Jump to content


Photo
- - - - -

Zalazak Crnog Sunca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#61 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 11 October 2010 - 07:04

Department of Energy...Aj samo nekoliko primera. Nestanci struje u Kaliforniji i Enron , pad mreze 2003,rat u Iraku i Haliburton. A da ne pominjemo 15% etanol program...

Edited by mightygears, 11 October 2010 - 07:05.


#62 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 17 October 2010 - 15:19

Svidjalo se to nekima ili ne, era nafte se zavrsava. Od kada je pocela njena masovna komercijalna upotreba,na pocetku 20 veka, nafta i njeni derivati su presli dugi put, uvlaceci se u svaku poru zivota na zemlji. U danasnje vreme, nafta je zapravo svuda. Od paste za zube,lekova,odece preko raznih pakovanja za hranu,uredjaja koje koristimo svaki dan pa do goriva koje sipamo u autice, avioncice i brodice sve do putica po kojima vozimo te autice. Nafta je takodje transformisala poljoprivredu dovodeci je na nivo industrijske proizvodnje. Takodje, nafta je oblikovala citave zivotne stilove i postala stratesko pitanje svake zemlje. Laka za upotrebu, bezbedna, nabijena energijom,upotrebljiva na milion nacina,jeftina,divna,savrsena,nezamenjiva.I ona nestaje.
Da se razumemo, ne nestaje nafta, nestaje JEFTINA nafta.

Razlog zasto je nafta bila jeftina, lezi u prostoj cinjenici da je pod zemljom i da je pod pritiskom. Na kopnu, se otvori bunar i ona sama izlazi napolje. Nije potrebno ulagati mnogo, pritisak radi svoje. Ta cinjenica je omogucila da cena ulozena u vadjenje nafte i cena te nafte bude kao iz bajke. Za, lupam, 100 ulozenih dolara dobijete 10.000. Pa to je bajka, pa to je super, pa to je divno. I to traje godinama. Da, divno je sve dok pritisak ne pocne da opada. Tada morate uloziti 200 pa 1000 pa 2000 pa 5000 pa 10.000. Na kraju dobiti nema. Nafta postaje ekonomski ne isplativa za vadjenje, jer je energija potrebna da se ona izvadi veca od energije koja se iz nje dobija. Problem je takodje sto na povrsini naftnog lezista je laka nafta, najredja a kako se ona trosi dolazi se sve do gusce i teze nafte ciji troskovi za rafinisanje su daleko veci nego kod lake nafte. Matematicki gledano, eksploatacija jednog naftnog nalazista je definisana krivom. Kada se nafta pronadje, pocinje njena eksploatacija i ta eksploatacija traje sve dok pritisak u rezervoaru je dovoljno jak da izbacuje naftu na povrsinu. To je prvi deo krive kada ona ide uspravno.Kako pritisak opada, tako se u rezervoar mora upumpavati nesto drugo da bi isteralo preostalu naftu napolje.To je "visoravan" produkcije kada produkcija nafte ne raste vec se odrzava na odredjenom nivou. U jednom momentu, cene operacija koje se moraju sprovesti da bi se nafta izvadila prerastaju cenu koja se dobija iz nafte i njena produkcija prestaje. Tada kriva krece na dole. I rezervoar,polje,provincija se proglasava iskoriscenom i zatvara. Sve ovo je moguce izracunati matematicki, na osnovu podataka iz geoloskih istrazivanja i prvi covek koji je to uradio bio je Americki geolog Marion King Hubbert. Na osnovu njegovih proracuna,M.King Hubbert je rekao da ce Sjedinjene Americke Drzave poceti da opadaju u produkciji nafte u periodu 1970-1975. Svi su se smejali kada je to izjavio. Medjutim na pocetku 70ih godina produkcija nafte na Americkom tlu je pocela da opada i taj dogadjaj je Hubbertu doneo svetsku slavu. Hubbert je otisao korak dalje, uspeo je da napravi prognozu za ceo svet i po toj racunici, ceo svet bi dosegao vrh produkcije negde u 90im godinama. Medjutim, u momentu kada je postalo jasno da Amerika ostaje bez nafte, Blisko istocne zemlje su videle sansu da ostvare svoje ciljeve i forimirale OPEC kako bi diktirale cenu nafte i prvo sto su uradile bio je embargo na izvoz nafte zbog sukoba sa Izraelom i taj period krize je pomerio globalni vrh produkcije za 10 godina. Da to nisu uradili, Hubbert bi bio u pravu. U leto 2005 godine, svetska produkcija je dosegla maksimum i u 2010 zabelezen je pad od oko 6%. Na osnovu prognoza uradjenih po naj novijim informacijama, Americka vojska je izdala upozorenje da bi ozbiljne nestasice nafte mogle uslediti 2015 godine. U koliko se pokaze tacnim da je visoravan Hubertovog vrha predjena, svet se nalazi na nepovratnom putu opadajuce produkcije nafte.

http://www.guardian....oduction-supply
http://green.blogs.n...ous-oil-crisis/

Jos malo zanimljivih linkova:

http://www.theoildrum.com/tag/update
http://www.kunstler.com/index.php

Domaci blog,gadan,crn i bizaran:
http://www.dugoputovanje.blogspot.com/


zanimljiva tema :twak:

već se o ovome raspravljalo:

tema1
tema2
tema3

ima i jedna, dve na deponiji :twak:

slučajno ili namerno sam ja pokretač gornjih teme :)

ali to što pominjem ove teme ne znači da ova nije bila potreban - sveža krv je uvek dobrodošla.

ne znam da li ste iscrpli raspravu na ovu temu... ako niste "ćeraćemo se još" -_-

ako ima neka dilema? - tu sam :twak:

#63 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 06:00

He, ti resio da napravis ozbiljnu konkurenciju drugu "dekssu"!
Iskreno receno, mene to izuzetno raduje, mozda bi najbolje bilo da nafta nikada nije ni otkrivena. Koliko manje problema, koliko manje ratova, nebi bilo velikih krvoprolica u modernoj istoriji, nebi bilo zagadjenja prirodne okoline...itd.


konkuencu? kako bre konkurencu? pa zar ima ko ludji od ene ovde :)

mozda drugi jesu, ali ja nisam ukapirao: sta te to raduje?

a sto se tice otkrivanja - rodilo se treba ga ljuljati, sta tu ima pricati - sta b bilo kad bi bilo...

#64 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 06:05

Youtube Video ->Original Video

Posted Image


morise, mani se ti ovih propagandnih filmova. sta ce ti to?
papir trpi svasta, a video jos vise...

ali niko ti ne komentarise grafikon... a ti se trudio :)
a na grafikonu lepo pise - nafte, gasa, uglja - sve manje i manje... a alternative ... puste zelje, snovi.
ma bice ih, bez panike -_-

ali koliko?

#65 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 08:43

koji sma ja lik :)
ako budem nastavio ovako i odgovarao svima kojim bih imao nešto da odgovorim i komentarisem ubiću u pojam i sebe i druge :twak:

zato ćemo malo drugačije... uopštenije... pa ko se nadje "prozvan" nek odgovara ako hoće -_-

first things first. šta je suština?

"nemoguće je imati beskonačan (eksponencijalan) rast privrede na planeti sa ogranicenim resursima"

zar nisam pametan :twak:

ovo je naravno očigledno i ne treba velika mudrost da se do toga dodje. ali bez obzira što je očigledno stiče se utisak da mnogi to ne kapiraju.

naravno, članovi ovog foruma nisu takvi, zar ne :twak: (ili se varam?)
mi svi ovo kapiramo, zar ne?...
... samo neki (mnogi) tvrde da još "nije došlo to vreme".

meni se čini da sam u dosadašnjem blebetanju na forumu pokazao da nije baš sve tako očigledno kao što se na prvi pogled čini - nisu ljudi, koliko god se činili genijalni i moćni - baš toliko genijani i moćni

#66 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 09:44

ajmo najpre malo o najvažnijoj stvari na svetu... nafti naravno... i peak oil-u a posle ćemo o alternativama i ostalim šarenim lažama :ajme:

mogli biste se dogovoriti, gospodo, oće li taj peak oil ili neće, i kaa'će ili ne znaamo :twak: ili nije bitno

dakle, koliko ima nafta?
mnooogo. neizmerno. pa još ono što nisu našli, ali "oće sigurno" :) ma ne znam što uopšte i pričaju o tim alternativama :hail:


ajmo malo ozbiljnosti :twak:

pogledajmo ovaj grafikon:
http://upload.wikime...1980-now_BP.svg

na njemu su prikazane "declared opet reserves"
pazite: "declared" ne "proved".

da li se nekome sa bar tri grama mozga ovaj grafikon čini malčice čudan? ajde razmislite samo malo... :twak:

saudijska arabija recimo, najveći proizvodjaš nafte na svetu (ignorišimo ruja za trenutak koji ih kao premašiše, tako što se trude iz petnih žila :twak: )
i proizvode silnu naftu, i proizvode ... a rezerve im ostaju iste. ništa se ne menjaju. ne smanjuju se...
gle čuda, pa i ostali isto proizvode li proizvode, a "declared" rezerve ostaju kako su ih na papir (koji trpi sve) napisali pre 20-30 godina?

i niko od vas lepih pametnih i uspešnih :ajme: to nije primetio?

može li makar neko da napiše objašnjenje te "misterije"?

stvar je jednostavna. članice opeca imaju kvote - koliko smeju da proizvedu i prodaju nafte. time opec kontrolise cenu nafte.
kako se odrdjuju kvote?
jednostavno - kvote su proporcionalne rezervama - što je i logično, zar ne?
svaka od članica bi mogla manje ili više da proizvodi više nego što je njena kvota, ali ne sme, jer takav je dogovor.
doduše sad je pitanje da li zaista ovo važi - da li sve članice imaju baš toliki ofset kapaciteta.
ali nekad (pre 20-30 god) svi su imali taj ofset i da bi proizvodili više - prosto su tvrdili da imaju veće rezerve.
zašto?
pa da bi mogli više da proizvode, prodaju i više $$$ zarade - i troše naravno.

rezerve nafte svake od članica čuva kao najstrože čuvane tajne.

eto tak je došlo do ovako nelogičnog grafikona.

šta je posledica ovoga? posledica je da se u zvanične svetske rezerve nafte opravdano može sumnjati!


ali postoji spas!
ali, pazite, samo pod jednim uslovom:

"...pod uvjetom da domaće vlasti budu imale sluha za takav projekt..." -_-

znaće autor ovog članka-argumenta o čemu se radi. a verovatno i drugi, koji su pratili na času :ajme:

'mal' nisam pao sa stlice kad sam pročitao ovu rečenicu. od smeha naravno :hail:
i ovo neko koristi kao argument da je peak oil daleko?
ovu bosansku socrealističku retoriku, da ne kažem šuplju priču? :ajme:


da se razumemo, možda tamo ima nafte, i za BH bi to bilo ihahaj dovoljno.

al govoriti o bilo kakvom uticaju na globalne rezerve i proizvodnju???
dajmo se uozbiljiti malo!


kalkulator u ruke pa da izračunamo...

"na dubini od 4 do 6 tisuća metara leži oko 500 milijuna tona nafte."

rezrve nafte se obično izražavaju u barelima (milionima, milijardama), al ajde, nebitno - čovek je veran standardima :ajme:

500 miliona tona je: ~3,14 mlrd barela. (barel=159l)

nije malo.

ali da bi ukapirali koliko je to u poredjenju sa svetskim rezervama napravimo jos jednu kalkulaciju.
(necemo porediti sa globalnim rezervama da se ne bi svadjali oko toga kolike su :ajme: )

svet danas troši dnevno ~85 miliona barela.
koliko je to godišnje?
85m * 365 = 31 mlrd barela!! wow!

koliko bi trajale one silne rezerve?

cca 36 dana! slovima i brojevima!

čemu pominjanje ovakvih argumenata?


ali ajde, kad me ovako krenulo :ajme: da pokažem još jedan "lep" primer :ajme:

Prudho bay
da li ste čuli za njega? evo, ko hoće, nek čita: http://en.wikipedia....e_Bay_Oil_Field

to je u zapravo link na članak o naftnom polju u prudho bay-u - pa o nafti govorimo, zar ne?

u članku piše:
"...It is the largest oil field in both the United States and in North America..."


otkrili ga 1968
naftu počeli da eksloatišu 1977
poprilično vremena, ali tako to ide, ne može brže - zapamtite ovo vremenu - trebaće vam da razumete i druge stvari...

sad pogledajmo dva grafikona


Posted Image
ovaj nije toliko bitan za ono što hoću da kažem, jedino možda: čak i najveće polje se jednom potroši

drugi je bitniji:
Posted Image

obratite pažnju na ljubičasti deo (produced).
ovde su bitne dve stvari: SAD proizvodnja nafte je doživela vrhunac ~1970 (btw baš onda kad ju je Hubbert i predvideo)
druga stvar koja se vidi na grafikonu je onaj privremeni rast proizvodnje (od 1977) - tad je u proizvdnju uključen prudho bay - najveće polje u severnoj americi.
bez obzira na to što se radi o najvećem polju proizvodnja ipak nije uspela da dostigne (ili nadmaši) proizvodnju u vrhuncu 1970te!
zamislite se malo nad ovom činjenicom...

koliko će polje od 3mlrd barela da utiče na globalnu proizvodnju?
odgovor je ZERO!

zato opet pitanje: da li su ovakve tičarije od članaka ikakav argument u raspravi na ovoj temi?

#67 sizzling

sizzling
  • Banned
  • 2,497 posts

Posted 18 October 2010 - 13:34

konkuencu? kako bre konkurencu? pa zar ima ko ludji od ene ovde -_-

mozda drugi jesu, ali ja nisam ukapirao: sta te to raduje?

a sto se tice otkrivanja - rodilo se treba ga ljuljati, sta tu ima pricati - sta b bilo kad bi bilo...


Raduje me, zato sto svaka konkurencija "ozivljava biznis"! A vec smo malo bili i posustali, a i tebe nije bilo poduze vreme, pa sam se preplasio da se neces ni vratiti, ali kad sav video novi pdf, znao sam da neces moci da odolis iskusenju... :)

U svakom slucaju, dobro nam se vratio!

Edited by sizzling, 18 October 2010 - 13:38.


#68 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 14:04

Raduje me, zato sto svaka konkurencija "ozivljava biznis"! A vec smo malo bili i posustali, a i tebe nije bilo poduze vreme, pa sam se preplasio da se neces ni vratiti, ali kad sav video novi pdf, znao sam da neces moci da odolis iskusenju... :)

U svakom slucaju, dobro nam se vratio!


:twak:

ma bio sam na "službenom putu"
malo odmarao -_-
ne bi ja, ali mor'o :twak:

#69 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 14:34

Naleteh na članak, pa da ga ne bih zaturio, da napravim malu digresiju od teme...
Ne preveliku, jer - sve ima veze:

Study: World's 'Peak Coal' Moment Has Arrived

Is the world about to begin running out of coal?

Two researchers say so. In a peer-reviewed article published in the journal Energy, they write that the world will hit "peak coal" production next year or shortly thereafter, and then mining would begin a long, steep decline.

Bottom line, say the paper's co-authors, Tadeusz Patzek, a University of Texas engineering professor, and Greg Croft, a St. Mary's College of California earth science professor, is that the 7 billion tons of coal the world is now mining and burning each year is about the best it can do.

"Our ability to produce this resource at 8 billion tons per year, in my mind, is a dream," Patzek said.

...


Da li je ovo istina?
Ko bi ga znao.
Zvanične brojke su sasvim drugačije.
Samo da ne bude ono: "gre ima dima... "


a, da: nije "treće oko" nego nytimes.com :)

Edited by dekss, 18 October 2010 - 14:36.


#70 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 21:44

pretpostavljam da vas zanima: ka'će taj peak oil? -_-

to je tesko pitanje, ali da ipak pokusamo da odgovorimo...
misljenja o tome kad će se desili (ili se desio) su razlicita. uzecu samo ona kojim bi trebali verovati (da se na mucim dzaba :twak: )

IEA:
“current global trends in energy supply and consumption are patently unsustainable…the era of cheap oil is over.”
nista specijalno, zar ne? ima ovde link (radi se o pdf-u), pa ko hoce detaljnije da proucava...

samo jedna napomena: IEA predvidjanja treba uzeti sa rezervom jer:
Key oil figures were distorted by US pressure, says whistleblower

od EIA samo "sličica":
Posted Image

unindetified projects???
pretpostavljam da će ih identifikivati koliko sutra :)

Lloyds of London:
“an oil crunch is likely in the short to medium term” and “appears likely around 2013.” (link - opet pdf)

UK Industry Task Force on Peak Oil and Energy Security:
“as early as 2012/2013 and no later than 2014/2015 oil prices are likely to spike, imperiling economic growth and causing economic dislocation.”
nije jasno da li se radi samo o cenama ili i o PO, ali, nije bitno . ko hoce detaljniej da prouci: link - naravno, opet pdf

US Joint Forces Command:
“by 2012, surplus oil production capacity could entirely disappear, and as early as 2015, the shortfall in output could reach nearly 10mb/d.”
wow! ovo zvući ozbiljno! link - jel treba da kazem da se radi o pdf? :twak:

evo i švaba :twak:
A German military report:
“some probability that peak oil will occur around the year 2010 and that the impact on security is expected to be felt 15 to 30 years later… [there will be] “partial or complete failure of markets… [including] shortages in the supply of vital goods could arise.. A restructuring of oil supplies will not be equally possible in all regions before the onset of peak oil.”
ili
"In the medium term the global economic system and every market-oriented national economy would collapse."
ili
It is likely that a large number of states will not be in a position to make the necessary investments in time," or with "sufficient magnitude." If there were economic crashes in some regions of the world, Germany could be affected. Germany would not escape the crises of other countries, because it's so tightly integrated into the global economy.
itd itd - preporucujem...
link - konačno nije pdf :twak:

Parliamentary Research Paper from New Zealand:
"This may have been the first in a cycle of supply crunches and recessions following the same pattern: as demand rises faster than production capacity, the world’s oil supply buffer is whittled away. The supply crunch raises the price. Once the price reaches a certain level it tips economies into recession. This lowers demand, recreating the supply buffer, and results in a lower price. This enables economies to recover, which increases their oil demand, which decreases the supply buffer, and so on. Once production capacity starts to fall, rising demand will eat up the supply buffer at lower and lower levels."
ne predvidja konkretan datum, ali dovoljno je bilo predvidjanja...
link (pdf)

jel bilo dosta?
mislim da jeste? postoje tvrdnje da se PO već desio, ali dovoljno je i ovo, zar ne?

vidimo se u sledecem postu... :ajme:

Edited by dekss, 18 October 2010 - 21:45.


#71 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 18 October 2010 - 21:50

unindetified projects???
pretpostavljam da će ih identifikivati koliko sutra :)


Nuklearna fuzija - prva komercijalna najavljena 2030. godine. Taman -_-
Nuklearna fuzija do 2030. godine

Edited by alexnikolic, 18 October 2010 - 21:52.


#72 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 18 October 2010 - 22:12

Nuklearna fuzija - prva komercijalna najavljena 2030. godine. Taman :twak:
Nuklearna fuzija do 2030. godine


braavo alex :twak:

znaš šta bi ti mogao da javiš onim švabama, pominju neke kolapse i tako to... da se ne sekiraju dzaba ljudi. potraži adresu... ako ti ne uspe, pomoći ću ti.
ma mog'o bi i drugim da pošalješ taj tvoj link. vidiš da su se ljudi istraumirali - a bezveze :ajme:

ti se verovatno informišeš kod vlade srbije. oni su ljudi cool. sve znaju... sev kontrolisu... :)


i polako, što tako pred rudu. ima još.
a pomenuću i tu tvoju fuziju. u stvari ako se dobro sećam skoro svaki "žestok momak" koji je posetio ovaj forum je pomenuo tu fuziju, onako rutinski :ajme:
nemojte, bre ljudi, sva jaja u jednu korpu -_- - sve čipove na - fuziju - ne valja vam to. može da bude nezgodno...
diversifikujte malo... proučite malo i "tamnu stranu" :twak:
nije sve baš tako straightforward :ajme:

rekoh već: vidimo se u sledećem postu - al to nije bio ovaj :twak:

Edited by dekss, 18 October 2010 - 22:13.


#73 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 October 2010 - 07:36

ne znam da li ste se bavili mojim postom koji govori o tajmingu peka oila...?
ako ste jos proucavali linkovane dokumente, moracu da vas razocaram: dzaba ste se mucili -_-
peak oil nije bitan :twak:

za nas koji zivimo i radimo u zemljama koje uvoze naftu (a pretpostavljam da je vecina ovde takvih) bitnije je koliko je nafte ima na slobodnom svetskom trzistu...
ako neko ne razume reci, razumece sliku:
zemlje izvoznice nafte jedan deo svoje proizvodnje potrose same. taj deo je naravno sve veci i veci jer stanovnistvo raste, privreda raste pa s njom i potraznja za naftom

mozda cete lakse shvatiti ako vidite sliku (da na pisem sad hiljadu reci :twak: )
Posted Image

indonezija i dalje proizvodi veliku kolicinu nafte (1m barela dnevno nije malo verujte mi) ali sve potrosi sama, pa jos mora da uvozi. indonezija vise nije clanica opeca ('e' u opecu je za 'exporting').
nismo morali da 'idemo' cak do indonezije, i USA je nekad izvozila naftu, i UK... ali malo egzotike nije na odmet :twak:

da stvar bude jos nepovoljnija zemlje veliki proizvodjaci nafte imaju uglavnom veliki natalitet i subvencije za naftne derivate - čitaj benzin je ekstremno jeftin - pa normalno, kad ga imaju u "izobilju"


sad pogledajmo clanak koji dolazi iz jedne ozbilje organizacije (za razliku od vlada sirom sveta koji iz neznanja ili namerno zabijaju glavu u pesak, a s njima i vecina stanovnistva, a s njima i "pametnice" i obrazovni ljudi koji veruju u - fuziju :) )

Peak Oil Versus Peak Exports

...

Two Scenarios For Global Net Oil Exports

We reviewed production, consumption, net exports and the C/P ratios for the top 33 net oil exporters, which comprise 99%+ of global net oil exports, from 2005 to 2009 (principally BP data base, with minor contributions from EIA data). Note that we have seen a slight decline in global net exports in 2007 and 2008, relative to the 2005 and 2006 levels, despite steadily rising oil prices - [da objasnim: peak oil net export se već desio]. Also note that we have seen a steady increase in the C/P ratio for global net oil exporters, from 26.1% in 2005 to 29.1% in 2009, and we have seen a steady increase in Chindia’s net imports as a percentage of global net oil exports, from 11.3% in 2005 to 17.1% in 2009.

In our ASPO-USA presentation, we looked at some near term scenarios for global net exports, out to 2015. We constructed two scenarios. For both scenarios, we assumed a slight 2005-2015 production decline of 5% (0.5%/year) among the top 33 net oil exporters, and we assumed that Chindia’s 2005 to 2009 rate of increase in net oil imports continued out to 2015. The only variable was consumption in the top 33 net oil exporting countries.

For Scenario #1, we assumed no increase in consumption among the exporting countries, from 2009 to 2015 [ovo je nerealno optimistican scenario, jer zemlje izvoznici ce skoro sigurno povecati svoju potrosnju]. For Scenario #2, we assumed that the exporting countries’ 2005 to 2009 rate of increase in consumption continued out to 2015.

Under Scenario #1, global net oil exports in 2015 would be down by 9.6% from the 2005 level, while the volume of “available” net oil exports, i.e., the volume of net exports not consumed by Chindia, declined by 28% from 2005 to 2015, from 40.8 mbpd (million barrels per day) to 29.5 mbpd.

Under Scenario #2, global net oil exports in 2015 would be down by 14% from the 2005 level, while the volume of “available” net oil exports, i.e., the volume of net exports not consumed by Chindia, declined by 33% from 2005 to 2015, from 40.8 mbpd to 27.4 mbpd. [nije mnogo vise]

To summarize Scenario #2, if we extrapolate the 2005 to 2009 rate of increase in consumption by the exporting countries out to 2015 and if we extrapolate Chindia’s 2005 to 2009 rate of increase in net oil imports out to 2015, and if we assume a slight production decline among the exporting countries (0.5%/year from 2005 to 2015), then for every three barrels of oil that non-Chindia countries (net) imported in 2005, they would have to make do with two barrels of oil in 2015.

The Chindia consumption increase is not unique. Many developing countries have shown significant increases in oil consumption, relative to their late Nineties consumption levels, despite large increase in oil prices. Our forecast for the US and for many other developed OECD countries is that we are well on our way to becoming free of our dependence on foreign sources of oil–just not in the way that many people anticipated.


Dakle, gospodo fuzijasi, peak oil net export se vec desio (BP brojevi ne lazu, barem ne na gore) i nafta raspoloziva na svetskom trzistu ce se u buducnosti samo smanjivati. alternative (koje btw ne postoje) su trebale biti spremne ihahaj odavno... eve lepe price koje slusate po medijima su smao gasenje pozara. pozara koji ce se samo sve vise i vise siriti...

a vi "podlozite" tu svoju fuziju :twak:


bice jos...


nego ima li ideju neko, gde je u celoj ovoj prici srbija?
a da, gradi jeftine stanove :ajme:

#74 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 19 October 2010 - 08:20

....
Dakle, gospodo fuzijasi, peak oil net export se vec desio (BP brojevi ne lazu, barem ne na gore) i nafta raspoloziva na svetskom trzistu ce se u buducnosti samo smanjivati. alternative (koje btw ne postoje) su trebale biti spremne ihahaj odavno... eve lepe price koje slusate po medijima su smao gasenje pozara. pozara koji ce se samo sve vise i vise siriti...
...



Oil Peak 2008 kada je nafta otisla na 168$ za barel niti je bio prouzrokovan smanjenom proizvodnjom niti povecanom potrosnjom. Niko u Zapadnom svetu nije video povecanje potrosnje, cak je bilo i smanjenje - ulaskom znacajnijih kolicina biofuela u prodaju i prosto ekonomicnijim kolima.

Bio je beslovesni stampedo koji jedino ovako moze da se objasni (nikakvi dijagrami i istrazivanja): na ostrvu ima 2 grupe ljudi, 20 muskaraca i 20 devojaka. Svako zna da ce moci da se uda/ozeni. Onda jedna devojka iznenada nestane. Od 20 muskaraca jos uvek tamo, svaki pokusava da osigura sebi zenu (u praksi se to zove "hedging" i predstavlja se kao neka velika mudrost) i povecava ulog da to osigura.

Tacno se to desilo - privremeno nestala devojka je bila Kina sa nesto vecom potrosnjom u zavrsnici priprema za Olimpijadu 2008. Tu su svi poceli da se utrkuju da osiguraju svoju naftu po "hedge price" i to je dovelo do besmislenog porasta cena. (Secam se da je fuel surcharge Tokyo-Bangkok bio vise nego sama avionska karta.)
Onda se "nestala devojka vratila na ostrvo" i onda ponovo svako moze da se uda/ozeni i cene nafte su se strmoglavile sa 168$ na 35$ za 2 meseca. Oni shmekeri sa Wall Streeta (Hedge Funds) nisu znali sta ih strefilo, nisu znali ni sta je uopste bio razlog in the first place..

Edited by yoyogi, 19 October 2010 - 08:30.


#75 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 October 2010 - 08:20

@dekss

Ja sam ti pogresna adresa za katastrofa scenarije, verujem da ce se ljudi prilagoditi u smislu energetskih potreba na vreme. Do sada se pokazalo - kada trziste nesto trazi, ono to dobije - ovako ili onako, a neko se u tom procesu dobro omasti.

Ono sto mene jako zanima jeste sledece - ti ovde opisujes toliko zlih scenaria da se pitam sta bi predlozio ovim dobrim ljudima da se spasu? Da li je njiva resenje? Naravno, uz plug, jer nece biti nafte?

Znas, posle nekog vremena prikazivanja kako su sva moguca zla pred nama, ti treba da, kao prosetitelj, ponudis i resenje. Ako je to rupa u zemlji sa konzervama, zlatom i puskom, reci nam da znamo (ja vec ciljam jedan sumarak na Kosmaju gde bih iskopao rupu). Dok ne dodje fuzija.

Edited by alexnikolic, 19 October 2010 - 08:20.