Jump to content

Photo
- - - - -

Minimalna cena rada

• Please log in to reply
1064 replies to this topic

#1051 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 June 2018 - 02:36

Gde to?

Kod mene. Valjda je iznad 450 dolara nedeljno .

Edited by darth bane, 11 June 2018 - 02:43.

• 0

#1052 angelia

angelia
  • Members
  • 15,255 posts

Posted 11 June 2018 - 03:03

Kod mene. Valjda je iznad 450 dolara nedeljno .

Nemam pojma gde si ti to - kod mene ako imas radnike, imas workers comp, tako je u US. Workers Comp se placa na nivo plata ukupni, ne po coveku.

• 0

#1053 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 June 2018 - 03:15

Nemam pojma gde si ti to - kod mene ako imas radnike, imas workers comp ( za sebe), tako je u US. Workers Comp se placa na nivo plata ukupni, ne po coveku.

Mislim da je to nesto specificno za micro biznis - ako si sole trader ne placas workers comp. Ali ako zaposlis npr. jednog radnika koji radi kod tebe , ako mu mesecna zarada predje odredjeni limit onda moras da mu uplacujes workers comp. i privatno penziono osiguranje.
Zato mnogi zaposljavaju po par radnika ali svako radi po par sati nedeljno te ih "rotiraju" - kako ne bi morali da placaju ove gornje stavke.

Edited by darth bane, 11 June 2018 - 03:15.

• 0

#1054 angelia

angelia
  • Members
  • 15,255 posts

Posted 11 June 2018 - 03:24

Mislim da je to nesto specificno za micro biznis - ako si sole trader ne placas workers comp. Ali ako zaposlis npr. jednog radnika koji radi kod tebe , ako mu mesecna zarada predje odredjeni limit onda moras da mu uplacujes workers comp. i privatno penziono osiguranje.
Zato mnogi zaposljavaju po par radnika ali svako radi po par sati nedeljno te ih "rotiraju" - kako ne bi morali da placaju ove gornje stavke.

Dovoljno je da zaposlis jednog radnika, neke drzave dozvoljavaju za sole proprietor da nema. Privatno penziono nigde nije obavezno.

To o cemu ti pricas nisu zaposleni nego 1099 

• 0

#1055 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 June 2018 - 04:43

Dovoljno je da zaposlis jednog radnika, neke drzave dozvoljavaju za sole proprietor da nema. Privatno penziono nigde nije obavezno.

E , kod nas jeste obavezno privatno penziono.

Edited by darth bane, 11 June 2018 - 09:58.

• 0

#1056 mrd

mrd
  • Members
  • 17,991 posts

Posted 11 June 2018 - 06:53

E , kod jeste obavezno privatno penziono.

Koje sad penziono, šta se sad penziono ubacilo u priču. Čuj najbolji posao od tih koje vi pominjete je bartender. Međutim, to da neko radi mora da ima mozga!

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

• 0

#1057 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 June 2018 - 09:59

Koje sad penziono, šta se sad penziono ubacilo u priču. Čuj najbolji posao od tih koje vi pominjete je bartender. Međutim, to da neko radi mora da ima mozga! Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Pa valjda i taj jadnicak koji je na minimalcu treba da ima penziju?!

• 0

#1058 mrd

mrd
  • Members
  • 17,991 posts

Posted 11 June 2018 - 15:46

Niko ne treba da ima penziju. Svako treba da obezbedi svoje novce da zivi u starosti! Otvori novi topik, da pricamo o pljacki koja se zove drzavna penzija!

• 0

#1059 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 12 June 2018 - 13:55

Samo bi dodao da je posebno komicno ovo totrljanje o "kompanijama", zato sto su velike kompanije cesto na dobitku od minimalca, a na racun malih lokalnih konkurentskih firmica. Naime, veliki lanac restorana brze hrane ili hipermarket ili salon namestaja itd, koji ima veliku finansijsku moc i kreditnu sposobnost, moze sebi da priusti da radnika neko vreme placa minimalac iako on vredi manje, drugim recima da gubi pare na radniku, i da joj se kasnije to debelo finansijski isplati ako rezultira zatvaranjem njegove manje konkurencije, npr. lokalne prodavnice, knjizarice u kvartu, antikvarnice, lokalnog kafica, poslasticarnice, zabavista, stamparije, prodavnice rucno radjenog nakita ili odece, krojacke radnje ili neke slicne male firme - koja NE moze sebi da priusti luksuz da gubi pare na radniku, jer ima minimalnu marginu profita (cesto nultu - samo zaradjuje koliko da plati troskove vodjenja biznisa) i jedva uspeva da drzi nos iznad vode, dok ga drzavisticke siledzije ne potope minimalcem, zatvore mu firmu, a radnike ostave bez posla...

:rotflmao:

• 1

#1060 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,193 posts

Posted 12 June 2018 - 20:07

Ne znam ni priblizno dovoljno da bih mogla da imam promisljeniji stav o UBI-u, ali na osnovu onoga sto mi je poznato - protiv sam. Na prvom mestu je razlog koji si naveo pod 1, zatim 2a, 2d i 2f.
Pitala sam te jer je tema vise nego aktuelna, a ocigledno je da znas o cemu govoris; hvala jos jednom.

Aktuelna je, ali, rekao bih, neopravdano. Ona svoju aktuelnost crpi iz aktuelnosti price o vestackoj inteligenciji i drugim vidovima automatizacije NASEG doba, ali najcesce nije ni malo sofisticiranija od prica o strahotama automatizacije svih PRETHODNIH doba, od industrijske revolucije na ovamo. Radi se, prosto, o nerazumevanju bazicnih ekonomskih principa; ako neko zeli ozbiljno da razgovara o tome kako ce OVE masine ostaviti ljude bez posla prvo treba da dokaze da razume kako i zasto ONE masine nisu ostavile ljude bez posla, nego su, naprotiv, uvek (od pocetka kapitalizma/slobode, pre toga su ljudi milenijumima imali isti standard jer su bili isto produktivni - onoliko koliko neko moze rukama i primitivnim alatom da proizvede) i svuda podizale standard svih ljudi i obezbedjivale nove, bolje, lakse i produktivnije poslove.

S druge strane, bas sam prethodni vikend procitao frisku (izasla pre mesec dana) i odlicnu knjigu, Prediction Machines: The Simple Economics of Artificial Intelligence trojice ekonomista sa Univerziteta u Torontu, koji su se ostro probili kroz gomilu buke o AI-u i spustili do onoga sto ja za ekonomiste uvek srz diskusije o novim tehnologijama - sta nam ona pojeftinjuje? Kao sto je, na primer, otkice poluprovodnika i racunara ekstremno pojeftinilo aritmetiku (racunanje, elementarne operacije sa brojevima) tako su oni kao centralni posao koji AI pojeftinjuje uspesno identifikovali - predvidjanje. Racunari su prvo primenjeni prosto da zamene ljude u poslovima gde su oni do tada rucno radili aritmetiku, npr u racunovostvu, artiljeriji i slicno, ali su onda ljudi, zbog jeftinog racunanja poceli u svemu da vide i pronalaze aritmeticke probleme, pa su npr. i komunikacija (pisma, telefon itd), muzika, slike, igrice, filmovi i gomila drugih stvari (sve za sta danas koristimo racunare) postali aritmeticki problemi. Slicno tome, AI je prvo primenjen u granama koje su tradicionalno zasnovane na predvidjanju - npr. osiguranje, bankarstvo i slicno - ali smo onda poceli i druge poslove da gledamo kao probleme predvidjanja (lecenje, voznja automobila, klasifikacija objekata...), a buduci da smo na samom pocetku ove tehnologije, treba ocekivati da, kao i sa racunarstvom, jos gomilu drugih poslova predefinisemo u ovom smislu, i da se izmisli jos brdo novih (takodje laksih i produktivnijih) poslova u industrijama koje su kompatibilne sa ovima (kao sto je, i ovo je bas dato kao primer u knjizi, kafa kompatibilna sa secerom i mlekom, pa pad cene kafe cini da secer i mleko postanu vredniji nego sto su juce bili), tako da mislim da strah od gubitka poslova nije dobro utemeljen, uostalom o tome ce na trzistu odlucivati upravo ti ljudi za koje se neko toboze brine da ne ostanu bez posla, oni ce reci koja je tehnologija NJIMA pogodnija, i kada na nju treba preci***.

Prediction Machines: The Simple Economics of Artificial Intelligence
https://www.amazon.c...k/dp/B075GXJPFS

*** ono gde ja tu vidim jedan od mogucih izvora problema je potpuno skandalozno drzavisticko obrazovanje - skupo i sasvim bezvredno - koje je jedna od najvecih prevara u istoriji ljudske civilizacije, prema kojoj Trojanski konj, Jezda i Dafina ili zakon o minimalcu deluju bezazleno kao beba u kolevci. Danas ljudi vise zapitkuju, merkaju, proveravaju, traze garancije kvaliteta prilikom kupovine sampona protiv opadanja kose, seboreje i peruti - i to je uvek tako na trzistu, ljudi traze vrednost za svoje pare - ali niko ne pita drzavisticke skolske administratore npr. "sta ces ti nauciti moje dete da mu osiguras buducnost u doba AI-a?", posto oni silom eraju ljude da kupuju njihov proizvod, tj. da placaju za njega.

Edited by bohumilo, 12 June 2018 - 20:13.

• 2

#1061 angelia

angelia
  • Members
  • 15,255 posts

Posted 12 June 2018 - 20:21

Penzije su teska prevara, ali zasto bi svako trebao da ima privatnu? Mislim ne znam gde je to "kod tebe"

• 1

#1062 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 13 June 2018 - 04:32

Penzije su teska prevara, ali zasto bi svako trebao da ima privatnu? Mislim ne znam gde je to "kod tebe"

Miskim da vi tu malo preterujete: penzije pocivaju na sistemu stednje i solidarnosti, a svako drustvo koje je iole civilizovano, pociva na izvesnom stepenu solidarnosti izmedju njegovih clanova. U suprotnom, onda ne bi trebalo da postoji ni privatno osiguranje, ni privatni penzioni fondovi, ni banke ... onda bi se vratili u sistem prvobitne ljudske zajednice gde bi iskljucivo vazilo pravo jaceg!
Zato sto se sistem vremenom izvitoperio, ne znaci da treba apriori odbaciti sve institucije sistema, vec da treba raditi na poboljsanju istog.
  • 3

#1063 mrd

mrd
  • Members
  • 17,991 posts

Posted 13 June 2018 - 05:14

Miskim da vi tu malo preterujete: penzije pocivaju na sistemu stednje i solidarnosti, a svako drustvo koje je iole civilizovano, pociva na izvesnom stepenu solidarnosti izmedju njegovih clanova. U suprotnom, onda ne bi trebalo da postoji ni privatno osiguranje, ni privatni penzioni fondovi, ni banke ... onda bi se vratili u sistem prvobitne ljudske zajednice gde bi iskljucivo vazilo pravo jaceg!
Zato sto se sistem vremenom izvitoperio, ne znaci da treba apriori odbaciti sve institucije sistema, vec da treba raditi na poboljsanju istog.

Penzije su pljačka zdravog razuma. Bazirane su na ideji stalne uplate radnog tela, pri čemu je zaboravljeno, namerno da radni pool varira. Sta dodati?

• 0

#1064 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 13 June 2018 - 05:17

Penzije su pljačka zdravog razuma. Bazirane su na ideji stalne uplate radnog tela, pri čemu je zaboravljeno, namerno da radni pool varira. Sta dodati? Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Penzija je vid stednje. Stedi ce za stare dane. Inace, bez penzija, sta bi radili sa penzionerima?

• 0

#1065 mrd

mrd
  • Members
  • 17,991 posts

Posted 13 June 2018 - 06:14

Penzije su pljačka zdravog razuma. Bazirane su na ideji stalne uplate radnog tela, pri čemu je zaboravljeno, namerno da radni pool varira. Sta dodati? Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Penzija je vid stednje. Stedi ce za stare dane. Inace, bez penzija, sta bi radili sa penzionerima?

Rental!
Šta drugo?

• 0