Jump to content


Photo
- - - - -

Verski simboli i slobode u sekularizmu


  • Please log in to reply
1047 replies to this topic

#1 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 24 August 2016 - 09:09

i ljudi i drzave su uglavnom BILI tolerantni prema odevanju drugih ljudi iz drugih krajeva sveta, sve do ucestalosti i zloupotrebe takvog odevanja

 

ako se prekrijes gomilom tkanine ispod toga lako mozes da nosis i gomilu eksploziva, mozes da prikrijes identitet kao i pol...

zato protivljenje tome nije populizam vec urgentna potreba

 

Onda je najbolje da smo goli. Jerbo, mogu ja kilu, kilu i po plastike i ispod šinjela, deblijeg pulovera, jakne... Sa druge strane, ne misliš, da je malo ludo očekivati da će neko, usled svih prozivanja oko tih burki i islamskog terorizma, biti toliko opičen, pa će se stvarno okititi eksplozivom ispod - burke...? :lol+:  To bi već bio Monty Python


  • 2

#2 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 August 2016 - 13:50

Onda je najbolje da smo goli. Jerbo, mogu ja kilu, kilu i po plastike i ispod šinjela, deblijeg pulovera, jakne... Sa druge strane, ne misliš, da je malo ludo očekivati da će neko, usled svih prozivanja oko tih burki i islamskog terorizma, biti toliko opičen, pa će se stvarno okititi eksplozivom ispod - burke...? :lol+:  To bi već bio Monty Python

A sta je smesno s obzirom da se to vec desilo, mislim, gde zivis? Secam se i par slucajeva u Iraku. Moras da shvatis da teroristi ne razmisljaju kao ti, ono sto je za tebe ludo i nelogicno ne znaci da je i za njih.

 

http://www.nydailyne...ticle-1.2288989


  • 0

#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 24 August 2016 - 13:54

A sta je smesno s obzirom da se to vec desilo, mislim, gde zivis? Secam se i par slucajeva u Iraku. Moras da shvatis da teroristi ne razmisljaju kao ti, ono sto je za tebe ludo i nelogicno ne znaci da je i za njih.

 

http://www.nydailyne...ticle-1.2288989

Mnogo češće, eksploziv se krio u automobilu. Treba zabraniti automobile, može u njima da se sakrije stotine kilograma eksploziva, ne vidi se ko vozi, čak ni da li je muško ili žensko. 


  • 0

#4 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 24 August 2016 - 14:05

A sta je smesno s obzirom da se to vec desilo, mislim, gde zivis? Secam se i par slucajeva u Iraku. Moras da shvatis da teroristi ne razmisljaju kao ti, ono sto je za tebe ludo i nelogicno ne znaci da je i za njih.

 

http://www.nydailyne...ticle-1.2288989

 

Smešno mi, jer se poziv za ukidanje burki sveo na totalno banalnu stvar, koja uglavnom uopšte nema veze sa problemom burki. Time se razvodnjava sve i onda se ljudi čude, da:

1.) takvi pozivi doživljavaju osuđivanje od strane mnogih

2.) takvi pozivi doživljavaju podsmejavanje

 

A karavane idu dalje. ;)

 

EDIT: ako burke ukidamo tim aršinom (pretnja terorizma), oćemo onda da ukidamo usamljenike metalce, masnih kosa i prištičima? Naime, koliko znam, nekoliko puta su odgovorni za pokolje po školama...


Edited by Gogy, 24 August 2016 - 14:09.

  • 0

#5 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 24 August 2016 - 15:34

Onda je najbolje da smo goli. Jerbo, mogu ja kilu, kilu i po plastike i ispod šinjela, deblijeg pulovera, jakne... Sa druge strane, ne misliš, da je malo ludo očekivati da će neko, usled svih prozivanja oko tih burki i islamskog terorizma, biti toliko opičen, pa će se stvarno okititi eksplozivom ispod - burke...? :lol+:  To bi već bio Monty Python

 

:huh:

 

da blond nije pitao gde zivis, pitala bih to isto sama...a posto je pitao,

 

ja pitam samo gde si ziveo do sada?

 

 btw, nisam ja smislila anti-prekrivacki zakon koji samo podrzavam,

dakle obrati se zemljama i regijama koje jesu,

 

i obavezno pitaj sve one (prezivele naravno) koji su se nasli na direktnoj putanji eksploziva ispod vela,

kako se osecaju kada im u susret dolazi tamni prekrivach....

 

 

ali sta ti znas o tome osim da se kreveljis i verujes u nudizam - kao da je to neka parodija a ne stvarnost

 

 

 

...jos jedna stvar je kretenska, zamisli (ne ti - ti si dovoljno razmisljao) da te ljudi konstantno vide kao direktnu pretnju dok setas tako prekrivena, a ti i dalje to cinis...kao neki inat, cak i da kod kuce nije isla pokrivena, u novoj zemlji E bas hoce!

 

Da sam neko ko iz versko kulturolosko obicajnih zakona nosim prekrivac - pa skinula bih ga sama bez posebnih uredbi,

kako me niko ne bi poistovecivao sa hodajucom bombom ispod vela ili jos gore sa nekim ko terorizam svojim versko-obicajnim prekrivanjem, zapravo pasivno podrzava....


  • 2

#6 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 August 2016 - 15:40

Smešno mi, jer se poziv za ukidanje burki sveo na totalno banalnu stvar, koja uglavnom uopšte nema veze sa problemom burki. Time se razvodnjava sve i onda se ljudi čude, da:

1.) takvi pozivi doživljavaju osuđivanje od strane mnogih

2.) takvi pozivi doživljavaju podsmejavanje

 

A karavane idu dalje. ;)

 

EDIT: ako burke ukidamo tim aršinom (pretnja terorizma), oćemo onda da ukidamo usamljenike metalce, masnih kosa i prištičima? Naime, koliko znam, nekoliko puta su odgovorni za pokolje po školama...

Nije tacno da se sveo na banalnu stvar, razlozi za zabranu burke nisu samo bezbednosne prirode, o ovome su stranice na ovom forumu ispisane. Ti si sumnjao u teroristicki akt pod burkom, ja sam samo to komentarisao primerom koji sam ti dao..

 

EDIT: poenta je da je burka jedan od vidova ugnjetavanja zena, ne vidim analogiju sa metalcima masnih kosa.


Edited by blond, 24 August 2016 - 15:41.

  • 1

#7 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 August 2016 - 15:44

Nisam znao da postoje napori da se ukine ugnjetavanje automobila i njihovo ukljucivanje u drustvo.


  • 1

#8 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 24 August 2016 - 17:04

:huh:

 

da blond nije pitao gde zivis, pitala bih to isto sama...a posto je pitao,

 

ja pitam samo gde si ziveo do sada?

 

 btw, nisam ja smislila anti-prekrivacki zakon koji samo podrzavam,

dakle obrati se zemljama i regijama koje jesu,

 

i obavezno pitaj sve one (prezivele naravno) koji su se nasli na direktnoj putanji eksploziva ispod vela,

kako se osecaju kada im u susret dolazi tamni prekrivach....

 

 

ali sta ti znas o tome osim da se kreveljis i verujes u nudizam - kao da je to neka parodija a ne stvarnost

 

 

 

...jos jedna stvar je kretenska, zamisli (ne ti - ti si dovoljno razmisljao) da te ljudi konstantno vide kao direktnu pretnju dok setas tako prekrivena, a ti i dalje to cinis...kao neki inat, cak i da kod kuce nije isla pokrivena, u novoj zemlji E bas hoce!

 

Da sam neko ko iz versko kulturolosko obicajnih zakona nosim prekrivac - pa skinula bih ga sama bez posebnih uredbi,

kako me niko ne bi poistovecivao sa hodajucom bombom ispod vela ili jos gore sa nekim ko terorizam svojim versko-obicajnim prekrivanjem, zapravo pasivno podrzava....

 

Možda je za tebe i 'kreveljenje i štajaznam koja još etiketa', ali sam odgovor je meni znak, da nisi shvatila poente.

 

Nije tacno da se sveo na banalnu stvar, razlozi za zabranu burke nisu samo bezbednosne prirode, o ovome su stranice na ovom forumu ispisane. Ti si sumnjao u teroristicki akt pod burkom, ja sam samo to komentarisao primerom koji sam ti dao..

 

EDIT: poenta je da je burka jedan od vidova ugnjetavanja zena, ne vidim analogiju sa metalcima masnih kosa.

 

Slažem se onim, što piše u prvom delu dodatka. Pa neću ni odgovarati na gornji deo posta. Ona analogija sa metalcima je primer, kako se brzo može doći do još zabrana. Burka treba da se skine, tu dvojbe nema, ali ne zbog razloga, koji neki ovde i po drugim forumima; pa čak sve više i medijima - u ime kontraterorizma. Burka NIJE simbol terorizma. Burka je simbol ugnjetavanja žena. Neka ostane na tome, pa da se pođe od toga, da se nađe normalan način, kako još preostale muslimane uveriti da ih muslimanke batale. Jer, koliko ja znam i mogu da vidim - tu gde živim (a nije na Marsu) - neke, da ne kažem većina, muslimanke su odavno odevene po zapadnim normama.

 

EDIT: zaboravih na metalce masnih kosa. :D  Lako se može zabraniti i njih. Kad neko nekad utvrdi, da suviše pucaju po školama/šoping centrima itd.... Ako se banalno zamahne rukom kao kad burku svrstavamo u terorističko oruđe. Većina burku ipak koristi u druge svrhe.


Edited by Gogy, 24 August 2016 - 17:07.

  • 0

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 24 August 2016 - 17:18

Smešno mi, jer se poziv za ukidanje burki sveo na totalno banalnu stvar, koja uglavnom uopšte nema veze sa problemom burki. Time se razvodnjava sve i onda se ljudi čude, da:
1.) takvi pozivi doživljavaju osuđivanje od strane mnogih
2.) takvi pozivi doživljavaju podsmejavanje
 
A karavane idu dalje. ;)
 
EDIT: ako burke ukidamo tim aršinom (pretnja terorizma), oćemo onda da ukidamo usamljenike metalce, masnih kosa i prištičima? Naime, koliko znam, nekoliko puta su odgovorni za pokolje po školama...

 
Burke su u, primera radi, u Francuskoj ukinute iz vrlo jasnih razloga. Evropski sud za ljudska prava nije imao primedbe i presudio je da zabrana burke nije u konfliktu sa slobodom veroispovesti. Nemam sada vremena da trazim da bih citirala tacnu formulaciju (bilo nesto tim povodom i od UN) ali sloboda veroispovesti nije i ne moze biti nadredjena ustavu zemlje koja garantuje ravnopravnost gradjanima bez obzira na pol. 
 
Burka nije modni detalj. Burka je simbol zenskog tlacenja, kao i sto sam kazes. O simbolima ima dosta literature i verujem da svi znamo sta se desava sa simbolima koji su zloupotrebljeni. To sto nekih 2000 zena u Francuskoj moze biti zeli da nosi burku (kao izabrale same) ne moze biti pretpostavljeno cinjenici da je vise miliona zena zatocenik te burke (uz sve druge strahote kojima su izlozene). Ne bih ja imala obzira prema nekolicini nekih koje kao zele da nose burku. Ako nije njihov ego-trip (da se sve vrti oko njih pa treba imati obzira prema njima) a onda je to svakako statement (znamo valjda kakav). Od njih treba ocekivati da imaju obzira prema milionima nesretnica pod burkom a ne ocekivati od sekularnog sveta da ima obzira prema verskom hiru te manjine.


  • 9

#10 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 August 2016 - 17:36

Burke su u, primera radi, u Francuskoj ukinute iz vrlo jasnih razloga. Evropski sud za ljudska prava nije imao primedbe i presudio je da zabrana burke nije u konfliktu sa slobodom veroispovesti. Nemam sada vremena da trazim da bih citirala tacnu formulaciju (bilo nesto tim povodom i od UN) ali sloboda veroispovesti nije i ne moze biti nadredjena ustavu zemlje koja garantuje ravnopravnost gradjanima bez obzira na pol. 

 

Burka nije modni detalj. Burka je simbol zenskog tlacenja. O simbolima ima dosta literature i verujem da svi znamo sta se desava sa simbolima koji su zloupotrebljeni. To sto nekih 2000 zena u Francuskoj moze biti zeli da nosi burku (kao izabrale same) ne moze biti pretpostavljeno cinjenici da je vise miliona zena zatocenik te burke (uz sve druge strahote kojima su izlozene). Ne bih ja imala obzira prema nekolicini nekih koje kao zele da nose burku. Ako nije njihov ego-trip (da se sve vrti oko njih pa treba imati obzira prema njima) a onda je to svakako statement (znamo valjda kakav). Od njih treba ocekivati da imaju obzira prema milionima nesretnica pod burkom a ne ocekivati od sekularnog sveta da ima obzira prema verskom hiru te manjine. 

 

Jedan od prvih dekreta francuskih okupacionih vlasti nakon zauzimanja Venecije (i ukidanja mletačke republike), bila je zabrana karnevala. Karneval se, zapravo svodio na stalno, praktički cjelogodišnje (do kraja 18. st. ta nakazna praksa je svedena na 'samo' tri mjeseca godišnje) kretanje pod maskama, što je davalo prostora za sve moguće političke, terorističke i kriminalne komplote.

 

Nakon austrijske rekonkviste zadržana je zabrana hodanja u javnosti maskiranima. Tek u XX st je revitaliziran karneval, kao turistička atrakcija.


  • 5

#11 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 August 2016 - 17:41

Smešno mi, jer se poziv za ukidanje burki sveo na totalno banalnu stvar, koja uglavnom uopšte nema veze sa problemom burki. Time se razvodnjava sve i onda se ljudi čude, da:

1.) takvi pozivi doživljavaju osuđivanje od strane mnogih

2.) takvi pozivi doživljavaju podsmejavanje

...........

... ako burke ukidamo tim aršinom (pretnja terorizma), oćemo onda da ukidamo .....

 

Nisu burke vezane iskljucivo za terorizam.

Radi se o uklapanju u drustvo (famoznoj "integraciji").

Ako si sam izabrao da dodjes u drugacije drustvo, ima da prihvatis njegove vrednosti i norme. Niko te nije zvao. Ako ti je burka primarna vrednost u zivotu, ostani tamo gde je i drugima. Ako si migrirao da iskoristis prednosti modernog zapadnog sveta, onda ima da prihvatis i ostale standarde - ukljucujuci ravnopravnost zena. Banalnije, ako Englez preseli u Spaniju, nema "tradicionalno i kulturno" pravo da vozi levom stranom puta, ima da vozi desnom.

 

Opisacu donekle bezvezni primer (mada se mogu povuci paralele), kako sam i ja (kao novopeceni imigrant) pogresio i nisam razumeo.

Iselio sam, 22 godine star, iz SFRJ u USA. Zaposlio se, imao svoju gajbu, sve pet. Zaboleo me zub, otisao sam kod najblizeg zubara (privatnika), taj mi je popravio zub i ja sam to platio iz dzepa. Sve je izgledalo normalno.

Eh, onda sam imao drugaciji problem i zavrsio u javnoj/drzavnoj bolnici. I, jbt, posalju oni meni racun. Nisam hteo da platim, misleci da placam porez i tako automatski imam pravo na tretman. Drzavna bolnica! Nisam razumeo da je tretman besplatan samo za siromahe na socijali i slicne, za sta treba imati potvrdu/karticu odgovarajuce sluzbe, a za sve ostale se naplacuje ako nemaju osiguranje - a ja ga nisam imao. Otkud bih ja, balavac i svezi imigrant iz Yu, to razumeo? Ignorisao sam racune i opomene, i usrao se tek kad sam dobio resenje suda da ima da platim, inace...

Tek onda sam se posavetovao, platio (uz sve troskove trostruko od prvog racuna) i shvatio da sam glup.

Doslo mi je iz dupeta u glavu: nisam dosao da "glupim Amerikancima" reformisem zdravstveni sistem i objasnim da je u Yu bolji, nego da zivim kao i ostali. To sto nisam razumeo da bih trebao sam da od plate platim i zdravstveno osiguranje (a osiguravajucih firmi ima bezbroj)  umesto da za mene to radi drzava - to je bila iskljucivo moja greska/neznanje i nikako se ne moze reci da je drustvo bilo netolerantno prema imigrantima.

 

Na isti nacin, nije bitno ako je neko dosao iz Avganistana umesto Evrope. Zene su ravnopravne, a deca (i muska i zenska) imaju i pravo i obavezu da idu u skolu. Odeca je po izboru, a ogranicenja postoje - drugi imaju pravo da te, kad se ukaze potreba, identifikuju. I ja, kad imam motoristicku kacigu na glavi, nisam nista prepoznatljiviji od zene pod burkom. Ali nema teorije da takav, kad sidjem sa motora, svedocim na sudu ili obavim transakciju u banci. Ko ima pravo da kaze da su moji motoristicki obicaji manje vredni od njegovih verskih?

 

Jbt, ratuju ISIL i iracka vojska - obe strane, muslimani. Ne primecujem da prekidaju bitku kad je vreme za jednu (bese li pet, ili koliko?) dnevnih molitvi.

A onda, Iracan dodje u USA i hteo bi da prekine proizvodnju na traci u fabrici gde radi, jer ima "slobodu religije" i pravo na dnevnu molitvu!?

 

I to se stvarno dogadja. Googlovacu ako moram, ali u neka mesta je smesteno dosta izbeglica i neke firme su stvarno uvele "molitvene" pauze jer su zaposlile dosta njih.

Za moj ukus, to je nazovi-PC idiotarija.

 

Ako je neko dosao, zasto je dosao - ako hoce da bude isto kao i tamo odakle je dosao?


  • 5

#12 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 24 August 2016 - 17:49

i obavezno pitaj sve one (prezivele naravno) koji su se nasli na direktnoj putanji eksploziva ispod vela,
kako se osecaju kada im u susret dolazi tamni prekrivach....

zicas emocionalni odgovor ... kako tamni prekrivac moze biti odgovoran za to kako se oseca onaj ko mu ide u sesret?

 

...jos jedna stvar je kretenska, zamisli (ne ti - ti si dovoljno razmisljao) da te ljudi konstantno vide kao direktnu pretnju dok setas tako prekrivena, a ti i dalje to cinis...kao neki inat, 

kako je ona odgovorna za to kako je drugi ljudi vide?

 

cak i da kod kuce nije isla pokrivena, u novoj zemlji E bas hoce!

 kako znas da u staroj zemlji nije isla pokrivena a u novoj ide i to bas iz inata?
  

Da sam neko ko iz versko kulturolosko obicajnih zakona nosim prekrivac - pa skinula bih ga sama bez posebnih uredbi,

da li su te zene sada odgovorne sto ne skidaju burku kad bi je (pogodbeno) eto ti skinula da si na njihovom mestu?

 

kako me niko ne bi poistovecivao sa hodajucom bombom ispod vela ili jos gore sa nekim ko terorizam svojim versko-obicajnim prekrivanjem, zapravo pasivno podrzava....

ucitavanje ... kako je tacno nosenje burke pasivno podrzavanje terorizma?

 

Razumem ja sve te probleme sa terorizmom ... no kako se zaista terorizam pobedjuje administrativnim skidanja burki?

 

Administrativno skidanje burke je nasilje nad onim zenama koje je nose svojm voljom (samo mi nemoj reci da ih nema), isto kao sto je prisilno oblacenje burke nasilje nad onim zenama koje ne zele ...


  • 1

#13 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 24 August 2016 - 17:53

 

Jbt, ratuju ISIL i iracka vojska - obe strane, muslimani. Ne primecujem da prekidaju bitku kad je vreme za jednu (bese li pet, ili koliko?) dnevnih molitvi.

A onda, Iracan dodje u USA i hteo bi da prekine proizvodnju na traci u fabrici gde radi, jer ima "slobodu religije" i pravo na dnevnu molitvu!?

 

I to se stvarno dogadja. Googlovacu ako moram, ali u neka mesta je smesteno dosta izbeglica i neke firme su stvarno uvele "molitvene" pauze jer su zaposlile dosta njih.

Za moj ukus, to je nazovi-PC idiotarija.

 

Ako je neko dosao, zasto je dosao - ako hoce da bude isto kao i tamo odakle je dosao?

 

Bilo pre par meseci u Cargill-u:

 

About 150 Muslims were fired from their jobs at a beef processing plant in Colorado for failing to show up for work over a prayer dispute.

Last month, a group of 11 workers at Cargill Meat Solutions in Fort Morgan wanted to go pray at the same time in a room in the plant that is set aside for prayer and reflection. Their supervisor asked that the group break up into smaller numbers to not affect production. The workers complied with the supervisor's request and went in smaller groups to pray. But after their shift ended, 10 of the 11 workers resigned, turning in their badges and hard hats.
 
Das mali prst - hoce saku

Edited by Sunshine State, 24 August 2016 - 17:54.

  • 0

#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 24 August 2016 - 17:59

Administrativno skidanje burke je nasilje nad onim zenama koje je nose svojm voljom (samo mi nemoj reci da ih nema), isto kao sto je prisilno oblacenje burke nasilje nad onim zenama koje ne zele ...

 

Ja mislim da u citavom tom issue ima najvise nasilja nad razumom i inteligencijom. Ali posto nije administrativno, tesko mu je doskociti. 


  • 2

#15 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 24 August 2016 - 18:18

Pre svega, veoma je upitno da li te žene nose burke svojom voljom. Imam prilike da vidim malu decu, devojčice koje se od malih nogu "pokrivaju" zajedno sa svojim majkama, jasno odudaraju svojim oblačenjem od ostalih devojčica i žena dok muški članovi porodice hodaju casual pored njih (dečačić približno istih godina kao njegova sestra u modernim pantalonicama, patikicama i kačketom na glavi ili trenerici a otac isto tako obučen kao bilo koji Zapadnjak). Tako da bi se moglo postaviti pitanje a šta da su ženska deca od malih nogu imale mogućnost izbora kao njihova braća, da li bi se i kao odrasle zalagale za pravo da nose burku, hijab ili neki drugi odevni predmet koji ih "štiti od pogleda drugih muškaraca"?

Edited by melankolic, 24 August 2016 - 18:19.

  • 6