Jump to content


Photo

U STA VERUJETE ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
146 replies to this topic

#46 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 23 September 2003 - 19:36

slazem se sa oblakom ....nisam ateista, verujem u Boga, ali i u svasta nesto jos usput....ali sam takodje free woman ....ne dam se brate zarobiti ni od koga i ni od cega :lol: B)

#47 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 23 September 2003 - 19:40

naravno oblak u tvom izboru ti si neprikosnoven kao i svaki covek uostalom i to i nije pitanje postovanja ili nepostovanja. Ipak rekao si:

Ja licno postujem svaku veru i postujem obicaje i tralalala
ali isto tako voleo bi da mene neko postuje sto sam ja ateista a ne da mi drobi o tome kako je to lose. i to mi najvise drobe oni koji su kako sam rekao extremniji.

sve je to cool ali ja sam za sad Free Man !


Imam jedno zapazanje koje bi moglo biti i za tebe interesantno. Npr, cesto oko mene u familiji i medju prijateljima srecem ljude koji su se iznenada i intenzivno okrenuli prema veri (pravoslavlju). Za takve ljude je najbolje da se konsultuju sa neki svestenikom, ali iskusnim svestenikom, koji ce im dati recept njihove da kazem re-evangelizacije. Medjutim, umesto toga, oni sami tumace veru i zapadaju u gotovo nerazumljivu revnost, primer najcesci: "ja necu da radim danas je "veliki svetac" ! Cudne reci za nekoga ko je 50 godina ziveo van Crkve !

Neretko se razvija neki strah, ali pogresan strah pred Bogom. To je i normalno, ali pod uslovom da ne potraje dugo. To su ta tri nivoa odnosa Coveka ka Bogu o kome su pisali mnogi duhovnici Istoka. U pocetku Covek se Boji Boga iz straha. Dakle iz straha da mu se ne desi nista lose boji se Boga. Kasnije covek pocinje da moli Boga iz koristoljublja. Daj Boze ovo daj ono, daj Boze posalji andjele da mi kupe pivo itd... Na kraju dolazi ljubav prema Bogu koja nista zauzvrat ni ne trazi !

Takav ljubav i tako pravilno shvacen, pravoslavljen Bog, ne predstavljaju za Coveka nikakvo opterecenje, niti neku stalno prisutnu moru. Naprotiv ! Ona oslobadja Coveka koji je rob greha i materijalne pozude na svim novoima.

Ipak i ovako ogrehovljen svet (otudjen od Boga) zadrzao je dosta one prvobitne bogolikosti. Tako da mi i u zivotu srecemo u tragovima, mi to zovemo predukus povratka u ono prvobitno stanje. Sve je to jos nesavrseno, ali se nazire u grubim crtama. Majka bezmerno voli svoje dete, a opet takva ljubav je samo bleda senka onoga kako Bog ljubi Coveka. Pokusajte da zamislite kolika je to ljubav i necete moci. Jer koji bi bogatas, veleposednik, poslao svoga jedinog sina da urazumi neposlusne sluge i kada ga ovi ubiju on da im oprosti ! Kada bi mene obicnog coveka neki mocnik udostojio da veceram sa njim npr. ? A Bog nas svakim danom poziva da budemo pricasnici Njegove Presvete Trpeze ! On Tvorac i Svedrzitelj. Da li sada vidite koliko je Bog velik ?

Ja stvarno ne znam i ne razumem mojim slabim umom kako neko takvog Boga moze smatrati kao nekog tlacitelja, nekoga ko nas porobljava, obavezuje ? Pogledajte samo ove reci sv. apostola Pavla Korincanima: Sto oko ne vidje, i uho ne cu, i u srce covjeku ne dodje, ono Bog pripremi onima koji ga ljube. 1. Kor 2,9 To znaci da Covek ma kako voleo Boga opet je ta ljubav manja nego Bozija spram Coveka ! Covek koji ljubi Boga cak ni u stanju nije ni da zamisli cime ce ga Bog udostojiti !

#48 misija

misija
  • Members
  • 105 posts

Posted 29 September 2003 - 09:19

Mr Brane, o kom ti to Bogu pricas? Govoris k'o da si snjim ovce cuv'o.

Uopste mi nije jasno kako neko moze da prica o necemu sto nezna, sto nije iskusio na svojoj goloj kozi?

Slusaj, mozes da verujes u sta god hoces i koliko god hoces medjutim, ako nemas iskustvo toga nista ti to ne vredi, moj burazeru.

Covek kaze:"ja verujem u Boga"; a drugi opet kaze:"ja ne verujem u Boga".....sranje obicno!!!!! I jedan i drugi se uopste ne razlikuju osim, sto sto se drze razlicitih tacki gledista. Kako mozes da se odnosis prema necemu sto "ni cuo ni video"

Mi u Yogi prvo to nesto iskusimo( :lol: mistic union :lol: ) na svojoj goloj kozi a posle, mozes da verujes, mozes da ne verujes-isto ti se pise. :lol: :lol: :lol:

#49 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 30 September 2003 - 00:18

Ja ovde iznosim svoje stavove o veri, o onome u sta ja verujem, a trudim se da to bude autentican stav Crkve. I da budem iskren: stvarno me ne zanima u sta ko veruje, ali zaista.

pozdrav...

#50 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 30 September 2003 - 15:28

Verujem jedino u ljudsku glupost; jedino je ona apsolutna. Ah da, i vecna...

#51 Tamara

Tamara
  • Members
  • 15 posts

Posted 01 October 2003 - 08:30

verujem da bog ne postoji
verujem da ako postoji, ne mari shto ja ne verujem
verujem da, ukoliko postoji i prashta, mogu da radim shta god hocu; nishta shto par godina u chistilishtu ne moze da sredi

verujem da je pile preshlo ulicu
verujem da ce mi przenje krompirica u 3 ujutro oblikovati figuru
verujem da cu zatrudneti ako ovuliram a imam unsafe sex
verujem da mi grudi nikad nece porasti
verujem da nikad necu biti blondi

i da

verujem da imam lepshu sliku u indexu nego krampa :lol:

To je to, nemam sta da dodam.

#52 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 01 October 2003 - 16:44

verujem da bog ne postoji
verujem da ako postoji, ne mari shto ja ne verujem
verujem da, ukoliko postoji i prashta, mogu da radim shta god hocu; nishta shto par godina u chistilishtu ne moze da sredi

verujem da je pile preshlo ulicu
verujem da ce mi przenje krompirica u 3 ujutro oblikovati figuru
verujem da cu zatrudneti ako ovuliram a imam unsafe sex
verujem da mi grudi nikad nece porasti
verujem da nikad necu biti blondi

i da

verujem da imam lepshu sliku u indexu nego krampa :lol:

To je to, nemam sta da dodam.

Ја имам...

1. Ако не постоји, ко или како је створен свет у коме живимо ? Еволуционисти и наука не дају ни основне наговештаје, акамоли доказе.
2. Бог жели да се што више људи спасе.
3. Бог прашта само онима који се за свог земаљског живота искрено покају за грехе.
4. Чистилиште је измишљотина Римокатолика и никада није било део Божје науке.

Ето. :lol:

#53 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 01 October 2003 - 17:12

MaranAta :

1. Ако не постоји, ко или како је створен свет у коме живимо ? Еволуционисти и наука не дају ни основне наговештаје, акамоли доказе.

Dok kreacionisti pruzaju obilje dokaza :

- Svet je stvorio Bog za sedam dana. Pardon, sest, sedmi se odmarao (usput, zasto se navodno svemoguci Bog odmara posle samo sest dana rada? Meni, obicnom smrtniku, se desava da zaredjam vise od sest bez odmaranja...)

- Bilo mu je dosadno, pa je stvorio Adama, po svom liku

- Adamu bilo dosadno, pa stvorio Evu

- Evi bilo dosadno, pa zagrizla jabuku i fasovala isterivanje iz raja

- Od tog jednog jedinog para je nastalo covecanstvo. Biblija ima ovde mali prekid, ali po svoj logici neko od muskih (Adam ili sinovi mu) je morao napraviti dete majci/sestri/cerki...

- Od tog jednog jedinog para su nastale sve varijacije koje danas imamo (beli, crni, zuti, crveni i ostali...)

Nema sta, evo ubedjen sam iz mesta.

#54 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 01 October 2003 - 18:32

- Svet je stvorio Bog za sedam dana. Pardon, sest, sedmi se odmarao (usput, zasto se navodno svemoguci Bog odmara posle samo sest dana rada? Meni, obicnom smrtniku, se desava da zaredjam vise od sest bez odmaranja...)

Богу одмор није потребан. Нигде не пише да с еодмарао него да је почино.

- Bilo mu je dosadno, pa je stvorio Adama, po svom liku

Божје намере и стварање не потичу од људског осећања досаде.

- Adamu bilo dosadno, pa stvorio Evu

(1. Мој. 2,18) I reče Gospod Bog: nije dobro da je čovjek sam; da mu načinim druga prema njemu

Где ти ту видиш да је Адаму било досадно ?

- Evi bilo dosadno, pa zagrizla jabuku i fasovala isterivanje iz raja

Јабуку су загризли и Адам и Ева. Змија је наговорила Еву да проба забрањено воће, а Ева наговорила Адама.

- Od tog jednog jedinog para je nastalo covecanstvo. Biblija ima ovde mali prekid, ali po svoj logici neko od muskih (Adam ili sinovi mu) je morao napraviti dete majci/sestri/cerki...

Да, о томе нема никакве сумње. Проблем настаје када људи користе данашњи контекст за оно што се десило даааавно у историји. Разврат и декаденција данашњег човека није била позната у то доба.

- Od tog jednog jedinog para su nastale sve varijacije koje danas imamo (beli, crni, zuti, crveni i ostali...)

Тачно. Чак је и савремена наука доста близу истог закључка. Наиме наука је за сада успела да покаже да смо сви потекли од 8 жена и 9 мушкараца (или тако нешто - један горе или доле не прави битну разлику).


Ето. :lol:

#55 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 01 October 2003 - 19:13

MaranAta :

Богу одмор није потребан. Нигде не пише да с еодмарао него да је почино.

Genesis 2

1 Thus the heavens and the earth were completed in all their vast array.

2 By the seventh day God had finished the work he had been doing; so on the seventh day he rested from all his work. And God blessed the seventh day and made it holy, because on it he rested from all the work of creating that he had done.

P.S. Evo i na srpskom, i to cirilicom.

1. Тако се доврши небо и земља и сва војска њихова.

2. И сврши Бог до седмог дана дела своја, која учини; и почину у седми дан од свих дела својих, која учини;

3. И благослови Бог седми дан, и посвети га, јер у тај дан почину од свих дела својих, која учини;

Sta znaci pocinuti?


Да, о томе нема никакве сумње. Проблем настаје када људи користе данашњи контекст за оно што се десило даааавно у историји. Разврат и декаденција данашњег човека није била позната у то доба.

??? Kakve veze imaju "razvrat i dekadencija danasnjeg doba" sa cinjenicom da su se oni kresali izmedju sebe? Ili hoces da kazes da je to onda bilo OK, a sad nije? Ko je onda "razvratan i dekadentan"?


Тачно. Чак је и савремена наука доста близу истог закључка. Наиме наука је за сада успела да покаже да смо сви потекли од 8 жена и 9 мушкараца (или тако нешто - један горе или доле не прави битну разлику).

Moze li neki izvor za ovu tvrdnju? Prvi put cujem za tako nesto.

Inace sve to me opet ni najmanje ne ubedjuje da su kreacionisti u pravu. Pogotovo sa takvim argumentima.

Edited by Braca, 01 October 2003 - 19:19.


#56 MaranAta

MaranAta
  • Members
  • 1,321 posts

Posted 02 October 2003 - 03:55

1. Библија у неким стварима не даје довољне податке. Поготово кад је реч о женским линијама, јер је у то време, као и после, мушка линија била та која се пика.
2. Библијско време пре потопа и после потопа се значајно разликује. По чему ? Пре свега по стању атмосфере око Земље. Библија за претпотопну земљу спомиње да на њу Господ није слао кишу, него су је орошавали подземни извори који су испуштали пару, и та је пара росила земљу. Од палеонтолога, пак, сазнајемо да је древна вегетација била неупоредиво богатија од наше, да је код древних биљака веома тешко распознати годове, и да је по цијелој земљи од сјеверног до јужног пола некада давно владала топла и влажна клима, која је веома благотворно дјеловала на такву вегетацију. Међу окамењеним ископинама флоре и фауне могу да се нађу и савремене врсте, мада је очигледно да су преовладавале изумрле. Сви фосили који су налик на савремене показују да су у древним временима и животиње и биљке достизале неупоредиво веће димензије и да су, вјероватно, живјеле много дуже од садашњих потомака истих тих врста. Све ове факте и библијске "информације" објаснити је веома лако, тим прије што нам и сама Библија даје смјернице и приоткрива завјесу иза непознатог: изнад атмосфере (утврде небеске) су биле сабране воде. Ова "друга" атмосфера састављена од воде и водене паре, очигледно, је и била та која је саздавала џиновску општепланетарну стаклену башту у коју је био насељен сав први свијет. Прорачуни показују да је овај заклон од водене паре био толико моћан, да је на земљи стварао атмосферни притисак два пута већи од данашњег. При таквим условима стање атмосфере је заиста морало бити стабилно. Слободно пропуштајући видљиви дио сунчеве свјетлости, парна брана је морала задржавати дуготаласни дио спектра који је лучила земља, смичући тиме општу топлотну равнотежу планете. То је доводило да једнаке топлотне климе на читавој планети, до малих осцилација дневно-ноћних и годишњих температура. Ни ноћу, па чак ни зими нигдје на земљи није било хладно, те зато дрвеће није имало прстенове - годове, с обзиром да је сво вријеме расло равномјерно. Равномјерно загријавање земље морало је примјетно снизити активност ваздушних маса. Познато је да је чак и у нашим условима у ведро јутро тихо, а када сунце мало загрије земљу - појављује се вјетар, зато што су се нека мјеста загријала више а друга мање. Рана земља се, међутим, загријавала споро и равномјерно, захваљујући својој другој атмосфери. Уз то, јаким вјетровима је морала сметати и бујна шумска вегетација. Интересантно је да је древно дрвеће имало слабо развијен коријенски систем, успркос огромне висине стабала. За вјетровито вријеме оно, очигледно, није било ни замишљено. Није на земљи било ни кише. Атмосфера је била засићена влагом. Киша пада из густих облака који у атмосфери наилазе на хладнија мјеста на којима се водена пара може кондензовати. Али захваљујући равномјерности загријавања читавог гигантског "стакленика", таквог мјеста уопште није било. Влага је тихо испаравала и исто се тако тихо кондензовала у облику росе. Зато се све одвијало овако: пара се подизала и орошавала сво лице земље - како је и речено у Библији. Под овом паром треба подразумијевати и геотермалне воде - активне изворе који су једини и могли снабдјевати водом претпотопне ријеке које се спомињу у Библији. Спомињање дуге коју су људи угледали тек послије потопа наводи нас на мисао да је у претпотопној атмосфери није било могуће видјети. Заиста, главна особина дуге се састоји у томе да се она види само на сунцу и само под одређеним углом, због чега и има облик лука. Иначе у ситним капљицама воде и не долази до разлагања бијеле свјетлости. Прије потопа чак је и свјетлост била много јаче расијана, и није формирала оштро усмјерене зраке, а ни самих кишних капи, очигледно, није било. Друга атмосфера земље је морала стварати и двоструки атмосферски притисак. То потврђују открића ћилибара са ваздушним мјехурићима у којима је притисак чак и данас, хиљадама година касније, већи од атмосферског. Проналасци окамењених отисака древних инсеката свједоче о њиховим огромним, у поређењу са данашњим, димензијама. То такође говори у прилог вишег атмосферског притиска у древним временима, с обзиром да инсекти дишу кроз свој прекривач од хитина и што је већи парцијални притисак кисеоника, то на већу дубину он може да проникне и то веће димензије може достићи инсекат. У условима повећаног притиска и неке птице, које лоше или никако не лете данас, могле су да слободно користе своја крила за оно за шта су она и намијењена. Повишени атмосферски притисак у древним временима спустио се до садашњег нивоа због уништења земљине овојнице коју је сачињавала водена пара која се на земљу испадала у току четрдесетодневног великог пљуска. Овом промјеном притиска се може објаснити и факат Нојевог пијанства. Очигледно, људи су умјели да праве вино и прије потопа, али је његов тадашњи алкохолни ефекат који, као што је познато, зависи од парцијалног притиска кисеоника у ваздуху, и, сходно томе, у крви, - био незнатан, отприлике као од киселог млијека. Због тога је чак и незнатна доза алкохола коју је примио Ној први пут послије потопа у условима сниженог атмосферског притиска причинила Ноју потпуно неочекиване непријатности. Њему, као највећем праведнику у роду својему, највјероватније је била својствена умјереност у свему и уздржавање. Али ни он сам, као ни његови синови - судећи по њиховој реакцији - једноставно нису имали појма о стању пијанства. Слична ствар се може десити са било којим становником равнице, када се попење на високу планину и дозволи себи да попије најскромнију дозу алкохола. Заштитни слој од водене паре је поред свега другог штитио земљу и од штетних космичких зрачења. Заједно са повишеним притиском, то је морало веома благотворно да се одрази на здравственоо стање и дугогодишњи живот свега живог. Џиновско дрвеће, као и гигантски гмизавци, расту свог својег живота - из тог разлога су и могли достизати своје огромне димензије. Исто тако и људи су морали бити здравији и живјети дуже. Потврду за то налазимо у Библији, гдје се указује да је животни вијек претпотопних људи износио 8 до 9 стотина година. Томе је помагао и практично нулти ниво радијације (у поређењу са садашњим), који је онемогућавао мутације полних ћелија, које би могле доводити до насљедних дегенерација. Првим људима при таквим условима нису били страшни рођачки бракови. Дјеца Адамова могла су за своје жене узимати само своје рођене сестре. Ако се на такве ствари дрзну савремени људи - а то забрањује било која религија - живот показује да се у таквим браковима неизоставно рађају дегенерици. Јасно је и због чега. Блиски рођаци имају велику вјероватноћу да буду носиоци једне те исте рецесивне мутације коју су наслиједили од заједничког претка. Када ступају у неродбинске бракове, мутација се највјероватније не испољава, али у родбинском (у којем се мијеша крв) браку она постаје рушилачка. Али први људи нису имали разлога да се боје мутација. Сјетите се, из курса генетике, када се испољава рецесивна мутација и шта се дешава ако оба родитеља носе један те исти мутирани алелни ген.
3. Појам телесног спајања и однос према њему био је сасвим другачији од овог који ми данас имамо. Односа је било само у циљу остваривања порода а никако у циљу телесног уживања, као што је то касније хватало маха да би данас прешло у разврат. И као што пчела најнормалније слети на цвет и тиме допринесе да настане плод тако је изгледало и размножавање наших праотаца.

Сажваћи ово па ћемо наставити даље. :lol:

#57 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 02 October 2003 - 04:21

И као што пчела најнормалније слети на цвет и тиме допринесе да настане плод тако је изгледало и размножавање наших праотаца.


:lol: :lol: :lol:

#58 Tamara

Tamara
  • Members
  • 15 posts

Posted 02 October 2003 - 07:31

Maran Ata, ono sto si ti rekao to je da priznajes evoluciju na zemlji:
-Parili smo se radi reprodukcije (da ne spominjem incest)
- Samo se zivotinje se pare samo radi reprodukcije (incest postoji, doduse ne u svim vrstama)
=======================================
Bili smo zivotinje

Nauka kaze, verovatno smo bili majmuni. Nedostaje jedna karika, ali mogao je da se desi evolutivni skok.

Cela promena klime, velicine zivotinja, vrsta: sve je to evolucija kakvu poznaje nauka

Ovde da dodam, da posto tendencija globalnog zagrejavanja postoji, sa njom i efekat staklene baste, znaci verovatno se vracamo u raj (pa sta ce nam onda spasenje od boga)!? A ucili nas da je u paklu vruce. haha

I, mogla bih jos dosta da nabrajam, ali izgleda da nemam vremena koliko i ti, pa cu samo da te pitam sledece:
-Kazes : Bog zeli da spasi sto vise ljudi. Ja pitam: A od cega?
-Kazes :Nauka nema odgovor na sve. Ja pitam: Biblija ima?

#59 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 02 October 2003 - 07:47

MaranAta,

Svasta ti nadrobi, verovatno zato sto nemas odgovor na dva jednostavna pitanja koja sam ti prethodno postavio :

1. Sta znaci pocinuti?

2. Imas li neki izvor za tvrdnju da nauka smatra da svi poticemo od 8 zena i 9 muskaraca?

I naravno za ovu najnoviju kilometarsku bajku isto nemas izvor?

#60 lala

lala
  • Members
  • 17 posts

Posted 02 October 2003 - 07:52

Za Bracu

Za ime Boga Braco, u cega ti verujes?
Da li smatras da si Ti i Tebi slicni stvoreni da krojite ovaj svet i ljude po svojoj meri ili smatras da ni toga obicni ljudi nisu dostojni, jer Boze moj, Ti si taj koji UVEK i SVE NAJBOLJE znas i ono sto se ne uklapa u Tvoja nacela (uz put receno, veoma ogranicena i sem 'surfovanja' po google i ostalim pretrazivackim masinama i naravno jednostavno skidanje linkova i postiranje, a to nije nauka niti znanje)Ti si spreman da omalovazis, popljujes, ponizis, ismejes. Dozvoljavas sebi da omalovazavas ljude od znanja i nauke koji su potrosili godine i godine rada i ucenja da bi mogli argumentovano da stoje iza svojih izlaganja (to Tebi naravno smeta jer ti nemas 'protiv - oruzje' jer to se ne kupuje, to se STICE U PRAVO VREME I NA PRAVOM MESTU..dragi moj).
1. Ismevanje religije!!!!...sramota i zalost, pa ako ne verujes ne ismevaj druge.
(To naravno dolazi zbog ne znanja, jer da znas sta to znaci, u momentu bih se smrzao...ne bih voleo da znam kako ce ti biti kad saznas...a veruj, svako plati ... ili neko plati...ali PLATI..naravno ne novcem jer niti mozes sve platiti novcem niti kupiti ono sto ti Bog nije dao).
2. Velicina jedne nacije (Rusi), velicina znanja skup naucnika koji rade...PA KAKO MOZES? ...Opet dokaz Tvog ne znanja. Takvih sam se po belom svetu nagledao...slipavi poltroni i ulizice za saku penija.
3. POCINUTI....sta znaci pocinuti!!!!! EEEEEEEEE dragi Boze. Oprosti mu Boze ne zna sta radi

Vidm ja bludni sine da si doooobro zabrazdio, nego ako u tebi ne progovori svadjalacki duh daj molim te odgovori mi na samo 3 pitanja:

1. Kojoj naciji pripadas?
2. Da li si IKAD u svom zivotu uradio nesto humano, tipa: dao u dobrotvorne svrhe, pomogao ljudima ili coveku (bar jednom), zaposlio nekoga, nahranio gladnoga, napojio zednoga...drugim recima: da li znas sta je ljudskost i humanost??????
3. sta je Tvoje zanimanje, koju si ti NAUKU proucavao u svom zivotu (sem sto mlatis po tastaturi....to je praksa a ne nauka po meni)?????


S duznim zaljenjem
LALA