Jump to content


Photo
- - - - -

...u Nišu pljačkaju prolaznike


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#1 miljanrajkovic

miljanrajkovic
  • Members
  • 1 posts

Posted 13 July 2010 - 10:29

Ova pojava je uzela maha u Niškom prigradskom naselju Medoševac.

Naime,
Romi iz ovog mesta zloupotrebljavaju svoju decu u svrhu pljačke, ucene i
iznude novca od slučajnih prolaznika koji svojim autom prolaze putem od
Niša do Medoševca.


Postoje dve varijante. Prva varijanta je da dete stane na kolovoz,
tako da vozač mora da zaustavi vozilo. U tom trenutku, dotrčavaju ostala
deca koja otvaraju vrata i iznose sve što mogu iz vozila. Ukoliko vozač
izađe iz auta da bi ih sprečio dolaze odrasli, opkoljavaju ga i
optužuju da hoće bez razloga da im tuče decu. Svaka tužba sudu u ovom
slučaju propada, jer oni imaju mnogo lažnih svedoka koji opovrgavaju na
sudu da se bilo šta desilo.


U drugoj varijanti, ponovo dete izlazi na kolovoz. Kada vozač
zaustavi vozilo dete protrčava i šutne nogom u auto. Vozač obično izađe
ili bar otvori prozor da vidi da li je sve u redu sa detetom. U blizini
obično ima odraslih Roma (roditelja deteta), koji govore vozaču da
slobodno može da nastavi i kako je sve u redu sa detetom. Čim on ode,
Romi pozivaju policiju i prijavljuju ga da je udario dete autom i
pobegao sa lica mesta. Na sudu se više njih pojavljuju kao svedoci
događaja i vozač nema načina da dokaže svoju nevinost, a oni dobijaju
odštetu.


Policija i sud znaju za ovu pojavu, ali ne čine ništa da je suzbiju.

Edited by zoran59, 24 July 2010 - 04:17.


#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 July 2010 - 11:17

Milane,
udelih ti "warn" jer mislim da generalizujes po nacionalnom osnovu. Niti su svi lopovi Romi, niti su svi Romi lopovi.

Edituj svoj post, obrati se lopovima kao takvima i "warn" cu ti ukinuti. U principu, post ti je korektan - van "nacionalnih karakteristika."

#3 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 13 July 2010 - 11:31

a gde je on rekao da su svi romi lopovi a svi lopovi romi ?

covek je pomenuo konkretan deo grada nisa gde se to desava.

#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 July 2010 - 11:41

a gde je on rekao da su svi romi lopovi a svi lopovi romi ?

... Naime,
Romi iz ovog mesta ...


Ako mislis da sam preosetljiv kao moderator, prijavi me nicku forumb92 - administratoru. Nije sarkazam, nego ozbiljno. Naime, naheb'o sam dosta u zivotu po osnovu nacionalnih/etnickih generalizacija i mozda sam nadprosecno osetljiv na takve.

Vest je zanimljiva i dostojna paznje, ali kad se svede na nacionalnu karakteristiku, gubi prevashodni znacaj.

#5 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 13 July 2010 - 11:54

... Naime,
Romi iz ovog mesta ...

Ako mislis da sam preosetljiv kao moderator, prijavi me nicku forumb92 - administratoru. Nije sarkazam, nego ozbiljno. Naime, naheb'o sam dosta u zivotu po osnovu nacionalnih/etnickih generalizacija i mozda sam nadprosecno osetljiv na takve.

Vest je zanimljiva i dostojna paznje, ali kad se svede na nacionalnu karakteristiku, gubi prevashodni znacaj.


Više od navedenog dela posta, oči bode naslov teme. Ne znam da li korisnik može da izmeni naslov, pa je možda bolje temu obrisati, korisnika obavestiti o razlozima brisanja, pa neka otvori novu temu sa primerenijim naslovom.

#6 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 July 2010 - 11:59

Hvala, Dive, na dobrom savetu.

Ostavicu ovo jos nekoliko casova (do spavanja), a onda obrisati ako se ne modifikuje...

#7 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 July 2010 - 12:31

...



miljane, na pogrešno si ti mesto došao da ukazuješ na ovaj problem.

to će ti se ovde izokrenuti za 180 stepeni dok si rek'o keks

mani se ti ćorava posla...

#8 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 13 July 2010 - 12:33

bas...

ne bi me cudilo da pohapse zrtve tih napada zbog povampirenog rasizma, fasizma i izazivanja "rasne verske i nacionalne mrznje".

zato jezik za zube !

#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 13 July 2010 - 14:15

U Rimu su naselje satora i kutija otvoreno nazvali romskim (rumunski emigranti), nazvali ga leglom kriminala, i nisu se ustrucavali da kazu ko je krivac za nagli porast kriminala i napada na prolaznike.

I sravnili ga sa zemljom, buldozerima. Drzavne vlasti to uradile i niko od njih nije banovan . Bilo po svim vestima. Sirom sveta, iste te vesti.

#10 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 13 July 2010 - 14:59

U Rimu su naselje satora i kutija otvoreno nazvali romskim (rumunski emigranti), nazvali ga leglom kriminala, i nisu se ustrucavali da kazu ko je krivac za nagli porast kriminala i napada na prolaznike.

I sravnili ga sa zemljom, buldozerima. Drzavne vlasti to uradile i niko od njih nije banovan . Bilo po svim vestima. Sirom sveta, iste te vesti.


Italija - zemlja bez mafije.

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 July 2010 - 15:02

keimaak - poslednja opomena za komentarisanje moderacije na topiku koji nije predvidjen za takve diskusije!

#12 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 13 July 2010 - 16:42

a gde je on rekao da su svi romi lopovi a svi lopovi romi ?

covek je pomenuo konkretan deo grada nisa gde se to desava.


Nema nikakve veze da li je rekao da su svi Romi lopovi ili ne. Ovakav naslov i vest je klasičan primer (tihog) anticiganizma. Zašto? Pa zato što sigurno ne bi napisao da "bande Bugara" ili "bande Mađara" pljačkaju po tom i tom gradu. Tu bi (verovatno) shvatio da je nacionalna odrednica potpuno bespotrebna i da je lopov - lopov, ma koje nacionalnosti bio.

No, kod Roma se "podrazumeva" da se uzgred napomene koje su boje kože.

bas...

ne bi me cudilo da pohapse zrtve tih napada zbog povampirenog rasizma, fasizma i izazivanja "rasne verske i nacionalne mrznje".

zato jezik za zube !


Ne kaki. Jednostavno se obriše nacionalna i rasna pripadnost, jer ona ne igra nikakvu ulogu u činjenici da je neko kriminalac.

Edited by CTPAX, 13 July 2010 - 16:45.


#13 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 July 2010 - 16:54

Jednostavno se obriše nacionalna i rasna pripadnost, jer ona ne igra nikakvu ulogu u činjenici da je neko kriminalac.


igra samo na posebnom topiku,tu mozes da celo jednu naciju nazoves kriminalcima i nikom nista
mora samo da naglasis da su to severno-mitrovacki Srbi

Edited by perkos, 13 July 2010 - 16:55.


#14 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 13 July 2010 - 17:17

@STRAH

ali recimo, u americi kada neko napravi krivicno delo i kada javljaju patrolama sta se dogodilo obicno kazu "napadac je afroamerikanac, visok toliko i toliko, nosi plavi kacket, itd itd"

svaki opis kriminalaca je veoma koristan da bi potencijalne zrtve imale sto vise informacija.

#15 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 13 July 2010 - 17:35

@STRAH

ali recimo, u americi kada neko napravi krivicno delo i kada javljaju patrolama sta se dogodilo obicno kazu "napadac je afroamerikanac, visok toliko i toliko, nosi plavi kacket, itd itd"

svaki opis kriminalaca je veoma koristan da bi potencijalne zrtve imale sto vise informacija.

slazem se, da je opis koristan. mozda je mogao spretnije da formulise, recimo da ne stavi u naslov, nego u opis samog dogadjaja. ali mislim da ne treba nikako brisati, i da je korist od ovog upozorenja veca od stete zbog nesretne formulacije (a i naslov uvek moze da promeni mod, jer se cini da postavljac teme nije vise prisutan).