Jump to content


Photo
- - - - -

Eurostan - ne potpisujte ugovor da bi gledali stan


  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#31 bpprr

bpprr
  • Members
  • 765 posts

Posted 15 December 2013 - 00:30

 

 

pa ne moraš ti da budeš nalogodavac

 

nemoj da zoveš agenciju i sve je ok

 

ako već zoveš agenciju i tražiš uslugu moraš da platiš.

 

 

 

Agenti se prave glupi kako bi pokusli da mazu hleb sa obe strane (vec dobijaju proviziju od nalogodavca prodavca jer ne bi mogla nekretnina biti oglasena da bi imalo sta da se zove da nisu sklopili ugovor i prodavac postao nalogodavac) a zakon je veoma jasan.

 

Postoje 2 kategorije kupca:

1. Pozove halo oglas da pogleda stan - NE placa proviziju (osim ako kupac nije malouman.)

2. Angazuje agenciju da mu mesecima trazi stan po njegovim specifikacijama(mikrolokacija/spratnost/broj_soba/okvirna_kvadratura/ne_gleda_na_ulicu...) jer ga mrzi da vrti halooglase - PLACA proviziju jer je nalogodavac posla

 

A i clan predsedništva grupacije posrednika, Aleksandra Kon je u Privrednoj komori Srbije pojasnila:

 

"Ona je pojasnila da onaj ko pozove telefonom agenciju i pita za neki stan koji je oglašen za prodaju, nije njihov nalogodavac, već je klijent onaj ko stan prodaje i sa njim se sklapa ugovor o posredovanju i naplaćuje provizija."

 

ceo zakon je veoma kratak i moze se naci na http://www.paragraf....okretnosti.html


Edited by bpprr, 15 December 2013 - 01:00.

  • 2

#32 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 December 2013 - 06:41

Zar nije najpostenije da je provizija za obe strane i agenta koji kupuje i agenta koji prodaje 6% od cene, pa se deli na pola. Cist racun i nema prevare. Nemoze jedan agent i da kupi i da proda nekretninu.

Agenti su tu da odrade posao, a ne samo da naplate proviziju. Oni pregovaraju o ceni kuju su dogovorili sa svojim klijentima.

Ovo ispada ko pijaca.

1. Kupac placa stan. 

2. Podavac daje 6% na proviziju za oba agenta. Tu bi sva zavrzlama trebala da stane.


  • 0

#33 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 December 2013 - 08:03

Tako radi u US i izuzetno je dobar sistem, osim sto dave sa papirima ;)

 

Generalno je provizija 6% osim ako se prodavac ne dogovori drugacije sa agentom. Kupac ne placa nista. Agenti dele proviziju 50-50, ako jedan ima kupca a drugi prodavca.

 

Cini mi se besmisleno da kupac placa nekretninu i jos treba da plati proviziju.


  • 2

#34 GLUPI AGENT

GLUPI AGENT
  • Members
  • 3 posts

Posted 15 December 2013 - 09:19

Pa kupac u principu sve i placa, cak i proviziju prodavca kroz cenu nekretnine koja ce se ukalkulisati.

Ne mozes od "suparnickih strana" koje se "spore" oko jedne stvari (cene) ti biti regularan posrednik za obe strane. To bi isto bilo kao kada bi jedan advokat zastupao i tuzenog i tuzitelja.
U clanu o obavezi posrednika prema prodavcu agencija kaze da je duzna da se potrudi da ga najbolje moguce zastupa, a kako to da postigne ako ona strani koja je zainteresovana postavlja uslov pre samog ucesca?

Drugo, Ugovor sa kupcem je nejasan jer te ne vezuje za konkretnu nekretninu, vec za agenciju. Znaci ja sad kao kupac treba da postanem sakupljac Ugovora sa svim mogucim agencijama u Beogradu? Da pravim bazu koliko sam ugovora potpisao i sa kim?



Nigde se ne vodi gde sam ja i kada pogledao koju nekretninu. Tu postoji puno malverzacija. Oni meni sutra mogu traziti proviziju za nekretninu koju sam ja gledao preko druge agencije, a koju je prodavac pre toga oglasavao preko njih. A prilicno je poznato da su veliki deo tih agencija zapravo cisti manipulatori. Pa se ti sad poigraj i kao buduci kupac prosetaj citavim Beogradom i unapred potpisi hrpu nekih ugovora. I mozda i kupis stan, ali nikada neces biti svestan od koga te i kakva tuzba moze kasnije sacekati. Ja ne znam zaista ko ce normalan unapred potpisivati ovakve ugovore.

Opet kazem, suma sumarum, proviziju ce opet platiti kupac. Ovo sa "podelom" provizije je cista manipulacija papirima koja zaista moze biti neverovatno opasna.


  • 0

#35 GLUPI AGENT

GLUPI AGENT
  • Members
  • 3 posts

Posted 15 December 2013 - 10:28

Postoje  tri kategorije kupaca:

 

-  POZOVU AGENCIJU preko halo oglasa pogledaju stan sa agencijom i vrate se da kupe stan sami (ako su agenti maloumni ) NE PLACA PROVIZIJU 

     :furious:

 

-  ANGAZUJE AGENCIJU preko poziva agencije da sa svim kareristikama pomenutog stana agencija nadje stan,pogledaju gomilu stanova sa agencijom nadju stan vrate se kod prodavca sami zavrse posao NE PLACA PROVIZIJU   :furious:

 

- POZOVU - ANGAZUJU AGENCIJU pogledaju stan preko agencije ,pogledaju gomilu stanova preko agencija nadju odgovarajuci kupe stan preko agencije PLACAJU PROVIZIJU  :lol+:

 

 Posto se iz prilozenog vidi ko je u manjini a ko u vecini i kava je vecina kupaca (UZ DUZNO IZVINJENJE TRECOJ KATEGORIJI) agencija se dosetila da stane na put onima koji NE PLACAJU PROVIZIJU a sve po novom zakonu i to                                                                                                                                                                                                III. НАЧИН ОБАВЉАЊА ПОСРЕДОВАЊА

                                                                                         Уговор о посредовању

                                                                                                      Члан 15.

Посредовање се врши на основу уговора о посредовању у промету, односно закупу непокретности (у даљем тексту: уговор о посредовању), који закључују налогодавац и посредник.

Налогодавац може да буде продавац, купац, закуподавац или закупац, односно пуномоћник неког од тих лица.

Уговор о посредовању закључује се у писаном, односно електронском облику у складу са законом којим се уређује електронска трговина.

Уговор о посредовању поред права и обавеза посредника и налогодавца, нарочито садржи податке о посреднику и броју под којим је уписан у Регистар посредника, налогодавцу, врсти и битним елементима правног посла у циљу чијег закључења посредник посредује, о висини, начину и року плаћања посредничке накнаде, року важења уговора и врсти и висини трошка додатних услуга, уколико су уговорене.


  • 0

#36 Alex.Kon

Alex.Kon
  • Members
  • 1 posts

Posted 15 December 2013 - 10:30

 

 

 

Agenti se prave glupi kako bi pokusli da mazu hleb sa obe strane (vec dobijaju proviziju od nalogodavca prodavca jer ne bi mogla nekretnina biti oglasena da bi imalo sta da se zove da nisu sklopili ugovor i prodavac postao nalogodavac) a zakon je veoma jasan.

 

Postoje 2 kategorije kupca:

1. Pozove halo oglas da pogleda stan - NE placa proviziju (osim ako kupac nije malouman.)

2. Angazuje agenciju da mu mesecima trazi stan po njegovim specifikacijama(mikrolokacija/spratnost/broj_soba/okvirna_kvadratura/ne_gleda_na_ulicu...) jer ga mrzi da vrti halooglase - PLACA proviziju jer je nalogodavac posla

 

A i clan predsedništva grupacije posrednika, Aleksandra Kon je u Privrednoj komori Srbije pojasnila:

 

"Ona je pojasnila da onaj ko pozove telefonom agenciju i pita za neki stan koji je oglašen za prodaju, nije njihov nalogodavac, već je klijent onaj ko stan prodaje i sa njim se sklapa ugovor o posredovanju i naplaćuje provizija."

 

ceo zakon je veoma kratak i moze se naci na http://www.paragraf....okretnosti.html

 

 

Molim moje agente da ne lupaju gluposti i da prestanu da se predstavljaju kao klijenti


  • 0

#37 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 15 December 2013 - 10:32

Molim moje agente da ne lupaju gluposti i da prestanu da se predstavljaju kao klijenti

 

Bas lepo sto uvek komunicirate sa puno argumenata.

Zato vam je u Srbiji profesija na ceni.


Edited by Gant, 15 December 2013 - 10:33.

  • 0

#38 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 15 December 2013 - 11:33

Postoje  tri kategorije kupaca:

 

-  POZOVU AGENCIJU preko halo oglasa pogledaju stan sa agencijom i vrate se da kupe stan sami (ako su agenti maloumni ) NE PLACA PROVIZIJU 

     :furious:

 

-  ANGAZUJE AGENCIJU preko poziva agencije da sa svim kareristikama pomenutog stana agencija nadje stan,pogledaju gomilu stanova sa agencijom nadju stan vrate se kod prodavca sami zavrse posao NE PLACA PROVIZIJU   :furious:

 

- POZOVU - ANGAZUJU AGENCIJU pogledaju stan preko agencije ,pogledaju gomilu stanova preko agencija nadju odgovarajuci kupe stan preko agencije PLACAJU PROVIZIJU  :lol+:

 

 Posto se iz prilozenog vidi ko je u manjini a ko u vecini i kava je vecina kupaca (UZ DUZNO IZVINJENJE TRECOJ KATEGORIJI) agencija se dosetila da stane na put onima koji NE PLACAJU PROVIZIJU a sve po novom zakonu

 

E pa vidis, agenti su upravo priznali sta rade.

Postoje uvek oni koji zele da izbegnu zakon. Naci ce se neki koji ce da potpise ugovor sa agencijom kao sto kazes, razgleda brdo stanova i zavrsi posao mimo agencije. A zasto ta ista agencija ne tuzi tog koji je to uradio?

Postoji sud, ima ugovor, ima svedoke o pokazivanju stana i sl. Ne nego agencija nece da se bakce sa sudovima i drzavom jer nikad nije placala porez, a kao sto vidimo u Hrvatskoj to ce se i ovde praktikovati pa ce svi ovi ugovori biti nistavni pred sudom.

 

I kako je onda agencija resila da posluje?

Tako sto ce naivne da navuce da potpisu ugovore gde agencija za jedan predmet naplacuje dve provizije i to suprostavljenim stranama.

Ne mogu ja da ti platim gde mi se ti obavezes da ces da me zastupas u smuslu da ces mi nalaziti stanove, raditi u moju korist i sl. i znam da te za isti stan platio i prodavac koga opt treba da zastupas u smislu da mu das maksimalnu cenu.

 

Obojica smo ti platili, jednom si u obavezi da ostvaris minimalnu, a drugom maksimalnu cenu za jedan stan. I ti nisi ovde nikog zeznuo?

 

Vi prosto ne zelite da udjete u zakonski okvir kao sto to nije htelo veliki broj agencija u Hrvatskoj, pa ste nasli neki nacin koji nema nikakav smisao da uzimate taj novac.

Ako sam ti potpisao Ugovor da ces da me setas po Beogradu 12 meseci i ja te zeznem, imas Ugovor, imas zakon, imas drzavu pa me tuzi.

A ne da pravdu isterujes tako sto ces od takvih da se sklonis, a kad naidje ovcica da joj naplatis i za njega i za onog drugog.

 

A i sam poznajes dobro trziste, nekada se prodavac trazio lupom, a kupaca bilo koliko hoces.

Sada se kupac trazi lupom.

Sa kakvom logikom ti i dalje radis na strani prodavca kao sto si radio godinama, imas zakon po kome on MORA da ti bude nalogodavac. Zasto to ne iskoristis, sa njim se dogovoris oko ukupne provizije, ugradite je u cenu stana i onda cisto izlazite na trziste gde ce kupac da se oseti bezbedno jer je on taj koji ima novac i kome sada morate povladjivati? Cemu sad to fiktivno deljenje provizije koje je zapravo potpuno nelogicno (ista agencija za isti stan)?

 

Trziste zapravo i govori o tome koliko ste losi kao struka. Umesto da gledate koja je prava strana kojoj treba da budete naklonjeniji (a to je kupac jer od njega najvise zavisi) vi i dalje igrate na strani prodavca.

 

Ne moze logika "onog vola ne mogu nikako da izmuzem, ali ide ovcica pa cu nju dva puta"

I ti posle zelis dobru saradnju sa kupcem koji treba da te plati?


  • 2

#39 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 15 December 2013 - 11:58

Postoje  tri kategorije kupaca:

 

-  POZOVU AGENCIJU preko halo oglasa pogledaju stan sa agencijom i vrate se da kupe stan sami (ako su agenti maloumni ) NE PLACA PROVIZIJU 

     :furious:

 

-  ANGAZUJE AGENCIJU preko poziva agencije da sa svim kareristikama pomenutog stana agencija nadje stan,pogledaju gomilu stanova sa agencijom nadju stan vrate se kod prodavca sami zavrse posao NE PLACA PROVIZIJU   :furious:

 

- POZOVU - ANGAZUJU AGENCIJU pogledaju stan preko agencije ,pogledaju gomilu stanova preko agencija nadju odgovarajuci kupe stan preko agencije PLACAJU PROVIZIJU  :lol+:

 

 Posto se iz prilozenog vidi ko je u manjini a ko u vecini i kava je vecina kupaca (UZ DUZNO IZVINJENJE TRECOJ KATEGORIJI) agencija se dosetila da stane na put onima koji NE PLACAJU PROVIZIJU a sve po novom zakonu i to                                                                                                                             

 

Ili mozda prodavci nemaju nameru da daju ni dinara agencijama, pa agencije pokusavaju da navataju kupce da potpisu ugovor o posredovanju i time se donekle (ne skroz) legalno obezbede u smislu da imaju nalogodavca kada pokazuju stan. Opet, nelegalno oglasavaju stan ako nemaju ugovor sa prodavcem, ali taj ugovor sa prodavcem kupcu sigurno nece pokazati jer verujem da ga u 99% slucajeva danas nemaju. 

 

Otud pritisak Eurostana na kupca da potpise ugovor o posredovanju.. I dodatno pitanje - ako agencija navuce kupca da potpise ugovor o posredovanju - i kupac kupi stan preko druge agencije ili se dogovori sa prodavcem koji nikada nije ni imao ugovor sa agencijom - ko tu koga treba da tuzi? Agencija ce pokusati da tuzi kupca jer ih je "zaobisao", a kupac treba da tuzi agenciju jer ga je obmanula da ima ugovor sa prodavcem.

 

Opasnu igru igrate


Edited by alexnikolic na kvadrat, 15 December 2013 - 12:01.

  • 3

#40 GLUPI AGENT

GLUPI AGENT
  • Members
  • 3 posts

Posted 15 December 2013 - 14:24

Ovde je doslo do zamena teza koji je vas problem sto u opste zovete agenciju ako zelite da kupite stan nadji te ga sami.Ima gomila vlasnika koji imaju sredstva da se oglasavaju besplatno a ako nesto treba da kosta nema ih nigde tako je ocigledno i sa vama. Vi bi ste da gledate jer je to po vama vase pravo .Slazem se sa tim ali sta je problem ako hocete da kupite preko agencije to i da platite a agencija nikad nece naplatiti ono sto nije njeno .Posto do sad nije mogla da naplati ni ono sto joj pripada .Igra tek sad postaje opasna za ne savesne kupce i prodavce koji su do sad radili sta su hteli naranvno i za agencije .

Sto se tice VOLOVA nismo jos shvatili kako se VOLOVI MUZU tako da morate da nam to objasnite a usput sa VOLOVIMA ne radimo nego sa postenim kupcima .

Savet ne zovite agencije


  • 0

#41 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 15 December 2013 - 15:01

Ovde je doslo do zamena teza koji je vas problem sto u opste zovete agenciju ako zelite da kupite stan nadji te ga sami.Ima gomila vlasnika koji imaju sredstva da se oglasavaju besplatno a ako nesto treba da kosta nema ih nigde tako je ocigledno i sa vama. Vi bi ste da gledate jer je to po vama vase pravo .Slazem se sa tim ali sta je problem ako hocete da kupite preko agencije to i da platite a agencija nikad nece naplatiti ono sto nije njeno .Posto do sad nije mogla da naplati ni ono sto joj pripada .Igra tek sad postaje opasna za ne savesne kupce i prodavce koji su do sad radili sta su hteli naranvno i za agencije .

Sto se tice VOLOVA nismo jos shvatili kako se VOLOVI MUZU tako da morate da nam to objasnite a usput sa VOLOVIMA ne radimo nego sa postenim kupcima .

Savet ne zovite agencije
 

 

Ne volim da ispravljam ljude, ali prosto ne mogu da izdrzim: "u opste" = "uopste", "nadji te"="nadjite", "bi ste"="biste", "ne savesne"="nesavesne", intepunkciju necu ni da pokusavam.. I ja vama treba da verujem u strucnost, a ne znate osnovnu gramatiku?

 

Zasto ljudi zovu agencije? Pa zato sto preplave oglase tako da se na kraju originalni vlasnicki oglas i ne vidi. Na kraju price - ja svejedno moram da platim svog advokata (jer agencijskom ne verujem ako ga i ima) koji ce da proveri papire. Agencije su jedino korisne prodavcima koje mrzi da traze kupce, kupcima nisu ni od kakve koristi u odnosu na oglase, bar ne ove nase. Iako je novi zakon na snazi, oglasi su i dalje preplavljeni kopiranim oglasima jednog te istog stana.

 

Moje pitanje za vas je - sta radite vi za tih 3-4%? Niti se moze pouzdati u vas da govorite istinu, niti se vama moze verovati bez angazovanja svog advokata, niti u 90% slucajeva pokazujete stanove koji imaju veze sa zivotom. I neko treba da vam da hiljade evra za to? Gluposti.

 

Agencije koje su uzimale 3% za nikakav posao sada hoce i da kupci potpisu ugovor da bi gledali stan - good luck, srecno u pronalazenju naivcina.. Sreca je da je forum B92 citan forum i da ce ova tema biti aktuelna, pa ce kupci moci da se informisu. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 15 December 2013 - 15:02.

  • 8

#42 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 15 December 2013 - 15:04

^

Pa upravo je i poenta da se volovi ne muzu.

Mozda ces pokusati nesto slicno sa njim, ali nece da ti uspe.

 

I opet nista niste odgovorili vec samo konstatovali nista, po vasem starom dobrom obicaju.

 

Dovoljno je da se pojavi bar jedna agencija koja ce da radi po zakonu, istakne da je provizija za kupca 0%, napravice dobar poslovni odnos sa prodavcima i imace najvise klijenata.

 

A ovde se ne radi o to tome zasto mi zovemo agenciju. Ja ne zovem agenciju nego se javljam na oglas za nekretninu. Tu nekretninu poseduje prodavac i on je prodaje. Vama je samo platio da to radite umesto njega. Ovo sto sada govorite je direktno krsenje Ugovora sa prodavcem, ako ga uopste imate.

I naravno da ce jedno vreme biti lova u mutnom, ali kada sami prodavci saznaju da vi zapravo njih ne zastupate, nego im cisto onako zelite uzeti novac onda cete biti u problemu - gasenje agencije. Vreme je sada na strani kupaca, pa videcemo sta ce biti.


Edited by Gant, 15 December 2013 - 15:05.

  • 5

#43 Veliki Tata

Veliki Tata
  • Members
  • 22 posts

Posted 15 December 2013 - 15:06

Ne volim da ispravljam ljude, ali prosto ne mogu da izdrzim: "u opste" = "uopste", "nadji te"="nadjite", "bi ste"="biste", "ne savesne"="nesavesne", intepunkciju necu ni da pokusavam.. I ja vama treba da verujem u strucnost, a ne znate osnovnu gramatiku?

 

Zasto ljudi zovu agencije? Pa zato sto preplave oglase tako da se na kraju originalni vlasnicki oglas i ne vidi. Na kraju price - ja svejedno moram da platim svog advokata (jer agencijskom ne verujem ako ga i ima) koji ce da proveri papire. Agencije su jedino korisne prodavcima koje mrzi da traze kupce, kupcima nisu ni od kakve koristi u odnosu na oglase, bar ne ove nase. Iako je novi zakon na snazi, oglasi su i dalje preplavljeni kopiranim oglasima jednog te istog stana.

 

Moje pitanje za vas je - sta radite vi za tih 3-4%? Niti se moze pouzdati u vas da govorite istinu, niti se vama moze verovati bez angazovanja svog advokata, niti u 90% slucajeva pokazujete stanove koji imaju veze sa zivotom. I neko treba da vam da hiljade evra za to? Gluposti.

 

Agencije koje su uzimale 3% za nikakav posao sada hoce i da kupci potpisu ugovor da bi gledali stan - good luck, srecno u pronalazenju naivcina.. Sreca je da je forum B92 citan forum i da ce ova tema biti aktuelna, pa ce kupci moci da se informisu. 

 

kaže se ni za kakav posao gramatiko moja :)))))))))))))))))


  • 0

#44 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 15 December 2013 - 15:11

kaže se ni za kakav posao gramatiko moja :)))))))))))))))))

 

Ima li odgovor na neko od pitanja ili je ovaj odgovor bio samo zbog "nikakav"? Ova tema ce u sticky cisto da istakne vasu profesionalnost. Ko god dodje na forum B92, gledace ovu temu, pa bi bilo dobro da odbranite svoju agenciju/agencije. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 15 December 2013 - 15:11.

  • 1

#45 Veliki Tata

Veliki Tata
  • Members
  • 22 posts

Posted 15 December 2013 - 15:17

I ja vama treba da verujem u strucnost, a ne znate osnovnu gramatiku?

 

da li si možda ti ovo napisao ?


  • 0