Jump to content


Photo
- - - - -

Verski simboli i slobode u sekularizmu


  • Please log in to reply
1047 replies to this topic

#901 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 06 April 2017 - 21:02

Kompletno si me zbunio, sta je tu greh? 

1. Kad ja odem u sumu da naberem borovnice

2. kad mi ti uzmes iste i pravis se budala

3. kad te ja nabedim da ces zavrsiti u paklu jer mi je to reklo imaginarno bice i ti mi vratis borovnice

 

To je tvoj posao, sada/tada, definirati sta je grijeh.

 

Ja sam uzeo kosaricu borovnica djabalesku, i nije mi to potrebno zamarati se sa tvojom mukom. Tvoj organizam kemijski reagira i hvata ga bijes, ali ne mozes mi nista zato sto sam fizicki jaci od tebe. Sto ces uciniti povodom toga?

 

@kinik, supalj si ko crkveno zvono! Fundament mekan, tone sve kad se ubaci lakmus papir u tebe malo kvalitetniji! :wicked:


Edited by Mujo Mujic, 06 April 2017 - 21:04.

  • 0

#902 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 April 2017 - 21:22

 Sto ces uciniti povodom toga?

 

 

Sacekacu da zaspes  :ajme:

Sta ja imam da definisem greh, ja sam pitala sta je to jer si ga ti pominjao pa racunam znas sta pricas, ali ocigledno ne znas ako sad pricamo o kako ja definisem greh.


  • 0

#903 handys111

handys111
  • Members
  • 379 posts

Posted 06 April 2017 - 21:23

Ma meni se sve cini da ta prica kad ona nabere borovnice a ti dodjes kod nje moze da ima i srecan zavrsetak...
  • 0

#904 Deja vu

Deja vu
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 April 2017 - 21:25

Kompletno si me zbunio, sta je tu greh? 

1. Kad ja odem u sumu da naberem borovnice

2. kad mi ti uzmes iste i pravis se budala

3. kad te ja nabedim da ces zavrsiti u paklu jer mi je to reklo imaginarno bice i ti mi vratis borovnice

 

4. Kad on prestane da se smeje jer si spomenula Boga. 


Edited by Deja vu, 06 April 2017 - 21:26.

  • 0

#905 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 06 April 2017 - 21:26

Sacekacu da zaspes  :ajme:

Sta ja imam da definisem greh, ja sam pitala sta je to jer si ga ti pominjao pa racunam znas sta pricas, ali ocigledno ne znas ako sad pricamo o kako ja definisem greh.

tesko ces ti naci spasenje  :lol+:


  • 0

#906 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 06 April 2017 - 21:42

5. sve borovnice da se prebroje pre nego što se vrate Crvenkapici. :)


  • 0

#907 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 06 April 2017 - 21:46

Sacekacu da zaspes  :ajme:

 

Opa, poceo se razvijati intelekt, ljudski rod u nastanku, prvi atom drustva... 

 

Ali nije rjesenje, to moze jednom, ja kad se probudim, i vidim nema mojih borovnica, a fizicki jaci... Ili slijedeci put pojedem sve borovnice prije spavanja. Ili sl.

 

 

Sta ja imam da definisem greh, ja sam pitala sta je to jer si ga ti pominjao pa racunam znas sta pricas, ali ocigledno ne znas ako sad pricamo o kako ja definisem greh.

 

Pa nema grijeha, tek smo na pocetku, (recimo) 10.000 godina prije. Ja nemam nikakve potrebe da o tom mislim, ti beres borovnice, ja ti ih otmem, jedem, slatke... cak mi je i dobro. Ti imas muku i bjesni ti organizam. Ti si ta koja moras iznaci rjesenje svog problema.


  • 0

#908 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 April 2017 - 23:30

tesko ces ti naci spasenje  :lol+:

Tesko  :lol+:

 

 

Ali nije rjesenje, to moze jednom, ja kad se probudim, i vidim nema mojih borovnica, a fizicki jaci... Ili slijedeci put pojedem sve borovnice prije spavanja. Ili sl.

 

 

Hmm vidim da kod tebe nije poceo da se razvija intelekt - to kad ja sacekam da zaspes, jer si fizicki jaci, nakon toga vise ne jedes borovnice. :wicked:

 

 

 

Pa nema grijeha, tek smo na pocetku, (recimo) 10.000 godina prije. Ja nemam nikakve potrebe da o tom mislim, ti beres borovnice, ja ti ih otmem, jedem, slatke... cak mi je i dobro. Ti imas muku i bjesni ti organizam. Ti si ta koja moras iznaci rjesenje svog problema.

E pa sad si mi izgubio par postova za dzabe, ja sam te pitala sta je to greh, a ne kako cu ja da resim 10,000 godina star slucaj bullinga.

Znaci tu nema greh - nego gde ga ima?


  • 0

#909 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 07 April 2017 - 16:01

Tesko  :lol+:

 

Hmm vidim da kod tebe nije poceo da se razvija intelekt - to kad ja sacekam da zaspes, jer si fizicki jaci, nakon toga vise ne jedes borovnice. :wicked:

 

Opet, nije rjesenje. Jer onda dodje drugi ja, i videci sto je bilo sa prvim ja, tad i on ima muku, pa i on pocinje da misli, i kod njega se razvija intelekt. A posto je fizicki jaci, moze prisiliti da kad on zaspe, da ne mozes raditi sto zelis. Drugi ja je stroziji, moze cak prisiliti kad da ides brati borovnice, kako, i sl...

 

 

 

 

E pa sad si mi izgubio par postova za dzabe, ja sam te pitala sta je to greh, a ne kako cu ja da resim 10,000 godina star slucaj bullinga.

Znaci tu nema greh - nego gde ga ima?

 

...jer mi smo jos u 10.000 godini prije, nema nicega ovoga sto mi danas uzimamo zdravo za gotovo: nema grijeha, nema drustva, nema Boga, nema zakona, nema nicega, itd. - samo ima prirodni(!) aspekt nase vrste kojeg nam je evolucija donijela, npr. bulling! I to je opet tvoj problem, ti ga moras rijesiti za slj. 10.000 godina,jer je to tvoja muka - uvijek se vrati na tebe.

 

Naravno, ovo gore sve je plastican primjer kako mi funkcioniramo kada nema religije (u sirem smislu naravno). Bez religijskog sistema vrijednosti, drustvo se raspada i tezi ka svom prirodnom animalnom stanju.


  • 0

#910 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 07 April 2017 - 16:06

Koju religiju izabrati?
  • 0

#911 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 April 2017 - 16:36

Opet, nije rjesenje. Jer onda dodje drugi ja, i videci sto je bilo sa prvim ja, tad i on ima muku, pa i on pocinje da misli, i kod njega se razvija intelekt. A posto je fizicki jaci, moze prisiliti da kad on zaspe, da ne mozes raditi sto zelis. Drugi ja je stroziji, moze cak prisiliti kad da ides brati borovnice, kako, i sl...

 

 

 

...jer mi smo jos u 10.000 godini prije, nema nicega ovoga sto mi danas uzimamo zdravo za gotovo: nema grijeha, nema drustva, nema Boga, nema zakona, nema nicega, itd. - samo ima prirodni(!) aspekt nase vrste kojeg nam je evolucija donijela, npr. bulling! I to je opet tvoj problem, ti ga moras rijesiti za slj. 10.000 godina,jer je to tvoja muka - uvijek se vrati na tebe.

 

Naravno, ovo gore sve je plastican primjer kako mi funkcioniramo kada nema religije (u sirem smislu naravno). Bez religijskog sistema vrijednosti, drustvo se raspada i tezi ka svom prirodnom animalnom stanju.

:huh: Jel mozes ti da se fokusiras?

Pitanje je bilo sta je greh a ne kako resavati konflikte u kamenom dobu. Resili smo to, imamo danas zakon koji resava takve stvari, ne moram ja uopste da mislim o tome "kako to da resim".

 

A sta je onda greh?


  • 0

#912 Deja vu

Deja vu
  • Members
  • 159 posts

Posted 07 April 2017 - 17:33

.Naravno, ovo gore sve je plastican primjer kako mi funkcioniramo kada nema religije (u sirem smislu naravno). Bez religijskog sistema vrijednosti, drustvo se raspada i tezi ka svom prirodnom animalnom stanju.

 

Vidim kako se japansko društvo raspade zbog neverice u bogove. 


  • 0

#913 filadelfija

filadelfija
  • Members
  • 248 posts

Posted 07 April 2017 - 18:59

Mujo hoce reci da su koncepti greha/lose karme smisljeni zarad prezivljavanja, nema to veze sa verom u boga/bogove.
  • 0

#914 mudrac na klonji

mudrac na klonji
  • Banned
  • 810 posts

Posted 07 April 2017 - 19:04

Vidim kako se japansko društvo raspade zbog neverice u bogove.


Ili ona ucvala vukojebina zvana Island.
  • 0

#915 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 April 2017 - 19:20

...

 

... supalj si ko crkveno zvono! ... fundament mekan, tone sve kad se ubaci lakmus papir u tebe malo kvalitetniji! ...

:lol+:

 

Meni apsolutno ne treba tvoj hovnjivi religiozni 'lakmus'.

I, normalno, ne zelim da imam posla za budalasima-'fundamentalistima'.

Ja tu lazljivu bafru prezirem.

 

Kulturno trosim ovaj 'malo kvalitetniji papir' po svom izboru.

 

 

A razne religiozne smaracine - to i jeste obican 'tariguz'.

Samo sto ne vrse funkciju.

Smrdi nadaleko.

Oseti se.

:yucky:

 

...


  • 1