Jump to content


Photo
- - - - -

Verenicki prstenovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#31 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 13:03

Organizovati svadbu (kako se već ona većinski shvata) u Srbiji znači pogaziti sebe i prikloniti se najgorem primitivizmu.

 

Zašto na taj način posmatraš stvari?

Sa aspekta našeg društva (u propadanju) neke pomodarske varijante svadbi definitivno bodu oči, ali postoje i one sasvim pristojne alternative i onih gostima brojnijih svadbi, te da "narodski tj većinski" posmatran događaj ne mora po šablonu biti primitivan.



#32 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 13:20

Zašto na taj način posmatraš stvari?

Sa aspekta našeg društva (u propadanju) neke pomodarske varijante svadbi definitivno bodu oči, ali postoje i one sasvim pristojne alternative i onih gostima brojnijih svadbi, te da "narodski tj većinski" posmatran događaj ne mora po šablonu biti primitivan.

 

Zato što retko ko živi tim životom koji je u vezi sa nekim običajima koji potiču iz ruralnih sredina. Zašto bi mladencima bilo ko propisivao "šta je običaj"?

To što neko ne može da se odvoji od svog zavičaja ili zavičaja svojih predaka dolaskom u grad, nije problem mladenaca nego njegov / njen lični problem.



#33 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 13:46

Zato što retko ko živi tim životom koji je u vezi sa nekim običajima koji potiču iz ruralnih sredina. Zašto bi mladencima bilo ko propisivao "šta je običaj"?

 

Mladencima ne bi trebalo propisivati apsolutno ništa, ja njihovu slobodnu volju da organizuju sopstveno venčanje i veselje tim povodom vidim kao jedini pravi put.

 

Svakako da neki tradicionalni uticaji, kao i kod drugih događaja, postoje u vezi sa venčanjima i veridbama, ali to je nešto na šta ipak nema uticaja širih okvira, već ljudi samostalno treba da donesu odluku hoće li se šablonima prikloniti ili ne.



#34 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 13:56

Mladencima ne bi trebalo propisivati apsolutno ništa, ja njihovu slobodnu volju da organizuju sopstveno venčanje i veselje tim povodom vidim kao jedini pravi put.

 

Svakako da neki tradicionalni uticaji, kao i kod drugih događaja, postoje u vezi sa venčanjima i veridbama, ali to je nešto na šta ipak nema uticaja širih okvira, već ljudi samostalno treba da donesu odluku hoće li se šablonima prikloniti ili ne.

 

Problem je što mladenci ne donose sami odluku. Jedan od bitnih razloga je i to što je finansiranje njihove svadbe zavisno od novca roditelja, onda što uža i šira familija ima svoje (pisane i nepisane) "uslove", pa sve do kompleksa kojih retko ko može da se oslobodi a vezani su za komentare o svadbi.

 

Ono do čega sam ja došao kao zaključak, prisustvujući tim "paradama pijanstva i kiča", jeste da većina parova izistinski ne uživa na sopstvenoj svadbi nego to doživljavaju ili kao otaljavanje, ispunjavanje želja drugima ili kao nešto što "mora tako da bude" (u životu se mora samo umreti a takve debilne izgovore nikada neću prihvatiti).



#35 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 14:02

Trend koji si opisao definitivno je sveprisutan u savremenim okolnostima, ali smatram da ljudi koji veselje povodom stupanja u brak žele da organizuju po svojim očekivanjima to treba i da izdejstvuju odnosno da ne ulaze u finansijske aranžmane sa roditeljima (kao finansijerima), jer ako ne mogu stvari postaviti na način koji oni žele - ne treba sve to ni činiti na tuđ način.

 

Nažalost, to ide i u onom drugom smeru, koji si pomenuo. Ipak, ne bih svadbu po difoltu nazvao paradom pijanstva i kiča...


Edited by Manoly, 10 January 2013 - 14:03.


#36 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 14:11

Trend koji si opisao definitivno je sveprisutan u savremenim okolnostima, ali smatram da ljudi koji veselje povodom stupanja u brak žele da organizuju po svojim očekivanjima to treba i da izdejstvuju odnosno da ne ulaze u finansijske aranžmane sa roditeljima (kao finansijerima), ako ne mogu stvari postaviti na način koji oni žele.

 

Nažalost, to ide i u onom drugom smeru, koji si pomenuo. Ipak, ne bih svadbu po difoltu nazvao paradom pijanstva i kiča...

 

Da se razumemo, pod tim pojmom podrazumevam tipične svadbe (a ne one disco- techno party- e kojima sam prisustvovao).

Znaš i sam o čemu pričam ali iz samo tebi znanih razloga odbrane te tzv. tradicije, ne želiš da priznaš da je mnogo stvari u odnosu dvoje ljudi određeno uticajima drugih ljudi.

 

Znaš kako, lepo je to i vredno poštovanja kada pročitaš da su dvoje samo pokupili kumove, otišli kod matičara a onda posle se zapili u nekom izlasku ali je druga stvar kada žele da organizuju svadbu (o crkvenom venčanju da ne govorim; od toga da li će naleteti na nekog popa psihopatu do toga gde i u kojoj crkvi će se održati venčanje) i kada sami nisu u stanju da iznesu troškove iste. Da li znaš o čemu pričam ili to moram da objašnjavam nekome ko nije popisivao sve troškove organizacije nego je samo "sleteo" na svadbu?



#37 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 14:41

Da se razumemo, pod tim pojmom podrazumevam tipične svadbe (a ne one disco- techno party- e kojima sam prisustvovao).

Znaš i sam o čemu pričam ali iz samo tebi znanih razloga odbrane te tzv. tradicije, ne želiš da priznaš da je mnogo stvari u odnosu dvoje ljudi određeno uticajima drugih ljudi.

 

Znaš kako, lepo je to i vredno poštovanja kada pročitaš da su dvoje samo pokupili kumove, otišli kod matičara a onda posle se zapili u nekom izlasku ali je druga stvar kada žele da organizuju svadbu (o crkvenom venčanju da ne govorim; od toga da li će naleteti na nekog popa psihopatu do toga gde i u kojoj crkvi će se održati venčanje) i kada sami nisu u stanju da iznesu troškove iste. Da li znaš o čemu pričam ili to moram da objašnjavam nekome ko nije popisivao sve troškove organizacije nego je samo "sleteo" na svadbu?

 

Tradiciju "ne branim" tj kako ti kažeš ne stajem u odbranu iste ukoliko ima negativan uticaj na bilo koji aspekt života ljudi.

Sad, svako na određene životne korake i situacije gleda na svoj način, te ni poštovanje neke tradicije ne želim da umanjim ako nekome pričinjava zadovoljstvo i iskreno to želi.

Takođe, u mom prethodnom postu stoji odgovor na pitanje koje si postavio na kraju svog posta - u takav aranžman ne treba ulaziti ako dvoje ljudi ne mogu samostalno da odrede smernice, čak i kada nisu finansijski u stanju da to organizuju (pa tako ulaze u dogovor sa roditeljima ili nekim trećim).

 

Ako to izostaje - svadba odnosno sve što uz to ide, a kako ga budući mladenci vide, apsolutno gubi smisao.

Onda varijanta koju si pomenuo - lagana priča kod matičara, sa dobrim provodom u odabranom društvu nakon toga, ima moj glas.



#38 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 14:58

Tradiciju "ne branim" tj kako ti kažeš ne stajem u odbranu iste ukoliko ima negativan uticaj na bilo koji aspekt života ljudi.

Sad, svako na određene životne korake i situacije gleda na svoj način, te ni poštovanje neke tradicije ne želim da umanjim ako nekome pričinjava zadovoljstvo i iskreno to želi.

Takođe, u mom prethodnom postu stoji odgovor na pitanje koje si postavio na kraju svog posta - u takav aranžman ne treba ulaziti ako dvoje ljudi ne mogu samostalno da odrede smernice, čak i kada nisu finansijski u stanju da to organizuju (pa tako ulaze u dogovor sa roditeljima ili nekim trećim).

 

Ako to izostaje - svadba odnosno sve što uz to ide, a kako ga budući mladenci vide, apsolutno gubi smisao.

Onda varijanta koju si pomenuo - lagana priča kod matičara, sa dobrim provodom u odabranom društvu nakon toga, ima moj glas.

 

Znači gubi smisao svadba koja nije po volji "sponzora"? Čudno viđenje jednog od najlepših trenutaka u životu dvoje ljudi od nekog ko nema blage veze sa organizacijom svadbe, a ni o okolnostima koji su do nje doveli.


Edited by melankolic, 10 January 2013 - 15:00.


#39 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 15:05

Znači gubi smisao svadba koja nije po volji "sponzora"? Čudno viđenje jednog od najlepših trenutaka u životu dvoje ljudi od nekog ko nema blage veze sa organizacijom svadbe, a ni o okolnostima koji su do nje doveli.

 

Kako si ovo shvatio iz onoga što sam napisao?

Svadba gubi smisao ako nije po volji dvoje ljudi koji se uzimaju...

 

Takođe, kako si došao do zaključka da taj "neko" nema blage veze sa organizacijom najlepšeg trenutka života dvoje ljudi, kao i okolnostima koje pominješ?



#40 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 15:12

Kako si ovo shvatio iz onoga što sam napisao?

Svadba gubi smisao ako nije po volji dvoje ljudi koji se uzimaju...

 

Takođe, kako si došao do zaključka da taj "neko" nema blage veze sa organizacijom najlepšeg trenutka života dvoje ljudi, kao i okolnostima koje pominješ?

 

Problem je što se to neće reći ali većina parova ne zamišlja svoju svadbu kao paradu pijanstva i kiča za druge. Dakle, venčanja i svadbe nisu ono što predstavi profi fotograf kada "izrežira" tu šaradu nego ono što se doživi na njima.

Izvini ali masovno usvinjavanje nije volja mladenaca.

 

Naravno da nemaš blage veze jer nisi sastavljao spisak svega onoga što je potrebno ispuniti da bi se organizovala jedna svadba. O tome da se nemali broj svadbi organizuje jer je mlada zatrudnela, a par studira ili je bez posla, pa mora da se snalazi kako zna i ume, da ne pričam.



#41 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 15:24

Čoveče, opet si me ukalupio...

Zar misliš da nisam mogao da organizujem sopstvenu svadbu i uvidim koliko stvari je potrebno pohvatati i kako je dug spisak istih da bi se svadba odigrala kako sam to želeo?

 

Venčanje kao divan životni doživljaj potrebno je osetiti na svoj način, ne ulazim u to da li su se gosti "usvinjili" od alkohola - to ipak zavisi i od sastava ljudi koje mladenci pozivaju (opet pod pretpostavkom da samostalno odlučuju o elementima svog venčanja).

U tom doživljaju zaista treba uživati. Ti, pak, u tome vidiš neke negativne momente i na to navlačiš.

Ok, tvoja stvar kako na to gledaš.



#42 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 10 January 2013 - 15:30

Sta bi sa verenickim prstenom? :lol+:  Dodjosmo do raznih svadbi, a on mucenik jos nije kupio ni verenicki prsten.



#43 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 15:31

Čoveče, opet si me ukalupio...

Zar misliš da nisam mogao da organizujem sopstvenu svadbu i uvidim koliko stvari je potrebno pohvatati i kako je dug spisak istih da bi se svadba odigrala kako sam to želeo?

 

Venčanje kao divan životni doživljaj potrebno je osetiti na svoj način, ne ulazim u to da li su se gosti "usvinjili" od alkohola - to ipak zavisi i od sastava ljudi koje mladenci pozivaju (opet pod pretpostavkom da samostalno odlučuju o elementima svog venčanja).

U tom doživljaju zaista treba uživati. Ti, pak, u tome vidiš neke negativne momente i na to navlačiš.

Ok, tvoja stvar kako na to gledaš.

 

Nije OK to da veliki broj svadbi prođe u masovnom usvinjavanju čiji dobar deo čine ljudi koji nisu tako bliski sa mladencima (dosta njih ih ni ne poznaje) a bili su pozvani jer, bože moj, nije valjda svadba ako na njoj ima manje od 100 ljudi ili ako nije u kafani odnosno pod šatrom.

 

Znači, ja ti govorim u kontekstu izbora. Nema tu velike filozofije. Mladenci ovde jednostavno nemaju izbora. Neretko i kada je izbor burme u pitanju.

Oni koji ga imaju ili odu u inostranstvo, daleko od ove kaljuge od društva, ili naprave svadbu za manji broj ljudi, nalik nekom party- u. 



#44 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 January 2013 - 15:34

Sta bi sa verenickim prstenom? :lol+:  Dodjosmo do raznih svadbi, a on mucenik jos nije kupio ni verenicki prsten.

 

Odosmo daleko od prstena, sve do beganja mladenaca od "ove kaljuge od društva" i svadbenog šatora! ;)



#45 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 10 January 2013 - 15:37

Odosmo daleko od prstena, sve do beganja mladenaca od "ove kaljuge od društva" i svadbenog šatora! ;)

 

Nego šta da ima beganja. Parovi koji kažu da nisu imali glavobolju od organizacije venčanja i svadbe lažu.

E sad ćeš ti nama da napraviš neki izbor prstena sa google images, starter topica će da izabere jedan, i rešen problem.


Edited by melankolic, 10 January 2013 - 15:37.