Jump to content


Photo
- - - - -

Fakulteti u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#76 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 01 December 2010 - 13:17

Nisam mislio na socijalne stanove koje će neko kupovati trajno u svojinu, već na stanove kojim bi gazdovala opština a ljudi ih rentali za 100€ mesečno. Što bi kupovao stan i trošio 30% plate na ratu (i tako 30 godina) ako ne moraš, a i ako znaš da će i tvoja deca sutradan moći to isto da rade.

Za stanove od 500-750€ po kvadratu ni mesečna rata ne bi bila mnogo iznad 100€ pa bi i to za mnoge bio spas. Bar bi njihova deca kranula u život sa svojim krovom nad glavom.

#77 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 01 December 2010 - 15:24

Za stanove od 500-750€ po kvadratu ni mesečna rata ne bi bila mnogo iznad 100€ pa bi i to za mnoge bio spas. Bar bi njihova deca kranula u život sa svojim krovom nad glavom.


Ma OK i to. Međutim drugo sam ja imao na umu -> nema više stalnog radnog mesta i rada u jednoj istoj firmi 40 godina. U tom smislu, mnogi će menjati ne samo radno mesto i firmu već i grad, pa se baš i ne isplati otplaćivati kredit 30 godina...

Edited by Tribun_populi, 01 December 2010 - 18:00.


#78 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 02 December 2010 - 19:03

Vratimo se fakultetima.Imam 2 pitanja:
1)zasto Beograd da plati skolovanje studenata koji su strajkovali,a koji dolaze ko zna odakle.Sto to nisu uradili njihovi maticni gradovi.
2)Ja bih ukinuo budzet.U prvom koraku to bih uradio za studente koji dolaze is RS i CG.Zasto bi oni bili na teretu poreskih gradjana Srbije,tj.nas,nasih roditelj i dece.U drugom koraku uvesti studentske kredite koje bi opet mogli samo studenti iz Srbije da uzimaju.Normalno taj kredit bi imao uslov da posle zavrsetka studija moraju da ostanu min.5 godina u drzavi i tipa da vrate ne znam 120-130% kredita.Na taj nacin bi u zemlji ostajao mlad strucan kadar,i ne bi bilo odliva mozgova,a mi ne bi svke godine gledali proteste studenata u gradu.Da ne bude zabune i sam sam student,ali je ovo resenje bolje od sadasnjeg.

#79 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 December 2010 - 19:24

Na taj nacin bi u zemlji ostajao mlad strucan kadar...

Koji bi se zaposlio gde?

#80 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 02 December 2010 - 19:37

Da li ti mislis da mlad,obrazovan strucan covek ne bi mogao da se zaposli u Srbiji,bez politicke veze ili neke druge.Ja cu da ti navedem 2 komada,ortakov burazer je zavrsio fon i zaposlio se u komtrejdu,a prijateljica je posle xyz firmi i poslova/poslica postala PR jedne nemacke firme koja posluje na nasem trzistu.

#81 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 December 2010 - 21:20

Govorim o tome da postoji hiperprodukcija kadra, a manjak radnih mesta.

Btw, kad već potežeš tu temu, ta dvoja 2 komada su retkost. Čak i stručan, obrazovan kadar, u većini slučajeva mora imati vezu (novac, štagod). Govorim o situaciji u srpskoj medicini jer to najbolje poznajem.

#82 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 December 2010 - 21:26

Govorim o tome da postoji hiperprodukcija kadra, a manjak radnih mesta.

Btw, kad već potežeš tu temu, ta dvoja 2 komada su retkost. Čak i stručan, obrazovan kadar, u većini slučajeva mora imati vezu (novac, štagod). Govorim o situaciji u srpskoj medicini jer to najbolje poznajem.

To je tacno, ali nije posledica realnog manjka, vec nedostatka koordinacije i organizacije, a bogami cesto i potpune razmazenosti i uobrazenosti naseg sveta. Bas u medicini znam za dva slucaja da novopeceni diplomci nisu zeleli ni po koju cenu da idu da rade u Smederevsku Palanku i (cini mi se) Zajecar, iako je tamo bilo mesta u domovima zdravlja, jer kako bi oni jadni iz BG-a u tamo neku selendru...te su preferirali da sede na birou i kukaju unaokolo.

#83 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 December 2010 - 21:55

To je tacno, ali nije posledica realnog manjka, vec nedostatka koordinacije i organizacije, a bogami cesto i potpune razmazenosti i uobrazenosti naseg sveta. Bas u medicini znam za dva slucaja da novopeceni diplomci nisu zeleli ni po koju cenu da idu da rade u Smederevsku Palanku i (cini mi se) Zajecar, iako je tamo bilo mesta u domovima zdravlja, jer kako bi oni jadni iz BG-a u tamo neku selendru...te su preferirali da sede na birou i kukaju unaokolo.

Ima i toga dosta, u pravu si, ali sve više, i u manjim mestima lekari ne mogu lako da se zaposle. U Bg, NS i Nišu je katastrofalna situacija. Though, nisam siguran u to da ne postoji apsolutni višak lekara.

#84 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 December 2010 - 22:31

Da li ti mislis da mlad,obrazovan strucan covek ne bi mogao da se zaposli u Srbiji,bez politicke veze ili neke druge.Ja cu da ti navedem 2 komada,ortakov burazer je zavrsio fon i zaposlio se u komtrejdu,a prijateljica je posle xyz firmi i poslova/poslica postala PR jedne nemacke firme koja posluje na nasem trzistu.


Drugar je kazes zavrsio FON. Ako je zavrsio informaticki smer (ja nesto nemam najbolja iskustva sa IT kadrom sa FON-a ali to je druga prica) i ima talenta i znanja onda je deficitaran kadar i nije mu problem da nadje posao.

Medjutim da je zavrsio ekonomiju, pravo, martketing, menadzerske smerove na fonu ili nekom od "menadzment fakulteta" spao bi u kadar koji se hiperprodukuje i proizvodi ga se daleko vise nego sto su realne potrebe Srbije, odnosno srpske privrede.

E sad tu vaze zakoni ponude i potraznje. Kada 20 ekonomista pikira na jedno radno mesto, naravno da ce mehanizmi korupcije da lako prorade.

#85 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 December 2010 - 22:36

To je tacno, ali nije posledica realnog manjka, vec nedostatka koordinacije i organizacije, a bogami cesto i potpune razmazenosti i uobrazenosti naseg sveta. Bas u medicini znam za dva slucaja da novopeceni diplomci nisu zeleli ni po koju cenu da idu da rade u Smederevsku Palanku i (cini mi se) Zajecar, iako je tamo bilo mesta u domovima zdravlja, jer kako bi oni jadni iz BG-a u tamo neku selendru...te su preferirali da sede na birou i kukaju unaokolo.

Ima toga itekako. Moj pprijatelj -rukovodilac odeljenja odrzavanja - je imao problema da nadje diplomirane inzenjere masinstva (kadar koga ima viska na trzistu rada) za dobro placeno mesto u drzavnoj firmi, sa mogucnoscu napredovanja, zato sto se radi o radnom mestu koje podrazumeva dosta terenskog rada sirom Srbije - jedan njegov sveze diplomirani rodjak, koga je ubedjivao da se javi na konkurs, ga je odbio otprilike sa sledecim recima "nisam studirao da bih isao po terenima" ?!!

#86 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 03 December 2010 - 08:04

Posao bez veze? U Srbiji? Praktično mission impossible. Naravno ima par izuzetaka ali...

#87 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 09:58

tomase,sad si me ubedacio,jer ja studiram marketing na megatrenndu.ako izuzmemo predrasude o privatnim fakultettima,reci mi sledece.ja kad zavrsim fakultet i konkurisem za posao u lupam bajeru,koka-koli,nekoj od stranih firmi kod nas,mislis da me nece zaposliti ako nemam vezu.strancima je bitno da ti znas da radis,da mu donosis pare a dzabe tebi i 100 veza ako ces da mu pravis rashode.za drzavnu sisu ti treba veza,ali ako imas znanje i konkurises za posao u stranoj firmi/privatniku zaposlice te samo pod uslovom da znas posao.

#88 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 December 2010 - 10:11

tomase,sad si me ubedacio,jer ja studiram marketing na megatrenndu.ako izuzmemo predrasude o privatnim fakultettima,reci mi sledece.ja kad zavrsim fakultet i konkurisem za posao u lupam bajeru,koka-koli,nekoj od stranih firmi kod nas,mislis da me nece zaposliti ako nemam vezu.strancima je bitno da ti znas da radis,da mu donosis pare a dzabe tebi i 100 veza ako ces da mu pravis rashode.za drzavnu sisu ti treba veza,ali ako imas znanje i konkurises za posao u stranoj firmi/privatniku zaposlice te samo pod uslovom da znas posao.

Zaposlice te ako si zaista kvalitetan, ali ce se za tvoje mesto javiti 100-istih takvih. 99 ce biti odbijeno ako se prima jedan. A kvalitetnog posla jednostavno nema za sve - racunajuci i drzavne i privatne firme.

Super je ako si ti ubedjen da si bas ti taj najbolji, super za tebe ako jesi i ako ih ubedis u to. Problem je sto na kraju 90 od 100 nece naci odgovarajuci posao bez obzira na kvalitet/"kvalitet" posto jednostavno na trzistu postoji ogroman visak kadrova iz pomenutih oblasti.


Inace sto se tice (ne)kvaliteta studija na privatnim fakultetima, slobodno se ti tesi da su to predrasude.

#89 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 03 December 2010 - 10:59

Zaposlice te ako si zaista kvalitetan, ali ce se za tvoje mesto javiti 100-istih takvih. 99 ce biti odbijeno ako se prima jedan. A kvalitetnog posla jednostavno nema za sve - racunajuci i drzavne i privatne firme.
Super je ako si ti ubedjen da si bas ti taj najbolji, super za tebe ako jesi i ako ih ubedis u to. Problem je sto na kraju 90 od 100 nece naci odgovarajuci posao bez obzira na kvalitet/"kvalitet" posto jednostavno na trzistu postoji ogroman visak kadrova iz pomenutih oblasti.
Inace sto se tice (ne)kvaliteta studija na privatnim fakultetima, slobodno se ti tesi da su to predrasude.

Bravo! Sve je na mestu.

tomase,sad si me ubedacio,jer ja studiram marketing na megatrenndu.ako izuzmemo predrasude o privatnim fakultettima,reci mi sledece.ja kad zavrsim fakultet i konkurisem za posao u lupam bajeru,koka-koli,nekoj od stranih firmi kod nas,mislis da me nece zaposliti ako nemam vezu.strancima je bitno da ti znas da radis,da mu donosis pare a dzabe tebi i 100 veza ako ces da mu pravis rashode.za drzavnu sisu ti treba veza,ali ako imas znanje i konkurises za posao u stranoj firmi/privatniku zaposlice te samo pod uslovom da znas posao.

Koje ti to veće znanje imaš sa završenim fakultetom u odnosu na tvog kolegu iz generacije? Nešto veću prosečnu ocenu? Koje prednosti za zapošljavanje u Bayer-u (sam si naveo primer) imaš ti odmah posle faksa (privatnog!) u odnosu na ljude sa par godina iskustva u istom poslu a koji konkurišu za isto radno mesto? U odnosu na diplomce koji u toj firmi imaju poznanstvo, preporuku, vezu? To što znaš da radiš posao?
Da ne pričam da se gomila konkursa organizuju samo proforme, odavno se već zna ko dolazi na to radno mesto.

#90 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 03 December 2010 - 11:24

Veruj mi t.da su predrasude.Imao sam ih i ja,ali nije to poenta jer mi ne pada na pamet da branim privatno skolstvo u Srbiji.Ajmo primer ortakovog burazera koji radi u komtrejdu.Da li je gazdi bilo bolje da zaposli nekog lika od 40-50 godina ili tek svrsenog diplomca.Ovaj od 40-50 godina ima iskustvo,poznastvo i sve ostalo.Ali ovaj ima 24-25 godina u toku je sa trendovima,tehnologijama....Da li ti mislis da kod nas stariji ljudi ulazu mnogo u svoju edukaciju tokom radnog veka.Idu li na seminare,govore strane jezike.Nesto ne verujem da velika vecina njih to cini.Kako studenti etf u BG-u,na zavrsnim godinama studija vec imaju ponude za posao,i zaposleni su odma posle diplomiranja.