Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#676 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 04 February 2015 - 08:25

Morska kombinacija funkcioniše u smislu da možeš  direktno via bank transfer da prebaciš pare na račun prodavca nekretnine, uz prilog ugovora u kome je instrukcija za plaćanje. To, znači, ne rešava direktno tvoj problem. Međutim, vlasništvo nekretnine u inostranstvu ti dozvoljava da zvanično poseduješ račun u inostranstvu a da nisi gastos ili zaposlen u dkp. Kupiš neki najjeftiniji krš, koji ne zahteva velika sredstva za održavanje, i, što se našeg zakona tiče, imaš pravo na račun u inostranstvu. Tu, međutim, dolazi do male začkoljice - ne možeš sam sebi da uplaćuješ pare na svoj račun. I za to ima rešenje - moja žena i ja živimo u divljem braku, t.j. vodimo se kao nezavisne individue, i ja mogu da uplatim na njen račun u inostranstvu a ona na moj pod stavkom izdržavanja bliskog lica ili rodbine. Samo ne možeš sam na svoj račun. Može do 10.000 u jednom transferu, samo ne znam da li postoje neki vremenski limiti (jednom mesečno i sl.). Malo komplikovano, ali po zakonu i funkcioniše.

 

Ako ti nije panika za naš zakon (kako će da proveravaju, da li imaš račun u inostranstvu), ima zemalja članica EU, koje ne postavljaju velika pitanja i kod kojih bez problema otvaraš račun (Slovenija, Mađarska, vidi koja još, nisam detaljno upoznat jer nisam sam probao). Tu moraš pare da prenosiš u džepu. Sa potvrdom banke o podizanju niko ti ništa ne može (vidi da li ti treba overeni prevod zbog banke u inostranstvu). Jednom nedeljno sa celom porodicom na izlet u Sloveniju ili Mađarsku i posle nekog vremena rešen problem. Nije baš u skladu sa našim zakonom, ali kako će NBS saznati da imaš račun u stranoj banci. Nešto sumnjam da će strane banke na upit NBS da im daju podatke. A u stranoj banci lepo uzmeš e-banking i odavde hendluješ pare.

 

Najjednostavnije da nekako stekneš formalno status "gastosa" negde, t.j. imaš prijavu na nekoj adresi u inostranstvu. Onda otprilike možeš, šta god ti srce ište.  ;)


Edited by akiro, 04 February 2015 - 08:27.


#677 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 04 February 2015 - 15:25

Ja sam pre nesto vise od dve godine prebacio 20.000 eur iz Srbije, na svoj racun u inostranstvu i nije bilo nikakvih problema. Obavio sam to preko Alpha Banke. Procedura je bila do zla boga zamorna i dosadna, ali je izvodljivo.



#678 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 04 February 2015 - 16:01

Ja sam pre nesto vise od dve godine prebacio 20.000 eur iz Srbije, na svoj racun u inostranstvu

Tale Surovi kaze da ne moze lako da se otvori racun u inostranstvu, a ne da posle ne mogu da se prebace pare. Po kom osnovu si ti otvorio taj racun?



#679 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 04 February 2015 - 16:31

Radim u inostranstvu. Ja sam iz diskusije, koja se ovde vodi, razumeo da je problem i jedno i drugo. Moguce je da ja nisam dobro razumeo. Bilo kako bilo, onaj ko ima racun u inostranstvu, moze da vrsi transfer novca iz Srbije, i obrnuto.



#680 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 05 February 2015 - 01:30

Radim u inostranstvu. Ja sam iz diskusije, koja se ovde vodi, razumeo da je problem i jedno i drugo. Moguce je da ja nisam dobro razumeo. Bilo kako bilo, onaj ko ima racun u inostranstvu, moze da vrsi transfer novca iz Srbije, i obrnuto.

Svako ko živi i radi u inostranstvu to može bez problema. Problem je za rezidente Srbije.



#681 Helmut Dukadam

Helmut Dukadam
  • Banned
  • 288 posts

Posted 06 February 2015 - 11:45

Ja sam pre nesto vise od dve godine prebacio 20.000 eur iz Srbije, na svoj racun u inostranstvu i nije bilo nikakvih problema. Obavio sam to preko Alpha Banke. Procedura je bila do zla boga zamorna i dosadna, ali je izvodljivo.

 

Da li mozes da napises nesto vise o svom statusu u inostranstvu, u kojoj zemlji i kolika je bila provizija Alpha Bank za transfer 20.000 EUR.



#682 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 06 February 2015 - 13:01

Zaposlen sam i imam radno-boravisnu dozvolu u Norveskoj. Provizija u Alpha banci je bila oko 150 eur, ako me pamcenje dobro sluzi.



#683 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 16:22

http://www.b92.net/b...9&nav_id=956261



#684 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 22:10

Evo jos jedne "Farmakom" banke.

 

Prodaja Čačanske banke dolazi, čini se, u pravi čas. Jer ni ovu, kao ni mnoge druge banke gde država ima vlasništvo nije zaobišao problem nenaplativih kredita i pada vrednosti kapitala banke. Među onima koji su na listi onih koji su od Čačanske banke uzeli, a nikad platili kredit nalazi se, čini se u svakoj banci neizbežan kao problematičan, Miroslav Bogićević. Njegov “Farmakom” je od Čačanske banke uzeo kredit vredan pet miliona evra koji nikada nije vratio.

 

http://www.blic.rs/V...nudi-10-miliona



#685 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 10 February 2015 - 23:01

Upravni odbor Raiffeisen Bank International (RBI) usvojio je kurs smanjenja.

Da bi oslobodila kapital odlučeno je, u ponedjeljak uvečer, da se stave na prodaju kćerka banke u Poljskoj i Sloveniji, kao i Zuno banka.

Austrijska banka namjerava smanjiti svoje rizično poslovanje i povlači se sa tržišta u regiji u potpunosti, navodi agencija Tanjug.

 

http://balkans.aljaz...ske-i-slovenije



#686 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 February 2015 - 20:04

Formiranje banke za posebne namene - obaveza drzave.

 

http://www.rts.rs/pa...bne namene.html



#687 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 February 2015 - 20:36

http://www.theguardi...-alexis-tsipras



#688 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 February 2015 - 21:53

Stalno pricaju kako su Srbi bogati, kako raste stednja u srpskim bankama, dok samo jednog dana ne vidimo promene necijih interesa, pa da vidimo koliko se onda stanova u Beogradu moze kupiti od cuvene srpske stednje. Evo jednog doskorasnjeg velikog "srpskog" stedise.

Ovo je ujedno i jedan od najjacih argumenata koji navodno odrzavaju cenu stanova u Beogradu, kako ce se sva ta velika stednja jednog dana prelivati u nekretnine.

 

 

У банкарским круговима смо поуздано сазнали да је један њихов клијент у августу прошле године у једном дану подигао чак 17,2 милиона евра штедње из овдашње банке и пребацио их на рачун у Швајцарској. Реч је о Индијцу Нандију Ахуји, члану надзорног одбора Викторија групе.

Потез овог бизнисмена запрепастио је банкаре и изазвао слабљење динара, али то пребацивање новца с рачуна наше банке на рачун швајцарске наши државни органи нису имали никаквог права да зауставе. Као што је познато, Управа за спречавање прања новца је овлашћена да контролише порекло уплате сваког износа већег од 10.000 евра. Поменути штедиша, како сазнајемо, потиче из веома богате породице. Радио је и за америчку инвестициону банку Мерил Линч, где је, могуће је, остваривао велике приходе. Можда је и то разлог зашто званични државни органи Србије нису доводили у питање порекло његовог новца.

 

http://www.politika....na-evra.sr.html


Edited by Gant, 12 February 2015 - 21:54.


#689 giz

giz
  • Members
  • 131 posts

Posted 12 February 2015 - 22:29

Posto se ne razumem previse u "visoku" ekonomiju i bankarstvo, da li moze neko da mi objasni zasto se propale i pokradene banke uopste spasavaju i posebno zasto novcem poreskim obveznika?

 

 

 Gubici banaka više se neće pokrivati samo novcem poreskih obveznika, odnosno iz budžeta, već će prvi na udaru biti vlasnici i kreditori.


Za dve godine, u Srbiji su zatvorene četiri banke, a na sanaciju štete koju su napravile potrošeno je gotovo milijardu evra iz državne kase. To ne bi trebalo da se ponovi. 



#690 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 February 2015 - 22:41

Posto se ne razumem previse u "visoku" ekonomiju i bankarstvo, da li moze neko da mi objasni zasto se propale i pokradene banke uopste spasavaju i posebno zasto novcem poreskim obveznika?

 

Pa oni su vladari sveta. Drzava te hrani tako sto se zaduzuje u bankama. Drzava je gradila stanove tako sto je uzimala kredit od banaka. Drzava ti je dala mogucnost da kupis taj stan tako sto si uzeo kredit od banke. Privreda zivi od kreditiranja banaka, nema svoja obrtna sredstva, znaci vecina radi zahvaljujuci bankama. Pa jel ti mislis da onda drzava tek tako moze da pusti banku na tanak led?

 

Bankari su vladari sveta, a drzave su ispod njih. Drzava je u potpuno istoj situaciji kao i neki pojedinac sa kreditom, u nasem slucaju sa jako problematicnim.