Jump to content


Photo

Zivotinje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
314 replies to this topic

#61 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 29 March 2004 - 15:10

Naravno da nisu svi isti, sa vecinom vegetarijanaca sam imao sasvim lepe diskusije. Ali, to i nije bila moja poenta.

well, kad malo bolje razmislim (prisetim se) , u're right :lol: - imali smo primer vegetarijan(a)ca na ovom forumu ali izuzetak potvrdjuje pravilo :lol:

ps:

PS. Za Laviniju - zanima me sta toliko divno nalazis u cat-inom postu. Ja ga na primer dozivljavam kao nepromisljen i netolerantan (zasto bi se oni koji se hrane raznovrsno nazivali "mesozderima"? - ja ne poznajem nikoga ko jede samo meso).

ovo je ta prva recenica na koju sam reagovala sa :lol: :

" Vegetarijanci obichno nikog ne ubedjuju ni u shta. Pre su sami meta militantnih mesozhdera koji se iz nekih razloga osete ugrozhenim kada im se predochi da je neko vegetarijanac "

ne vidim zasto si ovu izjavu okarakterisao kao nepromisljenu i netolerantnu? (nazalost) i moje iskustvo je potvrdjuje, a cesto sam nesto slicno cula i od drugih V.

mislim da ne ulazimo ponovo u analize o vitaminima :lol: , (oprosti, danas sam bila na poslu i nisam mogla da se ozbiljnije udubim u um4) ali u vegetarijanskoj ishrani koja je lakto/ovo/veganska, zastupljeni su apsolutno svi vitamini i minerali potrebni ljudskom organizmu, ukljucujuci i vitamin B12, (sadrzi ga buter, sir, pavlaka, mleko, sladoled :lol:, kefir, jaja, a sadrze ga i integralne zitarice etc.), kao i sve esencijalne aminokiseline za koje su naucnici do skora tvrdili da ih ima samo i iskljucivo u mesu, e da bi se ustanovilo da se mogu dobiti sasvim lepo iz soje , a citala sam negde da se mogu cak i sintetisati iz vazduha - al to je neka druga prica.

drugo, nisam makrobioticar ali mislim da je ta ishrana jos kvalitetnija od ove kojom se i sama hranim, jedino sto - ako je to neki izgovor, nisam toliki fanatik da bih se bavila po ceo dan spremanjem hrane. mislim, kad bih imala kuvara... razmislila bih :lol:


Edited by Lavinia Amaldi, 29 March 2004 - 21:42.


#62 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 29 March 2004 - 16:27

Naravo, shto je sredina primitivinja to je osuda razlichitositi i osecaj ugrozhenosti veci. U Srbiji je osim prilichno male ponude svezheg povrca tokom cele godine i drushtveno neprihvatljivo biti vegetarijanac. U Evropi zaista nije tako, verovatno zato shto je vegetarijanski nachin ishrane odavno uhvatio korena a i stoga shto se smatra nevaspitanim meshati se u pitanja tudje ishrane, dok je to kod nas potpuno normalna stvar (kao i meshanje u sve moguce privatne stvari).

Prvi put sam shvatila kako je to biti manjina u Srbiji i ne bi mi lepo  :lol:

Kad izjave glede nachina ishrane izazivaju toliku zhuch, kako li je onda reci da si npr. gay? :lol:

To je poenta. Odlicno je ovo sto si napisala.

A ako pokusas da branis svoj nacin zivota ili svoje eticke principe onda se to proglasava agresivnim ubedjivanjem.

#63 cat

cat
  • Members
  • 134 posts

Posted 29 March 2004 - 22:08

Chandra,
drago mi je da se slazhemo :lol:

To Indy & Amelija,
Ova rasprava pocinje polako da lichi na "prava homoseksulane populacije". Poshto znam vashe stavove glede toga (iznete u diskusiji) dozvolite da vam predochim slichnosti:

1. postulat: "vegetarijanci me ugrozhavaju svojom ubedjivanjem" kao i "neka svako jede shta hoce hoce ali necu da meni nishta prichaju" lichi na stav "neka homoseksualci rade shta hoce al' jel' bash moraju da prave parade da ih svi vide".
Nechija odluka da ne jede meso nema nikakvog stvarnog upliva na vash zhivot i potpuno je nemogice da manjina, kao shto i sami znate, "maltretira" vecinu. Pogotovo je nemoguce da bude naspram vecine "tolerantna" jer taj smer u ovom odnosu ne postoji.

2. pozivanje na prirodnost: znate i sami da velika vecina homofoba potezhe pitanje prirodnosti (hetero -prirodno, homo -ne; svashtojed-natural, vegi-ne) kad god im to dodje zgodno. Zato mislim da bi tu kategoriju, kao krajnje promenljivu trebalo izbaciti sa liste raspolozhivih argumenata. Nije prirodno, na kraju krajeva, ni da ljudi zhive u kucama a pogotovo ne u gradovima pa se niko ne buni protiv ove "anomalije".

3. militantni vegetarijanci: zamerate vegetarijancima da su iskljuchivi i netolerantni i da propagiraju svoj nachin gde stignu: ovo je mozhda tachno za aktiviste organizacija koje se bave zashtitom zhivotinja ali neko mora i to da radi poshto zhivotinje ne mogu same da se organizuju i izbore za svoja prava. U toj borbi dopushtena su razna sredstva isto kao u borbi homoseksualne populacije da ostvari svoja prava izmedju ostalog putem parada i inih drugih stvari koje se posredno (ne)zainteresovanim mogu uchiniti kao preterane i neodgovarajuce.

4. ono shto je rekao Chandra:

"A ako pokusas da branis svoj nacin zivota ili svoje eticke principe onda se to proglasava agresivnim ubedjivanjem.

Mnogi vegeterijanci koji ne spadaju u vec pomenute aktiviste ne propagiraju svoj nachin zhivota niti bilo koga preobracuju ili ubedjuju u ispravnost svojih pogleda na svet. Problem nastaje kada ljudi koji jedu meso (evo, Indy, izbegavam termin mesozhderi) postave ovo pitanje kao provokaciju ili iz chiste radoznalosti. To otprilike izgleda ovako:

Omnivore: Kako to da ne jedesh meso?
Vegetarijanac: Pa eto, prestao/la sam.
O: Kako kad si pre jeo/la?
V: Ljudi se menjaju. (Omnivoru vec biva neprijatno, jer se eto on nije promenio a ovaj bash zapeo da istakne razliku)
O: Shta sad ti mislish da si neshto bolje, a?
V: Ma ne, samo ne zhelim da jedem lesheve!
Ovde suprotnoj strani odjedanput sine da i ona jede lesheve i naravno zgorzhena nad tim neprijatnim saznanjem umesto da svoju energiju usmeri ka preradi te informacije i izlazhenju na kraj sa njom ona sve raspolozhive snage okrece protiv donosioca neprijatne vesti (kill the messenger).
Tu nastaje konflikt i osecanje da vas vegeterijanci maltretiraju a u pitanju je samo vasha lichna slutnja da mozda greshite (ili da suprotna strana zna neshto shto vi ne znate pa je mozhda nekako bolja, shto je naravno besmislica) iako vam to izravno niko ne kazhe, barem ne glasno.

Zamilite kako je vegetarijancima (homoseksualcima, invalidima, strancima, svima drugachijim od presudne vecine) kada im neko stalno drzhi predavanja shta je uobichajno, shta je prirodno, shta je pozheljno itd. i josh se od njih trazhi da ne opterecuju sa svojim stavovima, htenjima i zheljama.

To Lavinia:

ali kad cu da cujem nesto slicno iz tastature nekog mesozdera, zivo me zanima

Sve je stvar point of view-a. Kad pochnu tako da misle vec su postali vegetarijanci! :lol:

#64 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 March 2004 - 22:12

mislim da ne ulazimo ponovo u analize o vitaminima

Nije mi poznato da se na forumu ikada ulazilo u bilo kakve analize :lol:

O B12 i uopste vegetarijanskim mitovima: http://www.nexusmaga...vegemyths1.html

#65 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 March 2004 - 22:27

cat: "Ova rasprava pocinje polako da lichi na "prava homoseksulane populacije"."

Uopste ne znam zasto to mislis. Ko je ovde negirao prava vegetarijancima na bilo sta?

cat: postulat: "neka svako jede shta hoce hoce ali necu da meni nishta prichaju"

Izvini, ali ciji je ovo postulat? Kakve to veze ima sa bilo cime sto sam ja napisao?

cat: "Nechija odluka da ne jede meso nema nikakvog stvarnog upliva na vash zhivot i potpuno je nemogice da manjina, kao shto i sami znate, "maltretira" vecinu."

I te kako moze manjina maltretirati vecinu, ali nije u tome poenta. Mene licno ovde jeste masiralo insistiranje jednog ili dva vegetarijanca da moram da ja njima branim izbor svoje hrane.

cat: "pozivanje na prirodnost: znate i sami da velika vecina homofoba potezhe pitanje prirodnosti (hetero -prirodno, homo -ne; svashtojed-natural, vegi-ne) kad god im to dodje zgodno."

Ti uopste nisi razumela, nisam spominjao prirodnost, vec milione godina evolucije. Pitanje homoseksualaca uopste nema veze sa time, kao ni to da li se zivi u kucama, ili ne.

cat: "zamerate vegetarijancima da su iskljuchivi i netolerantni i da propagiraju svoj nachin gde stignu: ovo je mozhda tachno za aktiviste organizacija koje se bave zashtitom zhivotinja ali neko mora i to da radi poshto zhivotinje ne mogu same da se organizuju i izbore za svoja prava."

Ovo vec nije o vegetarijanstvu, a ja njima nista ni ne zameram. Moja "zamerka" se odnosila na jednog ili dva konkretna ucesnika ovog foruma, ni na kakve "vegetarijance". Ovo sa zastitom zivotinja uopste nije tacno: zastita zivotinja, kao i uopste sredine u kojoj zivimo, je danas deo onoga sto bi se nazvalo "pozitivnom legislativom" u svim normalnim zemljama. "Aktivisti" su najcesce dokone zamlate.

cat: "Ma ne, samo ne zhelim da jedem lesheve!"

Tacno tako, bravo! O tome se i radi - vegetarijanstvo je najiskrenije kada je jedna emotivna reakcija, kao ova cat-ina gore. Sve ostalo nepotrebno i cesto netacno.

cat: "Zamilite kako je vegetarijancima (homoseksualcima, invalidima, strancima, svima drugachijim od presudne vecine) kada im neko stalno drzhi predavanja shta je uobichajno, shta je prirodno, shta je pozheljno itd. i josh se od njih trazhi da ne opterecuju sa svojim stavovima, htenjima i zheljama."

Pa ne moram da zamisljam, cesto sam bio kastigovan kao razlicit. Ovo nema nikakve veze sa temom, ako je tema ljudska ishrana. Ako su tema socijalni aspekti ljudske ishrane, onda je to nesto drugo, ali ja se time ne bih bavio.

Meni licno nesto "uobicajeno" uopste ne lezi na srcu, nista mi nije socijalno "pozeljno", nemam nikakve zelje u pogledu toga kako cete se vi hraniti, ili ne. Postoje, medjutim, neke naucne cinjenice i nemam nameru da na njih zazmurim zato da bi necija prica bolje zvucala.

#66 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 29 March 2004 - 23:28

s ove evolucione vrhuske pozdravljam sve ispod u hranidbenom lancu. live long & prosper.

#67 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 March 2004 - 23:32

Moje je uverenje, dear Pikoleta, da nismo jos ni blizu evolucione vrhuske.

#68 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 29 March 2004 - 23:46

a moje uvjerenje je, dear indy, da se zivotinjsko carstvo toliko izdegenerisalo, da je covjek krajnji rezultat te degeneracije.

#69 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 March 2004 - 23:49

Pazi s kim se druzis... :lol:

#70 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 29 March 2004 - 23:51

zasad samo s loncima i serpama.

Edited by Pikoleta, 29 March 2004 - 23:51.


#71 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 30 March 2004 - 01:34

Jao sta mi persijaneri rade :lol:, rascupali su sve fotelje. bukle tkanje :lol: Kada nisam poslusao Pixi-a da sklepam onu spravicu, sada je vec kasno, vidim da cu da trazim tapetara. Nevidjeno su slatke njuske iako su ultra stetocine, dva rota po 80+ kila ne naprave toliki haos ko njih dvoje Spot i Muffin bata i seka. Treci Felix on je prelep bas pigy face crni sa belim sapicama, i prelepim okicama, usvojenik od letos. Dali dve mace da nam pricuvaju dok smo na odmoru, a dosli kuci sa tri :lol:.
Inace rotovi i mace se ultra slazu, samo da nije bas neka good klopa u pitanju :lol:

#72 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 March 2004 - 06:37

Omnivore: Kako to da ne jedesh meso?
Vegetarijanac: Pa eto, prestao/la sam.
O: Kako kad si pre jeo/la?
V: Ljudi se menjaju. (Omnivoru vec biva neprijatno, jer se eto on nije promenio a ovaj bash zapeo da istakne razliku)
O: Shta sad ti mislish da si neshto bolje, a?
V: Ma ne, samo ne zhelim da jedem lesheve!


ovo je preterivanje, i pitanje i odgovor.
niti bi neko tako neshto pitao, niti bi ovaj vedzi, sa takvim odgovorom bio ishta normalniji.
mislim, koji argument za prelaz na biljnu ishranu: necu da jedem lesheve. dzizs

mislim da ne ulazimo ponovo u analize o vitaminima

koliki je uopshte procenat ljudi koji uopshte ne jedu hranu zivotinjskog porekla?

a moje uvjerenje je, dear indy, da se zivotinjsko carstvo toliko izdegenerisalo, da je covjek krajnji rezultat te degeneracije.

ovo je uobichajena zabluda.
chovek nije ni blizu vrhu evolutivne lestvice.
osim po razvicu mozga.
drugi oblici, kao sto su papkari npr. su znatno vishe evoluirali i znatno vishe izmenili svoju telesnu organizaciju.
usled biljne ishrane kod njih zeludac najvishe evoluira i najspecijalizovaniji je.

#73 m

m
  • Members
  • 1,696 posts

Posted 30 March 2004 - 08:23

Vegetarijanci obichno nikog ne ubedjuju ni u shta. Pre su sami meta militantnih mesozhdera koji se iz nekih razloga osete ugrozhenim kada im se predochi da je neko vegetarijanac B)

U mom slucaju to je zaista istina. Ne znam zasto moje vegetarijanstvo provocira, ali tokom mnogih godina nejedenja mesa nagledao sam se tolikih budala koje su imale potrebu da mi ispred nosa masu kobasicama, sunkama i slicnim. Valjda sve u silnoj zelji da dokazu kako moj karakter nije jak ili u velikoj zelji da mi voda podje na usta. I idioti uopste ne mogu da shvate da je meni kobasica kao hrana primamljiva bas koliko je njima primamljiv smrdljiva cipela. :lol:

Mmm da, ja jako dugo nisam jela meso, ne iz nekih ideoloskih razloga, nego prosto zato sto mi nije prijalo, jela sam ga jako retko, tipa dvaput-triput godisnje, i sve nesto zalogajcic dva, bas pod pritiskom ukucana-mesozdera. Za sve to vreme nije se pojavio komad mesa u kuci, a da mi ga nisu nudili, insistirali, ubedjivali me da je lepo, da je belo meso, da je batak, da je konj, da je biftek... Sad ga jedem, tu i tamo, u zavisnosti koje je, uglavnom neko pilece belo, kinesko ili pohovano, jako zacinjeno. Muka mi je od mirisa sirovog mesa, kad sam prosla sa majkom pored odeljka sa mesom u Merkatoru, stomak je krenuo da mi se grci nekako, i morala sam da pobegnem na drugi kraj, da mi ne bi bilo muka. Uzas.
Ribu, skoljke, rakove i slicno sam uvek tamanila sa velikom slascu. :lol:

#74 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 30 March 2004 - 10:11

Cat,

Bojim se da *uopste* nisi razumela ono sto sam ja pisala.

Imala sam prilike da se sretnem sa nekoliko nimalo tolerantnih vegetarijanaca, doduse ne na forumu nego in real life, koji su meni i jos nekim kako vi to volite da kazete mesozderima prebacivali to sto volimo da jedemo meso uz argumente da je to em nezdravo em stradaju jadne male zivotinje pa sram nas bilo kako samo mozemo.

A ako zelis da pravis poredjenje sa homoseksualcima, to bi bilo ekvivalentno situaciji da su me neki homoseksualci ubedjivali kako je bas bezveze sto sam ja hetero i kako samo mogu.

Btw jos nesto: ako je neka grupacija u manjini ne znaci po defaultu da su svi oni super i cool i tolerantni.

Sve u svemu niti mi smetaju vegetarijanci, niti homoseksualci, niti bilo kakve grupacije bilo manjinske bilo vecinske, ali ako krenu direktno na mene i moj life style naravno da mi to smeta.

Edited by amelija, 30 March 2004 - 10:12.


#75 SlatkaMalaIzvrnutaTorta

SlatkaMalaIzvrnutaTorta
  • Members
  • 932 posts

Posted 30 March 2004 - 17:43

Imam 28 godina i jos uvek izgledam kao da mi je 18 ( klinke me mrze do besvesti, sta cu kad  se ne paze kao da sam im ja kriva)
Celulita nemam ni u tragovima (ali stalno guzvam butke pokusavajuci da dokazem muzu kako sam "matora vec" hihihi)
Nisam ni malaksala a radim ko konj ...spavam 7-8 sati, pijem jogut,mleko ne jedem ni ovaj bljutavi beli hleb, jos od kada me ne hrani majka (crni ili integralni ali i to maximum 1 parce)
Voce i povrce i sirovo i "pirjano" (nista ne kuvam dugo...20 min. maximum)

Hrana mi je poslednja rupa na svirali,o njoj mislim tek kad mi se cuju creva a ni tada ne jedem uvek...mozda neku bananu u trku tek da mi zavara creva. :lol:
Uvek su me nervirali debeli ljudi koji samo na zdranje misle...zavrse rucak i vec balave na veceru

Dakle ovako izlgedaju oglasi (za ljubavnika) nasih zena u Srbiji...

buahahahahahahahaha