Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1381 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 07 February 2018 - 22:46

Ah, evo ga:

 

Horseradish

A chief ingredient of a fiery sauce that is traditional used as an accompaniment to roast beef or grated into coleslaw, horseradish is a vigorous, hardy perennial that forms a mass of leafy growth, but is primarily raised for its pungent roots. Plants can become invasive and difficult to eradicate when grown in the ground - best kept under control by growing in pots or raised beds filled with rich, well-drained soil.

 

https://www.rhs.org....rbs/horseradish


Edited by Honey Badger, 07 February 2018 - 22:49.

  • 1

#1382 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 February 2018 - 23:17

...

Ren je visegodisnja drvenasta biljka koja hoce da se 'izdivlja' (naraste do 1,5 m!) posto je 'invazivna'.
Treba je saditi parcicima korena - dovoljno je 2-3 komada (tesko se kontrolise) i to u posebnom plasticnom resetkastom kontejneru, koji se zajedno sa zemljom i komadima rena zakopa na dubinu do 5 cm. U zavisnosti od zimskih uslova - izvadi se iz zemlje / kontejnera i stavi u garazu u polumracno mesto u kontejner sa peskom! Na prolece - ponovo u bastu!

Mirodjija se moze brati mlada, pa odmah upotrebiti ili iseckati i zamrznuti, a moze se pustutu da 'izdivlja' i stabljika se koristi za pripremu kiselog povrca (krastavci / paradajz / paprika / sargarepa / celer / persun, pa i cvekla). Lisce rena se ne moze jesti - isuvise je gorko! No, dobro je za razne tursije, sprecava da povrce bude 'gnjecavo'.

Attached File  mirodjija mlada i stara.jpg   19.09KB   0 downloads

>> ... Horseradish: A Hardy and Zesty Perennial

Horseradish is a hardy perennial grown mostly for its enlarged taproot, which is where the spicy hot taste comes from. The hot smell and flavor of horseradish comes from an oil that is produced in the root cells.

Horseradish should be planted in rich, moist, deep-tilled loam or sandy loam soil. The popular condiment cannot be started from seed, says Mary Beth Musgrove, a horticulturist with the Alabama Cooperative Extension System. It must be established by side roots or secondary roots called sets. The root sets produce large spirals of coarse, textured leaves from the crown.

In Alabama, plant horseradish in the spring for a fall harvest. Plant spring root sets in 4- to 5-inch deep furrows at least 18 to 24 inches apart. The roots need room to grow and expand. Gardeners may want to plant it in a bed by itself because, in some cases, the plants can be invasive and take over other plants.

To grow horseradish, the soil's pH should range from 6.0 to 6.8. This range allows micronutrients, such as boron, to be available to the plant. Horseradish has a high requirement for boron, but it should not be added to soil unless a soil test recommends it, says Musgrove. Also, using too much nitrogen can result in too much top growth and not enough root growth, she adds.

Fresh-ground horseradish can be stored in an airtight container for four to six weeks in a refrigerator, or in a freezer for six months or longer. Store fresh roots that have been washed in a sealed plastic bag at 32 F or 38 F. Prepared horseradish does not have a long shelf life and must be stored properly.

When grinding fresh horseradish, peel and cut the root into small cubes. Place cubes in a food processor or blender with a small amount of water and begin chopping. Make sure you have good ventilation because the odor will be overwhelming. When horseradish is first crushed, the hot smell and flavor is very strong. But once it is exposed to the air, horseradish loses its pungency quickly.

Add 1/2 teaspoon of salt for each 1 cup of blended or chopped horseradish. Add 2 or 3 tablespoons of white vinegar. The vinegar serves as a stabilizer. If you add it at the beginning, you will get mild horseradish. For hot horseradish, add the vinegar about 3 minutes after blending.

Horseradish is used in many ways. Add sparingly to mayonnaise or salad dressing to spice up a chicken or ham salad, or spread on crackers or bread for meat and fish sandwiches. It can also be used in barbecue sauce or grated and placed on one side of meat to add flavor while its grilling.

SOURCE: MARY BETH MUSGROVE (mmusgrov@aces.edu), Extension Horticulturist, Alabama Cooperative Extension System ... <<



>> ... Alabama White Sauce
This white-hot barbecue sauce is added and made with real mayonnaise used for meat and seafood and great for grilling and basting. The effort, flavor, and quality are worth it.

Ingredients:
1 quart mayonnaise / ¾ quart apple cider vinegar / ½ cup corn syrup / ¼ tablespoon cayenne pepper / Prepared horseradish / Lemon juice / ½ teaspoon salt / 2 ¼ teaspoons freshly ground black pepper

Directions
Place all ingredients in a very large blender or food processor. (It may be necessary to do this in 2 batches; just add half of each ingredient and then repeat.) Blend for 1 minute, or until thoroughly combined and mixture is smooth. Pour sauce into a large bowl.
Use when grilling chicken (or meat); brush lightly over the chicken during the last few minutes of grilling. This sauce is also great for dipping; set some sauce aside for passing at the table. ... <<

 

Attached File  alabama-white-sauce-sl.jpg   154.83KB   0 downloads

Za kupovinu rena u Alabami
https://www.robertro...s/store-locator

 

Dobar tijek!

...


Edited by Kinik, 07 February 2018 - 23:58.

  • 1

#1383 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2018 - 03:14

Citajuci ovo, ispada da je hren neka nauka, pa cak i opasna... :D

 

U vrtu moje bake, to je raslo kao korov u cosku, uz zivicu koja je bila ograda prema susjedu. Ne sjecam se da je baka hren ikada sadila/sijala ili odrzavala na bilo koji nacin. Kad joj je zatrebalo, samo bi me poslala u vrt i rekla da iscupam malo hrena. Nakon prvih nekoliko puta, vec sam stekao predodzbu koliko joj treba.

To je i moja zelja. U neki cosak cu staviti nesto hrena, a on neka raste kako hoce - biti ce mjesta, nece nista drugo ugroziti.

A onda mislim da cu napraviti malo vecu kolicinu sosa prema receptima majke i bake, pa ga pasterizirati i spremiti nekoliko teglica, kao ajvar ili neku drugu zimnicu. Nece trebati puno jer ga ne koristim narocito cesto.


  • 0

#1384 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 February 2018 - 03:51

...

 

 

Nije opasan - no je zajebat i mnogo dosadan.

Ako ga pustis da izdivlja - trbace ti ova sprava.

 

Attached File  bobcat_325_rubber_track_mini_excavator_rental_richmond.jpg   11.04KB   1 downloads

 

https://www.bobcatre...-mini-excavator

 

Doduse, mozes ga iznajmis!

:lol+:

 

A evo ti primer divnog vrta i izdivljalog rena u dnu bastice / vrta.

 

Attached File  hren u basti.jpg   241.46KB   1 downloads

 

Sve u vrtu moralo je biti posadjeno prema odobrenju 'komunalnog' inzenjera hortikulture. Ren koji je bio krisom posadjen u uglu - presao je kod komsije koji se zalio. I dodje mladi inzenjer, odmah sa ulaza vidi cudo i pocne da se smeje. Imao u minivanu i tu plasticnu resetkastu korpu, pa lepo objasnio kako se ren mora saditi u njoj - da ne bezi unakolo. A izvadili su ga - jedno 50 kg.

 

>> ... https://www.gardenin...dish-plants.htm

... Horseradish is a plant that can grow anywhere once started. This trait makes it both an easy to grow herb and an unwanted invasive that leaves gardeners wondering how to eliminate horseradish plants. When it comes to trying to get rid of horseradish, most people have difficulty doing so because of its hardiness. Keep reading to learn more about how to kill horseradish plants or to simply control them.
... Instead of killing horseradish, consider camouflaging it. Depending on how large a patch of plants you have, eliminating horseradish is best done by just mowing over the area and planting some grass seed among the mowed plants. This way, the plant isn’t eliminated, but it is controlled and it should stop spreading if you keep it mowed. Eliminating horseradish can be done, but be aware that if you want to get rid of horseradish, you’ll probably have to do a lot of work. This includes digging, chopping, cutting and spraying. One final note on how to kill horseradish plants: do not try using a rototiller to eliminate horseradish plants. Rototilling doesn’t work because it just makes a whole bunch of root pieces in the ground; each makes a new plant and makes it easier for the horseradish to spread. ... <<

 

PS.

Nije lose raspitati se u 'Departmenf of agriculture' ne spada li ren u invazivne / zabranjene vrste?

 

 

 

...


Edited by Kinik, 08 February 2018 - 04:02.

  • 0

#1385 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 08 February 2018 - 06:06

Citajuci ovo, ispada da je hren neka nauka, pa cak i opasna... :D

 

U vrtu moje bake, to je raslo kao korov u cosku, uz zivicu koja je bila ograda prema susjedu. Ne sjecam se da je baka hren ikada sadila/sijala ili odrzavala na bilo koji nacin. Kad joj je zatrebalo, samo bi me poslala u vrt i rekla da iscupam malo hrena. Nakon prvih nekoliko puta, vec sam stekao predodzbu koliko joj treba.

To je i moja zelja. U neki cosak cu staviti nesto hrena, a on neka raste kako hoce - biti ce mjesta, nece nista drugo ugroziti.

A onda mislim da cu napraviti malo vecu kolicinu sosa prema receptima majke i bake, pa ga pasterizirati i spremiti nekoliko teglica, kao ajvar ili neku drugu zimnicu. Nece trebati puno jer ga ne koristim narocito cesto.

Zorane samo da te pripremim. Ja sam pre 2 godine odvojio oko 2 ara za povrtnjak, medjutim to samo uspeo da odradim te prve godine dok sam vise vremena provodio u kuci, a prosle godine sve otislo u vazduh, posto sam vise izbivao, a niko drugi se nije zainteresovao.

I pored pluga, to je bio zaludno s'gledista vremena, a jelo da ne pominjem.

Bolje se drzi mehanike, uzmi si TIG/MIG welder i pravi motocikle, s'tvojim iskustvom Alabamljani ima da se oduseve.


  • 1

#1386 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2018 - 07:56

Zorane samo da te pripremim. Ja sam pre 2 godine odvojio oko 2 ara za povrtnjak, medjutim to samo uspeo da odradim te prve godine dok sam vise vremena provodio u kuci, a prosle godine sve otislo u vazduh, posto sam vise izbivao, a niko drugi se nije zainteresovao.

I pored pluga, to je bio zaludno s'gledista vremena, a jelo da ne pominjem.

Bolje se drzi mehanike, uzmi si TIG/MIG welder i pravi motocikle, s'tvojim iskustvom Alabamljani ima da se oduseve.

Opet trolujemo i skrecemo, no odgovoricu. ;)

 

Ovo je mentalni problem - a mozda i nije problem nego resenje. :D

Ja sam prva generacija koja je provela citav zivot u gradu. Svi moji preci su proveli barem deo mladosti na selu.

Kad je moj deda kupovao kucu u gradu, nije trazio najbolju kucu nego najveci plac. Jbg, ne moze seljak bez baste. Tako sam upoznao lopatu, motiku, vile i grablje vec pre nego sam naucio slova. Mehanika/masinerija je onda bila skupa, pa umem da kosim rucnom kosom k'o i dobri stari kosci sa sela. I da je izostrim rucnim brusom. Cak sam i nasledio nesto tog alata  - na zalost, najstariji sam zivuci clan porodice, svi preci su vec umrli.

 

Tako da, u celoj prici, nije u pitanju samo ekonomija ili kulinarstvo. Necu jos da umrem, pa se ovakvim aktivnostima podmladjujem i vracam u detinjstvo. Cisti vremeplov.

Jesam lud, priznajem, ali na svoj racun i nikome ne nanosim stetu. Pustite me da ludujem, a mozda i nekoga zabavim... :P


  • 3

#1387 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 February 2018 - 10:45

 

Ja sam prva generacija koja je provela citav zivot u gradu. 

 

 

I budi sretan radi toga, jer da nisi, bio bi jos neukiji i dosadniji. Tvoji sa sela nisu imali ni 20% sto ti imas u gradu, od zdravstvene zastite do biblioteka i i nterneta, a ti bi da sijes hren 'onako' k'o tvoja baba? Pa ti si zivot protracio u tom gradu kad se nista na tebe ne moze primiti. Ovo sto ti Kinik govori kako da zasijes hren je super savjet koji bi ti olaksao zivot jer ne bi morao da kopas radi sopstvene gluposti, nego bi svoje vrijeme mogao utrositi na korisnije stvari.

 

Zorane, nemoj me nervirati ovako ujutru, kad su mi sinusi upaljeni, a proveo sam ekstra 40 minuta u podzemnoj radi signal failure.  :rant:

 

 

 

 

 

 

:angry:  <_<  -_-  :lol:  :lol+:


  • 0

#1388 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 February 2018 - 11:01

I budi sretan radi toga, jer da nisi, bio bi jos neukiji i dosadniji. Tvoji sa sela nisu imali ni 20% sto ti imas u gradu, od zdravstvene zastite do biblioteka i i nterneta, a ti bi da sijes hren 'onako' k'o tvoja baba? Pa ti si zivot protracio u tom gradu kad se nista na tebe ne moze primiti. Ovo sto ti Kinik govori kako da zasijes hren je super savjet koji bi ti olaksao zivot jer ne bi morao da kopas radi sopstvene gluposti, nego bi svoje vrijeme mogao utrositi na korisnije stvari.

 

Zorane, nemoj me nervirati ovako ujutru, kad su mi sinusi upaljeni, a proveo sam ekstra 40 minuta u podzemnoj radi signal failure.  :rant:

 

 

 

 

 

 

:angry:  <_<  -_-  :lol:  :lol+:

Moj deda se nikada nije žalio da mu nedostaju biblioteka i internet.

:)


  • 0

#1389 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 February 2018 - 11:45

Moj deda se nikada nije žalio da mu nedostaju biblioteka i internet.

:)

 

A na sta se gospodin deda jeste zalio da mu nedostaje?

 

Pusto tursko?

 

:)


Edited by Honey Badger, 08 February 2018 - 11:45.

  • 1

#1390 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 February 2018 - 12:52

A na sta se gospodin deda jeste zalio da mu nedostaje?

 

Pusto tursko?

 

:)

Ono što ja pamtim, a to je bilo pre šesdesetak godina, moglo je samo da mu ponestane duvana, to bi ga uznemirilo.

Dok je bio mlađi, verovatno još štošta, no nije se žalio, koliko ja znam.

Imao je veze i sa turskim vremenom, bio je u balkanskom ratu zarobljen, proveo neko vreme u logoru u Turskoj. To mu vreme nije nedostajalo, ubeđen sam.


  • 0

#1391 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 February 2018 - 13:30

Ono što ja pamtim, a to je bilo pre šesdesetak godina, moglo je samo da mu ponestane duvana, to bi ga uznemirilo.

Dok je bio mlađi, verovatno još štošta, no nije se žalio, koliko ja znam.

Imao je veze i sa turskim vremenom, bio je u balkanskom ratu zarobljen, proveo neko vreme u logoru u Turskoj. To mu vreme nije nedostajalo, ubeđen sam.

 

Ma OK, i moj djed je bio zarobljen za vrijeme WWII, odveden u radni logor u Njemacku i na kraju rata, barem tako je pricao, da je logorskog cuvara ubio lopatom i pjeske se vratio kuci. Nego, je li tvoj deda uzgajao hren ili neko zacinsko bilje da nam preneses neka iskustva?

 

Nesto sto ce nam dati neki pokazatelj superiornosti metoda uzgoja Zoranove babe/tvog dede vs modernih metoda, tj da se drzimo teme i prestanemo trolovati. 

 

:)


  • 1

#1392 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 February 2018 - 13:45

Ma OK, i moj djed je bio zarobljen za vrijeme WWII, odveden u radni logor u Njemacku i na kraju rata, barem tako je pricao, da je logorskog cuvara ubio lopatom i pjeske se vratio kuci. Nego, je li tvoj deda uzgajao hren ili neko zacinsko bilje da nam preneses neka iskustva?

 

Nesto sto ce nam dati neki pokazatelj superiornosti metoda uzgoja Zoranove babe/tvog dede vs modernih metoda, tj da se drzimo teme i prestanemo trolovati. 

 

:)

 

Što se rena tiče, moj omiljeni dodatak jelima, ja ga gajim na dedin način, odnosno ne gajim ga, samo ga povremeno iskopam, raste sam  odkad znam za sebe i za ren. Valja probati i drugi nečin uzgoja, ovaj koji Kinik predlaže ili nešto slično. Ne mora da buda jedan način protiv drugog, mogu i oba. 

I list od rena se koristi, prave se sarmice, samo mora da bude mlad list inače će biti gorak. Prave se kao i sarmice od zelja.


  • 2

#1393 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 February 2018 - 14:15

Što se rena tiče, moj omiljeni dodatak jelima, ja ga gajim na dedin način, odnosno ne gajim ga, samo ga povremeno iskopam, raste sam  odkad znam za sebe i za ren. Valja probati i drugi nečin uzgoja, ovaj koji Kinik predlaže ili nešto slično. Ne mora da buda jedan način protiv drugog, mogu i oba. 

I list od rena se koristi, prave se sarmice, samo mora da bude mlad list inače će biti gorak. Prave se kao i sarmice od zelja.

 

Poneke biljke znaju biti jako napasne ako nisu pod kontrolom. Hren i nana su samo neke od njih. Vrlo je moguce da preuzmu cijelu bastu i da prave mnogo problema ako se od pocetka ne tretiraju kako treba. Sasvim je moguce da ce uslijed nekih prirodnih faktora taj hren i ostati tamo gdje je zasadjen ali zasto rizikovati?

 

To je ono sto meni nikada nece biti jasna ta balkanska bandoglavost. Ja sam nosio razno sjeme nekoliko puta, da probaju uzgojiti malo interesantnije sorte i objasnio da za npr tropske vrste papricica, sjeme treba posijati jos u novembru ili decembru jer im treba po mjesec dana samo da nikne, a i dugo plodu treba da sazri, jos kupovao neke grijace i klijalice i sve uzalud. Ma jok, kazu, rano je to. U aprilu cemo sijati paradajz i papricice. I onda kazu da nije valjalo sjeme sto sam donio.

 

Ja nesto razmisljam da kupim neku malu plexiglass green house, da tu drzim neke papricice i tonu bosiljka, jer taj bosiljak nikako da utrefim. Cim malo kise padne na njega, on kao da sidu dobije, katastrofa od mirodjije. Evo, opet sam narucio neku sortu, Thai ljubicasti i veliki Genoanski su prdnuli u cabar.


Edited by Honey Badger, 08 February 2018 - 14:15.

  • 1

#1394 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2018 - 23:58

Ono što ja pamtim, a to je bilo pre šesdesetak godina, moglo je samo da mu ponestane duvana, to bi ga uznemirilo.

.....

:thumbs:

To, majstore! Jos mi nije palo na pamet - a kako bilo da posadim i nesto duvana?

Podsetio si me na jednu pripovetku Branka Copica, zove se "Kumova lula". Zaboravio sam detalje, bilo je nesto o bosanskim (krajiskim) seljacima kako gaje duvan tokom WW2 pa se nesto zapetljalo oko neke lule.

Jbg, Virginia mi nece biti daleko, mozda se mogu nabaviti neke sadnice. Trebalo bi da naucim kako se lisce duvana susi, a lulu mogu napraviti, nije neka nauka. :lol+:

 

 

Nego, je li tvoj deda uzgajao hren ili neko zacinsko bilje da nam preneses neka iskustva?

Nesto sto ce nam dati neki pokazatelj superiornosti metoda uzgoja Zoranove babe/tvog dede vs modernih metoda ...

Što se rena tiče, moj omiljeni dodatak jelima, ja ga gajim na dedin način, odnosno ne gajim ga, samo ga povremeno iskopam, raste sam  odkad znam za sebe i za ren. Valja probati i drugi nečin uzgoja, ovaj koji Kinik predlaže ili nešto slično. Ne mora da buda jedan način protiv drugog, mogu i oba.

Vidis, HB, ne radi se o "superiornosti" nego o prakticnosti. Nema tu "uzgoja" hrena - raste sam od sebe, a u slucaju da se bojis "invazije" na ostatak baste - pa mozes ga posaditi u nekakvoj kanti.

 

 

.....

I list od rena se koristi, prave se sarmice, samo mora da bude mlad list inače će biti gorak. Prave se kao i sarmice od zelja.

Za ovo nisam nikada cuo, potrazicu na netu, a ti okaci neki savet ili recept ako imas!

 

 

.....

To je ono sto meni nikada nece biti jasna ta balkanska bandoglavost.  .....  I onda kazu da nije valjalo sjeme sto sam donio.

.....

Nije to bandoglavost nego radoznalost. Ja pogledam ili procitam pa probam i tako i drugacije, pa sta bude.

Ako mi ne uspije, znam da sam sam kriv, a nije sjeme ili recept.


  • 0

#1395 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 February 2018 - 00:21

Vidis, HB, ne radi se o "superiornosti" nego o prakticnosti. Nema tu "uzgoja" hrena - raste sam od sebe, a u slucaju da se bojis "invazije" na ostatak baste - pa mozes ga


Zoki, tvoja zemlja, tvoj zivot, radi sta hoces. Samo nek je veselo. :)

"Nije bandoglavost, nego radoznalost..." hahaha

Samo udri care i pisi kako ide. :)
  • 0