliti da proizvodi neke firme uništavaju zdravlje ljudi i životnu sredinu, zato što te firme to tako propisuju? Naravno da ne treba. 

 

Ako neko sam izabere da kupi potpuno nov i netestiran lek, iz bilo kojeg razloga, ko si ti ili ja da mu to zabranimo? To je njegova privatna stvar, eventualno stvar ugovora izmedju njega i njegove osiguravajuce kuce, koja moze da mu propise da ako ne koristi preparate sa odredjenim nivoom testiranosti da onda ne moze ocekivati da od njih naplati polisu i/ili lecenje...


Edited by bohumilo, 22 July 2017 - 15:24.

  • 0

#684 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 15:16

Really? Znaci ogroman broj lekova za retke bolesti i poremecaje koji se doticu 0,000000000...01% populacije treba da bude vise kontrolisano nego obogaceni uranijum, plutonijum, bojni otrovi, uzorci patogena kao sto su velike boginje, softver za nadzor koji koriste NSA ali i privatne firme kao sto je Hacking Team, isl.? Pa nece biti...

 

Sto je bolje kontrolisan kvalitet bilo koje vrste robe, kao i tih otrovnih materija, to bolje.

 

Sa druge strane, ne moze da se poredi sigurnosni mehanizam i obezbedjenje postrojenja u kojima se radi sa radioaktivnim supstancama i necim sto ide na trziste i slobodno se kupuje.

 

Bukvalno babe i zabe.

 

I to nisam ja izmislio, cinjenica je da u farmaceutskoj industriji postoje mehanizmi koji ne postoje kod proizvodnje hrane, na primer. Sa jako dobrim razlogom.


  • 0

#685 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 July 2017 - 15:30

E, ali kapiras druze Bane da je to tzv. slippery slope. ako propises koji su poslovi "obicni", a koji nisu, onda to zahteva novi sloj administriranja, birokratije, troskova, pa sudski sporovi zasto je Pera obican, a Mika neobican, itd. isl. 

 

Daleko bilo da ja znam odgovor na to pitanje, samo kao devil's advocate pokusavam da osvetlim probleme sa obe strane debate. 

Mislio sam na "diminishing returns" u pogledu tih "safety standards"?! U jednom trenutku postaje "skuplja dara nego mera" ... uostalom tako je i socijalizam propao (izmedju ostalog). Kad troskovi prevazilaze prihod - tu je kraj!


  • 0

#686 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 22 July 2017 - 15:44

Sto je bolje kontrolisan kvalitet bilo koje vrste robe, kao i tih otrovnih materija, to bolje.

 

Ovo nije tacno (kao sto je i @darth bane razumeo i napisao). Zapravo, tacno je ceteris paribus, kao sto je tacno da je bolje sto su kuce vece, udobnije i sa sto boljim pogledom na okean, automobili brzi i sigurniju, jela ukusnija i zdravija, racunarski pocesori brzi a memorija veca it itd itd...ali mi u realnom svetu nikada nemamo ceteris paribus jer imamo ogranicene resurse koje treba alocirati sva ta dobra (ukljucujuci i kontrolu kvaliteta robe). Ako kolicna od X resursa (materijala, struje, benzina, megabajta, radnih sati itd, itd) ode na kontrolu kvaliteta onda ta kolicina X tih resursa nije dostupna za sve druge stvari...a gde je bolje tih X resursa iskoristiti? Upravo to je najbolje da odluce sami ljudi na trzistu, tako sto svako odlucuje sta je za njega konkretno najbolje uraditi sa tih X resursa, a ne do rade komesari u Beogradu, Briselu ili Vasingtonu...


Edited by bohumilo, 22 July 2017 - 15:50.

  • 0

#687 BivsiZvezdinFan

BivsiZvezdinFan
  • Members
  • 42 posts

Posted 22 July 2017 - 15:58

Ako neko sam izabere da kupi potpuno nov i netestiran lek, iz bilo kojeg razloga, ko si ti ili ja da mu to zabranimo? To je njegova privatna stvar, eventualno stvar ugovora izmedju njega i njegove osiguravajuce kuce, koja moze da mu propise da ako ne koristi preparate sa odredjenim nivoom testiranosti da onda ne moze ocekivati da od njih naplati polisu i/ili lecenje...

 

Ne znam kako da kvotujem ceo thread, sorry.

Za tvoju pretpostavku "ko smo mi da mu zabranimo" je za početak potrebno apsolutno svesno i odgovorno društvo, tj. da nema neodgovornih pojedinaca koji bi da probaju nešto novo. I da kada se pojavi neki doktor roso koji leči svaki rak pomoću dvd plejera da mnogi pohrle ka nadi u konačno izlečenje. Ne, po meni je apsolutno neprihvatljivo da su na izvolte dostupne kancerogene ili radioaktivne namirnice/lekovi. Onda ti kažeš: "sam je kriv što je dobio rak". Ne, rak svakog pojedinca je problem celog društva, pogotovo ako je taj rak mogao da se spreči poštovanjem sigurnosnih pravila.

Druga vrlo bitna stvar koju sam napomenuo su sigurnosna pravila prilikom same proizvodnje namirnica. Apsolutno je nedopustivo da je prilikom procesa proizvodnja namirnica ugrožena životna sredina i zdravlje ljudi.

Apsolutna i veoma stroga regulacija od strane države. Svaki novi lek/proizvod mora biti ispitan i zadovoljavati minimalne sigurnosne standarde.


  • 1

#688 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 July 2017 - 16:15

Sto je bolje kontrolisan kvalitet bilo koje vrste robe, kao i tih otrovnih materija, to bolje.

 

 

Da li si siguran da si u pravu sa ovom izjavom? U odredjenim oblastima ta kontrola kvaliteta je postala prepreka za inovativnost i stvara odlicne uslove za monopolizaciju. Recimo bas u farmaciji.

Osim ako sa bolje nisi mislio na poboljsanje sistema koji postoji.


  • 0

#689 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 July 2017 - 16:18

 

Druga vrlo bitna stvar koju sam napomenuo su sigurnosna pravila prilikom same proizvodnje namirnica. Apsolutno je nedopustivo da je prilikom procesa proizvodnja namirnica ugrožena životna sredina i zdravlje ljudi.

Apsolutna i veoma stroga regulacija od strane države. Svaki novi lek/proizvod mora biti ispitan i zadovoljavati minimalne sigurnosne standarde.

Sve je to ok ali odakle znas da su u pitanju minimalni standardi, ko kontrolise da standardi nisu nepotrebni?


  • 0

#690 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 16:21

Ocekujem da razgovaram sa inteligentnim ljudima i da ne moram da crtam da ne treba trositi milion dolara dok kontrolises robu koja kosta 30 centi.
  • 0