Jump to content

Photo
- - - - -

Zalazak Crnog Sunca

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#31 sizzling

sizzling
  • Banned
  • 2,497 posts

Posted 09 October 2010 - 08:09

Koji to geotermalni resursi?Jel to nesto otkriveno zadnjih 30 godina ili se radi o nekim poznatim resursima.Ja sam studirao u toj oblasti i nesto se ne secam da je Srbija Island.

Pa sad ne znam ja sta si ti studirao, ali postoji poveci broj studija i informacija o geotermalnom potencijalu Zapadne Srbije ( na potezu izmedju Banje Koviljace i Rume ), koji kako se tvrdi uopste nije zanemarljiv. Nije naravno Island, a nije bas ni za bacanje, da ne govorimo o potencijalu Vojvodine, pa i Juzne Srbije.

http://www.politika....na-evra.lt.html

#32 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 09 October 2010 - 11:06

Gordone, kapa dole za trud, bojim se da je uzaludan. Iz celog tvog posta, mightygears je izvukao jedan "dokaz" da nisi u pravu: kapacitet turbina na vetar se povecao 2% za deset godina, dok nafta opada 3% godisnje... kao da su turbine na vetar jedina alternativa nafti.

Sve je to lovely-jobely, verovatno bi mogli i 100% da dobijemo iz vetra ili sunca, ali glavno pitanje je CENE te energije.
Znaci izracunajte koliko kosta izgradnja postrojenja na veter ili sunce koje kontinuirano daje 1 MW i troskove odrzavanja i eksploatacije, sa istim takvim na naftu ili ugalj, pa onda mozemo dalje...

Da nije tako ne bi samo fensi ultra bogate zemlje kao Danska i Norveska koristile te izvore.
Ista prica kao i za biodizel, tolika pompa i na kraju koliki je njegov procenat na trzistu, i to jos uz ogromne subvencije ?

#33 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2010 - 12:05

Sve je to lovely-jobely, verovatno bi mogli i 100% da dobijemo iz vetra ili sunca, ali glavno pitanje je CENE te energije.
Znaci izracunajte koliko kosta izgradnja postrojenja na veter ili sunce koje kontinuirano daje 1 MW i troskove odrzavanja i eksploatacije, sa istim takvim na naftu ili ugalj, pa onda mozemo dalje...

Da nije tako ne bi samo fensi ultra bogate zemlje kao Danska i Norveska koristile te izvore.
Ista prica kao i za biodizel, tolika pompa i na kraju koliki je njegov procenat na trzistu, i to jos uz ogromne subvencije ?

Sta ti onda kazes, da nam ne vredi ulagati u istrazivanja alternativnih izvora energije? Nema buducnosti? EU se zavarava planovima da ce do 2020. renewable energy pokrivati 20% njenih potreba?

Edited by blond, 09 October 2010 - 12:19.

#34 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 09 October 2010 - 12:21

Sta ti onda kazes, da nam ne vredi ulagati u istrazivanja alternativnih izvora energije? Nema buducnosti? EU se zavarava planovima da ce do 2020. renewable energy pokrivati 20% njenih potreba?

Ako je danasnja alternativna energija (vetar, sunce) buducnost, onda nam se crno pise u smislu cene energije.

Mnogo bolji izgledi su nam sa nuklearnom fuzijom, ako uspemo da ovladamo.

#35 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2010 - 12:39

Ako je danasnja alternativna energija (vetar, sunce) buducnost, onda nam se crno pise u smislu cene energije.

Mnogo bolji izgledi su nam sa nuklearnom fuzijom, ako uspemo da ovladamo.

Pa u svojim komentarima nisam ni mislio samo na vetar i sunce kao buducnost, mozda je tako izgledalo? Slazem se sa Gordonom da je glad za energijom toliko velika ( i raste ), da nece biti jedne, univerzalne, alternative nafti. Smesno mi je kad vidim ljude koji slepo veruju u sudnji dan ignorisuci istrazivanja i pare koje se ulazu u njih.

#36 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 09 October 2010 - 13:39

Zasto mislis da je sudnji dan ako svi usvojimo Kineski model, i svi na bicikle. Cak je i zdravije :)

Ili ako umesto V8 motora od 6000 kubika predjemo na malolitrazne.

Ili ako nafta kosta 5 $ u maloprodaji...

Zasto svi rec stednja umesto rasipnistva (koje sada vlada) povezuju sa sudnjim danom ???
Neki to zovu pad standarda, ali zavisi kako se shvati.

#37 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2010 - 14:29

Zasto mislis da je sudnji dan ako svi usvojimo Kineski model, i svi na bicikle. Cak je i zdravije :)

Zasto svi rec stednja umesto rasipnistva (koje sada vlada) povezuju sa sudnjim danom ???

Nisi razumeo sta sam mislio pod sudnjim danom, to sigurno nije stednja vec scenario gde nista ne radimo do trenutka kad nestane nafte, itd... ono sto mightygears propoveda kad kaze da je suvise kasno.

#38 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 09 October 2010 - 15:50

Ajde sad svi olovku i papir. Tipicni solarni panel generise 150W po kvadratnom metru. Potrosnja struje za cetvoroclanu porodicu u gradu iznosi oko 500 kW mesecno. To mu dodje oko 33.3 kvadratnih metara solarnog panela. Ako teoretski uzmemo da grad od 2 miliona stanovnika, i da su svi u tom gradu cetvoroclane porodice to je 500.000 cetvoroclanih porodica, za njih je potrebno 16650 kvadratnih kilometara solarnog panela. Povrsina Srbije je 88361 kvadratnih kilometara...

Sta ima lose u sudnjem danu. Svaka stvar ima svoj pocetak sredinu i kraj. I ja nisam ovo izmislio niti mi je drago zbog toga.
Evo malo klipova:
odgledajte do kraja.

Edited by mightygears, 09 October 2010 - 15:54.

#39 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2010 - 15:58

Ajde sad svi olovku i papir. Tipicni solarni panel generise 150W po kvadratnom metru. Potrosnja struje za cetvoroclanu porodicu u gradu iznosi oko 500 kW mesecno. To mu dodje oko 33.3 kvadratnih metara solarnog panela. Ako teoretski uzmemo da grad od 2 miliona stanovnika, i da su svi u tom gradu cetvoroclane porodice to je 500.000 cetvoroclanih porodica, za njih je potrebno 16650 kvadratnih kilometara solarnog panela. Povrsina Srbije je 88361 kvadratnih kilometara...

Ajd ti malo da citas sta pise za promenu. Pomenuto je nekoliko alternativnih izvora, a ti se uhvatio solarnog panela k'o pijan plota.

#40 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 October 2010 - 16:00

Sta ima lose u sudnjem danu. Svaka stvar ima svoj pocetak sredinu i kraj. I ja nisam ovo izmislio niti mi je drago zbog toga.
Evo malo klipova:
odgledajte do kraja.

1 square meter = 1.0 × 10-6 square kilometers

33.3m2*500.000=16650000m2
16650000m2*10-6=16.65 km2

a ne 16650 :)

Povrsina Srbije je 88361 kvadratnih kilometara...

#41 leclerc

leclerc
  • Banned
  • 155 posts

Posted 09 October 2010 - 16:04

Da nisi ti prespavao neku godinu... deceniju...?

ovo mi moj dobri prijatelj google vratio na pitanje "Beijing traffic":
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Hajde ti probaj sa "Shangai traffic", možda dobiješ - bicikle? -_-

#42 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 09 October 2010 - 16:12

1 square meter = 1.0 × 10-6 square kilometers

33.3m2*500.000=16650000m2
16650000m2*10-6=16.65 km2

a ne 16650 :)

Dobro svakom se desi da pogresi.

#43 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 09 October 2010 - 16:27

Ajd ti malo da citas sta pise za promenu. Pomenuto je nekoliko alternativnih izvora, a ti se uhvatio solarnog panela k'o pijan plota.

Ne postoji alternativa ili kombinacija alternativnih goriva koja ce omoguciti ovom svetu da nastavi kao do sad kada nafta postane ne isplativa za eksploataciju. Razmera je kjuc.

#44 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 October 2010 - 16:46

Ne postoji alternativa ili kombinacija alternativnih goriva koja ce omoguciti ovom svetu da nastavi kao do sad kada nafta postane ne isplativa za eksploataciju. Razmera je kjuc.

Trenutno NE, ali ti si izabrao da verujes kako nema izlaza.

#45 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 09 October 2010 - 17:01

Trenutno NE, ali ti si izabrao da verujes kako nema izlaza.

Nisam rekao da nema izlaza. Ima. Ali on ne ukljucuje,internet,struju,toplu vodu,masovni prevoz,telefon,satelitsku televizju i putovanja na more i planinu. Izlaz je jednostavno, motike u sake i na selo.