Jump to content


Photo
- - - - -

"Lepe misli"...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
729 replies to this topic

#301 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 15 December 2004 - 22:56

pod ishitrenim zakljuckom sam podrazumevao svodjenje "strasti po slici" na par tautologija ali to je sada zaista bez znacaja.

privedena skica ontologije modernizma je verygood.

#302 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 December 2004 - 23:17

Stephen King
It

These were his friends, and his mother was wrong: they weren't bad friends. Maybe, he thought, there aren't any such things as good friends or bad friends - maybe there are just friends, people who stand by you when you're hurt and who kelp you feel not so lonely.
Maybe they're always worth being scared for, and hoping for, and living for. Maybe
worth dying for, too, if that's what has to be. No good friends. No bad friends. Only
people you want, need to be with; people who build their houses in your heart.


#303 tera

tera
  • Members
  • 2,175 posts

Posted 15 December 2004 - 23:34

QUOTE(DUNADAN @ 15 Dec 2004, 23:17)
Only people you want, need to be with; people who build their houses in your heart.


Tako.
Baš sam se smile.gif

#304 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 16 December 2004 - 13:56

QUOTE(makaronee @ 15 Dec 2004, 22:56)
pod ishitrenim zakljuckom sam podrazumevao svodjenje "strasti po slici" na par tautologija ali to je sada zaista bez znacaja.

privedena skica ontologije modernizma je verygood.

nisam ja to htela kuditi kandinskog. kad malo bolje razmislim
moja takva reakcija je zbog njujorske posleratne ekipe i grinbergove rigidne modernisticke dogme pa sam retroaktivno nepravedno omalovazila i sve njihove duhovne srodnike - pretke

da ubacim i 'lepu misao' ( da mi nezna dusa lavinija ne zameri da trolujem joj topik)
hocu sad i hocu sve - nije iz literature al valjda ju je neko nekad stavio u usta nekom svom junaku a meni ce jednog dana doci glave

(ono za ruse ti pisem uvece smile.gif , zurim kod sudije za prekrsaje)

odoh sad
po sve unsure.gif

#305 Rokaj Snimaj

Rokaj Snimaj
  • Members
  • 50 posts

Posted 17 December 2004 - 02:52

Bog je mrtav - Niče

#306 Rokaj Snimaj

Rokaj Snimaj
  • Members
  • 50 posts

Posted 17 December 2004 - 02:54

Niče je mrtav - Bog

#307 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 18 December 2004 - 18:41

spas je da brzina misli nije veca od brzine reci*

najgrdje razbojnistvo je zavrsiti pomisljenu recenicu**

misao se stvara u ustima***

* breton, moj mali mozak, levo cose
** cara, ibid.
*** ibid.

Edited by juliana, 18 December 2004 - 18:48.


#308 ElenaSnape

ElenaSnape
  • Members
  • 29 posts

Posted 19 December 2004 - 19:34

Okie, ne znam tacno ko je izgovorio ove mudrosti, samo da kazem da NISAM JA (sem ako nije posebno naznaceno!) smile.gif

- Ti se bojis, a strah je svojstvo onoga koji misli samo na sebe.
- Ako nekoga zaista iskreno volite, ostavite ga na miru. To je najvise sto mozete da ucinite za voljenu osobu.
- Najvise se vole oni ljudi koji imaju iste vrline, a najvise se mrze oni koji imaju iste mane. (Jovan Ducic)
- Ne prepirite se sa budalom; ljudi mozda nece uociti razliku.
- Ako prihvatis izgladnelog psa i nahranis ga, on te nece ujesti. To je jedina razlika izmedju psa i coveka.
- Bolje je cutati i biti smatran glupim nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju.
- Don't walk in front of me, I may not follow. Don't walk behind me, I may not lead. Just walk beside me, and be my friend. (Albert Camus)
- God made this world from nothing, but the nothingness shows though.
- Qu'il etait bleu le ciel, et grand, l'espoir! L'espoir a fui, vaincu, vers le ciel noir.
- "... I ja, kome ne zna imena ni lica,
Sve sam njene misli ispunio sade;
Vernost se zaklinje s tih hladnih usnica -
Kao smrt su verne ljubavi bez nade!"

yawn2.gif

Edited by ElenaSnape, 19 December 2004 - 19:37.


#309 meli

meli
  • Members
  • 14 posts

Posted 21 December 2004 - 12:23

Naginjem se preko ograde terase i kroz vrtoglavicu gledam dole. Nešto niže
se ljulja vrh jablana. Čini mi se da ću samom svojom težinom, koja kao da narasta, odgurnuti ogradu za koju se čvrsto držim, i poleteti u dubinu, jer su se vertikale iskosile, sužavajući stvari prema dnu, tako da se i normala koja me čini stabilnim , na zemlji, ovde, opijena visinom zanosi, i neodoljivo me gura napred, u pad.

Nemanja Mitrović

#310 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 December 2004 - 16:32

He awakens from this dream unable to remember exactly what it was, or much at all
beyond the simple fact that he has dreamed about being a child again. He touches his
wife's smooth back as she sleeps her warm sleep and dreams her own dreams; he thinks
that it is good to be a child, but it is also good to be grownup and able to consider the
mystery of childhood . . . its beliefs and desires. I will write about all of this one day, he
thinks, and knows it's just a dawn thought, an after-dreaming thought. But it's nice to
think so for awhile in the morning's clean silence, to think that childhood has its own
sweet secrets and confirms mortality, and that mortality defines all courage and love. To
think that what has looked forward must also look back, and that each life makes its own
imitation of immortality: a wheel.
Or so Bill Denbrough sometimes thinks on those early mornings after dreaming, when
he almost remembers his childhood, and the friends with whom he shared it.


#311 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 03 January 2005 - 16:56

smile.gif i sretna Nova 2005



Ainsi écrivit Ludwig van Beethoven ą son neveux :

«Bienheureux celui qui, ayant appris ą triompher de toutes les passions, met son énergie dans l’accomplissement des tČches qu’impose la vie sans s’inquiéter du résultat. Le but de ton effort doit źtre l’action et non ce qu’elle donnera. Ne soit pas de ceux qui, pour agir, ont besoin de ce stimulant : l’espoir de la récompense.
Ne laisse pas tes jours s’écouler dans l’oisiveté. Soit laborieux, accomplis ton devoir, sans te soucier des conséquences, du résultat bon ou mauvais; cette indifférence ramŹnera ton attention vers les considérations spirituelles. Cherche un refuge dans la sagesse seule, car s’attacher aux résultats est cause de malheur et de misŹre. Le vrai sage ne s’occupe pas de ce qui est bon ou mauvais dans ce monde. Raisonne toujours dans ce sens : c’est le secret de la vie. »

Thus spoke Ludwig van Beethoven in a letter to his nephew:

"Happy the one who, having learned to triumph over all passions, puts his energy in the accomplishment of tasks imposed by life without worrying about results. The purpose of your effort should be the action and not the result of that action. Do not be of those who to act need this stimulant: the hope of a reward.
Do not let your days pass by in affluence. Be laborious, accomplish your duties without worrying about their consequences, of good or bad results; this indifference will bring your attention towards spiritual considerations.
Search a refuge only in the wisdom, because to attach yourself to the results of your efforts is the cause of discontent and misery. The real sage does not occupy himself with questions what is good or bad in this world. Reason always in this sense: this is the secret of life."

#312 Dinarac

Dinarac
  • Sleepers
  • 4 posts

Posted 04 January 2005 - 15:08

" I svako ima svoje razloge, i neprestano se pita s vremena na vreme, sta ti razlozi vrede, jesu li to oni pravi razlozi da bi se krenulo bas onamo kuda se krenulo, radije nego drugde, radije nego nigde."

Beket: Malone umire

#313 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 06 January 2005 - 22:35

That's what happened when you got back to your used-to-be, as the song put it. The frosting on the cake was sweet, but the stuff underneath was bitter. People forgot you, or died on you, or lost their hair and teeth. In some cases you found out that they had lost their minds. Oh it was great to be alive. Boy howdy.

Stephen King, It

#314 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 06 January 2005 - 23:37

Bez obzira koliki je strucnjak bio za svaku skolsku temu, od vulkanskog stenja do indijanskih ratova, Grouver je ipak bio previse glup, po Timovom vidjenju, da bi sakrio koliko je pametan. Kad god bi imao priliku da to pokaze, uvek bi popustio. U problemu tipa necije dvoriste je trougao, nadji povrsinu, Grouver nije mogao da odoli a da malo ne koristi trigonometriju, sto pola razreda nije moglo ni da izgovori, ili integralni racun, rec koju bi oni povremeno vidjali u stripovima o vanjskom svemiru, i koja je za njih bila samo rec.

Tomas Pincon, Tajna Integracija

#315 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 January 2005 - 02:02

"Priroda ne diktira sta mi treba da prihvatimo, ili kako treba da zivimo svoje zivote. Neke feministkinje i gej aktivisti reaguju furiozno na banalna opazanja da je prirodna selekcija kreirala zene delom za nosenje i negovanje dece, i da je kreirala i muskarce i zene za heteroseksualni seks. Oni u tim opazanjima vide seksisticku i homofobnu poruku koja kaze da su samo tradicionalne seksualne uloge "prirodne" a da su alternativni nacini zivota za osudu. Na primer, spisateljica Mary Gordon, napisala je, rugajuci se opasci jednog istoricara da je ono sto sve zene imaju zajednicko sposobnost da radjaju decu: "ako je odredjujuci kvalitet bivanja zenom sposobnost da se radjaju deca, tada je neradjanje dece (kao sto su, npr, slucajevi Florence Nightingale ili Grete Garbo) nekako neuspeh u ispunjavanju svoje sudbine". Ja nisam siguran sta "odredjujuci kvalitet bivanja zenom" i "ispuniti svoju sudbinu" uopste znace, ali znam da sreca i vrlina nemaju nista sa time sta nas je prirodna selekcija nacinila da ostvarimo na bazi uslova sredine koji su postojali u vreme nasih predaka. To je za nas da sami odredimo. Rekavsi to, ja nisam licemer, i ako sam konvencionalni heteroseksualni beli muskarac. Vec duboko zasao u godine u kojima mogu da imam potomstvo, ja sam dobrovoljno bez dece (za sada), posto sam potrosio moje bioloske resurse citajuci i pisuci, radeci istrazivanja, pomazuci prijateljima i studentima, dzogirajuci u krug, ignorisuci taj uzviseni imperativ da treba da sirim svoje gene. Po darvinistickim standardima ja sam uzasna greska, jadni gubitnik, nista manje nego da imam clansku kartu udruzenja Gej Naroda. Ali, ja sam srecan da budem to sto jesam, a ako se to mojim genima ne dopada, mogu da odu i da se bace u jezero".


How the Mind Works
by Steven Pinker (str. 52)


Prevod (i bold) moj.