Jump to content


Photo
- - - - -

Polozaj zena u XXI veku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1037 replies to this topic

#991 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 May 2012 - 21:37

Angie, mozes da se dzelitas koliko hoces, ali ovo je zvanican izvestaj respektabilne svetske organizacije, koja ne ceka da joj zemlje postom posalju podatke kakve hoce, vec se se pobrinuli da sami imaju pristup tim podacima. Kad bi dopustali da ih pojedine zemlje farbaju kako im se cefne, prva bi Rusija to uradila.
Btw, trudnice i porodilje ne umiru zato sto ne postoji federalni zakon o porodiljskom ili zbog drugih formalnosti, nego zato sto ih u bolnicama tretiraju kao krave koje su dosle da se tele, u slucaju da nemaju da plate bolji tretman. U Evropi to nije tako i ti to znas. U porodilistima mozes eventualno za pare dobiti privatni apartman sa jakuzzijem za pre i posle porodjaja, ali u sali za porodjaje se sve zene tretiraju isto.
I pogledaj vec jednom taj izvestaj, evo ti jos jednom link, pa da diskutujemo. Medju srednje razvijene su svrstane i veoma bogate zemlje, tipa Singapur i bliskoistocne zemlje bogate naftom, ciji standardi u ovoj oblasti ocigledno ne uspevaju da prate nagli rast drustvenog bogatstva. Pobogu, nisam ja grupisala zemlje, nego Save the Children.


ovde ima puno porodjaja koji se odvijaju van sale za porodjaje, ne znam da li i koliko to utice na statistiku - nesto je mozda iz nuzde/neznanja, a nesto ima i do pracenja odredjenog lifestyle. plus sve ono sto je CF dole navela:

evo su i neki od razloga za takav rejting:

.....

U.S. Lags in Global Measure of Premature Births

That stems from the unique American combination of many pregnant teenagers and many women older than 35 who are giving birth, sometimes to twins or triplets implanted after in vitro fertilization, the authors said. Twins and triplets are often deliberately delivered early by Caesarean section to avoid the unpredictable risks of vaginally delivering multiple full-term babies. Also, many American women of childbearing age have other risk factors for premature birth, like obesity, diabetes, high blood pressure or smoking habits. And the many women who lack health insurance often do not see doctors early in their pregnancies, when problems like high blood pressure or genital infections can be headed off.



super! bas mi je drago sto si dobro prosla. kazem ozbiljno. nego, jeli ok da zena izadje nakon 8 sati nakon poroda iz bolnice? ja sam nakon zadnje operacije bubrega izasao popodne pred bolnicu da zapalim sa sve onim stalkom na tockovima, na kojim vise one cjevcice. to je zato sto sam ja to odlucio i zbrisao da me sestre ne provale. a sutradan izmolio doktora da me pusti. jedva me pustio, jer sam ''morao'' ostati jos makar dan. kad sam u glavu ranjen bio, javio sam mladjem bratu da me vadi treci dan iz bolnice. itd, itd. no, moje je pitanje bilo je li ok da zena, svjeza porodilja ne odlezi makar 24 sata pod nadzorom u bolnici. meni nije, a sad mi mozemo ovdje primjera i primjera navoditi. naime, nemam vise sta reci na temu oko porodjaja. apropos amerike. sestra mi je imala tesku operaciju. ono sto se kaze: sve joj ''odozdo'' povadili. ispucala bolovanje i trebala na posao. a jedva do kupatila jos uvijek isla. i onda uzme godisnji odmor, ispuca ga, neke dvije sedmice, koliko li je imala i na posao. na jedvite jade. doduse moja sestra je neka ''druga'' kategorija amerikEnke, oliti mudo od ovce. ili treca, ako postoje 4. :D


za porodjaj ne znam, ali ja sam u kanadi izasla iz bolnice 2h nakon operacije (pod totalnom anestezijom), objasnjenje koje sam dobila je da ako su parametri u okviru propisanih, sanse su da ce mi biti komfornije i prijatnije kod kuce, uz neprestanu paznju ukucana, nego samoj u bolnickom krevetu sve i da neko od porodice sedi uz mene na stolici. dobila sam precizno uputstvo (i ja i moj muz kao designated odgovorna osoba) kakvi simptomi zahtevaju zvanje bolnice telefonom radi konsultacija, a kakvi momentalno pozivanje hitne pomoci.

u okviru moje firme postoji hirurska praksa koja ambulantno radi operacije posle kojih pacijenti odmah idu kuci. moj svekar je imao identicnu operaciju u beogradu, uobicajen boravak je 7 dana, njemu su jos i produzili. svekrva svakog dana prevozom nosila korpu s hranom, njemu bilo prilicno nezgodno jer je skoro slep (operacija nije imala veze s tim) i oslanja se na zenu da mu pomogne u svakodnevnim aktivnostima a u bolnici je bio prepusten sam sebi... i ja se stvarno pitam iz kog razloga je on maltretiran tim nepotrebnim bolnickim boravkom + zauzimao krevet u situaciji u kojoj se neprekidno kuka kako se nema para i kapaciteti nisu dovoljni, mozda je bilo bolesnika kome je to mesto zaista trebalo.

cela ta prica oko zdravstva je dosta kompleksna, ne moze se istrgnuti samo jedan parametar i posmatrati izolovano. americko zdravstvo je svakako podlozno kritici i ima toga za popraviti, ali svejedno jeste najmodernije i najbolje* na svetu

*raznorazne liste i statistike se koncentrisu na odredjene aspekte, pa tako mozda posmatraju total outcome za nesto, a zanemaruju pri tome socijalne (ukljucujuci etnicke), geografske itd specificnosti koje takodje imaju uticaj na taj total outcome

#992 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 May 2012 - 21:39

recimo da država ne veruje dovoljno u odgovorno ponašanje svojih gradjanki prema sopstvenom zdravlju te ih u nekim zemljama obavezuje na preglede (ako žena ne ode na pregled jednom u šest meseci gubi pravo na pokrivanje troškova lečenja u slučaju bolesti) a u nekima im šalje pozive. mnogo je jednostavnije da država kao sistem preuzme (nazovimo je) odgovornost za svoje finansije nego da je spusti na individualni nivo.


btw, jel ti to meni persiraš? :)


da li moze neki primer za drzavu gde se gubi pravo na zdravstveno osiguranje ako se ne ode na pregled? interesantan podatak, volela bih da znam gde je tako.

ja sam do sada dobila samo jednom poziv za sistematski pregled, ovde u phoenixu. nije ga poslala drzava vec praksa ciji sam pacijent. lep gest, prijatno me iznenadio (mada bih se i sama setila).

Edited by kiti, 09 May 2012 - 21:52.


#993 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 May 2012 - 21:53

da li moze neki primer za drzavu gde se gubi pravo na zdravstveno osiguranje ako se ne ode na pregled? interesantan podatak, volela bih da znam gde je tako.

ja sam do sada dobila samo jednom poziv na sistematski pregled, ovde u phoenixu. nije ga poslala drzava vec praksa ciji sam pacijent. lep gest, prijatno me iznenadio (mada bih se i sama setila).


prijateljica iz francuske mi je pričala da je, koliko se sećam, ginekološki pregled obavezan svakih šest meseci i da u slučaju neobavljenih pregleda zdravstveno osiguranje ne pokriva troškove lečenja (rak grlića materice, recimo).

#994 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 May 2012 - 22:03

za porodjaj ne znam, ali ja sam u kanadi izasla iz bolnice 2h nakon operacije (pod totalnom anestezijom), objasnjenje koje sam dobila je da ako su parametri u okviru propisanih, sanse su da ce mi biti komfornije i prijatnije kod kuce, uz neprestanu paznju ukucana, nego samoj u bolnickom krevetu sve i da neko od porodice sedi uz mene na stolici. dobila sam precizno uputstvo (i ja i moj muz kao designated odgovorna osoba) kakvi simptomi zahtevaju zvanje bolnice telefonom radi konsultacija, a kakvi momentalno pozivanje hitne pomoci.

mescini ja malo smaram. :) a sve kao napadam neki amerikanski ili europski nacin tretiranja pacijenata. ja samo navedoh ono sto mi nije nikako normalno, a to je kad je porodilja u pitanju. i za ameriku slucaj moje sestre koja je prakticno nespremna otisla na posao. em pala poslije operacije u depresiju, sto nije nikakvo cudo ni novost, em je fizicki nespremna otisla na posao. malo sam citao u zadnje vijeme o bakterijama i antibioticima i ''stetnosti'' antibiotika. i o tome kako su ustvari bakterije opasne. i da se ljekari (narocito) uzazasavaju gram negativnih bakterija, koje znaju ubiti pacijenta, cak i kad mu sve operacije i ''krpljenja'' pomognu. i da svaki iskusan i dobronamjeran ljekar gleda da pacijenta sto prije ''otjera'' kuci, zbog sanse za neku bakteriju. i u potpunosti se slazem. narocito ja, koji bi da ikako moze da me u dnevnom boravku, u stanu operisu. no, samo navedoh neke po meni neopravdane slucajeve, prerane pedale kuci, a to su porodilje. i slanja nekih jos polusposobnih ljudi na posao. i nista vise od toga. dakle, juge vishe nema, nekima na radost, nekima na zalost, ali je porodilja u bivsoj jugi bila pazena i mazena. zena kojoj izvade maternicu i jajnike je bila postedjena od posla sve dok se ona potpuno ne bi oporavila. dakle, ja znam i jedan i drugi period. period juge i ovaj sad - novi.

#995 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 09 May 2012 - 22:12

recimo da država ne veruje dovoljno u odgovorno ponašanje svojih gradjanki prema sopstvenom zdravlju te ih u nekim zemljama obavezuje na preglede (ako žena ne ode na pregled jednom u šest meseci gubi pravo na pokrivanje troškova lečenja u slučaju bolesti) a u nekima im šalje pozive. mnogo je jednostavnije da država kao sistem preuzme (nazovimo je) odgovornost za svoje finansije nego da je spusti na individualni nivo.


btw, jel ti to meni persiraš? :)


slucajno :)

....

ovde nas doktori obavestavaju i salju podsetnike. opet, ovde je drugacije, tako da je i moje razmisljanje bazirano s ove tacke gledista.

#996 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 May 2012 - 22:15

"Legendarno porodiljsko" je samo jedan od faktora...

Evo i objašnjenja: Why doesn't the United States do better in the rankings?, a na sljedećoj stranici je The Mother's Index and Country Rankings (detaljnije ovdje).

Samo mi nije jasno kako smo dospjeli u "Tier I"?! Posted Image

Procitala, dospeo je Balkan tu (cak cini mi se pozitivno uporedjen sa US) isto tako kao sto je US ispod Moldavije i Alabanije.
Svaka cast njima na parametrima, uzeli su sta su uzeli - metodoloski ispravno, samo vise teorija, i uporedjeno sa BDP.

U ovom globalnom reportu za koji smo dobili link ima i evropskih zemalja koje imaju uredjeno porodiljsko na drzavnom nivou ali je je ono vrlo kratko (kao otprilike u USA).
A opet se po drugim uzetim parametrima razlikuju od USA. Dakle, to moze biti samo jedan od faktora.

Da u pravu si samo je navedeno kao razlog zasto je US kotirana nisko.

#997 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 May 2012 - 22:21

prijateljica iz francuske mi je pričala da je, koliko se sećam, ginekološki pregled obavezan svakih šest meseci i da u slučaju neobavljenih pregleda zdravstveno osiguranje ne pokriva troškove lečenja (rak grlića materice, recimo).


hvala :)


mescini ja malo smaram. :) a sve kao napadam neki amerikanski ili europski nacin tretiranja pacijenata. ja samo navedoh ono sto mi nije nikako normalno, a to je kad je porodilja u pitanju. i za ameriku slucaj moje sestre koja je prakticno nespremna otisla na posao. em pala poslije operacije u depresiju, sto nije nikakvo cudo ni novost, em je fizicki nespremna otisla na posao. malo sam citao u zadnje vijeme o bakterijama i antibioticima i ''stetnosti'' antibiotika. i o tome kako su ustvari bakterije opasne. i da se ljekari (narocito) uzazasavaju gram negativnih bakterija, koje znaju ubiti pacijenta, cak i kad mu sve operacije i ''krpljenja'' pomognu. i da svaki iskusan i dobronamjeran ljekar gleda da pacijenta sto prije ''otjera'' kuci, zbog sanse za neku bakteriju. i u potpunosti se slazem. narocito ja, koji bi da ikako moze da me u dnevnom boravku, u stanu operisu. no, samo navedoh neke po meni neopravdane slucajeve, prerane pedale kuci, a to su porodilje. i slanja nekih jos polusposobnih ljudi na posao. i nista vise od toga. dakle, juge vishe nema, nekima na radost, nekima na zalost, ali je porodilja u bivsoj jugi bila pazena i mazena. zena kojoj izvade maternicu i jajnike je bila postedjena od posla sve dok se ona potpuno ne bi oporavila. dakle, ja znam i jedan i drugi period. period juge i ovaj sad - novi.


uh, ne znam da li ti je primer dobar, srpska porodilista su bila a i dan danas su kao kazamati - meni npr nije jasno kako mogu fizicki da ogranicavaju kretanje, posete su zabranjene (osim mozda u privatnim apartmanima), zene se tokom tog boravka namuce i generalno jedva cekaju da odu kuci da dodju malo k sebi (kreveti su prljavi i neudobni - al' ih redovno ujutru mustraju da ih nameste za vizitu, ta vizita je javna i naocigled svih koji se nalaze u sobi (privatnost nula, nema cak ni paravana), svaka poseta wc/kupatilu trauma iz raznoraznih razloga, na snazi su i dalje neke zabrane jela/pica kojih u drugim zemljama nema...)... ja ne znam nijednu zenu koja iz srpskog porodilista nije htela sto pre kuci.

druga stvar je da li kod kuce imas uslove za oporavak i imas pomoc ili se od te sveze porodilje ocekuje da radi i brine o bebi - to je vec sasvim drugo pitanje. jer ako pomoc postoji, svakoj zeni ce biti udobnije u sopstvenoj kuci i sopstvenom krevetu, zaista kazu da je oporavak kod kuce brzi i zbog generalno boljeg emocionalnog stanja nego dok je pacijent u bolnici (a i te bakterije koje si spomenuo nisu zanemarljive). tu onda samo treba razgraniciti ulogu bolnice u procesu fizickog oporavka u bukvalnom smislu (dijagnostika, iv i sl) i bolnice kao servisa za osobu koja je trenutno fizicki nesposobna u smislu vodjenja brige o bebi, donosenja hrane u krevet, nepostojanja kucnih obaveza. ako kod kuce treba samo da lezis i odmaras i imas ko da ti donese/prinese/namesti i naravno brine o dnevnim obavezama, nema nijedan racionalan razlog zasto bi ti u bolnici bilo bolje.

prekratka bolovanja ili ponekad nemogucnost uzimanja istih za sve sto se smatra "sitnicom" je definitivno problem, evo ja sam upravo bolesna isla na sluzbeni put, veliko je fizicko maltretiranje. definitivno mi je nedostajala mogucnost da mogu da odbolujem u miru kod kuce.

#998 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 May 2012 - 22:54

Angie, mozes da se dzelitas koliko hoces, ali ovo je zvanican izvestaj respektabilne svetske organizacije, koja ne ceka da joj zemlje postom posalju podatke kakve hoce, vec se se pobrinuli da sami imaju pristup tim podacima. Kad bi dopustali da ih pojedine zemlje farbaju kako im se cefne, prva bi Rusija to uradila.
Btw, trudnice i porodilje ne umiru zato sto ne postoji federalni zakon o porodiljskom ili zbog drugih formalnosti, nego zato sto ih u bolnicama tretiraju kao krave koje su dosle da se tele, u slucaju da nemaju da plate bolji tretman. U Evropi to nije tako i ti to znas. U porodilistima mozes eventualno za pare dobiti privatni apartman sa jakuzzijem za pre i posle porodjaja, ali u sali za porodjaje se sve zene tretiraju isto.
I pogledaj vec jednom taj izvestaj, evo ti jos jednom link, pa da diskutujemo. Medju srednje razvijene su svrstane i veoma bogate zemlje, tipa Singapur i bliskoistocne zemlje bogate naftom, ciji standardi u ovoj oblasti ocigledno ne uspevaju da prate nagli rast drustvenog bogatstva. Pobogu, nisam ja grupisala zemlje, nego Save the Children.

Prvo Vili, da te naucim nesto, krave se dzilitaju, ne ljudi.

Ovo o podacima ti je smesno, svi se oni oslanjaju na zvanicnu statistiku, a da si recimo pratila Majku Hrabrost ti bi to znala kao i zasto je statistika takva kakva jeste u SR a da nema veze sa razumom. Koliko ih je Rusija farbala je neko drugo pitanje. Za tvoju informaciju ja sam izvestaj procitala i to bez predrasuda, i rekla svoje misljenje, da su oni to lepo teoretski uzeli, nigde se konkretno ne navodi koji su sve faktori i kakvi po zemljama uzeti, vec su dati delovi.

Problem healthcare plana u US je daleko komplexniji nego sto ti pokusavas da ga napravis, jedno barem 15 puta sam ti rekla da ne mozes uporedjivati US u globalu sa bilo kojom evropskom zemljom, jer se ovde radi o 50 drzava u jednoj. Postoje vise nivoa regulative u US, sto ces retko naci u Evropi. Pa uporedjujes babe i zabe.

To je prosto receno neozbiljno.

Postoji i stavka u kojoj nekih 40 miliona u US nema osiguranje iz razlicitih razloga (dosta njih jer borave ilegalno) cesto i zato sto ga prosto ne zele (placa se), Obamin plan je pokusaj da se to resi, problem je sto istim zadire u izbor ostatka izborne mase koja se protivi toj promeni dobrim delom, iz razlicitih razloga - jedan od njih je da bi trosak toga pao na njih delom.

Na stranu PC, prakticno je pitanje zasto bi Pera iz Michigena placao vise da bi Zika iz Texasa imao osiguranje besplatno ili sitne pare a isti Zika ne placa porez i ne boravi u US legalno. Da ne ulazim u tu pricu jer su neke stavke plana itekako dobre a odbijaju se zbog nekih predrasuda.

cela ta prica oko zdravstva je dosta kompleksna, ne moze se istrgnuti samo jedan parametar i posmatrati izolovano. americko zdravstvo je svakako podlozno kritici i ima toga za popraviti, ali svejedno jeste najmodernije i najbolje* na svetu

*raznorazne liste i statistike se koncentrisu na odredjene aspekte, pa tako mozda posmatraju total outcome za nesto, a zanemaruju pri tome socijalne (ukljucujuci etnicke), geografske itd specificnosti koje takodje imaju uticaj na taj total outcome

Ovo je zakljucak u stvari ako se uzima prica o US. Naglasak u ovom izvestaju i treba da bude na zemljama na dnu liste.

da li moze neki primer za drzavu gde se gubi pravo na zdravstveno osiguranje ako se ne ode na pregled? interesantan podatak, volela bih da znam gde je tako.

ja sam do sada dobila samo jednom poziv za sistematski pregled, ovde u phoenixu. nije ga poslala drzava vec praksa ciji sam pacijent. lep gest, prijatno me iznenadio (mada bih se i sama setila).


Meni su u UK zahtevali godisnje preglede, to je bio zahtev privatnog osiguranja inace nisu odgovorni za oboljenje.

Ovde mi GP na godinu dana kaze da je vreme za fizicki pregled (bez obzira na pol) - nije obavezan ali je besplatan pod osiguranjem u osnovu preventive. Kao i za zubara na svakih 6 meseci. Posalju ti obavestenje da si due i da mozes da zakazes.

#999 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 09 May 2012 - 23:09

pa sad, ne znam sta je uobicajeno? ima dosta slucajeva, opet ja ne znam bas nikoga iz svog okruzenja i od ''drugarice drugarica'' da se tako porodila. moze traziti porodilja, a valjda ginekolog odredi stepen rizika, pa kaze svoj sud. ali da bude, bude.



evo, nasla sam neki povezani clanak. potvrdjuje i to sto si ti rekao za svoju zenu. nije bas taj koji sam citala prosle godine, ali je meni bio vrlo interesantan obzirom da se radi o zapadno-evropskoj zemlji i drugacijoj praksi.

why the dutch cherrish home births

"Women usually say themselves that giving birth at home is more relaxed because you don't have to rush to the hospital panting, give birth and be sent home again after a quick shower. If there's nothing wrong with you or your baby you are not kept in hospital (overnight) in the Netherlands,"

#1000 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 10 May 2012 - 00:19

druga stvar je da li kod kuce imas uslove za oporavak i imas pomoc ili se od te sveze porodilje ocekuje da radi i brine o bebi - to je vec sasvim drugo pitanje. jer ako pomoc postoji, svakoj zeni ce biti udobnije u sopstvenoj kuci i sopstvenom krevetu, zaista kazu da je oporavak kod kuce brzi i zbog generalno boljeg emocionalnog stanja nego dok je pacijent u bolnici [...]

To jeste tako i zato - u slucaju da se radi o neproblematicnoj trudnoci - u Austriji postoje varijante kucnog poroda, ambulantnog poroda (od 2 do 24 sata nakon poroda odlazak kuci) i poroda sa prijevremenim otpustanjem (max. 3. dan otpustanje). Za kucni porod se odlucuju obicno zene, koje su vec nekoliko puta radjale. Ambulantni porod i prijevremeno otpustanje su vrlo cesti i cak se i preporucuju, ako je sve bez problema. Jedini uvjet je: moras imati babicu, koja ce se brinuti o tebi. Dakle, prve sedmice skoro svakodnevna posjeta i kontrola i onda jos narednih 5-6 sedmica 1-2 sedmicno.

Edited by Vollmeise, 10 May 2012 - 00:20.


#1001 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 10 May 2012 - 00:42

za porodjaj ne znam, ali ja sam u kanadi izasla iz bolnice 2h nakon operacije (pod totalnom anestezijom), objasnjenje koje sam dobila je da ako su parametri u okviru propisanih, sanse su da ce mi biti komfornije i prijatnije kod kuce, uz neprestanu paznju ukucana, nego samoj u bolnickom krevetu sve i da neko od porodice sedi uz mene na stolici. dobila sam precizno uputstvo (i ja i moj muz kao designated odgovorna osoba) kakvi simptomi zahtevaju zvanje bolnice telefonom radi konsultacija, a kakvi momentalno pozivanje hitne pomoci.


moramo uzeti u obzir i napredak na polju medicine i tzv. non-invasive hirurske zahvate. prosle godine sam imala priliku da se operisem u bolnici koja koristi jednu od trenutno najsavrsenijih metoda. sama operacija je trajala cetiri sata. otisla sam u ponedeljak ujutru, vratila se kuci u utorak u podne (a mogla sam i ujutru da neka sestra nije davila sa papirologijom trazeci doktora na duznosti da potpise). tu ima neki stos da je preporucljivo da izadjem u roku od 24 sata, inace mi se naplacuje i drugi dan kao ceo. ocekivala sam neki racuncic zbog toga, medjutim, osiguranje mi je pokrilo sve troskove. da ne bi krenula paljba po meni, da se odmah ogradim, ja sam itekako svesna da je moje iskustvo bazirano na cinjenici da sam zaposlena i da imam dobro zdravstveno osiguranje. mislim da je svaki odgovorni gradjanin koji zivi ovde itekako svestan da mora da radi za firmu koja mu obezbedjuje osiguranje ili da isto placa sam, u protivnom rizikuje da ukoliko se razboli, sam snosi troskove svog lecenja.

#1002 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 10 May 2012 - 02:43

moram da primetim da, čak i ako ti to nije bila namera, prilično potcenjuješ žene (u srbiji), naročito jelisavete. :) ....

Zao mi je ako je tako ispalo, nije mi bila namera da potcenim bilo koga, bilo gde.

Pokusao sam (ocito, nespretno) da kazem da su najugrozenije bas one kategorije do kojih pomoc (pravna, logisticka) najteze i najsporije stize. Lako cemo se mi ovde dogovoriti - pismeni smo, koristimo internet itd. Vilhelmina je pomenula obavesti u javnom prevozu - odlicna stvar.
No, u najtezem polozaju su zene koje ne koriste javni prevoz, koje su nepismene i ne znaju ni da postoji internet - a kamoli mogucnost pravne zastite. Do njih treba nekako dopreti. Obrazovana zena, sa dobro placenim poslom i pristupom svemu i svacemu, snaci ce se i sama. Onima drugima treba nekako pristupiti.

Edited by zoran59, 10 May 2012 - 02:44.


#1003 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 May 2012 - 09:24

evo su i neki od razloga za takav rejting:
...

ovde ima puno porodjaja koji se odvijaju van sale za porodjaje, ne znam da li i koliko to utice na statistiku - nesto je mozda iz nuzde/neznanja, a nesto ima i do pracenja odredjenog lifestyle. plus sve ono sto je CF dole navela:

Pretpostavila sam da je u pitanju kompleksna stvar kad je u pitanju USA. Ko zna kakav bi statisticki rezultat dobili da bacimo na gomilu sve evropske zemlje.
Bila sam radoznala sta se krije iza cifara pa sam malo pretrazila (ima svasta, naravno).
I naravno, kad se sve skupi na USA-gomilu dobija se jedna slika a kad se stvar pogleda state by state vide se velike razlike.

U ovom clanku se pominju stvari koje je ste obe navele.
Spoiler


Meni je zapalo za oko ovo jer mi se cini da je toliko neplaniranih trudnoca previse a to daje jasnu indikaciju nekih stvari:

In the United States, nearly half of all pregnancies are unintended, and women with unintended pregnancies are more likely to develop complications and face worse outcomes for themselves and their babies.

http://www.arhp.org/...rnal/march-2011


... pa sam postala jops radoznalija jer tolike nezeljene trudnoce indikuju mnoge mladjane trudnice. Da vas ne zasipam, evo samo nesto:

Teenagers have a higher risk of unplanned pregnancies than any other age group. In the U.S., 82 percent of teenage pregnancies are unplanned.

http://www.ehow.com/...statistics.html

In 2008, more than two-thirds (69%) of all pregnancies among unmarried U.S. women aged 20–29 were unintended, compared with only half of pregnancies among reproductive-age women overall.

http://www.guttmache...4/24/index.html


I jos jedan neocekivani faktor:

In contrast to many countries where women lack access to life-saving medical interventions, women and infants are often exposed to more procedures than are medically necessary or beneficial. This overuse of medical procedures increases injuries as well as costs. Indeed, we are unaware of any study indicating that the 56% increase in the rate of surgical births from 1996 to 200827 as improved outcomes. However, there are data to show that the overuse of medical procedures has increased both infant28 and maternal morbidity. http://www.arhp.org/...rnal/march-2011



#1004 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 May 2012 - 09:55

....

ovde nas doktori obavestavaju i salju podsetnike. opet, ovde je drugacije, tako da je i moje razmisljanje bazirano s ove tacke gledista.

Tvoje razmisljanje je sasvim primereno i nema (tj ne bi trebalo da ima) veze sa time sto zivis tu gde zivis. Osim ako zemlja poredjenja nije Gambija.
Najmanje sto se moze ocekivati od pojedinca koji zivi u jednoj (dovoljno) ravijenoj zemlji je to da brine o sebi i svom zdravlju.

Mi ovde govorimo o ravnopravnosti zena a to podrzaumeva i da zena preuzme kontrolu i odgovornost za svoj zivot i zdravlje.
Lepo je to kad te pozovu ali to ne sme da bude jedini oslonac. Mora da postoji svest i znanje o nekim stvarima.

Ovde je poziv za papa-test i mamografiju mandatory (odaziv je optional).
I opet, statistike pokazuju da medju zenama koje se ne odazivaju prednjace zene emigrantkinje. (ako stignem pogledacu da nadjem cifre)

#1005 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 May 2012 - 11:52

jucer sam na TV gledao ispovijest jedne silovane djevojke, vojnika USA vojske. lijepa, mlada zena, koja kaze da ne vjeruje da zrtve silovanja mogu do kraja zivota da izadju iz te traume. i opisala svoj slucaj. jedna druga je silovana trudna. kaze da joj je najveci strah za vrijeme silovanja bio da joj ne povrijedi dijete koje je nosila. itd, itd. na ovom klipu je samo malo dio takvih ispovijesti. mene zanima je li te probleme silovanja, nadredjeni oficiri i clanovi vlade zaista rjesavaju, predupredjuju, djeluju preventivno? ili ih makar pola, oni sto se rado slikaju sa stetson sheshirima i ''pumparicom'' u rukama kazu: koji djavo zena trazi u vojsci? ''sama je kriva za to''!



ps
a ima i silovanih muskaraca, btw.