Jump to content


Photo
- - - - -

Verenicki prstenovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#16 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 08 January 2013 - 17:07

Sta fali napraviti svadbu?  Jeste da je to danas stavka, a valjda je uvek i bila, ali ako neko voli zasto da ne.  Nisam ni ja za neko nenormalno trosenje para, ali napraviti lepu svadbu i obeleziti taj dan kao nesto posebno sasvim je OK.  Ne vidim nista ruzno u tome. 

Potpuno se slazem i sa onima koji nisu za to, vec te pare da potrose na neko lepo putovanje ili vec nasta zele.  Sve je to stvar zelje i izbora.  Nisu svi ljudi isti.



#17 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 08 January 2013 - 17:12

Organizovati svadbu (kako se već ona većinski shvata) u Srbiji znači pogaziti sebe i prikloniti se najgorem primitivizmu.



#18 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 08 January 2013 - 17:13

Nije tacno.  Ima i sasvim pristojnih svadbi.  Stavljate sve pod istu "kapu". 



#19 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 08 January 2013 - 17:16

Ima pristojnih svadbi (na jednoj sam čak i bio) ali su onda to svadbe po izboru mladenaca a ne većine prijatelja i rodbine. Govorim o svadbama sa ~ 100 ljudi.



#20 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 08 January 2013 - 17:51

ja sam bila na dve prosle godine...samo opstina, maticar (judge, po ovdasnjem) jedan u dzinsu sa patikama, jedan u kaubojskim cizmama sa sve crnim mantijama...ceremonija oko 10-15 minuta, par slika i posle na veceru. ni jedna ni druga mlada nisu nosile vencanice, vec samo malo svecanije haljine. odavno nisam bila na svadbi, onoj sa sve deverusama i taj deal. mislim da je trend velikih i skupih vencanja u padu, ali moguce je i da stvaram pogresnu percepciju zbog svog okruzenja. secam se jedne "nase" svadbe od pre 20-tak godina na kojoj smo bili izabrani prvo za stare svate, pa oni otkazali, a mi postali kumovi...jao, ljudi, sta ono bese...mlada (a bas mlada nekih 18 godina), 12 devera i deverusa, te muzika kod njenih, pa muzika kod njegovih, pa crkva, pa banket...a u banket sali, pre nego sto gosti ulaze, poredjani mi od mlade, mladozenje, roditelja i sa svakim rukovanje i ljubljenje u obraze, a gostiju 300....ova intimna i mala vencanja sa par prijatelja i rodbine, to mi je uzivanje.

Edited by ControlFreak, 08 January 2013 - 17:51.


#21 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 January 2013 - 18:18

...

 

Nemam ja nista protiv da neko sebi uprilici 'white wedding', ako ima para na bacanje i manjak inteligencije.

Nekog vencanja se secam kad su gosi dosli - a roditelji i jedni i drugi kazu - mladenci su otputovali i puno vas pozdravili.

Tako, jedna pristojna sedeljka za matore i par ucveljenih strina / tetki / baba.

 

Opet, jedno drugog neostvarenog vencanja se secam gde je stvar pukla medju roditeljima - hoce li biti 'gala' ili nesto skromno?

A nesudjena mlada i mladozenja vec kupili i garderobu! Lik se samo jednom pojavio u tom odelu - gde mu je drustvo potrosilo zivce.

Na kraju su garderobu za vencanje poklonili, prestenje vratili privatnom zlataru u zamenu za nesto drugo.

 

A fajt je nastao oko plavih zidnih elemenata koje su kupili zajedno. Pa je sutkinja rekla nesudjenoj 'mladoj' sve sto je okaceno na zid - deo je stana i ne moze iz kuce, a oko para se dogovorite. Ali nesudjena mlada se bila zajunila 'hoce svoje elemente', koje je na kraju izgubila. Drustvo ga je zezalo - ovi odvratni plavi zidni elementi za kuhinju?

A on se brecne - ma za kupatilo, ljudi!

Oni: ovi divni nebesko-plavi ormancici za klonjaru?

 

Prstenje im je zaista bilo umetnicki rad - dizajn im uradio njihov ortak sa Akademije, a majstor napravio od belog zlata.

 

...



#22 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2013 - 18:53

meni je malkice glupo i ovo sa nosenjem prstena na levoj ili desnoj ruci i ta odredjena znacenja i pretpostavke...vise ih ne nosim nego nosim, a kada to cinim i ne pridajem mnogo znacaja na koju ruku ga/ih stavljam.  cesto primecujem (ovde) da su mnogi u ubedjenju da si "udat" ili "ozenjen" ili nisi, accordingly. jos je najsmesnije kad su neke zenske ubedjene da je tip "slobodan" zato sto ne nosi burmu...

i ja sam se ovde suocila sa gledanjem u ruke i postavljanjem pitanja - tako sam i naucila sva ovdasnja pravila vezana za prstenje, inace nisam znala. i primila k znanju da zbunjujem ljude posto "ne postujem pravila" :lol+:

 

udala sam se 2x za istog muskarca - i uzivala oba puta :)

prvi put maticar u parkicu i zurka, drugi put bela haljina/tux i elvis u las vegasu (za 10-godisnjicu vencanja). sve sam probala sto sam htela - vise ne moram da se udajem :)

 

mislim da postoji razlika kad vencanje moze da se obelezi na nacin koji predstavlja zadovoljstvo onima koji stupaju u brak - meni je npr. ostalo u najlepsem secanju. ali se secam i situacija u svojoj okolini gde je bilo puno rasprave i ljutnje jer je svadba zapravo bila roditeljska/rodbinska zabava, ili situacija u kojima je dominantan peer pressure - da se bude, "na nivou" :s_d: i sl. tu vec ima manje uzivanja a mnogo vise maltretiranja.

 

cene da ne spominjem, ja bih se ozbiljno zapitala da li treba da se udam za nekog ko je u stanju da potrosi 3 plate na prsten, nekako bih brinula o njegovoj uracunljivosti...



#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 08 January 2013 - 19:15

Ja sam mnogo konzervativniji pri posmatranju nakita i vrednosti istog. Ako ide za pola plate to jos i ima smisla, sve vise, prvo kod dr/mr/sci, na seansu dear John, pa onda u pazar.

 

 

Koja je upotrebna vrednost tog nakita. Bolje je da platis zenu koja ce da jos sprema i kuva, sledece dve godine, za te tri plate, nego da ih spucas u neki kamen, koji nikada nicemu nece da sluzi.



#24 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 08 January 2013 - 19:28

...

 

Znam da ce zhemski svet da se naljuti - ali 'white wedding' i prstenje u poprilicna glupost.

 

iznenadio bi se koliko tek ima muskog sveta, koji bi se na ovo naljutio!

 

pa kako jedan prosecan rasni srbIN da propusti dan kada je glavni wannabe alfa muzjak u selu, i kad 'opravdano' moze da isprazni citav sarzer u radosti i veselju sto je vezao za kucu masinu za radjanje srBskih potomaka?!

 

no, ovo srbIN se moze slobodno zameniti odgovarajucom kategorijom svih balkanskih naroda i narodnosti.

 

ne postoji odvratnija ikonografija od svadbarske ceremonije! iskreno, meni tu ni 'pristojno' white trash vencanje nije nista bolje. a ne razumem ni potrebu za pukom registracijom, osim ukoliko zaista ne postoje nekakve realne pravne olaksice za porodicni zivot.



#25 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 08 January 2013 - 19:40

sto se tice dijamanata, ima jedan jako dobar razlog da se kaze NE: blood diamonds



#26 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2013 - 23:58

sto se tice dijamanata, ima jedan jako dobar razlog da se kaze NE: blood diamonds

 

da, meni je ovo vrlo dobar razlog

 

ko bas voli (moze biti lep detalj, a ne nuzno kamencina) - postoje canadian diamonds :)

 

ili jos bolje - sinteticki. oni su cak savrseniji od prirodnih.



#27 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 January 2013 - 00:18

Nama Green Card lutrija bila spas! Imali od cetvrtka do srede da organizujemo "vencanje" (zurka s dvadesetak prijatelja). Uvek sam se grozila svadbi, vencanica, obicaja na svadbama... i ovo mi je bio odlican izgovor da ne mozemo da organizujemo svadbu za buljuk rodbine tako brzo (a ocekivali su, znam - ziveli smo zajedno 4 godine, nisu se nadali da cemo ih tako eskivirati).

 

 

Trositi novac i zivce na nesto sto traje jedan dan - besmisleno. Bolje da otputuju za te pare bilo gde...

 

Samo se nadovezujem, nije da direktno odgovaram na post...

 

U mojem slucaju, bilo nas je 8 - mi, naravno, roditelji, te jedan par za kumove...

 

Razlog? Ogadilo mi se to sve kad je moj najdrazi bratic, jedno 10 godina stariji, imao svadbu. Bilo je par stotina ljudi, i ja citavo vece nisam mogao da dodjem do njega. A oko mene gomila ljudi od kojih vecinu ne poznam. Pitao sam se, sta radim tamo?

 

 

A u vezi teme - ne znam cemu verenicki prstenovi, ne znam ni cemu veridba. Nekad, 100 godina ranije, brak je bio gotova stvar, rastava je bila zakonom zabranjena. Danas, sve je to samo nekakav ugovor koji se lako moze raskinuti - i brakovi se raspadaju. Stabilnost veze ovisi o partnerima, a ne o prstenju.

 

Zena i ja se nismo verili, a vencali smo se na zahtev njenih roditelja. Slabo stojimo sa prstenjem i drugim nakitom... A vencani smo vec 27 godina. Istovremeno, znam gomilu ljudi koji su razmenili prstenje, lepo se obukli i pozvali 500 ljudi na svadbu i zakleli se pred maticarem ili svestenikom, svejedno, "dok nas smrt ne rastavi" - i tako tri-cetiri puta, sa toliko partnera.



#28 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 09 January 2013 - 00:22

 ja i ne umem golim okom da vidim razliku izmedju prirodnog i sintetickog ili cubic zirconia i dijamanta...

pred praznike smo prolazili pored neke zlatare i gledamo prstenje sa smaragdom (emerald), ovi vestacki su mi mnogo lepse izgledali od prirodnih.



#29 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 January 2013 - 00:44

 ja i ne umem golim okom da vidim razliku izmedju prirodnog i sintetickog ili cubic zirconia i dijamanta...

pred praznike smo prolazili pored neke zlatare i gledamo prstenje sa smaragdom (emerald), ovi vestacki su mi mnogo lepse izgledali od prirodnih.

 

mozda nisam dobro razumela ali ipak da naglasim - sinteticki dijamant i cubic zirconia nije isto, tj. sinteticki dijamant je prava stvar (ugljenik, konkretna alotropska modifikacija) samo proizvedena industrijski, dok je cubic zirconia imitacija, po sastavu je cirkonijum dioksid (postoji i zircon, to je cirkonijum silikat).

 

Synthetic diamond (also known as laboratory-created diamond, laboratory-grown diamond, cultured diamond or cultivated diamond) is diamond produced in an artificial process, as opposed to natural diamonds, which are created by geological processes.

 

(definicija kopirana sa wikipedije, dosta korektan text: http://en.wikipedia....nthetic_diamond)

 

i za ostalo drago kamenje postoje varijante koje su prava stvar ali sinteticka ili imitacija.

 

cirkon i dijamant najcesce mogu da se razlikuju (ko zna sta da gleda, to se uci), a sinteticki i prirodni dijamant nisam sigurna da mogu da se razlikuju tek tako golim okom.

 

u svakom slucaju mislim da je eticko poreklo znacajan parametar kad su dijamanti u pitanju i zao mi je sto u mojoj trenutnoj okolini to samo manjina prepoznaje.

 

kad smo vec kod dijamanata i braka - postoje i memorial diamonds, interesantna ideja. dobijaju se od kremiranih ostataka.



#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 January 2013 - 02:38

 ja i ne umem golim okom da vidim razliku izmedju prirodnog i sintetickog ili cubic zirconia i dijamanta...

pred praznike smo prolazili pored neke zlatare i gledamo prstenje sa smaragdom (emerald), ovi vestacki su mi mnogo lepse izgledali od prirodnih.

Nemoj sada da se upetljavas, zar nisi rekla da praktikujes Viktorijinu Tajnu.

 

Ja mnogo vise cenim tu Viktorijinu Tajnu od dijamanata.  :piggy: