Jump to content


Photo
- - - - -

Teorija etra sa eksperimentalnom verifikacijom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 June 2013 - 12:56

Heh, pa da, to sam i rekao: poenta jeste da je danasnja kvantna teorija polja toliko uznapredovala da se moze nesto prekrstiti u etar, ali to vise nije ona koncepcija mehanickog fluida iz 19. veka - i nije jasno sto bismo onda uopste koristili tu rec. Dirac je to svakako razumeo...



#17 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 26 June 2013 - 18:17

Uslučaju GPS sam napravio previd. Kada sam pisao knjigu ja sam koristio Wikipediju, i tada sam našao da se koriste dve frekvence 1575,42 MHz (L1 signal), i L2 1227,6 MHz. Ostale vrednosti koje se u članku

 

http://en.wikipedia....itioning_System

 

navode su L3 1381.05 MHz, L4 1379.913 MHz, L5 1176.45 MHz. To su frekvence koje kontinuirano emituju GPS sateliti. Razlog zbog kojih sam naveo samo dve je taj što sam koristio tekst Wikipedie na hrvatskom jeziku. U tom tekstu su navedene samo dve frekvence, ali u svakom slučaju hvala na ovom podatku.

U svojoj knjizi za frekvencu atomskog časovnika sam koristio vrednost 10,23 MHz i analizirao zbog čega se ta frekvenca menja tokom vremena. Da kada crtam grafik promene frekvence atomskog časovnika ja koristim vrednost 10,23 MHz (strana 130 u mojoj knjizi).

Ja sam tada lično bio zainteresovan samo za osnovne tehničke detalje. Mene su interesovale pojave teorije relativnosti u GPS sistemu. Dobro bi bilo ako neko može da u kratkim crtama objasni kako je sa tehničke strane povezana frekvenca 10,23 MHz i frekvence L1, L2 ili npr L5.

 

O Dirakov interesovanju za etar mogu da kažem sledeće. Dirak (Paul Dirac) se u nekoliko svojih radova koji potiču iz pedesetih godina dvadesetog veka izjasnio po pitanju postojanja etra, a takodje se zalagao da etar postane predmet proučavanja savremene fizike. Naročito je karakterističan njegov rad o etru iz 1951. godine pod nazivom Da li postoji etar koji je objavio u poznatom britanskom časopisu Nature. U radu se Dirak opredeljuje za postojanje etra. Ilustrativan je postupak izdavača i redakcije jer su taj rad svrstali pod rubliku Pisma izdavačima, ali su naznačili da urednici ne snose odgovornost za mišljenja izražena u tim radovima. Ovu digresiju sam napravio da bi pokazao da čak i takav autoritet kakav je bio Dirak imao je nesuglasice sa izdavačem kada je odlučio da objavi svoju seriju radova. U knjizi Dragiše Ivanovića možete pronaći više o ovom dogadjaju.

Ja sada iznosim svoje lično mišljenje sa kojim se vi lično ne morate da se složite. Zašto mi ne bi proučavali etar sa stanovišta mehanike, elektrodinamike, ali i sa stanovišta kvantne teorija polje. Dajem jedno hipotetičko pitanje gde prestaje fizika vakuuma a počinje fizika etra. Pošto zastupam teoriju etra sa kojom vi naravno možete ali i nemorate da se složite, smatram da nema granice izmedju fizike vakuuma i fizike etra.

 

Dragiša Ivanović izmedju ostalog u svojoj knjizi kaže:

 

’’Vrlo velik broj fizičara još uvek ne priznaje postojanje etra, a u stvari ga proučavaju pod

drugim nazivom–’’vakuum” ili nešto slično, iako je to možda za sada ’’ulazna” granica u beskonačni

okean etra.

... savremena kvantna teorija polja sve efikasnije ulazi u prirodu materijalnosti koja se ranije ili

nazivala etrom, ili se u tolikoj meri zanemarivala da se nije ni pominjala’’.

 

Ne bih teo da isuviše širim temu a šta mislite o neuspehu Dirakove jednačine da objasni tzv. Lamb shift.

 

http://en.wikipedia....wiki/Lamb_shift

 

U knjigama se može naći da ti dopunski nivoi koji nastaju a koji nisu opisani Dirakovom jednačinom su ustvari posledica fluktuacije vakuuma, ili interakcije sa vakuumom.

 

Ako bude nekih previda sa moje ili vaše strane u vezi pojedinih podataka, konsultujemo literaturi i ispravljamo ih, nije problem



#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 June 2013 - 20:09

Ja sam tada lično bio zainteresovan samo za osnovne tehničke detalje. Mene su interesovale pojave teorije relativnosti u GPS sistemu. Dobro bi bilo ako neko može da u kratkim crtama objasni kako je sa tehničke strane povezana frekvenca 10,23 MHz i frekvence L1, L2 ili npr L5.

Ne postoji nikakva specijalna relacija izmedju "frekvence atomskog casovnika" i frekvencija na kojima se emituju GPS signali.

Za emitovanje GPS signala su izabrane slobodne frekvencije u UHF frekventnom opsegu. Pomenute frekvencije nisu u nikakvoj funkcionalnoj vezi sa frekvencijom "atomskog casovnika".

Edited by tomas.hokenberi, 26 June 2013 - 20:13.


#19 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 26 June 2013 - 20:45

Kolega tomas.hokenberi nisam se bavio tehničkim detaljima GPS sistema. Voleo bih ta znam kakve informacije nose UHF talasi, tj koje informacije GPS prijamnici dobijaju od GPS satelita. Objasnite nam neke najosnovnije stvari, i ako je moguće što jednostavnije, što bi rekli širokim narodnim masama.



#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 June 2013 - 21:15

Sve informacije, "za siroke narodne mase" imas vec na wikipedia linku koji si sam postavio:

Each satellite continually transmits messages that include
the time the message was transmitted
satellite position at time of message transmission.


Daklem vrlo uprosceno:
- GPS sateliti emituju vreme i poziciju.
- GPS prijemnik koristi podatke od vise satelita (4+) da izracuna svoju poziciju (prijemnik nema potrebu za "supertacnim" casovnikom).
- Pretpostavka kod proracuna je da su GPS casovnici tacni i sinhroni (ne prijemnika vec predajnika!).

Daklem imas sledece za (od) svakog satelita Xi,Yi,Zi,Ti. (Koordinate i vremenski trenutak u kom su tu bili).
EM talas se, jelte prostire brzinom svetlosti.
Imas i (neprecizan) podatak o vremenu prijema signala (Tp1, Tp2, ...) sa satelita.
Treba naci X,Y,Z prijemnika.
Numericki resavas sistem M (M>=4) jednacina sa 4 nepoznate (X,Y,Z,Tc) gde je Tc "korekcija" za casovnik prijemnika. Ne zaboravis da uzmes u obzir relativisticku popravku. Poznate su

Posto je casovnik prijemnika manje precizan povecanjem broja satelita (sto je vece M) se poboljsava procena pozicije.

Ovo je naravno uprosceno opisano.
Moze se opisati i drugacije (ali potpuno ekvivalentno). Znajuci vreme (priblizno) prijema signala i pocetne koordinate svakog satelita, kao i brzinu svetlosti definise se za svaki od satelita "sfera" mogucih pozicija prijemnika. Nadje se intersekcija sfera. Prijemnik je u preseku sfera.

Edited by tomas.hokenberi, 26 June 2013 - 21:31.


#21 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 26 June 2013 - 21:56

Hvala kolega tomas.hokenberi



#22 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 June 2013 - 02:10

Etar :lol:



#23 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 29 June 2013 - 17:14

 Teslina poslednja želja - Tamo daleko

Neka mu je večna slava

 

http://www.youtube.com/watch?v=SUi0bc9FHe4


Edited by bane357, 29 June 2013 - 17:28.


#24 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 June 2013 - 17:23

  Teslina poslednja želja - Tamo daleko Neka mu je večna slava

http://www.youtube.com/watch?v=SUi0bc9FHe4

 

Надам се да не потежеш Теслу као некакву аргументацију за постојање етера. Теслино разумевање физике 20-ог века је било изузетно лоше.  Тесли свака част за рад у области полифазних система, радиотехници, итд. итд. Али Тесла једноставно није имао потребна знања физике после 19-ог века.



#25 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 29 June 2013 - 17:38

Može da se povede tema o Tesli i etru, ali mi nije to prvenstveni cilj. Veoma mi se dopada video materijal, a i ja sam doprineo u njegovoj izradi. 

 

Ova današnja fizika nije toliko impozantna koliko se predstavlja, koliko decenija traže Higsov bozon pa ništa. Da je bilo mudrosti i razumevanja za ono što je Tesla hteo, ko zna gde bi bilo čovečačanstvo, dovoljno je spomenuti samo njegov projekat radijantne energije, ovako princip je krv za naftu.



#26 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 June 2013 - 17:42

Može da se povede tema o Tesli i etru, ali mi nije to prvenstveni cilj. Veoma mi se dopada video materijal, a i ja sam doprineo u njegovoj izradi. 

 

Ova današnja fizika nije toliko impozantna koliko se predstavlja, koliko decenija traže Higsov bozon pa ništa. Da je bilo mudrosti i razumevanja za ono što je Tesla hteo, ko zna gde bi bilo čovečačanstvo, dovoljno je spomenuti samo njegov projekat radijantne energije, ovako princip je krv za naftu.

Bez namere da te vredjam ali za nekog ko pokusava da se predstavi kao fizicar suvise potezes za materijalom iz "Treceg Oka".



#27 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 29 June 2013 - 18:16

Autentični video sahrane velikog naučnika i vizionara.
Poslednja Teslina želja Tamo daleko
Maestro Zlatko Baloković
Autentični tonski zapis 10 januar 1943

 

Taman posla da se vredjamo. Patenti o radijatnoj energiji postoje u Američkom patentnom birou.

 

Da je uspeo projekat kule Vardenklif, sistem naizmeničnih struja bi onda u odnosu na taj projekat Vardenklif bio blago rečeno smešan. Ko danas uopšte u

industriji koristi jednosmerne struje, osim u pojedinim okolnostima. Koliko su samo Edison ali i Tesla izgubili vremena i novaca u tzv, ratu struja. Taj sukog skoro da ih je doveo do bankrostva i jednog i drugog, i  ko je bio pobednik pa naravno Tesla,

 

#28 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 June 2013 - 18:32

Autentični video sahrane velikog naučnika i vizionara.
Poslednja Teslina želja Tamo daleko
Maestro Zlatko Baloković
Autentični tonski zapis 10 januar 1943

 

Taman posla da se vredjamo. Patenti o radijatnoj energiji postoje u Američkom patentnom birou.

 

Da je uspeo projekat kule Vardenklif, sistem naizmeničnih struja bi onda u odnosu na taj projekat Vardenklif bio blago rečeno smešan. Ko danas uopšte u

industriji koristi jednosmerne struje, osim u pojedinim okolnostima. Koliko su samo Edison ali i Tesla izgubili vremena i novaca u tzv, ratu struja. Taj sukog skoro da ih je doveo do bankrostva i jednog i drugog, i  ko je bio pobednik pa naravno Tesla,

 

 

Mislim da ti ne shvatas nesto. To sto je nesto patentirano ne znaci da je to nesto stvarno moguce i relevantno. Patent stiti "intelektualnu svojinu" ali nije dokaz da patentirano zaista i radi i ima ikakvog smisla. Patentni biroi odbacuju samo ocigledne perpetuum-mobile prijave. Sve drugo prolazi. Pod uslovom da platis takse i da ga neko drugi vec nije patentirao.

 

Daklem patetntni biro je relevantan koliko i "Trece Oko".

 

Inace sto se tice jednosmernih struja. Elektricna energija je moja struka i moram da ti kazem da se jednosmerne struje itekako koriste (cuo si nekad za HVDC vodove?) za prenos energije (pretpostavljam da si mislio na prenos energije, a ne na upotrebu jednosmerne struje u elektricinim i elektronskim uredjajima. Prakticno SVI elektronski uredjaji (mobilni telefoni, racunari,...) koriste jednosmernu struju, odnosno potrebno je kod tih uredjaja prvo naizmenicnu struju "ispraviti" u jednosmernu). DC vodovima vrlo visokog napona se predvidja  svetla buducnost.



#29 bane357

bane357
  • Members
  • 19 posts

Posted 29 June 2013 - 23:05

Znaš kolega tomas.hokenberi kada sam spomenuo industriju javila mi se asocijacija na mašinsku industriju u Nišu pored koje sam pre par dana prošao. Svojemremeno je to bio evropski gigant, a sve one moćne mašine za sečenje glodanje i obradu materijala koriste naizmeničnu struju. Naravno vaš kompjuter, mobilni uredjaj koriste jednosmernu struju , ali si lepo rekao da je potrebno je kod tih uredjaja prvo naizmenicnu struju "ispraviti" u jednosmernu. Mislim da je bespotrebno diskutovati o prednosti naizmenične struje u odnosu na jednosmeru, počev od proizvodnje, generatora, prenosa pa do potrošaca.

A da li je Teslin sistem odmah bio prihvaćen, pa naravno da nije. Nakon sukoba sa Edisonom Tesla daje otkaz i godinu dana kopa kanale i radi kao fizički radnik, i bez obzira što on je još tada imao u glavi razvijen polifazni sistem, a u sobi je imao model motora.

Ja lično verujem da je on imao razvijen i taj novi napredniji sistem. Eksperimente koje je vršio sa tim svojim tornjem su ga uveravali da je u pravu.

Što se tiče trećeg oka ja to ne čitam. Kada sam bio klinac čitao sam Politikin zabanik. Godinama ne kupujem novine.

Možemo da diskutujemo i o patentima. Ja sam svoju knjigu zaštitio u zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu, i ona je uvedena u evidenciju. U slučaju patenta treba da komisija proveri patent.

Upoznao sam i Velimira Abramovića, i prilikom jednog susreta upoznao sam i njegovog prijatela koji je kustos Teslinog muzeja. Kustos je veoma dobar čovek i pozvao me je da radimo na nekim projektima u muzeju. Ja sam mu objasni da nisam elektrotehničar, ali da živim u Beograadu (živim u Nišu) svakako bi prihvatio da pregladam arhivu, a možda bi i nešto mogao da dokučim od Teslinih orginalnih radova. Ja bih lično bio prezadovoljan da samo vidim Tesline orginalne radove. Interesantno je da u tom muzeju ne radi ni jedan inženjer elektrotehnike. Srpska posla



#30 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 June 2013 - 10:08

Velimira Abramovica? Tog sarlatana i budaletinu? Neobicno drustvo za nekog ko bi da se ozbiljno bavi naukom. Medjutim tvoje uverenje da bi ti "mogao da nadjes u teslinim spisima" koje su inace davno i vise puta procitali mnogo strucniji od tebe te svrstava u istu ekipu.

 

Sto se tice patenata, jako gresis ako mislis da patentne komisije proveravaju detaljno patente u smislu njihove validnosti i upotrebljivosti. Patentne komisije proveravaju samo i iskljucivo da li se radi o ociglednom plagijatu, da li je patentna dokumentacija potpuna i to je sve.

 

Slicno vazi i za tvoju knjigu. To sto je uvedena u evidenciju u zavodu za intelektualnu svojinu je samo zastita teksta kao tvog autorskog dela, ne i potvrda da taj tekst ima smisla ili bilo kakvu vrednost.


Edited by tomas.hokenberi, 30 June 2013 - 10:27.