Jump to content


Photo
- - - - -

Fakulteti u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#91 MilosRS

MilosRS
  • Members
  • 626 posts

Posted 03 December 2010 - 11:31

Sa ovim se naravno, slazem. Sto se tice "streberaja" vs "analitickih sposobnosti" i tu nema sta da se raspravlja.

Ti kao (buduci) pravnik posmatras struku iz pozicije pravnika i najbolje znas sta ti smeta (odnosno je smetalo) na studijama. Ja studiranje generalno najbolje mogu da posmatram sa pozicije nekog ko je diplomirao (i magistrirao) elektrotehniku - i poredim svoje studije sa primedbama studenata odgovarajucih oblasti. I tu imam mali problem sa banalizacijom studija. Na mnogim informatickim i tehnickim fakultetima se upravo uvode predmeti koji su upravo "streberaj" i koji daju iskljucivo proceduralna znanja (a to se lazno naziva prakticnim znanjima) na racun predmeta koji daju bazicna i analiticka znanja.

U kontaktima sa mladjim diplomcima i studentima sam se prilicno razocarao, posto sam primetio da je upravo kvalitet analitickih (i sintetickih) sposobnosti prosecnog diplomca opao. Sta se desava? Dolaze npr. u informatici diplomci koji "znaju" odredjene jezike ili alate ali su istovremeno izuzetno losi programeri. Oni su naucili procedure koriscenja alata, sintaksu programskog jezika, ali nisu naucili da resavaju probleme. Ranije su dolazili diplomci koji cesto nisu poznavali odredjene programske jezike ili alate ali su razvili sposobnost resavanja problema, a jezici i alati se brzo uce. Imam utisak da su neki zele da bukvalno svedu nivo akademskih studija na nivo strukovnih, odnosno bivsih visih skola, a da samo diplome izdaju za "VII stepen".

Btw. "Juris Doctor" (JD) nije isto sto doktor nauka (PHd) - to je titula tipa "Medical Doctor" (MD), a "Juris Doctor" moze da postane PHd, ako nastavi dalje studije. Kad vec pomenuh MD-jeve, i medicinari primenjuju slican nacin upisa kao pravnici u SAD. Daklem prvo zavrsis biologiju, hemiju ili fiziku, a zatim nastavljas studije medicine.

Btw. citao sam pre 10-ak meseci statistike upisa na pravo u SAD. Najgori uspeh su na upisu ostvarili oni koji su studirali "pre-law" specijalizovane pripremne studije, a najbolji ekonomisti ("pravi ekonomisti" koji se bave makroekonomijom itd, ne "menadzeri" i slicni) i matematicari.



Odlican post (dosad sam se rijetko slagao s tobom :lol+: ).
Narocito sam se osvjedocio ovo za programere (pogotovo sa Elektrotehnickog, matematicari jos uvijek rade dosta teorijskih osnova programiranja). Ljudi ne mogu da skontaju algoritme sortiranja.
Ovo za matematicare i pravo me ne cudi. Skoro sam razgovarao sa jednim pravnikom o slicnosti prava i bilo koje formalne matematicke teorijei bio prilicno iznenadjen jer kao laik nikad nisam posmatrao pravo na taj nacin. Imas sistem aksioma (opsti principi) i imas pravilo da ni jedan specijalizovani akt ne smije da protivrijeci opstem iz kog je nastao i jos nekoliko pravila zakljucivanja i to je to. Manje vise tako se gradi bilo koja matematicka teorija.

#92 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 03 December 2010 - 13:10

Veruj mi t.da su predrasude.Imao sam ih i ja,ali nije to poenta jer mi ne pada na pamet da branim privatno skolstvo u Srbiji.Ajmo primer ortakovog burazera koji radi u komtrejdu.Da li je gazdi bilo bolje da zaposli nekog lika od 40-50 godina ili tek svrsenog diplomca.Ovaj od 40-50 godina ima iskustvo,poznastvo i sve ostalo.Ali ovaj ima 24-25 godina u toku je sa trendovima,tehnologijama....Da li ti mislis da kod nas stariji ljudi ulazu mnogo u svoju edukaciju tokom radnog veka.Idu li na seminare,govore strane jezike.Nesto ne verujem da velika vecina njih to cini.Kako studenti etf u BG-u,na zavrsnim godinama studija vec imaju ponude za posao,i zaposleni su odma posle diplomiranja.

Nemoj da uporedjuješ ljude od 50 godina sa duplo mladjim. Sam si pomenuo ETF, šta misliš koga bi Vesa ComTrade izabrao, ETF-ovca ili nekog sa diplomom Singidunuma (sa diplom računarsta i informatike)?
A predrasude su mi doneli studenti koji na državnim fakultetima za 3-4 godine nisu odmakli dalje od početka a šatro privatne (Megatrend, Singidunum, Karić-Alfa, Union...) završavaju kao od šale.
Konkretan primer - program Univerziteta Singidunum, smer Informatika i računarstvo
Spoiler! --Click here to view--
Znam par njih sa tom diplomom a na računaru znaju da uključe internet i eventualno otkucaju neki tekst. Gde će oni da rade kao administratori?
Možda u ComTrade...

#93 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 13:52

Veruj mi t.da su predrasude.Imao sam ih i ja,ali nije to poenta jer mi ne pada na pamet da branim privatno skolstvo u Srbiji.Ajmo primer ortakovog burazera koji radi u komtrejdu.Da li je gazdi bilo bolje da zaposli nekog lika od 40-50 godina ili tek svrsenog diplomca.Ovaj od 40-50 godina ima iskustvo,poznastvo i sve ostalo.Ali ovaj ima 24-25 godina u toku je sa trendovima,tehnologijama....Da li ti mislis da kod nas stariji ljudi ulazu mnogo u svoju edukaciju tokom radnog veka.Idu li na seminare,govore strane jezike.Nesto ne verujem da velika vecina njih to cini.Kako studenti etf u BG-u,na zavrsnim godinama studija vec imaju ponude za posao,i zaposleni su odma posle diplomiranja.

Pricas o stvarima koje ocigledno ne poznajes. Oni koji su zainteresovani za struku ulazu u sebe toko celog radnog veka - pa i oni "stariji" od 40 godina (moja malenkost ima 39 godina i 15 godina rada u IT-u). Veruj mi da SVI ovi "stariji" ulazu u sebe ako su zainteresovani za struku. A za one koji nisu zainteresovani potpuno je nebitno da li imaju 25, 40 ili 60 godina - ti su jednako nestrucni i neupuceni.

Sem retkih zainteresovanih, barem 95% svezih diplomaca nema pojma o "novim tehnologijama" (poznavanje najnovijih igara ili koriscenje Windows-a 7 kuci nije "poznavanje najnovijih tehnologija"), barem nema ozbiljna znanja koja su upotrebljiva u struci odmah. I to je OK - fakultet i nije mesto koje ce da stvori "potpuno formiran kadar".

I da ti kaze nesto "cika" koji je diplomirao i magistrirao na ETF-u, to da studenti ETF-a odmah imaju ponude za posao je stara prica, koja je daleko od istine. Retko ko od studenata dobija ponudu tek tako. Poneko je dobije od firme u kojoj je odradio praksu/volontirao (ja sam tako dobio ponudu za posao pre diplomiranja) ali ako ne uradis nista da potrazis posao niko te ne juri, cak ni kada si student ETF-a.

#94 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 13:58

Rekao sam da necu braniti privatno skolstvo,ali ajde.Primer Megatrenda-fakultet za poslovne studije.Profesori i asistenti su ljudi koji su zavrsili uglavnom EKOF,profesori uglavnom sa titulom mr/dr.Na 1 godini ima lik koji je radio u jakim drzavnim kompanija....Ja ne sporim da faks zavrsavaju svi,ali ocu da kazem sledece.Na faksu postoje ekstra uslovi za ucenje,ko to hoce.Nekom ko je cale/keva burzuj i diploma mu treba cisto reda radi jer ce se uglaviti preko veze to je nebitno.Izacice na ispit,dobice 6 na lepe oci,i to je to.Ja sam platio skolarinu,i zelim da naucim.A to od ljudi koji predaju tamo to i mogu.Na faksu postoji jedna krilatica medju studentima koja glasi ovako.Lako cu ja odbraniti svoju diplomu od studenata drzavnog fakulteta,ali tesko cu je odbraniti od studenata sa mog faksa.Jel ti Bokane mislis da na drzavnom(bilo kojem)cveta cvece.Navescu ti primere 3 faksa koje licno znam primere.Na ekof-u,ortakov burazer je upisao tako sto ga je licno dekan upisao,profesor statistike(kojeg su pre 2 godine otpustili)je prodavao svoju knjigu i cd da bi se polozili kolokvijumi/ispiti iako je postojala redovna knjiga iz koje se ucilo,na pravnom asistenti/profesori gledaju kako da devojke odvedu u krevet.Prosle godine kad je bio prijemni za istoriju na filoloskom,komsija je 7 dana unapred dobio pitanja koja ce biti na ispitu.Pogadjaj upisao ga je na budzet.Postoje problemi kako na privatnom tako i na drzavnom.Ali

#95 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 14:02

Ali reci da svi studenti privatnih nemaju pojma je tesko.Postoje oni koje boli ona stvar,ali postoje i oni koji zele da za svoje pare,dobiju adekvatno znanje.Slazem se sa Tomasom,ako student/nezaposlen se ne angazuje da dobije posao,nijedna od firmi ga nece vuci za rukav i reci e brate ajde dodji kod nas.Nego lepo angazuj se sam za zaposlenje,idi na konkurse,neko ce te primiti.

#96 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 03 December 2010 - 14:17

Ima nešto za šta si u pravu, ni ne pokušavam da protivurečim ali razlika državnih i privatnih fakulteta je velika. Razlika se sigurno smanjuje godinama i verovatno će doći dan kad će biti izjednačeni ali pitanje je koji će sve kadar školovati privatni univerziteti. Sada se uglavnom školuju razni menadžeri.
Konkretno, ja sam gradjevinac i znam gomilu ljudi koji su sa fakulteta prešli na Višu gradjevinsku školu i još masu koji su upisali privatni fakultet za gradjevinski menadžment. Na višoj i na privatnom ima dosta istih profesora a prag prolaza je dosta, dosta niži na fakultetu.

#97 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 14:28

Pazi situaciju,na ekofu ima u 1 godini neki lik profesor(ne moramo o nazivu predmetu :lol+: ).Predmet u sustini nije tezak,ali se zbog profesora polaze po xyz puta.Taj isti profesor predaje na privatnom,hvala bogu ne na mom,i tu se polaze iz cuga.Vremenom ce verovatno biti stvarno izjednaceni privatni i drzavni.Privatni prima sve,jer pare idu u dzep vlasnika.Pre 4 godine,na prijemnom za EKOF prijavi se 2000 ljudi,a primaju samo 1200.Prodje prijemni,posle 10 dana faks donese odluku da ipak prime svih 2000.Znaci i njima su pare bitne.Sledece sto znam,na FPS svake godine dolaze Jeremic,Tadic,Manter,Svimer,Dezer....na EKOFU je dinkic bio pre 10 godina i u sredu.Ima mnogo zamerki i na racun privatnog,ali dajmo neke konstruktivne predloge sta i kako sa studijama(i posle njih),pa nas mozda neko i cuje.

#98 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 15:09

Pazi situaciju,na ekofu ima u 1 godini neki lik profesor(ne moramo o nazivu predmetu :lol+: ).Predmet u sustini nije tezak,ali se zbog profesora polaze po xyz puta.Taj isti profesor predaje na privatnom,hvala bogu ne na mom,i tu se polaze iz cuga.Vremenom ce verovatno biti stvarno izjednaceni privatni i drzavni.Privatni prima sve,jer pare idu u dzep vlasnika.Pre 4 godine,na prijemnom za EKOF prijavi se 2000 ljudi,a primaju samo 1200.Prodje prijemni,posle 10 dana faks donese odluku da ipak prime svih 2000.Znaci i njima su pare bitne.Sledece sto znam,na FPS svake godine dolaze Jeremic,Tadic,Manter,Svimer,Dezer....na EKOFU je dinkic bio pre 10 godina i u sredu.Ima mnogo zamerki i na racun privatnog,ali dajmo neke konstruktivne predloge sta i kako sa studijama(i posle njih),pa nas mozda neko i cuje.

1200 nije "samo" - 1200 (+ racunaj na barem 50 sto se "specijalno" upisu) je previse i za potrebe Srbije i za prostorne i kadrovske mogucnosti EKOF-a.
300 studenata po godini bi bilo sasvim dovoljno za beogradski EKOF, uzimajuci u obzir broj upisanih na slicnim profilima na drugim drzavnim i privatnim univerzitetima po Srbiji.

P.S. Na stranu prolaznost i ostalo da li si poredio svoj program sa slicnim/ekvivalentnim na EKOF-u? Koliko si casova, npr. matematike imao, sta se tu ucilo i kako se polagalo?

Edited by tomas.hokenberi, 03 December 2010 - 15:10.


#99 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 15:26

Poredio jesam.U knjigama se uglavnom radi slicno gradivo(ne mogu izmisliti novu matematiku :lol+: ),ali paznja se posvecuje malo vise nekim oblastima.Tipa tamo smo radili digerencijalne jednacine 1 i 2,ovde finansijsku matematiku vise.Imas 4 casa predavanja i 2 casa predavanja.Uglavnom gradivo je slicno,razlika je u pristupu.Tipa tamo je teorija,vamo praksa.Sve u svemu,i jedni i drugi su zreli za menjanje.Privatni da poostre kriterijume,jer sa ovakvim kriterijumima ljudi koji zele da nauce,bivaju kaznjeni sto su tamo.Ovi na drzavnom da promene pristup prema studentima,zabrana rada na privatnim...Primer.Cekao sam konsultacije sa profesorom na EKOF-u,lik je kasnio sat vremena,bez izvinjavanja.Pitam ga da mi pomogne sa nekim pitanjem,on kaze to imate u knjizi,jel ima jos neko pitanje,nema,izadjite napolje.Osecao sam se ko g..no.Profesorka sa FPS,me je srela na sajmu knjiga i pozdravila najuctivije.Dobro mozda je to i do ljudi,mozda je ustao na levu nogu,pao tiket...Moj stav je da valjaju ni 1 ni 2,i da kad ga zavrsim palim na master.

#100 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 15:54

Poredio jesam.U knjigama se uglavnom radi slicno gradivo(ne mogu izmisliti novu matematiku :lol+: ),ali paznja se posvecuje malo vise nekim oblastima.Tipa tamo smo radili digerencijalne jednacine 1 i 2,ovde finansijsku matematiku vise.Imas 4 casa predavanja i 2 casa predavanja.Uglavnom gradivo je slicno,razlika je u pristupu.Tipa tamo je teorija,vamo praksa.Sve u svemu,i jedni i drugi su zreli za menjanje.Privatni da poostre kriterijume,jer sa ovakvim kriterijumima ljudi koji zele da nauce,bivaju kaznjeni sto su tamo.Ovi na drzavnom da promene pristup prema studentima,zabrana rada na privatnim...Primer.Cekao sam konsultacije sa profesorom na EKOF-u,lik je kasnio sat vremena,bez izvinjavanja.Pitam ga da mi pomogne sa nekim pitanjem,on kaze to imate u knjizi,jel ima jos neko pitanje,nema,izadjite napolje.Osecao sam se ko g..no.Profesorka sa FPS,me je srela na sajmu knjiga i pozdravila najuctivije.Dobro mozda je to i do ljudi,mozda je ustao na levu nogu,pao tiket...Moj stav je da valjaju ni 1 ni 2,i da kad ga zavrsim palim na master.

Ja sam bas bio zainteresovan da vidim konkretne programe Matematike na EKOF-u i na Megatrendu, pa me nije mrzelo da pogledam spisak matematicko-statistickih predemeta:

Ekonomski fakultet - Marketing
I godina:
2 Osnovi statističke analize 10 4+4 1 P+U
3 Matematika 10 4+4 1 P+U
II godina
9 Ekonomsko matematički metodi i modeli 10 4+4 3 P+U

Nazivi predmeta su linkovi ka programima.

Na Megatrendu nisam uspeo da iskopam na kom od silnih fakulteta/visih skola je marketing. Verujem da je ovde: http://www.megatrend.edu.rs/fps/
Tu postoje samo Matematika (6ESPB) i Statistika (9ESPB). Nisam nasao plan i program. Nasao sam samo opis, iz koga zakljucujuem da se uci samo finansijska matematika. Nadjoh nacin polaganja ispita poslovna matematika i silno sam se razveselio:

NAČIN POLAGANJA ISPITA POSLOVNA MATEMATIKA


Ispit se sastoji iz usmenog i pismenog dela.

Student prvo polaže usmeni deo ispita, pa kasnije, u naknadno objavljenom terminu, pismeni deo ispita.

Usmeni deo ispita:

Ako je student uradio domaće zadatke:

- student donosi domaće zadatke kada prvi put pristupi usmenom delu ispita

- izvlači 4 pitanja iz grupe ispitnih pitanja, koja se nalaze na sajtu. Student sam odlučuje na koja 2 će od 4 izvučena odgovarati. Ukoliko tačno odgovori na ta 2 izabrana pitanja, ispunio je uslov za izlazak na pismeni deo ispita. U suprotnom, pao je ispit.

Ako student nije uradio domaće zadatke:

- izvlači 4 pitanja iz grupe ispitnih pitanja, koji se nalaze na sajtu. Student sam odlučuje na koja 3 će od 4 izvučena odgovarati. Ukoliko tačno odgovori na ta 3 izabrana pitanja ispunio je uslov za izlazak na pismeni deo ispita. U suprotnom, pao je ispit.

Pismeni deo ispita:

Ispit se pismeno radi dva sata. Sastoji se od 6 zadataka iz oblasti koje su obrađene u toku nastave.

Prvi zadatak je ELIMINACIONI ZADATAK. Iz oblasti je Procentni račun i obavezan je, odnosno ukoliko ga student ne reši, pao je ispit.

Ostalih pet zadataka mogu biti iz bilo koje oblasti obrađene u toku nastave.

Da bi se ispit položio neophodno je, osim eliminacionog, tačno uraditi bar 2 zadatka od ostalih 5.

Ako student ne položi ispit, njegov sledeći ispit se takođe sastoji od usmenog i pismenog dela ispita.



dr Dušan Joksimović

Procentni racun? Objasni mi kako neko moze da upise fakultet iz oblasti ekonomije da nije savladao procentni racun - gradivo osnovne skole?
Kako je uopste zavrsio srednju skolu?
O cemu dalje da pricamo?

#101 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 16:56

to ti je uslov za polaganje ispita.od 6 zadataka imas 2 iz finansijske matematike/procentnog racuna,kako god i imas ostala 4 od koga makar 1 bude laganica i to ti je 6.to je ono o cemu ja pricam,da treba poostriti kriterijme i ne poklanjati 6 maminim i tatinim sinovima.veruj mi da od sale koja prima 300 ljudi,makar 50 ljudi je to shvatilo kao nuklearnu fiziku.veruj mi da ako hoces 9-10,na ova 3 zadatka ima dobro da se pomucis.Za marketing si u pravu,nalazi se u okviru FPS.Da li si gledao smerove na FPS.Imas 3 komada:

1)izvrsno upravljanje(kad ga zavrsis,ti si kao menadzer,tj.posao ti je da palamudis)

2)medjunarodno poslovanje(najvise vezano za marketing)

3)kompjuterski inzinjering

kao sto vidis i predpostavljas,za nijedan od ova 3 smera nije potrebno vise od matematike i statistike od ove koja se izucava u 1 godini.ekonomsko matematicki modeli su ti malo komplikovanija matematika,radis matrice 10x10.... da se radi samo finansijska bilo bi smesno.kakva je to matematika ako ne radis integrale,lopitala,kosija i ostalo.

#102 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 17:57

to ti je uslov za polaganje ispita.od 6 zadataka imas 2 iz finansijske matematike/procentnog racuna,kako god i imas ostala 4 od koga makar 1 bude laganica i to ti je 6.to je ono o cemu ja pricam,da treba poostriti kriterijme i ne poklanjati 6 maminim i tatinim sinovima.veruj mi da od sale koja prima 300 ljudi,makar 50 ljudi je to shvatilo kao nuklearnu fiziku.veruj mi da ako hoces 9-10,na ova 3 zadatka ima dobro da se pomucis.Za marketing si u pravu,nalazi se u okviru FPS.Da li si gledao smerove na FPS.Imas 3 komada:

1)izvrsno upravljanje(kad ga zavrsis,ti si kao menadzer,tj.posao ti je da palamudis)

2)medjunarodno poslovanje(najvise vezano za marketing)

3)kompjuterski inzinjering

kao sto vidis i predpostavljas,za nijedan od ova 3 smera nije potrebno vise od matematike i statistike od ove koja se izucava u 1 godini.ekonomsko matematicki modeli su ti malo komplikovanija matematika,radis matrice 10x10.... da se radi samo finansijska bilo bi smesno.kakva je to matematika ako ne radis integrale,lopitala,kosija i ostalo.

Khm - dimenzije matrica nisu "mera komplikovanosti" matematike - znam ja dobro koja se matematika tamo radi (uopste se ne radi o posebno slozenoj matematici, naprotiv) posto sam pomagao dvema-trima studentkinjama ekonomije da ga spreme.

Ajde za ovo "palamudjenje" pod jedan i ovo pod dva da prihvatim da nije potrebno vise matematike, ali za "kompjuterski inzenjering" ??!?! Kakav bre crni kompjuterski inzenjering sa takvom matematikom? Btw. kako moze na FPS da se predaje "inzenjering" bilo cega?

Sama cinjenica da su sebi dali za pravo da smer nazovu "kompjuterski inzenjering" govori o neozbiljnosti te obrazovne institucije, koja dovodi svoje studente u zabludu da su nekakvi strucnjaci za "kompjuterski inzenjering" kada diplomiraju.

Hint:

Computer System engineering, also called computer engineering, is a discipline that integrates several fields of electrical engineering and computer science required to develop computer systems.[1] Computer System engineers usually have training in electronic engineering, software design and hardware-software integration instead of only software engineering or electronic engineering. Computer System engineers are involved in many hardware and software aspects of computing, from the design of individual microprocessors, personal computers, and supercomputers, to circuit design. This field of engineering not only focuses on how computer systems themselves work, but also how they integrate into the larger picture.[2]

Usual tasks involving computer engineers include writing software and firmware for embedded microcontrollers, designing VLSI chips, designing analog sensors, designing mixed signal circuit boards, and designing operating systems. Computer engineers are also suited for robotics research, which relies heavily on using digital systems to control and monitor electrical systems like motors, communications, and sensors.


Daklem to u Beogradu mozes da studiras ovde, i to preciznije najcesce ovde, mada obicno moze i ovde ili na bilo kom drugom smeru. U Nisu se to radi ovde, a u Novom Sadu ovde

Edited by tomas.hokenberi, 03 December 2010 - 18:15.


#103 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 18:08

Opet se vracamo na to da je privatni faks i da ce primti svakog ko ce da plati.Necu vise o kriterijumima,ali ni vise o raspravi drzavni vs. privatni. Na sajtu b92 je osvanula vest o sufinansirajucim studentima.Da skratim pricu,rektor BU B.Kovacevic kaze sledece:
Mi imamo novi model finansiranja, on je i predviđen da se to uradi vrlo skoro, kada donesemo Strategiju visokog obrazovanja, koja će ja se nadam biti za godinu dana, posle toga sledi Zakon o visokom obrazovanju i on će da predvidi novi model finansiranja”, najavljuje on.

Alo bre,to je brat bratu najmanje 2 godine,a poznavajuci nase donosenje odluka i zakona verovatno i vise.Od 2000 godine,konstantno neke reforme obrazovnog sistema,nesto sto bi trebalo biti najvaznije u zemlji.Koliko je generacija unisteno sa njihovim reformama(idi mi,dodji mi) i ostalim glupostima.Zasta imamo toliku administraciju,kada ce im trebati toliko vremena.Ocu da kazem,donesite jednom nesto kako treba a ne stalno da menjate.Sada studenti nemaju 100 000 dinara za skolarinu,jel vi mislite da ce kroz 2 godine imati 60-70 000,jer skolarina stalno raste.Imate primere u svetu koji su to uredili na dobar nacin,samo prekopirajte.

#104 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 18:20

Opet se vracamo na to da je privatni faks i da ce primti svakog ko ce da plati.Necu vise o kriterijumima,ali ni vise o raspravi drzavni vs. privatni. Na sajtu b92 je osvanula vest o sufinansirajucim studentima.Da skratim pricu,rektor BU B.Kovacevic kaze sledece:
Mi imamo novi model finansiranja, on je i predviđen da se to uradi vrlo skoro, kada donesemo Strategiju visokog obrazovanja, koja će ja se nadam biti za godinu dana, posle toga sledi Zakon o visokom obrazovanju i on će da predvidi novi model finansiranja”, najavljuje on.

Alo bre,to je brat bratu najmanje 2 godine,a poznavajuci nase donosenje odluka i zakona verovatno i vise.Od 2000 godine,konstantno neke reforme obrazovnog sistema,nesto sto bi trebalo biti najvaznije u zemlji.Koliko je generacija unisteno sa njihovim reformama(idi mi,dodji mi) i ostalim glupostima.Zasta imamo toliku administraciju,kada ce im trebati toliko vremena.Ocu da kazem,donesite jednom nesto kako treba a ne stalno da menjate.Sada studenti nemaju 100 000 dinara za skolarinu,jel vi mislite da ce kroz 2 godine imati 60-70 000,jer skolarina stalno raste.Imate primere u svetu koji su to uredili na dobar nacin,samo prekopirajte.

Super je sto ce da primi sve koji plate, mada najbolji americki univerziteti su uglavnom privatni i nijedan od boljih nece primiti studente koji ne poseduju minimum znanja, bez obzira sto bi sami platili svoje studije.
Problem je sto ljudi koji imaju problema sa najobicnijim procentnim racunom mogu i da zavrse te fakultete - to govori koliko su niski kriterijumi. Ti mkazes da ko hoce moze da nauci dosta na privatnom fakultetu - to mozda stoji - problem je sto moze da zavrsi a da ne nauci nista u skladu akademskim nivoom titule koju stice.

P.S. pogledaj moj edit i komentar vezan za "kompjuterski inzjenjering" na FPS u prethodnoj poruci.

Edited by tomas.hokenberi, 03 December 2010 - 18:21.


#105 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 18:29

Ti bas insistiras na privatni vs drzavni.Po nekom mom misljenju,tu najvecu odgovornost snosi drzava odnosno ministarstvo obrazovanja,zato sto im je dozvolilo da imaju takav smer.Ali sta ocekivati od ljudi koji su direktno zaposleni na tom istom privatnom fakultetu.Da li ti mislis da nasi vajni privatnici ne bi isto tako uradili,a da znaju da ih nece nista kostati.Gledaj faks uzima pare od studenta,on zavrsi taj smer,i moze da ode na master preko faksa i to je to.Sta on ima vise sa tobom.Boli ga cosak od pisaceg stola.Da te obradujem,da se za taj smer odluci 10-15 ljudi po godini i to je to.Ti to poredis nase i americke fakultete :lol+: .Da ne gusimo temu,ako ima jos nesto o ovome da idemo preko pp.