Jump to content


Photo
- - - - -

Depresija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
85 replies to this topic

#16 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 06 July 2010 - 22:22

Nekako i dalje mislim da vecina ljudi ne zna sta je to 'prava depresija', sledi odlican tekst prepisan sa jednog drugog foruma
Depresion Major, Depresivna bolest (‘Velika’ depresija, Unipolarna depresija, Klinicka depresija)

Kod osoba s depresijom dolazi do kontinuiranog neraspolozenja, tuge, praznine i besmisla. Simptomi se dele na fizičke probleme kao sto je promena apetita (gubitak ili povecanje telesne tezine), smetnje tokom spavanja (nemogucnost spavanja – insomnia, isprekidan san, otezano padanje u san ili prevelika potreba za spavanjem), spavanje ne daje osecaj odmora pa se pacijent cesto puta oseca losije ujutro nego uvece, nedostatak energije, osecaj slabosti, iscrpljenosti i umora, uznemirenost, anksioznost, psihosomatske smetnje kao sto je glavobolja, stomacni problemi ili bolovi bez konkretnog fizickog uzroka. Dolazi do promena u ponasanju kao sto je povlačenje iz društevnih, ili poslovnih aktivnosti, otezano donesenje odluka, izbegavanje obaveza, smanjenje fizickih aktivnosti, nedovoljna briga o sebi (nepravilna ishrana, smanjena licna higijena). Ceste su i povecane upotrebe alkohola ili raznih lekova kao i samoinicijativno uzimanje droga. Nastaju promene u razmisljanju, smanjena koncentracija, blagi gubitak memorije, usporene misli, samokriticnost, osecaj krivice, misli o samoubistvu ili pokusaj istog a u ekstremnim slucajevima moze doci do pojave halucinacija (najcesce auditornih) i u tom slucaju govorimo o psihoticnoj depresiji. Prisutno je osecanje tuge, beznadja, besmisla, praznine (potpuni nedostatak osecanja), gubitak interesa za seksualne aktivnosti, osecaj straha ili nadolazece velike katastrofe, gubitak samopostovanja i nedostatak interesa za aktivnosti koje su nekad pricinjavale zadovoljstvo. Da bi se donela dijagnoza depresije potrebno je da vecina simptoma traje u periodu od najmanje dve nedelje.


#17 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 09 July 2010 - 10:52

Nekako i dalje mislim da vecina ljudi ne zna sta je to 'prava depresija', sledi odlican tekst prepisan sa jednog drugog foruma
Depresion Major, Depresivna bolest (‘Velika’ depresija, Unipolarna depresija, Klinicka depresija)

Kod osoba s depresijom dolazi do kontinuiranog neraspolozenja, tuge, praznine i besmisla. Simptomi se dele na fizičke probleme kao sto je promena apetita (gubitak ili povecanje telesne tezine), smetnje tokom spavanja (nemogucnost spavanja – insomnia, isprekidan san, otezano padanje u san ili prevelika potreba za spavanjem), spavanje ne daje osecaj odmora pa se pacijent cesto puta oseca losije ujutro nego uvece, nedostatak energije, osecaj slabosti, iscrpljenosti i umora, uznemirenost, anksioznost, psihosomatske smetnje kao sto je glavobolja, stomacni problemi ili bolovi bez konkretnog fizickog uzroka. Dolazi do promena u ponasanju kao sto je povlačenje iz društevnih, ili poslovnih aktivnosti, otezano donesenje odluka, izbegavanje obaveza, smanjenje fizickih aktivnosti, nedovoljna briga o sebi (nepravilna ishrana, smanjena licna higijena). Ceste su i povecane upotrebe alkohola ili raznih lekova kao i samoinicijativno uzimanje droga. Nastaju promene u razmisljanju, smanjena koncentracija, blagi gubitak memorije, usporene misli, samokriticnost, osecaj krivice, misli o samoubistvu ili pokusaj istog a u ekstremnim slucajevima moze doci do pojave halucinacija (najcesce auditornih) i u tom slucaju govorimo o psihoticnoj depresiji. Prisutno je osecanje tuge, beznadja, besmisla, praznine (potpuni nedostatak osecanja), gubitak interesa za seksualne aktivnosti, osecaj straha ili nadolazece velike katastrofe, gubitak samopostovanja i nedostatak interesa za aktivnosti koje su nekad pricinjavale zadovoljstvo. Da bi se donela dijagnoza depresije potrebno je da vecina simptoma traje u periodu od najmanje dve nedelje.


U ybt :ph34r:
Evo ja cu prvi.

Hello, My name is Kit and I am depressed. I think i may be hypochondriac too.

Edited by Kit Louch, 09 July 2010 - 10:54.


#18 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 09 July 2010 - 11:07

Depresija je bolest i nema nikakve veze sa raspoloženjem zdravih ljudi. ... Mislim na psihoticnu depresiju.

#19 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 09 July 2010 - 11:22

Lewis Wolpert-Malignant Sadness-Anatomy of Depression

vredi je procitati i pokazati onima koji kazu, "ma ajde, nije to nista, samo misli pozitivno, mrdni malo, lako je to..."!

http://www.amazon.co...ader_0684870584

#20 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 July 2010 - 12:13

Lewis Wolpert-Malignant Sadness-Anatomy of Depression

vredi je procitati i pokazati onima koji kazu, "ma ajde, nije to nista, samo misli pozitivno, mrdni malo, lako je to..."!

Takvima sudskom odlukom treba zabraniti da se nalaze u blizini deprimiranog.

U Svedskoj u okviru domova zdravlja i bolnica postoje kursevi za porodicu i ostale bliznje depresivne osobe.
Tu dobiju potrebne informacije o svemu relevantnom; nauce sta je depresija, kakve vrste postoje, kako mozak i signalne substance
uticu na stanje deprimiranog, kako se ponasati, koga zvati u slucaju potrebe (postoje tel. linije za dobijanje pomoci i saveta).

Edited by cyberwor/L/d, 09 July 2010 - 12:17.


#21 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,420 posts

Posted 09 July 2010 - 13:22

ah mater ja i tom fckin serotoninu... :ph34r:

#22 Peshadijski_dabar

Peshadijski_dabar
  • Banned
  • 1,140 posts

Posted 09 July 2010 - 13:41

..Hello, My name is Kit and I am depressed...


Nešto kontam, Izraelci su našli načina čak i svoju depresiju da unovče, pretvarajući je u turističku aktrakciju :ph34r:

#23 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 09 July 2010 - 13:52

Nešto kontam, Izraelci su našli načina čak i svoju depresiju da unovče, pretvarajući je u turističku aktrakciju :ph34r:

a bogami i razni drugi 'filozofi' i 'kriticari drustva'.

#24 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 09 July 2010 - 14:04

a bogami i razni drugi 'filozofi' i 'kriticari drustva'.

Npr?
Poznata je stvar da su depresivci osobe lakome na pare, i uopšteno su dosta manipulativni, oni pravi depresivci pogotovo.

#25 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 09 July 2010 - 15:45

Npr?
Poznata je stvar da su depresivci osobe lakome na pare, i uopšteno su dosta manipulativni, oni pravi depresivci pogotovo.

Otkud ti ovo?

#26 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 09 July 2010 - 16:43

Otkud ti ovo?

Odande odakle i gorespomenuto manipulisanje svojom depresijom. Tek je to nejasno, a rečeno je za ozbiljno (za razliku od mene). Drugim rečima, naravno da je sasvim obrnuto, pa ostaje nejasno ko su ti manipulanti. U slučaju da, jelte, koriste sopstvenu depresiju, a tako je implicirano, čini mi se.



@Moderatoru,
a da staviš neko upozorenje šta sme a šta ne sme od stilskih figura na Medicini, inače se neki neći naučiti pameti nikad.
:ph34r:

Edited by John Finn's Wife, 09 July 2010 - 16:46.


#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 July 2010 - 17:35

Odande odakle i gorespomenuto manipulisanje svojom depresijom. Tek je to nejasno, a rečeno je za ozbiljno (za razliku od mene). Drugim rečima, naravno da je sasvim obrnuto, pa ostaje nejasno ko su ti manipulanti. U slučaju da, jelte, koriste sopstvenu depresiju, a tako je implicirano, čini mi se.



@Moderatoru,
a da staviš neko upozorenje šta sme a šta ne sme od stilskih figura na Medicini, inače se neki neći naučiti pameti nikad.
:ph34r:


Ako se gleda povrsno, to u stvari i izgleda kao da koriste svoju depresiju i ponasanje koje iz nje proistice, medjutim ti ljudi su izrazito labilni i svaki trenutak koji po njima izgleda kao neki pad, hrani njihovu depresiju, a oni tonu dublje i dublje. Razlog za depresiju moze da bude kafa koja je iskupela pa sad mora ponovo da se brise sporet, losa ocena deteta u skoli, problem na poslu, cipele koje su prodate dok je depresivac stigao do radnje itd.

#28 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 July 2010 - 17:59

Razlog za depresiju moze da bude kafa koja je iskupela pa sad mora ponovo da se brise sporet, losa ocena deteta u skoli, problem na poslu, cipele koje su prodate dok je depresivac stigao do radnje itd.

Ja mislim, ispravite me ako gresim, da takve stvari mogu da izazovu svakojake nervoze, nemire i anksioznosti ali ne depresiju (barem ne dok se radi o tako akutnim situacijama koje dodju pa prodju).

Edited by cyberwor/L/d, 09 July 2010 - 18:00.


#29 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 July 2010 - 18:14

Ja mislim, ispravite me ako gresim, da takve stvari mogu da izazovu svakojake nervoze, nemire i anksioznosti ali ne depresiju (barem ne dok se radi o tako akutnim situacijama koje dodju pa prodju).


Da kod stabilnih ljudi, ali ako je covek vec labilan, onda su to side effecti.


Ovo je moje licno misljenje, tako da moram da se ogradim.

#30 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 09 July 2010 - 20:49

Odande odakle i gorespomenuto manipulisanje svojom depresijom. Tek je to nejasno, a rečeno je za ozbiljno (za razliku od mene). Drugim rečima, naravno da je sasvim obrnuto, pa ostaje nejasno ko su ti manipulanti. U slučaju da, jelte, koriste sopstvenu depresiju, a tako je implicirano, čini mi se.



@Moderatoru,
a da staviš neko upozorenje šta sme a šta ne sme od stilskih figura na Medicini, inače se neki neći naučiti pameti nikad.
:)

Ups, nisam primetio ironiju :ph34r:. Ništa ondak.