Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1411 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 11 February 2018 - 19:20

Ramsey kaze da se ne gule cicoke:

 

 

Ja cu danas da napravim supu od njih. Mislio sam da napravim i svjezu pastu, neke raviolis ali nemam energije za to.

 

Znam da ću zbog ovog komentara na sebe navući Kinikov gnjev, ali Gordon Ramsay, OBE nije uvijek u pravu. Koža čičoka se guli. Mislim, ne moraš u pripremi guliti niti krumpir, niti batate, ni rezati vrške artičoka, pa niti čistiti ono unutarnje sijeno. Suum cuique! Jedva čekam proljeće, prave artičoke i bob. Maslinovog ulja imam kao u priči.

 

Neki dan sam radio gustu čorbu od butternut squash, doubeurre, mošusne tikve s pasiranom mrkvom, malo slatkog vrhnja, nešto narančinog soka, sve posuto s malo mljevenih vrganja. Izbjegao sam bučino ulje (previše teško je) i sjemenke bundeve.

 

Juha od bundeve s malo naranče i mileramom je dobitna kombinacija, umjesto peršina posuti sjeckanim celerom, a secret hint je crni kardamom, zdrobljen u mužaru s malo kumina, ukrašen jednim zvjezdastim anisom.

 

Uživajte.


Edited by ironside, 11 February 2018 - 19:21.

  • 2

#1412 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 February 2018 - 20:07

Čičoku, Jerusalem artichoke, ili kako ju u BXL-u i celoj Francuskoj zovu topinambour, najradije pripremam kao pire ili dinstane, rijetko pečene. Iz nekog razloga u frankofonskim krajevima obožavaju tu biljku koja nema veze ni s artičokama, ni s krumpirom (kojem nalikuje) već spada među suncokrete i jedna je od rjeđeg sjevernoameričkog povrća.

 

Iz jednako bizarnih razloga u Hrvatskoj (barem u okolici Zagreba, Zagorju i Međimurju) cvate uzgoj slatkog krumpira, kako bijelog, tako i crvenog, rogate tikve-kiwana, zapravo krastavca (među najvećim svjetskim proizvođačima tog klingonskog povrća, više nego Srbija malina) te čičoke.

 

attachicon.gifBatate.jpg

 

attachicon.gifKiwano.jpg

 

attachicon.gifcicoka.jpg

 

Takvu strast prema neobičnom povrću sam primijetio jedino u Belgiji; poriluk, brussels sprouts, cikorija - sve ih volim i redovito trošim.

 

Rp #1. Za početak, narežite čičoke na male komadiće kako bi se brže skuhale. Na tavi zagrijte dobro maslinovo ulje, te na njega dodajte čičoku i pirjajte nekoliko minuta. Dok se one opuštaju pripremi začine. Narezati češanj bijelog luka i dodaj list lovora, te žlicu kvasine. Sve preliti preko čičoka i pustiti da se peče još 10 -15 min. Izvaditi list lovora i poslužiti kao prilog ribi ili mesu.

 

Rp #2. Dobro oprati i oguliti čičoke, narezati na komade debljine prsta i kuhati petnaest minuta. Pasirati, dodati putar i slatko vrhnje/mileram, te kratko podgrijati. Odličan prilog uz janjeće kotlete marinirane u medu i sojinom sosu. Hint: malo dobrog balsamica čini čuda.

 

Za ljude sa Sjevera, umjesto meda odlično ide javorov sirup.

 

Cicoka se najvise gaji za silazu. Ima veliki procenat secera u sebi tako da je veoma kvalitetna masa za silazu, kvalitetnija je od kukuruza koji se najvise koristi za to. 

 

A u pravu si, za ljudsku ishranu se cicoka ljusti.

 

Mi smo gajili kivano, meni se ne svidja, ruzan mi je. 


  • 2

#1413 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 February 2018 - 20:12

Znam da ću zbog ovog komentara na sebe navući Kinikov gnjev, ali Gordon Ramsay, OBE nije uvijek u pravu. Koža čičoka se guli. Mislim, ne moraš u pripremi guliti niti krumpir, niti batate, ni rezati vrške artičoka, pa niti čistiti ono unutarnje sijeno. Suum cuique! Jedva čekam proljeće, prave artičoke i bob. Maslinovog ulja imam kao u priči.

Neki dan sam radio gustu čorbu od butternut squash, doubeurre, mošusne tikve s pasiranom mrkvom, malo slatkog vrhnja, nešto narančinog soka, sve posuto s malo mljevenih vrganja. Izbjegao sam bučino ulje (previše teško je) i sjemenke bundeve.

Juha od bundeve s malo naranče i mileramom je dobitna kombinacija, umjesto peršina posuti sjeckanim celerom, a secret hint je crni kardamom, zdrobljen u mužaru s malo kumina, ukrašen jednim zvjezdastim anisom.

Uživajte.



Pure art!
  • 2

#1414 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 February 2018 - 21:58

...

 

... Gordon Ramsay, OBE nije uvijek u pravu... koža čičoka se guli ...

 

 

Slazem se.

Nije ni Gordon Sveto pismo.

;)

 

...


  • 1

#1415 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 12 February 2018 - 05:47

u začinsko bilje spada i

 

240px-Foeniculum_vulgare_-_K%C3%B6hler%E

240px-Fennel_flower_heads.jpg - 220px-Finocchio.jpg

 

Komorač (narodni nazivi: koromač, anason, divlja mirodija, janež, rezen, morač, anita, kopar sladki, slatki aniš; lat. Foeniculum vulgare) aromatična je začinska biljka. Najbolje od komorača dobit će se, ako ga poslužimo svježeg. Vrlo su zanimljive kombinacije komorača s povrćem i voćem, u raznim miješanim i složenim salatama: s avokadom i narančama, artičokama i parmezanom, mandarinama i narom ili s pršutom i kruškama. Povijest - U antici i u azijskom prostoru, komorač je bio cijenjen zbog svog okusa sličnog anisu, kao i zbog ljekovitih svojstava. Stari Rimljani su uživali jesti njegove listove, korijenje i sjemenke u salatama i kruhu. Osobito su ga voljele rimske dame, koje su ga grickale radi njegovog diuretičkog svojstva i otapanja masnog tkiva oko struka. Ratnici su pak komorač dodavali u jelo kako bi sačuvali dobro zdravlje i snagu! U Srednjem vijeku koristili su ga za rastjerivanje kukaca. Vjerovalo se da plaši vještice, pa su ga za Ivanjske noći (sveti Ivan Krstitelj, 23. lipnja uvečer) vješali na ulazna vrata. Često su ga stavljali u ključanice da nikakvo zlo noću ne uđe u kuću. Srodne vrste komoraču su anis, celer i kim.

 

itd. itd. https://hr.wikipedia.../Obični_komorač

 

...

 

evo jedan prokušani recept za juhu od komorača (i tikvica), koju ove zime često papam kad navečer dođem s treninga, ponekad u kombinaciji s dvopekom, ponekad bez ičega. aromatično (ali lijepo izbalansirano), ljutkasto, bogato okusima, osvježavajuće, ukusno, jednostavno i zdravo.

 

240px-Fenouil.jpg

 

sastojci (za 4 osobe) 

  • 1 komorač
  • 1 režanj češnjaka
  • 2 tikvice (oko 500 g)
  • 1 glavica crvenog luka
  • 1/2 žličice cimeta
  • malo čili papričice ili 1/2 žličice mljevene ljute u prahu
  • 1 žličica soli
  • 1/2 žličice papra
  • 1 žlica limunovog soka
  • 300-400 ml vode
  • maslinovo ulje

komorač prethodno očistiti: odrezati stabljike i dno lukovice i maknuti vanjske listove, prerezati popola i izrezati drvenasti dio. na maslinovom ulju izdinstati sitno rezan crveni luk, dodati nasjeckani češnjak, cimet i ljutu papričicu (ja stavim 1 malecni Kotanyi peperončino). čim češnjak zamiriše, dodati na kockice narezane tikvice i komorač. posoliti, kratko prodinstati, pa uliti vrelu vodu da prekrije sastojke. kuhati poklopljeno na laganoj vatri 25 minuta, ili dok komorač ne omekša. maknuti s vatre i smiksati štapnim mikserom. popapriti, dodati limunov sok i po potrebi dosoliti, prokuhati i poslužiti.

 

Attached File  juha-komorac.jpg   270.95KB   0 downloads


  • 2

#1416 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 09:59

u začinsko bilje spada i

 

240px-Foeniculum_vulgare_-_K%C3%B6hler%E

240px-Fennel_flower_heads.jpg - 220px-Finocchio.jpg

 

Komorač 

 

 

Vrlo jednostavan za uzgojiti i dovoljno je jednom baciti sjeme, poslije se sam sije. Drzao sam fennel dvije godine, onda sam povadio kad sam tu proslo ljeto zasadio onaj silni paradajz. Komorac i paradajz ne vole da su blizu kao sto ne treba komorac i kopar drzati blizu. Srodni su pa dolazi do unakrsne polinacije.

 

Ove godine sam odlucio za kopar umjesto komoraca, a i ti si, po svemu sudeci. :)


Edited by Honey Badger, 12 February 2018 - 10:40.

  • 0

#1417 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 12 February 2018 - 10:47

...  Drzao sam fennel dvije godine ....

.....

Ove godine sam odlucio za kopar umjesto komoraca ...

 

Decki, malo sam zbunjen. Sasvim je vjerojatno da sam pobrkao nazive. Mislio sam da su kopar i komorac razliciti nazivi za istu biljku, a sad mi izgleda da grijesim.

 

Fennel i dill su razlicite biljke i pisuci o kopru, mislio sam na dill. Sve sam pomijesao... :blush:


  • 0

#1418 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 10:51

Decki, malo sam zbunjen. Sasvim je vjerojatno da sam pobrkao nazive. Mislio sam da su kopar i komorac razliciti nazivi za istu biljku, a sad mi izgleda da grijesim.

 

Fennel i dill su razlicite biljke i pisuci o kopru, mislio sam na dill. Sve sam pomijesao... :blush:

 

Dill = kopar, fennel = komorac.

 

Ne treba ih blizu jedno drugog sijati jer su srodni i dolazi do cross polination. Znaci, kad budes sijao u Alabami, imaj ovo u vidu.


  • 2

#1419 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 11:34

Juce sam napravio odlicnu supu od cicoka. Prethodno sam napravio divan pileci stock i kada sam prodinstao luk i par cehna bijelog luka sa cicokama, nalio ovaj stock i kuhao dok cicoke nisu skroz omeksale. Zacinio sam Maldon solju, crvenim i crnim frisko mljevenim biberom i malo ljute papricice.

 

Cicoke naravno nisam gulio, juce mi se zivot ucinio prekratkim da gubim vrijeme guleci cicoke. :)


  • 2

#1420 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 12 February 2018 - 11:39

Dill = kopar, fennel = komorac.

Ne treba ih blizu jedno drugog sijati jer su srodni i dolazi do cross polination. Znaci, kad budes sijao u Alabami, imaj ovo u vidu.

I ovo je zanimljivo. Pitam se, moze li se tako dobiti neka hibridna biljka kao ono sto si pisao o paradajzu i krumpiru? Da li bi bilo jestivo sve ili samo gornji ili donji dio?


  • 0

#1421 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 February 2018 - 11:49

... malo sam zbunjen ... vjerojatno da sam pobrkao nazive ... mislio sam da su kopar i komorac razliciti nazivi za istu biljku, a sad mi izgleda da grijesim ...

 

 

Nemoj da te to brine.

 

>> ... Apiaceae or Umbelliferae, is a family of mostly aromatic flowering plants named after the type genus Apium and commonly known as the celery, carrot or parsley family. It is the 16th-largest family of flowering plants, with more than 3,700 species in 434 genera[1] including such well-known and economically important plants such as ajwain, angelica, anise, asafoetida, caraway, carrot, celery, chervil, coriander, cumin, dill, fennel, hemlock, lovage, cow parsley, parsley, parsnip, sea holly, and silphium (a plant whose identity is unclear and which may be extinct). ... <<

 

...


Edited by Kinik, 12 February 2018 - 11:51.

  • 1

#1422 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 11:50

I ovo je zanimljivo. Pitam se, moze li se tako dobiti neka hibridna biljka kao ono sto si pisao o paradajzu i krumpiru? Da li bi bilo jestivo sve ili samo gornji ili donji dio?

 

Ne. Dobices nesto inferiornog mirisa i okusa, nesto neupotrebljivo.

 

Sta god budes htio da uzgajas, prvo malo procitaj o tome, svaka biljka ima neke svoje prohtjeve i trebas da vidis imas li uslove za to i pridrzavaj se tih uputstava koliko god mozes ako zelis da imas uspjeha. Ostavi si malo prostora za neke eksperimente ali ne naustrb da ostanes bez usijeva, sto bi se definitivno desilo ako uzgojis komorac i kopar skupa.

 

Neke biljke vole da rastu jedne pored drugih, stite jedni druge od napasnika i stetocina i procitaj malo o 'companion planting' ako te to zanima.


Edited by Honey Badger, 12 February 2018 - 11:52.

  • 1

#1423 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 12:43

Attached File  27990236_10213392590601450_953158671_o.jpg   285.39KB   0 downloads

 

Sad mi stvarno nista vise ne treba!


  • 1

#1424 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 12 February 2018 - 14:29

U okolici naše istarske hacijende aniš, komorač - koromač (tomato - tomejto) raste u izobilju: na kampanji, u dvorištu, uz cestu, na plaži, među grmovima kupina... Redovito sam ga znao nabrati svu silu dok sam još išao na ljetovanje, pa onda ujesen kiselio krastavce i u salamuru dodavao tu krasnu biljku, sa zrnima crnog papra/bibera i sjemenkama korijandera. Baka mog pokojnog školskog prijatelja, Sremica, znala bi u teglu ubaciti bakrenjak ili, kasnije petoparac, koji bi ugorkima dao 'krasnu' tirkiznu boju.

 

Le fenouil (fennel) je također omiljena biljka, ne samo u Francuskoj, već i u Belgiji, a popularizirali su ju brojni doseljenici iz Italije, koji su sreću tražili po ugljenokopima Charleroija, među njima i otac bivšeg premijera Elija Di Rupa. Oguljen, pa ispečen korijen posut isjeckanim listom ili, još bolje svjež, na salatu je divan prilog uz ribu, kako plavu, tako i uz lišće iz Sj. mora.

 

Dill, kopar (Hrvatska ima Koromačno, a Slovenija Koper, iako potonji nema etimološke veze s istoimenom biljkom) je nezamjenjiv uz lososa; moja studentica nikako ne voli tunjevinu, ali obožava lososa: prženog, grilanog, pečenog u tepsiji, kao sushi. Obično, ali ne i nužno su manje komplicirani recepti među boljima, ali uz baked salmon kao prilog znam poslužiti jednostavni umak od cottage cheese s puno sitno nasjeckanog kopra - sjeverna verzija tzatzikija. Pečeni losos zna biti suh, pa je uvaljan u crni sezam, uz dugozrnu kuhanu rižu, te kremasti umak od sira i kopra mekan i uvijek dobrodošao.


  • 3

#1425 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 February 2018 - 16:01

...

 

... u okolici naše istarske hacijende aniš, komorač - koromač (tomato - tomejto) raste u izobilju: na kampanji, u dvorištu, uz cestu, na plaži, među grmovima kupina... Redovito sam ga znao nabrati svu silu dok sam još išao na ljetovanje, pa onda ujesen kiselio krastavce i u salamuru dodavao tu krasnu biljku, sa zrnima crnog papra / bibera i sjemenkama korijandera. Baka mog pokojnog školskog prijatelja, Sremica, znala bi u teglu ubaciti bakrenjak ili, kasnije petoparac, koji bi ugorkima dao 'krasnu' tirkiznu boju...

 

 

Ovde mi fali samo list hrena.

 

Attached File  ingredients-for-pickled-cucumber-.jpg   345.88KB   0 downloads

 

- krastavci /  "buket" / beli luk / crni biber u zrnu / 'najkvirc', allspice, piment / so krupna / voda
- sastav "buketa" za kisele krastavca, po pravilu, uključuje: zrele vencice mirodjije, lišće hrena, ribizle, trešnje. Takođe koristite listove hrasta, taragon i komorac. 'Buket pazljivo operite i krupno naseckajte.

 

Attached File  zasolka-ogurcov-2.jpg   114.44KB   0 downloads

 

Oko 'suvog lososa'.

Tu postoji jedan mali trik - treba ga skloniti sa ringle 10-15 sekundi pre nego je potpuno gotov, jer ce nastaviti i dalje da se pece, a ako se saceka da kraja - bice 'suh'.

Normalno uz neki sos.

 

Najgori recept za lososa sam procitao negde na Netu - 'uvaljan u kukuruzno brasno i dobro przen'.

:frust:

Te je trebalo nalupati tiganjem po glavi!

 

 

...


  • 2