Jump to content


Photo
- - - - -

Ulica Srdjana Aleksica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 18 October 2013 - 11:37

Hajde da se ne pravimo naivni.Svako je za vrijeme rata skidao uniformu,nema onoga ko nije.U ratu postoji nesto sto se zove smjena,budes jedno vrijeme na frontu pa dodjes na smjenu kuci da se okupas i odmoris par dana pa opet nazad.Tako da ti ta opaska kako je on skinuo uniformu zlocinaca ne stoji bas jer to je isto radio i Mladic kad je isao na pregovore u Zenevu ili Arkan dok se zenio sa Cecom i njegovi iz SDG dok su bili na odmoru u Srbiji.Nije valjda da i o njima imas dva misljenja jedno dok su u uniformi a drugo dok su u civilu? Ali hajde,ako je za tebe uniforma VRS uniforma zlocinaca a Republika Srpska genocidna sumska,sta je za tebe Srdjan Aleksic dok nosi uniformu zlocinaca i dok ratuje za ciljeve genocidne sumske?

 

Nisi me razumeo. On nije samo bukvalno nego i metaforički skinuo uniformu zločinaca (jer je to bila jedina funkcija te vojske). Samim tim što je dao život za druge, ne razmišljajući koje su nacije, on se odrekao ideologije čiji su istaknuti predstavnici bili ne samo uniformisana lica (Mladić, Arkan, Karadžić...) nego i oni koji su sedeli po beogradskim kabinetima i bili kreatori i finansijeri te politike.

 

Genocidna u sebi, od svog postanka, nema ni trunku ljudskosti. Šta vi slavite u toj Genocidnoj? Koje tekovine? Oslobađanja Srebrenice? Troipogodišnje okupacije Sarajeva?



#32 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 18 October 2013 - 12:52

Hajde da se ne pravimo naivni.Svako je za vrijeme rata skidao uniformu,nema onoga ko nije.U ratu postoji nesto sto se zove smjena,budes jedno vrijeme na frontu pa dodjes na smjenu kuci da se okupas i odmoris par dana pa opet nazad.Tako da ti ta opaska kako je on skinuo uniformu zlocinaca ne stoji bas jer to je isto radio i Mladic kad je isao na pregovore u Zenevu ili Arkan dok se zenio sa Cecom i njegovi iz SDG dok su bili na odmoru u Srbiji.Nije valjda da i o njima imas dva misljenja jedno dok su u uniformi a drugo dok su u civilu? Ali hajde,ako je za tebe uniforma VRS uniforma zlocinaca a Republika Srpska genocidna sumska,sta je za tebe Srdjan Aleksic dok nosi uniformu zlocinaca i dok ratuje za ciljeve genocidne sumske?

Isuse, kakvo lupetanje.

 

Došao još jedan oslobodioc ovog foruma i idolpoklonik oslobodioca bele tehnike...



#33 gloryfox

gloryfox
  • Banned
  • 101 posts

Posted 18 October 2013 - 14:07

Nisi me razumeo. On nije samo bukvalno nego i metaforički skinuo uniformu zločinaca (jer je to bila jedina funkcija te vojske). Samim tim što je dao život za druge, ne razmišljajući koje su nacije, on se odrekao ideologije čiji su istaknuti predstavnici bili ne samo uniformisana lica (Mladić, Arkan, Karadžić...) nego i oni koji su sedeli po beogradskim kabinetima i bili kreatori i finansijeri te politike.

 

Genocidna u sebi, od svog postanka, nema ni trunku ljudskosti. Šta vi slavite u toj Genocidnoj? Koje tekovine? Oslobađanja Srebrenice? Troipogodišnje okupacije Sarajeva?

 

Sve cu da cujem samo ne to sta je bio Srdjan Aleksic prije 27.01.1993.?



#34 into the deep

into the deep
  • Members
  • 486 posts

Posted 18 October 2013 - 17:44

Hajde da se ne pravimo naivni.Svako je za vrijeme rata skidao uniformu,nema onoga ko nije.U ratu postoji nesto sto se zove smjena,budes jedno vrijeme na frontu pa dodjes na smjenu kuci da se okupas i odmoris par dana pa opet nazad.Tako da ti ta opaska kako je on skinuo uniformu zlocinaca ne stoji bas jer to je isto radio i Mladic kad je isao na pregovore u Zenevu ili Arkan dok se zenio sa Cecom i njegovi iz SDG dok su bili na odmoru u Srbiji.Nije valjda da i o njima imas dva misljenja jedno dok su u uniformi a drugo dok su u civilu? Ali hajde,ako je za tebe uniforma VRS uniforma zlocinaca a Republika Srpska genocidna sumska,sta je za tebe Srdjan Aleksic dok nosi uniformu zlocinaca i dok ratuje za ciljeve genocidne sumske?

 

Preteruješ.

 

Uniforma ne čini zločinca, niti odelo čini čoveka.

 

Srđan je bio vojnik iz istog razloga iz koga su uniformu oblačili milioni ljudi - jer to smatraju svojom dužnosti. Možda im i nije drago, ali ne odbijaju, poput ostalih malih, običnih ljudi koji od rata neće izvući nikakvu korist, i trude se da iz njega izađu celi i čisti, jer znaju da o njima govore njihova dela.

 

Njegovo delo je o njemu reklo sve što treba da znamo.

 

Pravo pitanje treba sebi da postavimo - dali bi smo MI imali hrabrosti da učinimo tako nešto u takvim okolnostima?

 

P.S. Ukoliko se dobro sećam cele priče, mislim da sam negde pročitao i da je napadnuti Alen Glavović takođe bio vojnik VRS. Jeli i on bio zločinac, ili i za njega vredi moj prethodni opis?



#35 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 18 October 2013 - 18:06

Ko god je procitao nekoliko tvojih postova zna i sta mislis o Republici Srpskoj i o Vojsci Republike Srpske.

Kad je ono Srdjo nastradao? 27.01.1993.

Zamisli sledecu situaciju.24.01.1993.Rano nedjeljno jutro ustajes pijes kaficu i dok prebacujes kanale na televiziji na drugom RTS emisija Dozvolite da se obratimo.U jednom trenutku voditelj najavi kako idemo sada u Republiku Srpsku,reporter na braniku otadzbine vodi nas prvom linijom fronta zapadnih srpskih zemalja.Reporter: Evo nas na krajnjem jugu srpske otadzbine medju hrabrim vojnicima koji odoljevaju ne samo Ustasama i Turcima vec i burama i olujama.Da porazgovaramo malo sa njima. Vojnice kako se ti zoves? Srdjan Aleksic,odgovara vojnik.Iz koje si ti jedinice? Iz interventnog voda trebinjske brigade Vojske Republike Srpske.Provociraju li ovi sa druge strane? Provociraju,provociraju ali onda im mi odgovorimo pa prestanu.Koliko dugo si u ovoj jedinici? Od pocetka rata.Mogu li ustaske i turske snage ugroziti srpsku Hercegovinu? Ma nemaju sanse sa nama.Hvala idemo dalje da porazgovaramo sa jos nekim od vojnika...

I tako gledas ti to na televiziji i pomislis sta? Bi li i pomislio nekome ovakome dati ulicu?

 

Nije poenta na biografiji jednog covjeka, nego na dobrom djelu jednog covjeka.

Mogao je on biti 4 godine u ''vrs'', ali ako je spasio zivot jednom Bosnjaku(ili obratno), to treba reci i pohvaliti.

Takve i slicne primjere treba pricati, pamtiti i zapisivati u historiju, pa ako hoces i nagradjivati(npr ulicom i slicno).

 

Kada bi znali kakvih sve primjera ima, da ti prvi komsija i prijeratni ''prijatelj'' prvi udje u kucu/stan i opljacka isti ili u logoru prodje pored tebe kao da te ne zna ili i gore stvari od silovanja do ubistva, onda moras biti zahvalan na cinu nekome ko se suprostavio takvom rezimu u to doba  da spasi jedan ljudski zivot. A ne zaboravi da tim cinom nije spasen jedan ljudski zivot, nego danas vec 3-4 i u buducnosti i vise porodicom Glavovica. Danas Alen ima svoju porodicu koju ne bi imao da nije bilo Srdjana.


Edited by Bosniak, 18 October 2013 - 18:08.


#36 gloryfox

gloryfox
  • Banned
  • 101 posts

Posted 18 October 2013 - 21:13

Preteruješ.

 

Uniforma ne čini zločinca, niti odelo čini čoveka.

 

Srđan je bio vojnik iz istog razloga iz koga su uniformu oblačili milioni ljudi - jer to smatraju svojom dužnosti.

 

 

 

Pogresno adresirano,vjerovatno si htio da citiras melankolica.

 

#37 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 18 October 2013 - 21:20

Slazem se sa Bosniakom, ovdje je bitno naglasiti postupak, a ne licnost.

Medjutim, Gloryfox nije imao namjeru sporiti djelo, nego naglasiti cinjenicu koju ovdje mnogo zaobilaze - to da je Srdjan bio pripadnik VRS.

Percepcija da su svi pripadnici VRS zlocinci, koju cesto mozemo ovdje procitati je naravno pogresna, i ja licno ne bih imao volje pojasnjavati to nekom vojvodjanskom balvanu koji ima toliko hrabrosti da se poistovjecuje sa Srdjanom. Gloryfox mozda ima zivaca za to.

 

Mene u svemu tome nerviraju politicki lesinari, koji dajuci ulicama njegovo ime u stvari otimaju upravo ono ljudsko u tome sto je Srdjan uradio.

 

Apropo same teme, koliko znam inicijativu je pokrenula DS, tako da ne vidim kako je to povezano sa VP i njenim misljenjem o odnosu DS- Srbija-SNS.



#38 gloryfox

gloryfox
  • Banned
  • 101 posts

Posted 18 October 2013 - 21:22

 onda moras biti zahvalan na cinu nekome ko se suprostavio takvom rezimu u to doba  da spasi jedan ljudski zivot. A ne zaboravi da tim cinom nije spasen jedan ljudski zivot, nego danas vec 3-4 i u buducnosti i vise porodicom Glavovica. Danas Alen ima svoju porodicu koju ne bi imao da nije bilo Srdjana.

 

On se nije suprotstavio rezimu,vec konkretnim ljudima na konkretnom mjestu u konkretnoj situaciji.Da se suprostavljao rezimu ne bi u ratnu 93.godinu usao kao vojnik tog rezima.



#39 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 18 October 2013 - 21:24

Pa sto onda skace u bazen pun krokodila? To ja uopste ne smatram inteligentnim potezom. 

 

Te komunalne stvari su pitanja kojima se gradonacelnik batrga sto je i bio 90-tih. Sta je pocistio kad je postao premijer?

 

 

Sa kim je on dosao na vlast? Sa tom istom zlocinackom masinerijom. Ko su mu bili partneri u skidanju Milosevica s vlasti? I upravo zbog tih njegovih partnera je i Evropa bila "rezervirana" prema Djindjicevoj vladi.

 

 

 

Upravo tako. Ulica je nebitna ako ljudi nisu spremni prihvatiti te vrijednosti za koje se doticni zalagao?

 

Gresis. Djindjic je uradio maksimalno sto je mogao u datim okolnostima. Vise od toga se nije moglo.



#40 gloryfox

gloryfox
  • Banned
  • 101 posts

Posted 18 October 2013 - 21:26

 

Medjutim, Gloryfox nije imao namjeru sporiti djelo, nego naglasiti cinjenicu koju ovdje mnogo zaobilaze - to da je Srdjan bio pripadnik VRS.

Percepcija da su svi pripadnici VRS zlocinci, koju cesto mozemo ovdje procitati je naravno pogresna, i ja licno ne bih imao volje pojasnjavati to nekom vojvodjanskom balvanu koji ima toliko hrabrosti da se poistovjecuje sa Srdjanom. Gloryfox mozda ima zivaca za to.

 

Mene u svemu tome nerviraju politicki lesinari, koji dajuci ulicama njegovo ime u stvari otimaju upravo ono ljudsko u tome sto je Srdjan uradio.

 

Apropo same teme, koliko znam inicijativu je pokrenula DS, tako da ne vidim kako je to povezano sa VP i njenim misljenjem o odnosu DS- Srbija-SNS.

 

:thumbs: ..Upravo tako.


Edited by gloryfox, 18 October 2013 - 21:26.


#41 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 18 October 2013 - 21:31

Zanima me, zna li neko ko je bio Aleksandar Kljecanin, i kako je poginuo ?

I kako je njegova pogibija spasila 148 ljudi sa spiska za likvidaciju ?

 

Takodje jos jedan zaboravljeni heroj, kojeg sam licno poznavaoi koji je bio moj suborac.



#42 into the deep

into the deep
  • Members
  • 486 posts

Posted 18 October 2013 - 21:40

 

Pogresno adresirano,vjerovatno si htio da citiras melankolica.

 

 

Namera mi je bila da odgovorim na tvrdnju čija god da je.

 

Kasno sam primetio da si samo parafrazirao nekog drugog, pa se stoga izvinjavam.