Jump to content


Photo
- - - - -

Obaveza nošenja lične karte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#16 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 May 2011 - 12:37

Ista glupava situacija je i kod nas. Mene su jednom zaustavili u nedjeljno jutro (ni psa na cesti) i legitimirali. Srecom, imao sam ju uz sebe, a buduci sam tad jos isao u skolu, pretpostavljam da se radilo o rutinskoj kontroli da li uopce imam izvadjenu osobnu/licnu, a ne da li ju nosim sa sobom. Osim toga, bile su jos ratne godine, pa rekoh 'ajd, ima smisla, nek traze. Inace sam cuo dosta prica da su ljude legitimirali usred bijela dana, ali uglavnom se radilo o srednjoskolcima, pa je mozda to ta provjera da li uopce imaju izvadjen dokument.

Teoretski, mogu vas trazit da ju pokazete na plazi (a da ju ne ukradu dok ste na istoj, bilo bi ju valjda najpametnije zakopati u pijesak ili nosit usivenu u kupace gace).

Isao sam provjeriti da li se stogod promijenilo, na stranicama MUP-a pise slijedece:

"Hrvatski državljani koji imaju prebivalište u inozemstvu ne mogu imati osobnu iskaznicu jer se njome osim identiteta, hrvatskog državljanstva, spola, datuma rođenja i adrese stanovanja dokazuje i prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Osoba koja uz sebe nema osobnu iskaznicu, te osoba starija od 16 godina koja nije ishodila osobnu iskaznicu kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj."

Dakle, same old shit. Buduci da su sad vec svi nasi zakoni uskladjeni sa zahtjevima iz EU, onda ce ovo ocito vazit i dalje - ako netko ode "prebivat" u drugu EU zemlju, morat ce promijenit osobnu iskaznicu.

Glupava ili ne, jbg, nosi je i pokazi na zahtjev. U Holandiji su se godinama borili da se ID (inentifikacioni dokument) ne nosi sa sobom i bili ponosni kad se to uvelo. Stvarno je fin osjecaj ne mariti jos i za takve sitnice. No, satro terorizam, satro ovo-ono, ima najmanje dvije godine kako su uveli ponovo obavezu nosenja ID sa sobom. Bilo koji, licna ili vozacka, pasos, svejedno. Mjesecima su ljude pripremali na to, da kad dodje odredjeni datum moraju svi imati dokument kod sebe. I eto, to je to, nisi imao obavezu, sad imas, nije neki big dil.

#17 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 25 May 2011 - 12:38

Tebi bas nista nije jasno izgleda...

Ne ja sam ponosni građanin ove zemlje i uopste se ne nerviram kada mi neko ukrade nesto. Ne ja volim da mirno cekam u redu pred SUP-om, ne znam da li mi je draze kada cekam zbog saobracajne dozvole, pasosa ili zbog licne karte. Posle toga volim da sednem u auto i da divljam i svima sviram - onda se lepo izduvam. Nije tacno da ne volim da nosim licnu kartu. Obozavam da je nosim, nekad i cipele zaboravim da obujem ali licna karta je uvek uz mene. Neko je pomenuo problem sa licnom kartom na plazi. Mislim da je Srbija upravo i zelela da nas podstakne na razmisljanje i improvizaciju. Kako bismo inace ostali najpametniji narod na svetu?


aha, upravo zato sam ovde - da me ti naučiš šta i kako . :s_w:

#18 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 25 May 2011 - 13:03

Glupava ili ne, jbg, nosi je i pokazi na zahtjev. U Holandiji su se godinama borili da se ID (inentifikacioni dokument) ne nosi sa sobom i bili ponosni kad se to uvelo. Stvarno je fin osjecaj ne mariti jos i za takve sitnice. No, satro terorizam, satro ovo-ono, ima najmanje dvije godine kako su uveli ponovo obavezu nosenja ID sa sobom. Bilo koji, licna ili vozacka, pasos, svejedno. Mjesecima su ljude pripremali na to, da kad dodje odredjeni datum moraju svi imati dokument kod sebe. I eto, to je to, nisi imao obavezu, sad imas, nije neki big dil.


Da ali ima jedna bitna razlika. Ja sam kada su me kaznili zbog licne karte imao pasos, vozacku dozvolu i legalno registrovano vozilo u ovoj drzavi.

#19 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 May 2011 - 13:22

Da ali ima jedna bitna razlika. Ja sam kada su me kaznili zbog licne karte imao pasos, vozacku dozvolu i legalno registrovano vozilo u ovoj drzavi.

Zapravo, uz napomenu, mora biti ''opstevazeci'' evropski dokument, pa mozes i granice EU prelaziti. Npr, mozes hladno otici u Belgiju sa novom vozackom, onom plasticnom karticom, na kojoj imas EU znak i jos neke kode (bez pasosa), a ne mozes npr sa starom vozackom, papirnom dvolisnicom, kojoj jos nije istekao rok vazenja, uz nju moras imati u tom slucaju licnu kartu ili pasos. Opet, jbg, ovdje se najmanje jednom-dvaput mjesecno prelaze granice, nekad u danu, u par sati vremena udjem i izadjem u/iz dvije -tri evropske zemlje, pa je onda i uputno nositi licnu ili vozacku uvijek sa sobom.

#20 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 25 May 2011 - 14:56

Šta to uopšte znači "rutinska kontrola"?

Vidi me samog na stanici u 1 posle ponoći, i kao, šta, "sumnjiv" sam, jer nisam u krevetu?
Ili možda ličim na nekog od superheroja pećinaša s haške poternice?

Zašto uopšte jedno službeno lice interesuje ko sam ja, šta tu radim, gde živim, gde sam zaposlen, gde sam bio i gde idem, ako nisam napravio nikakav saobraćajni prekršaj (nisam vezao pojas na klupi :D) ili nešto čime kršim javni red i mir?

#21 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 May 2011 - 15:02

Šta to uopšte znači "rutinska kontrola"?

Vidi me samog na stanici u 1 posle ponoći, i kao, šta, "sumnjiv" sam, jer nisam u krevetu?
Ili možda ličim na nekog od superheroja pećinaša s haške poternice?

Zašto uopšte jedno službeno lice interesuje ko sam ja, šta tu radim, gde živim, gde sam zaposlen, gde sam bio i gde idem, ako nisam napravio nikakav saobraćajni prekršaj (nisam vezao pojas na klupi :D) ili nešto čime kršim javni red i mir?


Ti bi da se setas posle policiskog casa? Covek je sumnjiv cim ide kucu tako kasno, a nije pijan. To sto ti volis da setas nocu to moze u svoje slobodno vreme, a ne kad je policija na dezurstvu. :(

#22 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 25 May 2011 - 15:44

U našoj dragoj i na demokratskom putu zaostaloj zemlji postoji zakon potpisan od strane Borisa Tadića, koji propisuje da svaki građanin mora posedovati ličnu kartu i osim toga svaki put kada to neko uniformisano lice sa osnovnom školom zatraži građanin mora pokazati ličnu kartu radi identifikacije.


Baš tako.

Vidiš, u stranim i demokraCki naprednim zemljama, kad te uniformisani državni službenik sa srednjom školom (u daljem tekstu: pandur) zaustavi i traži odgovarajući identifikacioni dokument a ti nemaš, on te ljubazno smesti u maricu i sprovede do najbliže policijske stanice da bi ti utvrdio identitet. I naplati kaznu za koju radiš naredna dva meseca da bi je otplatio.

Očigledno građani ove na demokratskom putu zaostale zemlje mnogo voledu da im se pružU demokraCka prava, ali su mnogo gadljivi na (isto tako) demokraCke obaveze.

#23 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 25 May 2011 - 15:49

Baš tako.

Vidiš, u stranim i demokraCki naprednim zemljama, kad te uniformisani državni službenik sa srednjom školom (u daljem tekstu: pandur) zaustavi i traži odgovarajući identifikacioni dokument a ti nemaš, on te ljubazno smesti u maricu i sprovede do najbliže policijske stanice da bi ti utvrdio identitet. I naplati kaznu za koju radiš naredna dva meseca da bi je otplatio.

Očigledno građani ove na demokratskom putu zaostale zemlje mnogo voledu da im se pružU demokraCka prava, ali su mnogo gadljivi na (isto tako) demokraCke obaveze.


A u kojoj zemlji se to desava sto si opisao?

#24 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 25 May 2011 - 16:02

A u kojoj zemlji se to desava sto si opisao?


Ispravnije pitanje je u kojoj se ne dešava.

#25 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 May 2011 - 16:05

A u kojoj zemlji se to desava sto si opisao?

Recimo u Belgiji

#26 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 25 May 2011 - 16:10

Ispravnije pitanje je u kojoj se ne dešava.


Pa eto ja sam proveo pola zivota u Austriji i tamo me nikad u zivotu nije identifikovala policija. Tamo nisi obavezan ni da izvadis licnu kartu. U Nemackoj mi se desilo da me zaustavila pogranicna policija na ulici kada sam bio tamo poslovno. Nisam imao nikakav dokument kod sebe i rekli su mi samo da dodjem sa pasosem da se prijavim u stanici. U Svajcarskoj znam da ne postoji licna karta. U ostalim zemljama ne znam kakva je situacija ali ocekujem da mi ti to objasnis. Jednom mi se desilo da sam proputovao pola Evrope sa srpskim tablicama i niko me nije zaustavljao ali kad sam stigao do Varadinskog mosta tu me sacekala redovna kontrola.

Edited by Topgun33, 25 May 2011 - 16:11.


#27 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 25 May 2011 - 18:21

Pa eto ja sam proveo pola zivota u Austriji i tamo me nikad u zivotu nije identifikovala policija. Tamo nisi obavezan ni da izvadis licnu kartu. U Nemackoj mi se desilo da me zaustavila pogranicna policija na ulici kada sam bio tamo poslovno. Nisam imao nikakav dokument kod sebe i rekli su mi samo da dodjem sa pasosem da se prijavim u stanici. U Svajcarskoj znam da ne postoji licna karta. U ostalim zemljama ne znam kakva je situacija ali ocekujem da mi ti to objasnis. Jednom mi se desilo da sam proputovao pola Evrope sa srpskim tablicama i niko me nije zaustavljao ali kad sam stigao do Varadinskog mosta tu me sacekala redovna kontrola.


jedina zemlja u kojoj su me panduri identifikovali je SAD.
upali ljudi u bus iz Bafala do Nju Jorka, u 3 ujutru i sve redom pregledali, a zadržali ljude bez ID-a. One koji su imali bilo kakav američki ID su odmah pustili da spavaju, nas nesrećnike koji smo imali strane pasoše su malo ispitivali što smo tu i do kada ostajemo, pa pustili. Nisam siguran da je takav odnos bio u potpunosti legalan, ali jbg, brzo se sve završilo i nastavili smo put.
U Kanadi sam pio sa društvom u parku i pandur je to video i stajao na 100m od nas i gledao da ne napravimo neko sranje. Rekli su mi da nema prava da nas legitimiše dok ne počnemo da vičemo, lomimo i slično.
Šta ja znam, različite zemlje, različita pravila, uglavnom, ne mogu da pogrešim ako imam bilo kakav ID sa sobom, tako da uvek nešto nosim sobom. U inostranstvu pasoš, kod nas LK i nema brige

#28 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 25 May 2011 - 21:32

Glupava ili ne, jbg, nosi je i pokazi na zahtjev. U Holandiji su se godinama borili da se ID (inentifikacioni dokument) ne nosi sa sobom i bili ponosni kad se to uvelo. Stvarno je fin osjecaj ne mariti jos i za takve sitnice. No, satro terorizam, satro ovo-ono, ima najmanje dvije godine kako su uveli ponovo obavezu nosenja ID sa sobom. Bilo koji, licna ili vozacka, pasos, svejedno. Mjesecima su ljude pripremali na to, da kad dodje odredjeni datum moraju svi imati dokument kod sebe. I eto, to je to, nisi imao obavezu, sad imas, nije neki big dil.



Glupavo je to sto rece i Topgun sto covjek uz sebe mora nosit nekoliko razlicitih dokumenata - nije rijetkost da ljudi nose vozacku, osobnu i putovnicu svaki dan sa sobom. Dodatna gnjavaza je prokleti format HR vozacke koja je knjizica, a ne iskaznica, pa onda jos i zdravstvena iskaznica...

kad bi se vozacka dozvola ili zdravstvena iskaznica priznavala kao identifikacijski dokumet, onda ojhaha tralala :lala:

#29 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 25 May 2011 - 21:35

U Holandiji su se godinama borili da se ID (inentifikacioni dokument) ne nosi sa sobom i bili ponosni kad se to uvelo..



Nemoj da se ljutis, ali ovo o borbi protiv ID-a imas iz pogresnih izvora.

Obaveza identifikacije u istoriji Holandije nije postojala nikada, osim u periodu od 1940 do 1945. Uveli su je okupator i marionetska vlada. Ukinuta je odmah posle oslobodjenja. To je i razlog velikom protivljenju uvodjenju tog zakona pre par godina (2005, ako se ne varam). Mnoge ljude je to podsecalo na okupaciju, nemacke vojnike, holandske NSB-ovce i kontrole na svakom cosku i stanici.

Obaveza identifikacija znaci da treba da imas bilo koji od vazecih dokumenata – pasos, licnu ili vozacku. Niko nije obavezan da izvadi sva tri pomenuta dokumenta. Ja licnu kartu nemam. Ljudi koji ne nameravaju da putuju van EU i jos nekih pridruzenih drzava nemaju obicaj da vade pasose, jer su pasosi skuplji od licne karte, a ne trebaju im. Onaj ko ima pasos ili vozacku ne baca pare na licnu kartu jer je u tom slucaju suvisna.


Panduri nikoga ne legitimisu bez veze. Samo ako imaju nameru da nekoga privode ili prave zvanicni zapisnik , tzv "proces verbaal" (isto sto i procès-verbal u Francuskoj – holandski pravni sistem je u velikoj meri iskopiran od francuskog). Cak i kada je neka frka u pitanju, ako se mirno resi i nema povredjenih, ne pitaju nikoga ni za ime ni za dokumenta. Razlaz kucama i mirna Backa.


O slucajevima da belgijska i francuska policija legitimise na ulici bez razloga (pogovo tamnopute gradjane) se tu i tamo pise u novinama i na to se gleda sa zgrazavanjem.

Bilo je par usamljenih slucajeva da pandur bez razloga nekome trazi dokumenta i odrapi kaznu od 50 evra, ali sud sve te kazne uvek ponisti, jer je policajac pogresio bezrazlozno trazeci dokumenta. No, to se jako retko dogadja, jer se panduri uglavnom jos nisu navikli na ideju licnih karti.


Zanimljivo – neko je pre par meseci tuzio svoju opstinu sudu jer naplacuje administrativen troskove za izdavanje licne karte. Stiglo je do viseg suda, koji je je dosudio da je gradjanin tuzilac u pravu. U obrazlozenju se kaze da licna karta ne koristi gradjanima, vec autoritetima, pa ne treba gradjanin da je placa iz svog dzepa. To ne vazi za pasose i vozacke, cije troskove, po misljenju suda, i dalje treba da placa onaj ko ih vadi, jer nisu obavezni - ne postoji nikakav zakon koji nekog tera da vozi auto ili putuje u inostranstvo. Ali ako drzava zakonom tera ljude da vade licne karte ako nemaju pasos ili vozacku, nek ih onda sama i placa (tj opstina jer ih opstina izdaje). Slucaj je otisao na Vrhovni sud i ako sud ne vrati slucaj visem sudu na ponovno razmatranje, licne karte ce morati da postanu besplatne. Presuda Vrhovnog suda se ocekuje za par meseci.

Na licne karte se najvise tripuje istocna Evropa. Madjari su posebna prica, oni kao da su jos uvek u Istocnom bloku.
U Srbiji sam primetio da su mladi policajci, nova skola, neuporedivo ljubazniji, prijatniji u ophodjenju i tolerantniji od milicije iz onih vremena. Iako panduri polaze od pretpostavke da sam "domaci" i stanujem "tu iza coska" kada me vide i kada mi se obrate, izuzetno su korektni i jos od SFRJ me niko nije legitimisao.





#30 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 May 2011 - 22:34

Nemoj da se ljutis, ali ovo o borbi protiv ID-a imas iz pogresnih izvora.

Ma dje cu se Yoss, kuco stara na tebe naljutiti, ruka bi mi se osusila. :D Ovaj moj nakaradno priuceni podatak je meni ustvari iz skole za ucenje jezika, ima pa jedno i 13-14 godina. Jedna od lekcija je bila i ta oko dokumenata. I znam da je tad bilo da se dokumenti ne moraju nositi sa sobom. A ovo sam ja tako tad razumio. I tako mi ostalo u glavi, biva pogresno. Ostalo si bas podrobno objasnio. Moja je cerka prije jedno godinu dana isla u Antwerpen sa 3 drugarice, rodjene Holandjanke. Zapravo, vracale su se i vec bile u Holandiji, kad su usla u voz trojica iz ''kraljicine garde''. Trazili su svima dokumente, sto je stvarno rijedak slucaj. Bice da su nekoga trazili. Jedna njena drugarica je imala samo staru vozacku dozvolu, koja nije validna kod identifikacije, a druga samo mjesecnu iskaznicu za prevoz, sa slikom, naravno. I sad, malo ih policajac ruzio zbog dokumenata i kaze sljedeci put ce te platiti kaznu, morate imati ID kako zakon propisuje. Da su vas u Belgiji zaustavili, platili biste kaznu. Nije to s (ne)nosenjem ID-a bas ni tako strogo, da neko ne stekne pogresan dojam.