Jump to content


Photo
- - - - -

Zalazak Crnog Sunca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#91 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 12:53

Pisano je na brzinu, Deks i nema frke, bitna je sustina a to je da to ne da ide na grand scale. Cuj elektricni autici ma daj, ne zasmejavajte me. Ne nece bit elektricnog drustva, niti fuzije, niti bio dizela niti dobosa sa hrchcima koji ce da pokrecu svet. Ja znam da je jako tesko i zamisliti ovakav scenario a jos teze prihvatiti ga, no realnost je takva i tu se nista ne moze. Evo u Americi vozovi vec kasne u nekim mestima po 4-5 sati a i avioncici nesto skripe. Sto se tice Srbije, kolaps koji sledi bice totalno ludilo i to mnogo pre nego kod ostalih. Ono sto mora da uradi Srbija da bi koliko toliko ublazila neumitan pad je da zaustavi prokletu migraciju stanovnistva iz sela u gradove. A pogotovo u Beograd. Trebala je da je obrne ali kako je za to kasno, sada je naj bitnije da se ona zaustavi i to pod hitno inace katastrofa ce biti totalna.


ma ja sam poznata cepidlaka -_-

za ostalo nemam sta da dodam, ali na ovo boldano imam jedan "jak" argument :)

istovremeno je to odgovor na jedna od postova na ovoj temi - ne secam se ciji - mrzi me da trazim sad i citiram - radi se o "neverici da elita nema odgovor na probleme koji se ovde iznose":

evo kako je elita u USA odlucna da problem energije resi:

klik

#92 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 19 October 2010 - 13:31

ali niko ti ne komentarise grafikon... a ti se trudio :)
a na grafikonu lepo pise - nafte, gasa, uglja - sve manje i manje... a alternative ... puste zelje, snovi.
ma bice ih, bez panike -_-

ali koliko?

Gde si se od svega bas uhvatio za ugalj?

World coal reserves

At the end of 2006 the recoverable coal reserves amounted to around 800 or 900 gigatons. The United States Energy Information Administration gives world reserves as 930 billion short tons (equal to 843 gigatons) as of 2006. At the current extraction rate, this would last 132 years.

http://en.wikipedia.org/wiki/Coal

#93 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 13:41

Gde si se od svega bas uhvatio za ugalj?

World coal reserves

At the end of 2006 the recoverable coal reserves amounted to around 800 or 900 gigatons. The United States Energy Information Administration gives world reserves as 930 billion short tons (equal to 843 gigatons) as of 2006. At the current extraction rate, this would last 132 years.

http://en.wikipedia.org/wiki/Coal


morise, morise

prevrti malo zadnje dve stri strane... procitaj malo... ima jedan moj post koji pominje i taj tvoj ugalj.

#94 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 14:27

jesi li nasao i, sto je jos vaznije, ukapirao u čemu je fora?

ne postoji stvar koja se zove "At the current extraction rate". zapravo postoji u matematici, a u realnosti to malo dugacije funkcionise. samo najgore sto "obican covek" cuje tu matematicku apstrakciju pa ne pokusava da je poveze sa realnoscu.

pomocu slike se bolje razume:

Posted Image


na slici je prikazana proizvodnja... uglja u us, u stvari nebitno gde i sta.

bitno je da se non stop menja i - raste. a kad ne bude vise rasla onda ce da - opada. prosot mora
zapravo moze da neko vreme i da se zadrzi ravnu linu (to bi mogao biti "current extraction rate"), ali ne zadugo.
tacka u kojoj rast nestaje i pocinje pad se zove: peak (necega)
i to je vaznija tacka od one 132 god udaljene.
zapravo, gled cuda, nije 132 god udaljena nego mozda cak i 2x toliko. zvuci jos bolje -_- da ne kazem fantasticno...

ali problem je sto mi hocemo da trosimo kao i pre. ma sta kao i pre, jos vise i vise...
ali nece moci... :twak:

zaprvo stvar je jos komplikovanija.
da bi objasnio posluzicu se pricom o necemu naizglednevaznom - ev članak sa wikipedije: Great Famine

In Ireland, the Great Famine was a period of mass starvation, disease and emigration between 1845 and 1852 ... During the Famine, Ireland's population fell by between 20 and 25 percent ...


strasan dogadjaj. ali nije poenta u tome stoje strasan, nego u paradoksu: za vreme te velike gladi dok su Irci umirali od gladi Irska je izvozila hranu u englesku. :)
(prica bi se ovde mogla prosiriti, ali ajde da ne radim to)

kakve to ima veze sa ugljom?
moje misljenje je da ima: podaci o proizvodnji i rezervama uglja u svetu je jos jedna matematiska fikcija, jer to sto, recimo, australija ima ogromne rezerve uglja srbiji nece koristiti ama bas nista, kad srbija potrosi svoje rezerve!
u proseku su irci imali dobvoljno hrane, kad se uzme prosek GB prosek je bio ihahaj - dakle reko bi covek nije bilo nikakvog problema, a ovamo silni irci umrese od gladi...

#95 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 14:51

'Ten years' to solve nature crisis, UN meeting hears

The UN biodiversity convention meeting has opened with warnings that the ongoing loss of nature is hurting human societies as well as the natural world.

The two-week gathering aims to set new targets for conserving life on Earth.

Japan's Environment Minister Ryo Matsumoto said biodiversity loss would become irreversible unless curbed soon.

Much hope is being pinned on economic analyses showing the loss of species and ecosystems is costing the global economy trillions of dollars each year.

...



global warming/CO2??

moje du*e CO2!

ljudi unistavaju prirodu (citaj granu na kojoj sede) na mnoge druge nacine, ne samo ispustanjem CO2 (ako uopste - nebitno), ali prica o CO2 je cool, a i moze da se zaradi "neka crkavica" :)

da se razumemo: mozda i jeste CO2, ali nije samo CO2!

#96 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 19 October 2010 - 15:36

ne znam alex, ne znam. moraces sam da odgovoris na to pitanje - ako je ozbiljno.
ako nije, nije ni vazno, zar ne -_-

"kopam" sam ja stavio pod navodnike - treba tako.

Pitanje je ozbiljno deksse i sasvim na mestu i to se provlaci kroz sve tvoje teme. Tvoju poentu smo odavno shvatili, bespomocni smo nista i nikada ne moze da zameni Crno Sunce, vreme nam je isteklo, sto smo ziveli, ziveli smo. Da li ti shvatas da je jedina posledica uverenja da nas ceka samo propast i spasa nam nema to da ce ljudi poceti da jos vise i brze trose? Bolesnik od neizlecive bolesti bez potomstva ima tendenciju da spiska imovinu za par nedelja, osudjenik na smrt oce da se najede i napije omiljene hrane i pica pre izvrsenja kazne. Ako nemas nista drugo da im ponudis, zasto im ovo zameras?

Predvidjanje potopa se na racuna, to ume i baba Vanda. Imas li predlog kako da napravimo barku da se spasemo?

Čuo sam jednu priču od starih šofera posle WWII vozili su kamion na drva kao paja i jare suva ekstrakcija gasa, pomoćnik je ložio i žali se da mu je stariji kolega lupao šamare što loži jasen, kaže to da se čuva za brdo :twak:

:)
Ih, a koliko smo mi tek shamara popili od dekssa, reko bi covek da smo vec pogoreli sve jasene sveta.

#97 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 16:05

Pitanje je ozbiljno deksse i sasvim na mestu i to se provlaci kroz sve tvoje teme. Tvoju poentu smo odavno shvatili, bespomocni smo nista i nikada ne moze da zameni Crno Sunce, vreme nam je isteklo, sto smo ziveli, ziveli smo. ...


pa ne znam da li je ozbiljno. mozda si ti ozbiljna - obzirom kako si ovo napisali izgleda da stvarno jesi.
ali meni nije zvucalo tako. zato sam i pitao alexa, jel ozbiljan ili nije.

(*) samo dokle god ljudi na moje: peak oil je ozbiljna stvar odgovore: evo fuzije, evo vetrenjaca, evo elektricnih automobila - nema problema, ja ih ne shvatam ozbiljno.

mozda sam malo krut. a imam i problem sto sam ponekad malo veci bukvalista nego sto bi trebao biti... kad se sve pomesa - dobijes gadnog namcora :twak:

Kazes "moju poentu ste odavno shvatili" - ni to ja ne znam. i opet mogu da napisem onu recenicu oznacenu sa: (*)

ono sto si napisala u nastavku ("bespomocni smo...") ja nisam napisao nigde. to si ti tako protumacila i shvatila... razmisli.

U principu, ja sem nadam da jos ima nade. ali ne da se nastavi ovakakav nacin zivota - izobilja i besomucne potrosnje...
scubiusa ste ismejavali na "minimalizmu". ok, on je imao specifican stil pisanja, ali minimalizam nas ceka ...


resenje za potpuni kolaps je kontrolisano "smanjenje dozivljaja"


samo, s druge strane, tu je ta kreditna ekspanzija ... balon drugm recima - treba vratiti dugove, s kamatama... a kako ih vratiti sve, ako ekonomija ne raste...?

komplikovano.

malo sam konfuzan, koliko mi se cini, ali, priznajem, iznenadila si me ovim postom

Da li ti shvatas da je jedina posledica uverenja da nas ceka samo propast i spasa nam nema to da ce ljudi poceti da jos vise i brze trose? Bolesnik od neizlecive bolesti bez potomstva ima tendenciju da spiska imovinu za par nedelja, osudjenik na smrt oce da se najede i napije omiljene hrane i pica pre izvrsenja kazne. Ako nemas nista drugo da im ponudis, zasto im ovo zameras?


da shvatam to. ne mora da bude tako, ali logicno mi je to.
stavise, i kod sebe primecujem tu tendeniciju... tako da razumem sta hoces da kazes.
doduse iznenada i paradoksalno mi se popravila finansijska situacija bas negde od pocetka krize, pa mozda i to ima veze...

Predvidjanje potopa se na racuna, to ume i baba Vanda. Imas li predlog kako da napravimo barku da se spasemo?


naravno da se ne racuna. ja se potopima i ostalim armagedonima ne bavim.

:)
Ih, a koliko smo mi tek shamara popili od dekssa, reko bi covek da smo vec pogoreli sve jasene sveta.


nije mi bila namera da samarm. mozda ponekad jesam malo ostriji, ali namere su bile najbolje -_-

#98 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 19 October 2010 - 16:27

ono sto si napisala u nastavku ("bespomocni smo...") ja nisam napisao nigde. to si ti tako protumacila i shvatila... razmisli.

U principu, ja sem nadam da jos ima nade. ali ne da se nastavi ovakakav nacin zivota - izobilja i besomucne potrosnje...
scubiusa ste ismejavali na "minimalizmu". ok, on je imao specifican stil pisanja, ali minimalizam nas ceka ...


nisi ti valjda scubijev klon? niko ga nije ismevao jer mu nije verovao nego zato sto je predvidjao sta ce biti iako kao ni mi svi ne zna sta ce biti jednostavno NIKO ne zna. kad ti kucas na internetu ti trosis resurse. probelm je sto ti MISLIS da samo mi trosimo resurse a TI (i scubi) ne trosite a to jebi ga NIJE TACNO. ne znam kako da ti objasnim da sve sto urais ti potrosis neke resurse kao i svi mi.

tako da ili nas ceka minimalizam, ili ce neko da izmisli neki drugi izvor energije tipa atomske fuzije ili ce neko da naadje neku energiju na nekoj drugoj planeti ima sto scenarija koji mogu da se dese, samo ti gledas najgori. normalno je da se zivot siri i energija trosi to nije nista novo i normalno je biti pesimista ponekad ali ne zakleti pesimista ceo zivot. mislim, moze i to ali to opet ne znaci da ti ZNAS niti da mozes da izracunas sta ce biti. nemas superpowers, nekako se pomiri sa tim da ne moramo mi da te potsecamo svaki dan. mnogo si racunao, ne vallja ti to :)

#99 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 19 October 2010 - 16:35

razlika izmedju moje teorije da ce se naci neki alternativni izvor posle nafte i tvoje da ce nastupiti veciti minimalizam je samo u tome sto ja ne tvrdim da ce biti tako a ti tvrdis da nema resenja osim minimalizma a nemamo pojma ni ja ni ti. i ja kad guglam ja guglam o istrazivanju svemira a ti guglas o peak oilu. a sta ce stvarno biti, videcemo jbge.

prava istina je da nemamo pojma. kao sto ne znamo ko ce da osvoji Ligu Sampiona ove godine pa ne panicimo, ko osvoji neka osvoji, ja bih licno voleo da to bude Real :)

#100 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 17:19

@misko1

kakav klon crni misko :)
minimalizam sam pomenuo onako, eto pao mi na pamet...


nisam bas ukapirao sta si hteo da kazes??

agnosticizmom se boriš protiv peak oila :twak:
ako malo bolje razmislimo, mozda ti to i nije losa taktika -_-
u krajnjem slucaju tvoje je pravo da radis sta god hoces, pod uslovom da ne smetas drugim

@honey
kako covek da bude ostar prema takvom nicku :twak:

pade mi na pamet - ne pitah te:
sta mislis ti sta je "resenje"?

#101 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 19 October 2010 - 17:33

nisam bas ukapirao sta si hteo da kazes??


hteo sam reci da je bolje racunati kako da dodjemo do resursa sa drugih planeta nego kada ce ovi da nestanu. ako vec racunaju neka racunaju to.

#102 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 17:43

hteo sam reci da je bolje racunati kako da dodjemo do resursa sa drugih planeta nego kada ce ovi da nestanu. ako vec racunaju neka racunaju to.



ma, nebitno.

nego, ne odgovorih ti nista na ovu recenicu:

probelm je sto ti MISLIS da samo mi trosimo resurse a TI (i scubi) ne trosite a to je*i ga NIJE TACNO


ne mislim ja da ja ne trosim resurse, a drugi trose (koliko scubi trosi, nemam pojma :) )

trosim ja verovatno i vise nego ti, i toga sam svestan.

#103 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 October 2010 - 17:48

@misko1

kakav klon crni misko :)
minimalizam sam pomenuo onako, eto pao mi na pamet...


nisam bas ukapirao sta si hteo da kazes??

agnosticizmom se boriš protiv peak oila :twak:
ako malo bolje razmislimo, mozda ti to i nije losa taktika -_-
u krajnjem slucaju tvoje je pravo da radis sta god hoces, pod uslovom da ne smetas drugim

@honey
kako covek da bude ostar prema takvom nicku :twak:

pade mi na pamet - ne pitah te:
sta mislis ti sta je "resenje"?



Ne znam kako ocekujes da probudis ljudima zelju da raspravljaju s tobom kad na pitanje ( bilo ono ironicno ili bilo iskreno ) odgovaras pitanjima i monolozima? Mislim, dramatiku si nadgradio, paznju dobio... dakle, sta da uradi covek da bi se ti izjasnio?

Edited by blond, 19 October 2010 - 17:49.


#104 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 19 October 2010 - 20:51

Ova tema nije prijatna za razmisljanje a kamoli za diskusiju. Ruzna je i budi nelagodno osecanje. A ako se zamisli o njoj dublje budi cist uzas.
Zato nije ni cudo zasto ljudi ne zele da pricaju o ovome. Ali pricati se mora jer to je realnost, ma koliko strasna ona je istinita i kao takvu je treba prihvatiti. Ja nisam protiv alternativnih resenja, ali problem je u tome sto je njihova primena trebala poceti znatno ranije, jos za vreme naftnog soka 70ih godina i sada ovaj problem ne bi bio toliki. Ali to se nije desilo i problem je veoma veliki. Ali u slucaju Srbije on je krajnje bizaran iz razloga jer se Srbija iz petnih zila upinje da kopira resenja sa zapada, pogotovo iz Amerike i to je ono sto je katastrofalno. Sama Amerika se nalazi u ovoj konstalaciji stvari, u debelom cabru i pitanje je da li ce moci da se izvuce bez velikih posledica. Ja sumnjam da hoce i to je ono sto je zastrasujuce.Medjutim ono sto uliva nadu je ambicioznost i spremnost dela populacije na aktivno ucesce u dogadjajima tako da barem jedan deo ljudi ce uspeti da napravi odrziv sistem pa makar on bio malen.Medjutim, Srbija slepo prati Ameriku i "ostali razvijeni" svet, primenjujuci tj prepisujuci resenja i prakse koja u stvarnosti nemaju ama bas nikakvu primenu. Nepotrebno se izlaze mnogo vecim problemima nego sto treba.
Iz kog razloga ljudi u Beogradu ne voze bicikle kada je svima jasno da je Beograd grad koji je nastao pre pojave automobila i da njegova infrastruktura apsolutno ne podrzava toliki saobracaj. Zamislite samo kolike pare bi se ustedele kada bi svi vozili bicikle? Koliko bi grad bio tisi i prijatniji, koliko bi bilo manje zagadjenja...Umesto toga automobili su na svakom koraku i guzve su apsurdne. Takodje to ima svoju refleksiju na stanje u gradskom saobracaju, koji se zanemaruje i ne unapredjuje. Beograd je mogao imati barem dva puta do sada metro, ali ga nema i pitanje je da li ce ga imati u opste. Ta zelja za imitacijom je ono sto je u Srbiji naj opasnije i onda zaista nema razloga da ide po tom putu vise. Srbija ima nestasice hrane i ako ima plodnu zemlju, iz kog razloga nema zdrave pameti da se makar taj deo price resi kako treba, da barem hrane bude dovoljno i da ona bude pristupacna? Umesto toga gladnih je sve vise a hrana se uvozi? Pa zar zasita niko ne uvidja duboke iracionalnosti u svemu ovome?Zar zaista mislite da ce biti drugacije sa energetikom?Nece i to je problem, Deks je lepo objasnio na primeru Irske. Problem je u glavama ne u resursima. Doduse ispravka, bio je u glavama i jos je u glavama a sada je i u resursima.
Mislim, ne znam sta da kazem...

#105 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 October 2010 - 21:58

@dekss
Iskreno, naravno da moje pitanje nije ozbiljno.. Cisto sumnjam da ce bilo sta katastroficno da se desi.. Samo bih voleo da se malo koncentrises na pozitivne stvari - umesto da juris vesti koje potvrdjuju tvoj pesimizam, ti juri resenja. Tuzno je koliko vremena trosis na negativizam.

Naravno da ane treba da citas blogove koji imaju "collapse" u sebi, jer obicno ih pise neko ko ili nema pametnija posla ili hoce da proda zlato.