Jump to content


Photo
- - - - -

Obaveza nošenja lične karte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 27 May 2011 - 09:46

dobro ajd ako ćemo banalizovati jeste idem bez novčnika, pare držim u džepu a dokumenta što u kolima, što po džepovima - kad zatreba. I sad ne vidim kako je - "ne nosiš novčanik sa sobom?" opravdanje za eventualan tretman ko da sam poslednji kriminalac.

#47 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 27 May 2011 - 10:14

:rolleyes: moja su saznanja drukcija, al' eto moguce je da ja ne znam.



Pogledala sam ponovo i provjerila, do mene je. Prvi put sam se pouzdala u info sa wiki, gdje pise ono sto sam ja rekla ("In den Niederlanden gilt seit Anfang 2005 eine ähnliche Regelung wie in Deutschland, da alle Personen ab 14 Jahren einen Ausweis auf Verlangen einer dazu berechtigten Behörde vorlegen müssen. Die Polizei erhält aber keine Berechtigung zu Ausweiskontrollen.", ali na stranici Konzulata pise: "Seit dem 1. Januar 2005 ist jede Person ab einem Alter von 14 Jahren in den Niederlanden verpflichtet, einen gültigen Lichtbildausweis mit sich zu führen (Reisepass, Personalausweis, NL-Identitätskarte, NL-Führerschein oder NL-Aufenthaltserlaubnis -Verblijfsdokument-).", sto znaci da svaka osoba straija od 14 godina mora nositi neki od vazecih dokumenata sa slikom: pasos, licnu kartu itd.
Dakle pardon, moja geska.

U Austriji tog nema (za Austrijance). Takodjer kad ides doktoru, pokazes "E-card", koja lici na bankomat karticu, koju mozes i prosiriti da ti bude i licna karta, ali u normalnom slucaju pomocu kartice i tvog broja osiguranja (u Austriji broj, koji te identificira) vidi da li si osiguran istoriju bolesti, koje je taj doktor lijecio i gdje te dalje on uputio, a ostatak (adresu, firmu, gdje si zaposlen) mu moras reci i ako se neki od tih podataka promijeni mu takodjer moras reci, jer on nije "automatski i centralno" obavijesten. Takodjer, ako uzimas u apoteci lijek na recept, naravno da ne moras pokazivati nikakvu iskaznicu, jer je recept na tvoje ime, tvoj broj osiguranja i na receptu je pecat doktora, koji ti je izdao recept.

Kako god, moj jedini dokument za identifikaciju je pasos i ja ga u Austriji ne nosim sa sobom, i ne moram ga nositi. Kad sam u inostranstvu onda naravno nosim.

#48 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 May 2011 - 10:25

Takodjer, ako uzimas u apoteci lijek na recept, naravno da ne moras pokazivati nikakvu iskaznicu, jer je recept na tvoje ime, tvoj broj osiguranja i na receptu je pecat doktora, koji ti je izdao recept.

Ako sam pravilno razumela, dodjes u apoteku sa receptom i ne treba da pokazes neku legitimaciju?
Ovde recepte doktor najcesce salje apoteci elektronski. Znaci, ne vucas nikakve papire sa sobom.
Ti odes u bilo koju apoteku, kazes sta hoces da podignes ali ti apotekarica trazi da se legitimises.
Jeste, stoji njoj u kompu koji lekar je prepisao i sta je prepisao i kome. Ali ona mora da zna da si to zaista ti.
Ali zamisli neke opake lekove da moze da digne bilo ko pa bude zloupotrebe.

Naravno, ti uvek mozes da ovlastis nekog drugog da podize tvoje lekove ali i taj treba da se legitimise pri podizanju lekova.

Isto je i u banci. Ne mozes da dodjes i samo kazes kako se zoves pa da ti veruje na rec i da bude neki karambol sa eventualnom zlupotrebom.

#49 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 27 May 2011 - 10:46

Da, to za apoteku si sasvim dobro razumjela. U Austriji uopce ne postoji obaveza da imas bilo kakvu iskaznicu, ali vecina je ima, jer je potrebna za odredjene stvari. Skoro niko ni nema licnu kartu, nego je iskaznica ili vozacka dozvola ili pasos. Prije je vazila i studentska iskaznica (ona je sa slikom), sad vise ne. Ja vozacke nemam, posto ne vozim auto, a necu valkja pasos nositi sa sobom? lol
Kad znam da ce mi zatrebati (na primjer, ako je stiglo neko sluzbeno pismo upuceno meni, a ja nisam bila kuci i moram ga licno podici sa poste), onda ga ponesem. Inace?

Sto se banke tice, ne razumijem, sta zelis reci. Ako otvaras konto u banci, onda je jasno da moras dostaviti odredjene dokumente, ali inace? Iskaznicu pokazujes samo, ako dizes nesto sa stedne knjizice, ili ako dizes vecu sumu novca/unovcavas cek (ne znam tacno od koje sume ide), ali na primjer ako unovcis cek od 1000 Eura, niko te ni ne pita ciji je cek i slicno, oni provjere da li je cek u redu, ne pitaju te ni kako se zoves, ti samo moras potpisati i to je to. A inace svakako imas svoju karticu, code i silne automate.

#50 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 27 May 2011 - 10:49

Ako sam pravilno razumela, dodjes u apoteku sa receptom i ne treba da pokazes neku legitimaciju?
Ovde recepte doktor najcesce salje apoteci elektronski. Znaci, ne vucas nikakve papire sa sobom.
Ti odes u bilo koju apoteku, kazes sta hoces da podignes ali ti apotekarica trazi da se legitimises.


Mi smo, kanda pokupili sve od vas, pa i unapredili: lekar ispiše recept, ti vučeš papir sa sobom, daš ga apotekarki, ona traži da se legitimišeš, a unapređenje celog procesa je da se i potpišeš.
Što se tiče LK, ne vidim zašto je problem u zakonu koji te obavezuje da je nosiš, problem je u onima koji treba da sprovode zakon, i koje za to plaćamo, ali ni oni, a izgleda ni mi, to nismo shvatili.

#51 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 May 2011 - 11:12

Sto se banke tice, ne razumijem, sta zelis reci. Ako otvaras konto u banci, onda je jasno da moras dostaviti odredjene dokumente, ali inace? Iskaznicu pokazujes samo, ako dizes nesto sa stedne knjizice, ili ako dizes vecu sumu novca/unovcavas cek (ne znam tacno od koje sume ide), ali na primjer ako unovcis cek od 1000 Eura, niko te ni ne pita ciji je cek i slicno, oni provjere da li je cek u redu, ne pitaju te ni kako se zoves, ti samo moras potpisati i to je to. A inace svakako imas svoju karticu, code i silne automate.

Juce sam bila u banci i vidim natandzarili obavestenje velikim slovima da ukoliko na racun zelis da stavis cifru vecu od 1500-2000 evra (tu negde, ne drzi me za rec)
onda zbog zakona o pranju love imaju pravo da ti traze da dokazes odakle ti lova.

A sto se ostalog tice? Pa legitimisu te u banci ako hoces da premestas lovu sa racuna na racun ili
menjas neke stvari u fondovima u koje ulazes ili tako nesto. Ne moze moj komsija Pera da dodje u banku umesto
mene da radi sta hoce sa mojim racunom. Dalje, dosta ljudi ima vise racuna iz nekih strateskih razloga.

Naravno, imas karticu (imaju ljudi pune novcanike kartica) ali otkud ona zna da je kartica tvoja dok ne pokazes
vozacku ili licnu kartu?

Srecom pa skoro sve bankarske transakcije mozes da obavis od kuce preko kompa.
Imas onu dozu kojom se legitimises i kuckas neke sifre u toku procesa tog sto radis u banci.

Ni u Svedskoj te niko ne tera da nosis sa sobom licnu kartu ili sl. ali onda ni ne mozes da obavis neka posla ukoliko nemas cime da se legitimises.

Edited by cyberwor/L/d, 27 May 2011 - 11:14.


#52 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 27 May 2011 - 19:16

Kod vas u Svedskoj je drugacije.


U Austriji ne postoji nijedna normalna situacija u svakodnevnom zivotu, gdje bih morala pokazati licnu kartu (svakako je nemam). Jedino studenti i penzioneri pokazuju svoje studentske/penzionerske iskaznice, jer im je tim osiguran popust za mnoge usluge (to je vrlo lijepo!), ali inace osim vec opisane situacije u posti se nigdje ne moras legitimirati.

Sta cu pokazivati legitimaciju u banci u kojoj imam racun? Pa ne bi im nikad vise dosla i ugasila bih konto. ;)
Skoro sve mozes svakako obavljati ili online ili na automatima, a ako mi treba nesto onda postoji osoba u banci, koja je za mene zaduzena, ja sam njen "klijent", napisem mail, zamolim za termin, dobijem termin, dodjem, fino se upitamo "Dobar dan, Vollmeise, kako ste, nismo se dugo vidjeli?", i to je to. I da pravim bilo kakve transakcije i slicno, sve moje podatke ima (prijavu o mjestu boravka i kopiju pasosa) medju svojim dokumentima i moze tu pogledati i dalje ih kopirati, to je njegov/njen posao.

I to za uplacivanje novca u banci. Novac mozes uplatiti na svoj (ili bilo ciji konto) takodjer na automatu. Probleme sigurno neces imati sa bankom, ali mozes eventualno sa poreznom sluzbom, jer ako si stalno zaposlen smijes dodatno zaraditi € 750.- godisnje, koje ne moras oporezovati, sve ostalo moras prijaviti i platiti porez na to.


Odlutale smo od teme. ;)

Edited by Vollmeise, 27 May 2011 - 19:23.


#53 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 28 May 2011 - 21:29

Sta cu pokazivati legitimaciju u banci u kojoj imam racun? Pa ne bi im nikad vise dosla i ugasila bih konto. ;)


A ne znas ti. Jos ako se zadesi da je sluzbenica umisljeni grafolog pa ti kaze da se tvoj potpis "razlikuje" od onog koji je kod njih memorisan (to znaci da potpis mora biti "isti") nece ti pomoci ni licna karta...onda popunjavas ponovo formular i pokusavas da pogodis potpis kako treba i kada ponovo predajes formular trudis se da ne napravis nikakav gaf, gledas je pravo u oci bez treptanja, drhtanja i preznojavanja...

#54 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 28 May 2011 - 22:18

A ne znas ti. Jos ako se zadesi da je sluzbenica umisljeni grafolog pa ti kaze da se tvoj potpis "razlikuje" od onog koji je kod njih memorisan (to znaci da potpis mora biti "isti") nece ti pomoci ni licna karta...onda popunjavas ponovo formular i pokusavas da pogodis potpis kako treba i kada ponovo predajes formular trudis se da ne napravis nikakav gaf, gledas je pravo u oci bez treptanja, drhtanja i preznojavanja...




Häh?


Nigdje veze.

#55 Loki Bale

Loki Bale
  • Members
  • 10 posts

Posted 18 June 2011 - 13:42

Ja sam za čipovanje. Još samo malo da unaprede tehnologiju, da ne bude nešto kabasto .. :kece: