Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#706 masterNS

masterNS
  • Members
  • 484 posts

Posted 23 March 2015 - 10:20

Da ovo je bas onako lupio, verujem da je izazvao masu komentara na jednu glupost, kao ostace bez leba sa 50.000 a ko zna koliku jos ima penziju kad je toliko para dobio od firme.

 

To su pare od akcija. 

 

 Miodragović je imao sreće da radni vek provede u firmi koja je deo akcija poklonila zaposlenima, dok su deo mogli povoljno da otkupe, što su mnogi i radili. Kada je firma prodata, novac od akcija otišao je direktno na račune u Univerzal banci. Miodragović je na štednji imao oko 250.000 evra.

 

 Retki su imali tu privilegiju da dobiju toliki novac od prodaje akcija, Velika vecina naroda je dobila nista ili jako malo. Zlonamerni ce reci "Kako doslo tako i otislo.". Drzava/drustevna firma dala, drzava uzela.


Edited by masterNS, 23 March 2015 - 10:21.


#707 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 23 March 2015 - 10:57

da li je bolje uzeti 5 komada na razlicitim lokacijama, ili 5 komada u istoj zgradi koliko god da je ona dobra trenutno.

Premala je to diversifikacija uzeti 5 stanova na razlicitim lokacijama (da ne pricamo o 5 stanova u istoj zgradi). Ako vec imas para za 5 stanova, onda kupi 1 za sebe, a ostale pare podeli na barem 8 polovina stanova a mozda i bolje na 40 desetina stanova. Zapravo, mozda je jos bolje izneti pare iz Srbije! Jedan stan za sebe, jedan stan za izdavanje, vrednost jednog stana u banku (pola u dinarima, pola u evrima, osim ako nemas kredit u svajcarcima), nesto kesa kod kuce, a ostalo iznesi iz zemlje kako znas i umes.

 

Uzas je to kad ti drzava uzme 80% tvojih para. Ko zna sta je tacno covek rekao, a sta su novinari preneli. Ako je zaista tacno da mu je drzava uzela 80%, to je stvarno strasno. Kako to da se od stecajne mase ne namiruje nista od stednih uloga? Da li je bilo obveznica ili akcija te propale Univerzal banke?



#708 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 14:09

Vidim da ste se svi fokusirali samo na tog jednog ostecenog klijenta. Podsecanja radi, on je samo jedan od oko 1600 ostecenih. Ne smem ni da pomislim sta bi bilo kada bi, recimo, Komercijalna banka otisla u stecaj.

Sve u svemu, od izuzetno visokih kamata do pre nekoliko godina, dosli smo do toga da polako postaje normalno da se ostaje bez uloga visih od 50.000 eur. Sta je sledece!?



#709 masterNS

masterNS
  • Members
  • 484 posts

Posted 23 March 2015 - 15:22

Dobro, ali covek je izabrao Univerzal banku. Ja za tu banku nisam ni cuo dok nije propala. Znao je da mu drzava garantuje do 50k evra, ima cerku, suprugu, mogao je da se "spasi". Gant je lepo primetio da je hteo da sve bude njegovo i samo njegovo, a on da bude Master of coin i da sve on odredjuje. A na njega smo se fokusirali zato sto o njegovom slucaju znamo nesto. O ostalih ~1599 nemamo podataka.



#710 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 16:28

Propustas bitnu poentu, a ona glasi da je proslo vreme kada su depoziti u bankama u Srbiji bili sigurni. Do ne tako davno su, ako se secas, nakon stecajeva pojedinih banaka bili obseteceni i depoziti preko 50.000 eur. Sada vidimo da ljudi gube depozite preko 50.000 eur, sutra mozda budu na udaru depoziti ispod 50.000. 



#711 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 March 2015 - 18:00

Attached File  komentar.jpg   35.97KB   7 downloads

 

Mozda nekome pomogne da se prizove pameti:

 

Sta je sledece!?

 

Zapravo, mozda je jos bolje izneti pare iz Srbije!

 

Stavih ova dva komentara jer ovako razmislja gotovo citava nacija.

 

Necu ulaziti u to da li je posteno ili neposteno dobio ovolike pare u Srbiji, znaju ovde svi kako se moze toliko zaraditi.

Nece biti oko ovoga velike pompe jer sam vec jednom, da ne trazim, postavio strukturu ove cuvene stednje od 8.5 milijardi evra.

Iznose preko 50.000 evra nema skoro niko iz Srbije, u smislu da je ovde ziveo i zaradjivao. Mentalitet je ovde takav da se nekretnina odmah pretvara u nekretninu. Niko u Srbiji nije prodao kucu i pare stavio u banku. Retki su takvi i u samoj Srbiji sa tolikim izbeglicama koji su nesto doneli od prodaje nema skoro nikog u ovih 8.5 milijardi evra.

 

Sve su to uglavnom ljudi sa strane ili dijaspora. Ja npr. nikad nisam ni znao kolika je kamata u inostranim bankama, znao sam kolika je ovde i racunao sam da je to normalno i to je valjda to. A vidis, ljudi koji rade u Evropi znali su da su u Srbiji prevelike kamate naspram evropskih. Vlast je znaci dobro znala na koji nacin da uvuce taj novac u zemlju.

 

Ovo je katastrofa sto se desilo, priznajem. Ali izgleda da ovi iz vlasti vise nemaju koga drugog da pljackaju.

Ja sam i rekao, kad u jednoj zemlji pocne da se bori za hleb, kad pocne da raste kriminal, jad, beda, nema od koga drugog da se uzima osim od onog ko nesto ima.

 

Evo i sta je sledece, zivi bili pa videli.

Sada su ovim katastrofalnim potezima preusmerili dijasporu (stedise) u nekretnine, a istovremeno gradnju u Beogradu potpuno zaustavili. Da covek ne poveruje, nov zakon, ovo, ono, a gradnja u Beogradu prakticno stala, iznosi oko 6% ukupne u Srbiji koja je pala za preko 20% na godisnjem nivou.

Znaci sad brzo pokupovati ovo sto jos ima po ovim cenama, brzo Belville, ABlok, Beograd na vodi, pa kad se pokupi ogroman kajmak na neverovatnoj ceni nekretnina onda opet treba misliti na sirotinju, dati im hleba, pa ce se desiti i ta masovna stanogradnja. Ne pominje se ona bas slucajno, nije Vucic cifre iznosio slucajno, BK zaista razmatra lokacije sa gradom, ali to ce biti kad mafiji sa vlasti bude odgovaralo. Mozda godinu pred izbore, videcemo.

 

Ovo izazivanje bankarskog haosa ce sada preliti novac u stanove, a tu ces opet izgubiti mozda pola za koju godinu.

 

 

A reci cu ti i do kada ce sve to tako u ovoj zemlji izgledati - pa sve dok milijarde budu nenormalno ovde ulazile.

Sve dok neko godinama radi napolju a onda naprasno dodje da se obogati u Srbiju preko kamata ili nekretnina. Ne govorim o tebi sa jednim stancicem, to je sitno, govorim o ljudima koji kupuju po 10 komada najmanje. Pitam druga zasto je njegova tetka iz Svedske kupila 4 stana na Mirijevu, on kaze - pojma nemam, nije normalna.

 

To je ono sto drzi ovu situaciju takvom i sa nekretninama, i sa bankama i sa svim ostalim.

Ovde je zaista beda, sirotinja, narod bezi nemilice van iz kriminala, bezakonja, a onda naprasno stigne 5 milijardi evra godisnje u tu istu bedu da se ovde zaradi.

Ja se zaista prosto nekad pitam ako neko godinama zivi npr u Nemackoj gde su depoziti sigurni godinama, da ne kazem vekovima, gde postoje zakoni osiguranja, koja ga to mantra nagoni da uopste prenese novac u nasu banku, nase nekretnine. Sta je to u glavi tih ljudi, pobegnu odavde trbuhom za kruhom, zarade puno, a onda se vrate da ovde zaradjuju. Pa to prosto nema logiku.

 

Imas 100.000, 200.000, pa ostani u Becu, dovedi unuke da tu studiraju, zive, nauci ih da budu normalni gradjani. Nemam nikog iz dijaspore da ga pitam sta ga nagoni da ovde ulaze kapital i da ovde nekom pomaze da prezivljava umesto da ga odvede tamo da zivi, ali zaista.

 

 



#712 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 23 March 2015 - 19:55

Ja ću izneti svoje skromno mišljenje  :rolleyes:

Kaže, od 250 , dobio je natrag samo 50.000 zagarantovanih po ovom zakonu o bezbednosti depozita.  Pa zar mu nije bilo koliko-toliko sigurnije da tih 250 podeli na 5 banaka, pa i u neverovatnom slučaju da svih 5 riknu  :o , dobije celu sumu natrag.  Bez obzira kakvo je poreklo tog njegovog novca, ovog gos'n-a  ne mogu nazvati naivnim nego pohlepnim.   

Inače, sećam se i ja da je univerzal pre 4,5 godina imala neverovatno visoke kamate na devizne uloge,  čak 8,5 % i više od toga !   :huh:  Mnogi su se tu zeznuli....

Ej,  9% .... pa mnogo je , brale .... :whistle:


Edited by :~)), 23 March 2015 - 19:56.


#713 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 20:34

Ja vas ljudi uopste ne razumem. Vama je veci problem to sto je covek pare stavio u jednu banku od cinjenice da je veliki broj ljudi u Srbiji po prvi put od devedesetih godina ostao bez stednje!? Da covek ne poveruje.


Edited by Technogod, 23 March 2015 - 20:37.


#714 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 March 2015 - 21:38

Sad je tu malo drugo pitanje, to bi opet vi iz sveta mogli da kazete.

Ovo je po meni normalna vest prema zapadnom kapitalizmu, zar ne?

Nije ovde bitno sto je banka drzavna, ona samo ima drzavu vlasnika, a navodno radi nezavisno.

 

Sta se desilo sa stednjom gradjana u Irskoj?

Sta se desava u nekoj zemlji na zapadu ili Americi kad neka banka bankrotira?

Jel mu drzava sve isplati?

Zar stedisa bilo koje zapadnoevropske banke ipak ne prihvata neki rizik banke, ne garantuje drzava sve.

Ovde su izgleda stedise zaradjivale kao kod Jezde i Dafine. I opet alavost. Jedna Nemacka drzi negativne kamate i narod ne vadi novac, ovde kukaju sto je bilo kakva pozitivna. Pa negde problem postoji.

 

 

I ima jos jedan problem sa doticnom bankom, Jorgovanka je maltene proglasila za kriminalnu i to u vezi kamata.

 

"Svi depoziti i štedni ulozi do 50.000 evra su zagarantovani. Svi oni koji su pristajali svesno na namerno uvećane kamate na štednju, što je bilo sakriveno i od Narodne banke, gde su se štedni ulozi plaćali i kad se razroče posle šest meseci, kao da su oročeni na dve ili pet godina, oni koji su se kockali neka sada sami snose teret", rekla je Tabaković.

 

http://www.blic.rs/V...Univerzal-banke

 

 

 

Vest jeste uzasna da mi u sistemu i dalje imamo ovakve banke i da drzava to ne moze potpuno da kontrolise, cak i kada je u pitanju njen kapital.


Edited by Gant, 23 March 2015 - 21:48.


#715 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 March 2015 - 22:02

ATINA - Rizik od bankrota Grčke raste jer Grci masovno podižu novac sa svojih bankovnih računa, prenosi list Figaro.

Grčka se našla u slučnoj situaciji kao Kipar 2013. kada mu je pretio bankrot.
Suočene sa sve značajnijim odlivom novca sa štednih računa svojih klijenata, grčke banke bi uskoro mogle da ostanu bez novca, što direktno vodi u bankrot, navodi list.
Prema pisanju Fajnenšel Tajmsa prošle nedelje Grci su samo u toku jednog dana podigli iz banaka između 300 i 400 miliona evra kako bi ih sklonili na sigurnija mesta, "pod dušek ili na račun u inostranstvu".

 

http://tanjug.rs/nov...eti-bankrot.htm



#716 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 22:11

@Gant

 

Meni je uopste smesno da poredimo bankarske sisteme visoko razvijenih zemalja sa bankarskim sistemom u Srbiji.Sto se konkretno Amerike tice, mozes ovde da se informises:

 

https://www.fdic.gov.../banking/facts/

 

Deo koji se tice visine iznosa osiguranih depozita;

 

What is the FDIC insurance amount?

The standard insurance amount is $250,000 per depositor, per insured bank, for each ownership category. This includes principal and accrued interest and applies to all depositors of an insured bank.

Deposits in separate branches of an insured bank are not separately insured. Deposits in one insured bank are insured separately from deposits in another insured bank.

Deposits maintained in different categories of legal ownership at the same bank can be separately insured. Therefore, it is possible to have deposits of more than $250,000 at one insured bank and still be fully insured.

 

 

No to ipak nije tema. I da se razumemo, ono sto je porazno u celoj prici jeste to da je nepovratno izgubljena ideja, ili iluzija, kako za koga, da su depoziti u bankama u Srbiji sigurni. Opet ponavljam, po prvi put od 90ih, ljudi su ponovo poceli da ostaju bez svoje ustedjevine. Taj podatak bi trebalo da bude dovoljan da se ljudima upale crvene lampice za uzbunu. 



#717 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 22:15

E da, pa mi smo zaboravili i da je ministar Vujovic nedavno izjavio da je nakon stecaja Univerzal banke fond Agencije za osiguranje depozita potpuno ispraznjen pa mozes slobodno i to da dodas u jednacinu.



#718 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 March 2015 - 22:21

Da, ali rekao je da ce same stedise da ga pune. Kako je i ovaj osteceni covek rekao, posle prodaje imovine upravo ce prvo Agencija za depozite da se namiri iz stecajne mase i naplati ovo sto je dala po 50.000 evra, pa posle sta ostane stedisama sa vecim ulozima.

 

Vest je katastrofa, ali vidis sta se radi u EU, Grcka je EU.

Sta onda ja da ocekujem u Srbiji?

 

 

Znas li sta je problem sa Srbijom, sto se ovde bitke vode do kraja. Nije bitno ni da l i gubis, vodis bitku do kraja. Skoro mi se drug pozali kako je prosle godine glat mogao za neki stan da uzme 50.000 sad mu niko ne daje 40.000. Pojavljuju se kupci, niko nece da da 40.000. A pare mu trebaju i zeli nesto da menja u zivotu, ali i dalje je uporan da nece da "poklanja".

 

Mnogo se ovde rizikuje. Evo Grci, povlace novac, a ja sam ubedjen da ih sada Merkelova nece bas pustiti niz vodu. A kod nas se pricalo o toj Univerzal banci mesecima i opet su klijenti ostali do kraja, racunaju - ma prebacice to drzava u Postansku, sta me briga. Ovde su ljudi toliko alavi za nekom zaradom da je to neverovatno, pa cak i kad vide da srljaju. Cuo sam od nekih gde su premestili pare - AIK davala najvece kamate. Ja ih pitam da li znaju da je to Kostic kupio, a oni kazu - pa sa Vucicem je, a i drzava garantuje. E izem ti razmisljanje. E to ti je Srbija. Mislis da ce kod nas sad da se povuku depoziti kao u Grckoj kad se ovo desilo ovom coveku? Pa nece.


Edited by Gant, 23 March 2015 - 22:38.


#719 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 23 March 2015 - 22:35

Za pocetak ne drzi novac u srpskim bankama.  :) Mada kako se nonsalantno relativizuju ovakve zabrinjavajuce cinjenice, ne bi me cudilo da se ispostavi da se stednja gradjana uvecala sledeci put kada bude objavljena vest o ukupnoj stednji gradjana. 



#720 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 March 2015 - 22:45

ne bi me cudilo da se ispostavi da se stednja gradjana uvecala sledeci put kada bude objavljena vest o ukupnoj stednji gradjana. 

 

Ali to je apsurd o kome pricam, to ce se sigurno desiti :lol+:

Ne znam kako ali videces, kao sto nekretnine stoje a kreditna aktivnost 0.

Sad se nasmejah, procitah Zoranov post na temi Bankrota, covek ulagao u Dvoranu, auto-put, kupio stan i opet preporuka kupi stan ili stedi, verovatno u nekoj "domacoj a jakoj".

Ma taj Yugo-patritozam je stvarno cudo :)