Jump to content


Photo
- - - - -

Olimpijske igre, civilizacijske razlike, inkluzija...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
331 replies to this topic

#121 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 12 August 2012 - 23:20

...
Nego, kad si vec tu, da te pitam nesto. Jel´se i tebi stvarno jezila koza od Hej Sloveni?

A tebi? Meni se uvek jezi koza od prave himne, pa bila ona Francuska, Italijanska ili Ruska... da navadem tri najlepse (muzicki). U tom rangu je bila i ona nasa prava... bar meni.

#122 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 12 August 2012 - 23:22

Meni nije jasno kako se bilo kome moze jeziti koza na Hej Sloveni ili Boze Pravde.

Od himna koji sam cuo muzicki su najlepsa Italianska i Francuska iako mi se bas krvav tekst marsejade ne dopada.

Meni se od svih mogucih srpskih himna najvise dopada Vostani Serbie iako iz istorickih razloga nebi je uzeo.

Edited by ZokiBeclija, 12 August 2012 - 23:25.


#123 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 August 2012 - 23:41

A tebi? Meni se uvek jezi koza od prave himne, pa bila ona Francuska, Italijanska ili Ruska... da navadem tri najlepse (muzicki). U tom rangu je bila i ona nasa prava... bar meni.


I meni, rekla sam to mnogo puta na ovom forumu i sire. To je i dalje moja himna, kao sto je Jugoslavija i dalje moja zemlja. Zato mi se koza od nje jezi i danas, a ne zbog muzickih kvaliteta. Kad je to u pitanju, prema Hej Sloveni nikad nisam bila objektivna, pa ne bih mogla da sudim.
Schrodingera sam ono pitala jer je vise puta izrazio ogromnu nenaklonost zemlji cija je to himna bila, sto zbog komunizma, sto zbog srpskog hegemonizma, sto zbog bemligacega.

#124 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 August 2012 - 23:54

Meni nije jasno kako se bilo kome moze jeziti koza na Hej Sloveni ili Boze Pravde.

Od himna koji sam cuo muzicki su najlepsa Italianska i Francuska iako mi se bas krvav tekst marsejade ne dopada.

Meni se od svih mogucih srpskih himna najvise dopada Vostani Serbie iako iz istorickih razloga nebi je uzeo.

A ko je napisao tekst za marsejadu?Nicki Minaj?

#125 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 12 August 2012 - 23:59

I meni, rekla sam to mnogo puta na ovom forumu i sire. To je i dalje moja himna, kao sto je Jugoslavija i dalje moja zemlja.
...

That makes the two of us... mislim, da se razumemo, toj zemlji se moglo sto sta zameriti, ali to je bar bila Zemlja! Ovo sada su banana patuljci zatucani u etnosu sopstvenih kompleksa koji mogu samo da sanjaju o onome sto se zvalo Jugoslavija. Ideja je bila dobra, a realizacija nedovrsena (zato se i raspala). Ovde je ideja zlocinacka, a realizacija sto je bolja to je gore... Oh well, "zivi zivi..."

#126 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 13 August 2012 - 00:41

Ovo sada su banana patuljci zatucani u etnosu sopstvenih kompleksa koji mogu samo da sanjaju o onome sto se zvalo Jugoslavija.


I sad se banana patuljci raduju kad pobede jedni druge (Srbija Crnu goru u vaterpolu, Hrvatska Srbiju u rukometu...), a ne shvataju da su takvim pobedama porazili sami sebe.

#127 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 August 2012 - 01:03

...


...

Edited by Kinik, 13 August 2012 - 01:04.


#128 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 August 2012 - 02:43

predlazem sudionicima rasprave da se vrate na temu. ove zadnje postove nisam brisao, naprosto da se pogledamo u ogledalo i vidimo koliko se nisko mozemo spustiti. ali sledeci postovi koji otidju u razvodnjavanje teme ili licno prepucavanje, bice brisani.

#129 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 13 August 2012 - 12:35

predlazem sudionicima rasprave da se vrate na temu. ove zadnje postove nisam brisao, naprosto da se pogledamo u ogledalo i vidimo koliko se nisko mozemo spustiti. ali sledeci postovi koji otidju u razvodnjavanje teme ili licno prepucavanje, bice brisani.


O cemu je rec? Ako nista nije brisano, i sve je i dalje tu, sta je ovde odskakalo od uobicajenog nacina komunikacije na ovom forumu? Ovo pitanje ne trazi odgovor, samo izrazava moje cudjenje.

Licno mi je uvodjenje u pricu himne ex-yu ustvari pomoglo da bolje shvatim sebe i svoju potrebu da u sportu kojim se inace aktivno ne bavim, uvek nadjem stranu za koju cu navijati. To je slatka navika i secanje na trenutke kad su mi sportske pobede predstavnika moje zemlje zaista izazivali osecanje ushicenosti i srece, zbog koje nikom nisam morala da se pravdam i u kojima niko ni u ludilu nije video nikakvu opasnost.
Naravno, bilo je i onda ljudi koji su izrazavali prezir prema bilo kome ko se ponosio sto je Jugosloven, navijao za njenu reprezentaciju, a kad zasvira himna, ustajao taman i da je sam kod kuce i svoje disanje uskladjivao s njenim ritmom. Ja sam to radila, priznajem. I verovala sam da su oni koji idu u sah klub ili na pecanje kad jugoslovenska reprezentacija igra finalnu utakmicu ustvari potencijalno opasni, a ne ja i komsija mi, kojeg cujem s petog na dvanaesti sprat kako urlice svaki put kad se nasi nadju u sansi.
To se promenilo, takav je zivot, ali meni nedostaje to jasno osecanje gde spadam, na kojoj sam strani, koji su moji, a koji nisu. Snalazim se nekako :) , i obicno nadjem za koga da navijam, mada nikada onako punog srca kao kada sam imala svoju zemlju. Jedina situacija u kojoj to nikako ne mogu i koja mi izaziva osecaj nelagode, jeste kada Srbija (zemlja ciji sam drzavljanin i pripadnik vecinskog naroda) igra s nekom bivsom yu-republikom. Tada jedino navijam za to da se zavrsi bez incidenta i da neko ne izvuce neki pogan transparent.
Izvinjavam se ako je bio troll. Meni se cini da nije.

#130 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 13 August 2012 - 13:09

Bravo za post

... I verovala sam da su oni koji idu u sah klub ili na pecanje kad jugoslovenska reprezentacija igra finalnu utakmicu ustvari potencijalno opasni, a ne ja i komsija mi, kojeg cujem s petog na dvanaesti sprat kako urlice svaki put kad se nasi nadju u sansi.
To se promenilo, takav je zivot, ali meni nedostaje to jasno osecanje gde spadam, na kojoj sam strani, koji su moji, a koji nisu. Snalazim se nekako :) , i obicno nadjem za koga da navijam, mada nikada onako punog srca kao kada sam imala svoju zemlju. Jedina situacija u kojoj to nikako ne mogu i koja mi izaziva osecaj nelagode, jeste kada Srbija (zemlja ciji sam drzavljanin i pripadnik vecinskog naroda) igra s nekom bivsom yu-republikom. Tada jedino navijam za to da se zavrsi bez incidenta i da neko ne izvuce neki pogan transparent.
Izvinjavam se ako je bio troll. Meni se cini da nije.


Bravo za čitav post!

#131 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 August 2012 - 15:24

Umesto svega ovog, mogao si da priznas da si se zatrcao kad si mislio da je samo komentator RTS-a dosao na takvu ideju. Jos bolje da si se poklopio usima i cutao.
Vilhelmina nije komentarisala u direktnom prenosu na nekoj drzavnoj televiziji, vec pisala na forumu. Iznosila svoje utiske, cemu forum i sluzi. To sto ti tripujes da ti svaka izrecena ovde ima snagu naucne misli, te je zato neporeciva, to obesi macku o rep. Za to ces morati da potegnes na neki kongres, ako imas s cime. Dok piskaras po forumu, slobodan si da otvoreno izjavis da je Vilhelmina ocigledno budala. Ne zaboravi da uz to prikacis i sliku krave ili npr kokoske koja obavlja svoje fizioloske potrebe. Ne znam sto se plasis, ustrucavas i uvijas to u celofan. Svakako ti se ovde nista zbog toga nece desiti, samo ce plusevi da pljuste kao kisa.

Hahahahaha, dakle sad klevete na racun turskih sportistkinja treba da budu kompenzacija za tvoj osecaj forumske uvredjenosti zbog kleveta na tvoj racun??? Interesantna patologija. Pre bih rekao da ti imas slicnosti sa milosevicem, a jos vise sa kostunicom, jer "kao sto lekari protestvuju u svojim mantilima..."

Nego, kad si vec tu, da te pitam nesto. Jel´se i tebi stvarno jezila koza od Hej Sloveni? Mislim, komunizam i to...

1. "Hej Sloveni" nije imala nikakvih komunistickih ideoloskih sadrzaja u sebi. Ne vidim kako si tacno to spojila.
2. Kao sto neko vec lepo rece, SVAKA himna je odvratna, a meni koji sam eksplicitno kosmopolita i mondijalista i koji smatram da su nacije kancerozne tvorevine su posebno odvratne. Ne vidim zasto bi u odnosu na "Hej Sloveni" imao ikakvo drugacije osecanje ili misljenje nego u odnosu na himnu Togoa, Tajlanda ili Paragvaja.
3. Ti kanda ne delis misljenje da je komunizam totalitarna ideologija odgovorna za smrt desetina miliona neduznih ljudi sirom planete?
4. I da - ta drzava JESTE bila tvorevina velikosrpskog hegemonizma (uz podrsku nekolicine slovenackih idealista, i par hrvatskih makijavelista), neki od srpskih politicara na celu sa Nikolom Pasicem i princom, kasnije kraljem, Aleksandrom Karadjordjevicem su to i otvoreno priznavali (sto su nostalgicari poput tebe conveniently zaboravili), ali to je suvise kompleksna tema da sad ulazimo ovde u nju.

Edited by Schrodinger, 13 August 2012 - 15:30.


#132 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 13 August 2012 - 16:05

Hahahahaha, dakle sad klevete na racun turskih sportistkinja treba da budu kompenzacija za tvoj osecaj forumske uvredjenosti zbog kleveta na tvoj racun??? Interesantna patologija.


Asli Cakir Alptekin, osvajacica zlatne medalje je jos kao juniorka, septembra 2004 banovana na dve godine zbog dopinga. Njena prva pratilja, osvajacica srebrne medalje Gamze Bulut je samo u poslednjoj godini popravila svoj rekord na 1500 m za 17 sekundi :blink: .
U ovdasnjim medijima je bilo dosta o tome, svakako i zato sto je petoplasirana Etiopljanka Abeba Aregawi (koja je bila favorit na osnovu ovogodisnjih rezultata i vodila trku do pred sam kraj) ujedno i svedska drzavljanka i treba od sledece godine da trci za Svedsku. Bez toga mozda ni meni ovaj krajnje cudan rezultat ne bi pao u oci, tim pre sto 1500 m za zene nije medju najatraktivnijim atletskim disciplinama.

Ono o himni sam te pitala jer si dao plus jednom jugonostalgicarskom postu, a znam da ne spadas medju nas, pa me zbunilo. U svakom slucaju, nije vredno dalje rasprave.

#133 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 August 2012 - 16:12

Ono o himni sam te pitala jer si dao plus jednom jugonostalgicarskom postu, a znam da ne spadas medju nas, pa me zbunilo. U svakom slucaju, nije vredno dalje rasprave.

Nemam ja nista protiv jugonostalgije, sve dok se ona drzi u razumnim granicama. Dok se jugonostalgicarstvom ne pokriva i ne opravdava kult diktatora (bilo Staljina, bilo Broza), niti dok se jugonostalgijom ne opravdavaju zlocini totalitarne komunisticke ideologije, niti dok se jugonostalgijom ne opravdava velikosrpski hegemonizam koji tu drzavu JESTE stvorio. Naravno da bi bilo bolje da je Jugoslavija opstala, liberalizovala se i integrisala se brzo u EU, nego ovo sto imamo sada; ko tvrdi drugacije sigurno je mentalno oboleo.

Ali to ne znaci da ne treba prezirati sve himne i sve zastave. Ova planeta je vec sama po sebi previse mala i ima previse problema da bismo je jos delili proizvoljnim linijama.

Edited by Schrodinger, 13 August 2012 - 16:13.


#134 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 13 August 2012 - 18:28

Ali to ne znaci da ne treba prezirati sve himne i sve zastave. Ova planeta je vec sama po sebi previse mala i ima previse problema da bismo je jos delili proizvoljnim linijama.


Lepa ideja, iako je totalno nerealna.

Edited by ZokiBeclija, 13 August 2012 - 18:31.


#135 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 14 August 2012 - 00:08

Lepa ideja, iako je totalno nerealna.

A da nije mozda nerealna upravo zbog toga sto suvise mnogo ljudi misli kao ti, tj. da je totalno nerealna?