Jump to content


Photo
- - - - -

Fakulteti u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#121 sloba_uk

sloba_uk
  • Members
  • 59 posts

Posted 04 December 2010 - 18:11

Super je sto ce da primi sve koji plate, mada najbolji americki univerziteti su uglavnom privatni i nijedan od boljih nece primiti studente koji ne poseduju minimum znanja, bez obzira sto bi sami platili svoje studije.
Problem je sto ljudi koji imaju problema sa najobicnijim procentnim racunom mogu i da zavrse te fakultete - to govori koliko su niski kriterijumi. Ti mkazes da ko hoce moze da nauci dosta na privatnom fakultetu - to mozda stoji - problem je sto moze da zavrsi a da ne nauci nista u skladu akademskim nivoom titule koju stice.

P.S. pogledaj moj edit i komentar vezan za "kompjuterski inzjenjering" na FPS u prethodnoj poruci.

Ovo vise nije tacno.Naime taj filter je i tamo sve tanji na osnovne studije primaju ove sto imaju kesha.Znam iskustva mojih kolega fizicara koji su radili sa studentima na top univerzitetima u USA,kazu da tamo bukvalno ima svega.Postdiplomske su vec druga prica.

#122 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 05 December 2010 - 09:24

Jos nesto,posto ima prica da privatni zavrsavaju na fazon platio si nema sanse da padnes.Iz prosle godine znam 3 osobe da su obnovile godinu :lol+: .Opet to ne govori nista o kriterijumima,nego o doticnim da nisu mogli minimalno vreme da odvoje za dupe na stolicu/krevet

#123 Avicii

Avicii
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 07 December 2010 - 03:30

Zanima me jedan faks u Beograd
Fakultet Politickih nauka/Smer Medjunarodni odnosi
Zanima me koliko je cenjen, trazen i koristan ? Po mom znanju sto trenutno imam u srednjoj skoli(ekonomskoj), taj fakultet mi nekako najvise lezi i pogodan mi je za ucenje...

#124 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 December 2010 - 08:12

Zanima me jedan faks u Beograd
Fakultet Politickih nauka/Smer Medjunarodni odnosi
Zanima me koliko je cenjen, trazen i koristan ? Po mom znanju sto trenutno imam u srednjoj skoli(ekonomskoj), taj fakultet mi nekako najvise lezi i pogodan mi je za ucenje...

Ako ti najvise lezi i to te zaista najvise zanima treba da ga upises. Ako budes uspesan u studijama i spreman na stalno ucenje i usavrsavanje verovatno ces uspeti u karijeri - bez obzira na to koliko je trazen, cenjen ili koristan.

Sto se tice toga koliko je trazen - recimo da ako ocekujes da ce ti npr. smer "medjunarodni odnosi" omoguciti, ili cak dati neku prednost, kod zaposljavanja u diplomatiji i slicno - onda se varas. Za to ti je vaznija clanska karta neke od stranaka.

Sto se tice cenjenosti - tu ces cuti razlicita misljenja. Od totalnog ismevanja do pozitivnih komentara.

#125 Avicii

Avicii
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 07 December 2010 - 10:55

Cak mi mislim da je i sama clanska karta malo i da mora vise od toga, verovatno poznavanje nekog ili tako nesto..

#126 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 07 December 2010 - 12:37

Ako hoces da radis u nasoj diplomatiji, treba ti neko ko ce ti reci kada je konkurs. Ako budes jako dobar, nece ti odmah biti potrebna cak ni clanska karta. Za neke funkcije kasnije, sigurno treba.

#127 Avicii

Avicii
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 08 December 2010 - 00:52

Ako hoces da radis u nasoj diplomatiji, treba ti neko ko ce ti reci kada je konkurs. Ako budes jako dobar, nece ti odmah biti potrebna cak ni clanska karta. Za neke funkcije kasnije, sigurno treba.



Ni to nije problem. Hvala inace za informacije. Bacicu se na proucavanje mog omiljenog stiva, uzecu clansku kartu partije (SNS mi je u ovom slucaju najlakse, s'obzirom na poznanstva), ekonomija kao pokusaj mi se pokazao kao promasaj, stvarno mi tesko ulazi ovo u glavu ili mi se mozda cini. Ali ono sto mogu da radim iz uzivanja a ne sa teretom je sigurno bolje.

#128 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 December 2010 - 01:02

Ni to nije problem. Hvala inace za informacije. Bacicu se na proucavanje mog omiljenog stiva, uzecu clansku kartu partije (SNS mi je u ovom slucaju najlakse, s'obzirom na poznanstva), ekonomija kao pokusaj mi se pokazao kao promasaj, stvarno mi tesko ulazi ovo u glavu ili mi se mozda cini. Ali ono sto mogu da radim iz uzivanja a ne sa teretom je sigurno bolje.


Moram da ti kazem da je (politicka) ekonomija vazan deo studija na FPN-u, tako da ako imas problema sa istom ili manjak interesovanja za politicku ekonomiju onda ti to moze biti (manji?) problem i na FPN.
Sto se tice SNS mogu samo da kazem :lol+:

#129 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 08 December 2010 - 06:31

Moram da ti kazem da je (politicka) ekonomija vazan deo studija na FPN-u, tako da ako imas problema sa istom ili manjak interesovanja za politicku ekonomiju onda ti to moze biti (manji?) problem i na FPN.
Sto se tice SNS mogu samo da kazem :lol+:


Deluje mi da njega vise brinu formule i proracuni nego ekonomija kao takva. Ako je tako, onda nema cega da se boji na FPN-u. Imao bi 3 predmeta iz oblasti ekonomije, ali su svi teoretski i broj formula i zadataka za resiti je minimalan. Makar je tako bilo u moje vreme (bio upisao 2000-te).

#130 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 08 December 2010 - 09:55

Ni to nije problem. Hvala inace za informacije. Bacicu se na proucavanje mog omiljenog stiva, uzecu clansku kartu partije (SNS mi je u ovom slucaju najlakse, s'obzirom na poznanstva), ekonomija kao pokusaj mi se pokazao kao promasaj, stvarno mi tesko ulazi ovo u glavu ili mi se mozda cini. Ali ono sto mogu da radim iz uzivanja a ne sa teretom je sigurno bolje.

Najbolje u G17, Dinkić je u svakoj vladi od 2000. na ovamo i opet će biti. Svaku vladu sruši, dodje nova a on opet u fotelji.

#131 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 08 December 2010 - 10:35

Sto se tice SNS mogu samo da kazem :lol+:

A sto se tice koje partije ne mozes da kazes :)?

Miss, zaboravi savete da ti je partijska knjizica potrebna za posao. Tako se stancuju ovce. Tako se prave poslusnici. Ako zelis da budes takav, onda vec danas postani clan. Za partijsku funkciju ti nije potrebna skola, vec "sposobnost" da budes dobar sluga.

Poznajem nekoliko ljudi sa FPNa, sa novinarstva, i sa medjunarodnih odnosa. Jedan ima posao, i to dobar. Radi kao savetnik u jakoj firmi. Ali, taj decko vredi, jer je bio odlican student, i imao dobre preporuke. Svi ostali su bez posla.

#132 lary ptica

lary ptica
  • Members
  • 696 posts

Posted 09 December 2010 - 23:00

Iznio bih moj slucaj koji manje vise govori gdje se mi skolujemo. Iako studiram u Banja Luci, stanje na fakultetima tesko da se mnogo razlikuje od stanja u Srbiji. Studiram Elektrotehnicki fakultet Univerziteta u BL. Spadam u grupu prosjecnih studenata, sto po broju polozenih ispita, sto po prosjeku ocjena. Veze mi nisu trebale da se upisem, iz srednje Elektrotehnicke skole, isto u Banja Luci, sam izasao sa prosjekom 4.53 i polozio sam prijemni u prvom upisnom roku.
Tad nastupaju problemi. Kako sam isao u strukovnu skolu poznavanje matematike nije bilo na vrhunskom nivou, tek toliko da se mogu vrsiti potrebni proracuni u elektrotehnici(malo izvoda, integrala i matrica). Sa dolaskom na fakulet to je doslo do izrazaja jer je na nasem fakultetu najtezi kurs iz Matematike I (Linearna algebra: prof. Momir Celic) u citavoj Bosni i Hercegovini a bogami i sire. Uz to, imao sam i peh da sam bio sprijecen da polozim Fiziku preko kolkokvijuma.
I dodje tako septembar a ja imam 4 nepolozena ispita od kojih imam: dvije matematike, fiziku i OET 2. a za uslov za drugu godinu mi trebaju jos dva polozena ispita. Izadjem Fiziku i padnem zbog toga sto je profesor dao zadatke koje ni on sam nije znao da rijesi bez dodatnih konsultacija. Polozim OET 2 i ostanem u prvoj godini sa 3 opsta predmeta iako sam polozio sve strucne.

Dvije godine nakon toga prijavim se za "Internship" u Facebooku (Dublin) i prodjem prvi filtar (trazilo se dobro poznavanje C/C++ i Eng. i Njem. jezika). Na dodatnim razgovoru su me pitali da li poznajem neki od jezika za internet programiranje(Python,PHP,Ruby...) i ja kazem iskreno ne. Pita me zasto a je njemu da nisam imao vremena od ucenja matematika i fizike.

Uglavnom, ispale me za mjesto, a ja evo jos nisam polozio Linearnu jer ovaj prof. lijeci komplekse na studentima.

Sluzbeni podaci kazu da na fakultetu u Banja Luci ima oko 640 redovnih studenata a od njih 386 nema polozenu Linearnu algebru.Na kolokvijumu odrzanom u prosli petak bilo je oko 260 studenata a danas asistent rece da ce proci oko 15 ljudi.

#133 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 10 December 2010 - 15:26

Veliki deo obrazovnih institucija je sam sebi svrha - pravi profit, zaposljava pojedince, a da li ce diplomci dobiti posao kad zavrse je sasvim sporedna stvar. Umesto da drzava ima masu nezaposlenih ljudi oni se usmeravaju na studiranje.

Ovaj video to odlicno ilustruje.

Edited by noskich, 10 December 2010 - 15:26.


#134 Jogi

Jogi
  • Members
  • 164 posts

Posted 12 December 2010 - 20:17

Sluzbeni podaci kazu da na fakultetu u Banja Luci ima oko 640 redovnih studenata a od njih 386 nema polozenu Linearnu algebru.Na kolokvijumu odrzanom u prosli petak bilo je oko 260 studenata a danas asistent rece da ce proci oko 15 ljudi.

Sta da ti kazem u normalnoj zemlji, taj assitent i taj profesor bi posle kraceg posmatranja bili na ulici. Ovako izgleda njihova praksa: zadaju nesto sto je nevidjeno tesko ocekujuci bljesak studenskog uma da resi sve to, medjutim rezultat je da vecina studenata ne zna ono najosnovnije, jer mora da se bakce problemima koje nikad vise nece ni videti, problemima tipa "sta bi bilo kad bi bilo ono s to ne moze biti". aono sto se svakodnevno desava, e za to ce profesor dobiti lepu lovu za tezgu, jer zaboga, nece valjda dopustiti da mu neki mladi inzenjeri uzimaju 'leb iz usta....

#135 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 13 December 2010 - 14:14

Studiram Elektrotehnicki fakultet Univerziteta u BL. Spadam u grupu prosjecnih studenata, sto po broju polozenih ispita, sto po prosjeku ocjena.
.....
Dvije godine nakon toga prijavim se za "Internship" u Facebooku (Dublin) i prodjem prvi filtar (trazilo se dobro poznavanje C/C++ i Eng. i Njem. jezika). Na dodatnim razgovoru su me pitali da li poznajem neki od jezika za internet programiranje(Python,PHP,Ruby...) i ja kazem iskreno ne. Pita me zasto a je njemu da nisam imao vremena od ucenja matematika i fizike.

Uglavnom, ispale me za mjesto, a ja evo jos nisam polozio Linearnu jer ovaj prof. lijeci komplekse na studentima.


Evo ti odlična ilustracija kako praksa gleda na naš obrazovni sistem (ne odnosi se na inženjere ali može da posluži).

Oglas za prijem advokatskog pripravnika

Obrazovanje Osnovne studije - masters
Potrebna znanja: - rad na računaru - "slepo kucanje" - znanje jezika poželjno

Oblast: Društvene nauke, poslovanje i pravo
Zvanje: Diplomirani pravnik
Smer: Privredni
Prosečna ocena: 7 - 8

http://www.nsz.gov.r...r...obAd&id=369