Jump to content


Photo
- - - - -

Olimpijske igre, civilizacijske razlike, inkluzija...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
331 replies to this topic

#1 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 02 August 2012 - 17:53

Nekoliko dana mi se vrti u glavi ovogodišnje otvaranje OI i učešće dece i odraslih u kolicima, sa štakama i protezama (a čini mi se da je bilo i gluvo-nemih), a na prošloj Olimpijadi u Pekingu devojčica koja je pevala pesmu je imala dublerku-otvaračicu usta, jer "nije dovoljno lepa".
Ne mogu dalje ništa pametno da smislim i napišem, više mi je to nekako intuitivan i emotivan doživljaj, ali želim da podelim sa vama...

#2 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 02 August 2012 - 18:12

Komercijalizacija sporta nema granice

#3 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 02 August 2012 - 19:02

Kako je inkluzija u svrsi komercijalizacije sporta?!?!

#4 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 August 2012 - 19:18

ja sam shvatila da je namcor hteo da poredi dve kulture u vezi sa inkluzijom dece i osoba sa specijalnim potrebama, jednu koja to cini i drugu koja voli da sebe projektuje kao "perfektnu", tako sto ne prikazuje javno i ne ukljucuje i decu/osobe koje imaju neku specijalnu potrebu. nisam u postu videla nista u vezi komercijalizacije sporta, ali bi to bila dobra tema.

#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 02 August 2012 - 19:35

Nekoliko dana mi se vrti u glavi ovogodišnje otvaranje OI i učešće dece i odraslih u kolicima, sa štakama i protezama (a čini mi se da je bilo i gluvo-nemih), a na prošloj Olimpijadi u Pekingu devojčica koja je pevala pesmu je imala dublerku-otvaračicu usta, jer "nije dovoljno lepa".
Ne mogu dalje ništa pametno da smislim i napišem, više mi je to nekako intuitivan i emotivan doživljaj, ali želim da podelim sa vama...


Imala sam vrlo slican utisak danas, gledajuci pojedinacno finale u zenskoj gimnastici. Amerikanke su delovale toliko opusteno i sigurno u sebe, za razliku od jednako dobrih, ali vrlo nesigurnih, prilicno izbezumljenih i ocito vrlo opterecenih Ruskinja i Kineskinja. Izgleda da je za ove prve sve to igra i zabava, a za potonje pitanje zivota i smrti. Zasto je to tako, pitanje je za dublju analizu, ali sam sigurna da nije slucajno.
U tom svetlu vidim i pitanje inkluzije. Tamo gde nista nije pitanje opstanka, bice mesta i za olimpijske gubitnike i za invalide i za sve ostale. Tamo gde samo pobeda obezbedjuje kakvu takvu sigurnu buducnost, a sve ostalo znaci rizik padanja u zaborav i gubitak buducih sansi, ljudi rodjeni s hendikepom su poslednji koji mogu da se nadaju necem dobrom. Ne vazi samo za sport, vec za sve oblasti zivota.

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 August 2012 - 20:36

Amerikanke moraju da plate i porezu na svaku medalju koju osvoje pa im je mozda manje stalo da pobede

#7 Leon Da Vinci

Leon Da Vinci
  • Members
  • 293 posts

Posted 03 August 2012 - 14:58

Amerikanke moraju da plate i porezu na svaku medalju koju osvoje pa im je mozda manje stalo da pobede


A i ne podležu antidoping kontroli pa su opuštenije od drugih ;)

#8 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 August 2012 - 17:06

Imala sam vrlo slican utisak danas, gledajuci pojedinacno finale u zenskoj gimnastici. Amerikanke su delovale toliko opusteno i sigurno u sebe, za razliku od jednako dobrih, ali vrlo nesigurnih, prilicno izbezumljenih i ocito vrlo opterecenih Ruskinja i Kineskinja. Izgleda da je za ove prve sve to igra i zabava, a za potonje pitanje zivota i smrti. Zasto je to tako, pitanje je za dublju analizu, ali sam sigurna da nije slucajno.
U tom svetlu vidim i pitanje inkluzije. Tamo gde nista nije pitanje opstanka, bice mesta i za olimpijske gubitnike i za invalide i za sve ostale. Tamo gde samo pobeda obezbedjuje kakvu takvu sigurnu buducnost, a sve ostalo znaci rizik padanja u zaborav i gubitak buducih sansi, ljudi rodjeni s hendikepom su poslednji koji mogu da se nadaju necem dobrom. Ne vazi samo za sport, vec za sve oblasti zivota.


Tek sam sad ovo video i da ne koristim teze reci, napisala si neverovatnu glupost. Ok, u jednom takmicenju se tako nesto desilo, a je l' si gledala druga takmicenja, recimo plivanje, gde Kinezi u par disciplina iskolovase Amerikance? Ili recimo o skokovima u vodu, gde si, ako si gledala skokove parova, mogla da vidis neverovatnu lakocu i to sto ti kazes opustenciju kineskih skakaca, koji su iz sprdnje pocistili konkurenciju i osvojili zlato, dok su Amerikanci i Britanci sagoreli pod pritiskom i ostali bez medalja?

Svaki sportista koji dodje na olimpijadu ima za cilj da postavi sto bolji rezultat, nadmasi sebe, osvoji medalju, pobedi. Naravno da ce se desavati da favoriti kiksiraju, autsajderi dobro prodju i u tome i jeste car i lepota sportskih nadmetanja, ali sve me strah da ce Tajvanac Jang da nestane sa belog sveta jer je izgubio od Nemca Ovcarova mec za bronzu u stonom tenisu. Ah da, to je Tajvan, oni su demokrate :lol+:

#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 August 2012 - 17:31

Tek sam sad ovo video i da ne koristim teze reci, napisala si neverovatnu glupost. Ok, u jednom takmicenju se tako nesto desilo, a je l' si gledala druga takmicenja, recimo plivanje, gde Kinezi u par disciplina iskolovase Amerikance? Ili recimo o skokovima u vodu, gde si, ako si gledala skokove parova, mogla da vidis neverovatnu lakocu i to sto ti kazes opustenciju kineskih skakaca, koji su iz sprdnje pocistili konkurenciju i osvojili zlato, dok su Amerikanci i Britanci sagoreli pod pritiskom i ostali bez medalja?

Svaki sportista koji dodje na olimpijadu ima za cilj da postavi sto bolji rezultat, nadmasi sebe, osvoji medalju, pobedi. Naravno da ce se desavati da favoriti kiksiraju, autsajderi dobro prodju i u tome i jeste car i lepota sportskih nadmetanja, ali sve me strah da ce Tajvanac Jang da nestane sa belog sveta jer je izgubio od Nemca Ovcarova mec za bronzu u stonom tenisu. Ah da, to je Tajvan, oni su demokrate :lol+:


Sta kazes, neverovatna glupost? Sta bi tek bilo da nisi birao reci :) ?

Opustena kineska skakacica u vodu je, pretpostavljam, ovo na donjoj slici
Attached File  news_65017.jpg   16.58KB   1 downloads

... a evo i razloga njene opustencije

Kineska skakačica u vodu, Vu Minksia nije dugo uživala u slavlju zbog osvajanja zlata na Olimpijskim igrama.

Naime, njena porodica je tri godine od nje krila da su joj umrli baba i deda, samo kako joj ne bi poremetili koncentraciju tokom priprema za London.
Osim ovog šoka, Minksia je od majke čula još jednu lošu vest. Saznala je da joj majka boluje od raka dojke.

Posle ovih šokantnih vesti mlada Kineskinja je doživela nervni slom, nakon čega je potpuno slomljena od bola krenula u Kinu.

Izvor


Moja poenta: Bestraga joj takva medalja, kao i svim onim bivsim istocnonemackim atleticarkama koje danas ne znaju da li su zene ili muskarci, jer su bile pokusni kunici necijoj suludoj ambiciji da svetu pokaze sopstvenu moc, a po cenu tudjih zivota. Po cemu ce ova mlada devojka pamtiti svoju zlatnu olimpijsku medalju? Mislim, fuj!

#10 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 August 2012 - 17:44

Zapravo nije ta, u pitanju je muski par :) No dobro. Za tu pricu nisam cuo i zaista je neverovatna, ali tvoja greska je upravo ta sto izuzetke predstavljas kao pravila. Sta bi rekla da je ovo neka Holandjanka recimo, Amerikanka, a ne Kineskinja?

Hoces reci da su danasnji kineski, ruski, svi sportisti ex komunistickih zemalja pokusni kunici? Hoces reci da ce ti sportisti ukoliko ne postignu uspeh da padnu u zaborav i bude im zabranjen nastup na sledecim takmicenjima, bice poslati u rudnik, sta li?

A zaista jeste neverovatna glupost. Da pratis sport i ne bavis se predrasudama zakljucila bi da je ponasanje Kineskinja i Ruskinja najverovatnije u tom konkretnom takmicenju bilo prouzrokovano bremenom favorita, velikom tradicijom koju imaju i nisu dobro reagovale na taj pritisak. Evo ti prvi kontra primer kojeg se secam - pre mozda jedne decenije pojavio se Xiang Liu, preponas iz Kine, koji je razbio dominaciju Amerikanaca u toj disciplini, trcao je sa lakocom, bio je zilav, nenabildovan, u poredjenju sa americkim sprinterima, koji su redovno protiv njega pravili pogresne startove, ostvarivali losija vremena nego na svojim izbornim takmicenjima i uglavnom gubili. Po tvojoj logici to se moze objasniti samo time da im je neki mac nad glavom, koji ce im zavrsiti sportsku karijeru. Ili ipak ne, ipak je ta blokada bila uslovljena time da se u njihovoj disciplini pojavio neki tamo Kinez koji ih bije gde stigne, a oni ne znaju kako da odgovore, osecaju pritisak, nemoc i paniku.

Ili recimo pojava jamajcanskih sprintera koji su na poslednjim sampionatima u atletici skoro potpuno zbacili sve Amerikance u obe konkurencije u sprinterskim disciplinama, takodje delujuci lagano naspram njih koji su trcali u grcu, pravili tehnicke greske i gubili trku za trkom. Verovatno i oni u strahu da ih atletski savez USA ne posalje u neki rudnik :lol:

Edited by McLeod, 03 August 2012 - 17:45.


#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 August 2012 - 18:46

Hoces reci da su danasnji kineski, ruski, svi sportisti ex komunistickih zemalja pokusni kunici? Hoces reci da ce ti sportisti ukoliko ne postignu uspeh da padnu u zaborav i bude im zabranjen nastup na sledecim takmicenjima, bice poslati u rudnik, sta li?

A zaista jeste neverovatna glupost. Da pratis sport i ne bavis se predrasudama .........................


Da ti pratis forum i ne bavis se predrasudama, znao bi da sam ja poslednja kojoj treba da prebacujes animozitet prema ex komunistickim zemljama :D .
Ja naime smatram da neravnoteza u savremenom svetu (pre svega ekonomska, a iz nje proisticu i sve druge) cini startne pozicije ljudi koji dolaze iz tih zemalja mnogo tezim nego sto su pozicije onih koji dolaze iz zemalja koje decenijama nisu imale vecih lomova i previranja, te su mogle mirno da ulazu u sport, nauku, kulturu i pre svega, ljude.
Koliko god u njima postojala jaka sportska tradicija, resursi ex komunistickih zemalja su ograniceni i oni koji se kvalifikuju da drzava u njih nesto ulozi, preuzimaju na sebe tesko breme odgovornosti da to ulaganje i opravdaju. Utoliko je i njihov licni ulog veci. Ne bih sada da dalje ulazim u analize koje su i kakve posledice neuspeha u jednoj takvoj zemlji, u odnosu na neku zapadnu, ali kasnije mozemo i o tome. U svakom slucaju, koliko god meni ili tebi bile drage ex komunisticke i ostale zemlje koje su u danasnjem svetu percipiraju kao autsajderske u odnosu na USA i zapadnu Evropu, cinjenica je da su to sredine prilicno surove prema svojim stanovnicima, cak i kada pobedjuju, a kamoli kad gube, ili su cak rodjeni kao gubitnici (Namcorov primer inkluzije). Ograniceni resursi to diktiraju i to se ne moze preko noci promeniti.

A dok god je tako, ja za sportiste iz ovih zemalja imam samo reci divljenja, jer mislim da je svaki njihov uspeh placen dvostruko vecom cenom nego sto bi bio da su se s istim talentom rodili na boljem mestu. Zao mi je kad se pokaze da, kao u slucaju ove male Kineskinje, ta cena prezilazi vrednost same medalje. U tom smislu je bilo i moje poredjenje ova dva razlicita sportsko-drustvena koncepta. Nije kritika ni jednog ni drugog. Samo konstatacija stanja.

#12 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 03 August 2012 - 22:56

Slabo ti pratish forum brale. Nasha poznata zashtitnica sveCke, a pre svega shveCke sirotinje, je htela da kaze da su americhki takmichari krivi za nervozu kineskih i ruskih atletichara. Kada bi Amerikanci pristali da malo osiromashe u korist ovih drugih ne bi bilo nervoze i sve bi bilo bogougodno. Jednostavno, nije ravnopravno da se takmiche bogati i siromashni jer su siromashni pod stresom.

Edited by down with the sickness, 03 August 2012 - 23:11.


#13 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 03 August 2012 - 23:10

Mislim da nije (samo) ekonomska situacija u pitanju, jer ima tu i sportista iz mnogo siromašnijih zemalja od Kine, a nisu toliko opterećeni, dok su pojedini čak pravi zezatori, poput nekog veslača koji je ubedljivo poslednji stigao - počeo je da trenira pre 3-4 meseca i došao na Olimpijadu svestan da nema nikakve šanse. Sećam se i nekog lika sa zimskih OI koji je "trenirao" skijanje na dinama po Sahari, na takmičenju je pao, ponovo namestio skije i došao do cilja.
Kina je nekakav spoj komunizma i azijske tradicije u kojima se pojedinac ne ceni previše i to nije ništa novo i nekako sam i oguglao, ali su me Britanci naterali da se ponovo setim tog momenta sa tom devojčicom koja ima predivan glas, ali ne zadovoljava estetski kriterijum nekog kretena iz agitprop odeljenja. Mogu ovi naši (a i šire) antiglobalisti u pokušaju da se lože na Kinu koliko god hoće, ali meni je ovo samo još jedan znak da je "truli Zapad" ipak manje truo od ovih borgova.

edit: da ne bude da su sada svi drugi savršeni, treba reći da manje-više sve države uspehe svojih sportista i organizovanje velikih sportskih manifestacija koriste i za propagandu, ali to im nije osnovna funkcija, dok Kinezi (i nekadašnji istočni blok) svaki sportski uspeh posvećuju partiji i praktično je sportista "specijalac" koji se bori kako bi dokazao superiornost njihovog sistema i mudrost vođa, a čini mi se da je ta propaganda namenjena pre svega sopstvenim građanima koji umiru od gladi ili rade kao robovi po 20h dnevno.

Edited by namcor, 03 August 2012 - 23:18.


#14 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 August 2012 - 00:47

Da ti pratis forum i ne bavis se predrasudama, znao bi da sam ja poslednja kojoj treba da prebacujes animozitet prema ex komunistickim zemljama :D .
Ja naime smatram da neravnoteza u savremenom svetu (pre svega ekonomska, a iz nje proisticu i sve druge) cini startne pozicije ljudi koji dolaze iz tih zemalja mnogo tezim nego sto su pozicije onih koji dolaze iz zemalja koje decenijama nisu imale vecih lomova i previranja, te su mogle mirno da ulazu u sport, nauku, kulturu i pre svega, ljude.
Koliko god u njima postojala jaka sportska tradicija, resursi ex komunistickih zemalja su ograniceni i oni koji se kvalifikuju da drzava u njih nesto ulozi, preuzimaju na sebe tesko breme odgovornosti da to ulaganje i opravdaju. Utoliko je i njihov licni ulog veci. Ne bih sada da dalje ulazim u analize koje su i kakve posledice neuspeha u jednoj takvoj zemlji, u odnosu na neku zapadnu, ali kasnije mozemo i o tome. U svakom slucaju, koliko god meni ili tebi bile drage ex komunisticke i ostale zemlje koje su u danasnjem svetu percipiraju kao autsajderske u odnosu na USA i zapadnu Evropu, cinjenica je da su to sredine prilicno surove prema svojim stanovnicima, cak i kada pobedjuju, a kamoli kad gube, ili su cak rodjeni kao gubitnici (Namcorov primer inkluzije). Ograniceni resursi to diktiraju i to se ne moze preko noci promeniti.

A dok god je tako, ja za sportiste iz ovih zemalja imam samo reci divljenja, jer mislim da je svaki njihov uspeh placen dvostruko vecom cenom nego sto bi bio da su se s istim talentom rodili na boljem mestu. Zao mi je kad se pokaze da, kao u slucaju ove male Kineskinje, ta cena prezilazi vrednost same medalje. U tom smislu je bilo i moje poredjenje ova dva razlicita sportsko-drustvena koncepta. Nije kritika ni jednog ni drugog. Samo konstatacija stanja.


Meni uopste nisu drage ex komunisticke zemlje. Kada gledam sport i navijam za nekog, manje ili vise, uvek biram favorite nezavisno od toga koje su nacionalnosti. Tako recimo volim Lohtija, a ne volim Felpsa, i navijacu za jednog kineskog stonotenisera protiv drugog.

Nikad nisam primetio to o cemu ti pricas. Sportisti se razlikuju od drzave do drzave sigurno prema uslovima koje imaju, ali nikad ne bih rekao da recimo Kinezi imaju veci imperativ uspeha od Amera.

#15 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 04 August 2012 - 00:56

http://www.huffingto..._n_1664917.html

Unlike athletes in many other countries, American Olympians receive no direct support from the federal government.
And the U.S. Olympic Committee, with a $170 million annual operating budget spread across all sports, offers health insurance and stipends to only a limited number of competitors.

....

samo za neupucene koji misle da su sve americke atlete bogatasi, pa im se sve moze i sve im je lako i dostupno.