Jump to content


Photo
- - - - -

Depresija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
85 replies to this topic

#31 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 09 July 2010 - 21:06

Ako se gleda povrsno, to u stvari i izgleda kao da koriste svoju depresiju i ponasanje koje iz nje proistice, medjutim ti ljudi su izrazito labilni i svaki trenutak koji po njima izgleda kao neki pad, hrani njihovu depresiju, a oni tonu dublje i dublje. Razlog za depresiju moze da bude kafa koja je iskupela pa sad mora ponovo da se brise sporet, losa ocena deteta u skoli, problem na poslu, cipele koje su prodate dok je depresivac stigao do radnje itd.

U stvari, ono što si me citirao se nije odnosilo na obične depresivce :ph34r: , već samo na one koji manipulišu pa profitiraju na (svojim) depresijama :) :D (šala)

Aj sad ozbiljno: kao što svako na drugačiji način tumači neke svakodnevne događaje, neke trzavice ili naprotiv, neke lepe stvari, tako kod depresivnih postoje tendencije da se životni događaji, manji ili veći, tumače u nekom svom "svetlu". Uglavnom kod depresivnih takve interpretacije teže da budu pesimistične, obeshrabrujuće, bez vere u sebe, samopotcenjujuće. Uopšteno je tako, ni svi ljudi koji se mogu požaliti na blaže depresivne reakcije a i oni koji iimaju ozbiljnije probleme - ne mogu se svesti u jedan obrazac. Međutim, postoje neki "sklopovi" ponašanja, emocija, razmišljanja, karakterističniji za depresije, a tako isto i za neke druge neuroze. Tako da ne bih te svakodnevna dešavanja nazivala razlozima depresije ili nečeg drugog, oni suštinski imaju neke druge uzroke, ali se obrasci ponašanja bliski depresivnima mogu karakteristično manifestovati baš na ovakvim malim, sitnim stvarima. Pa je tako verovatno da će onaj sklon depresiji u prosipanju kafe "opet shvatiti kako je nesposoban", anksiozan će moguće gledati da nije prsnulo negde gde ima struje, a neko treći će samo da obriše kafu i stavi novu na ringlu. :D

Ups, nisam primetio ironiju :D. Ništa ondak.

:D

Edited by John Finn's Wife, 09 July 2010 - 21:13.


#32 zdravka

zdravka
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 July 2010 - 09:15

Mislim da previse generalizujete stvari, jer postoji nekoliko tipova depresija koje su najcesce udruzene sa anksioznoscu, psihosomatskim bolestima, fobijama, cak i sa elementima psihoza. Lecenje je krajnje idividualno kao i simptomi bolesti. Inace je dokazano da depresije izaziva disbalans odredjenih neurotranmitera u mozgu i da je to u stvari bolest jednog od organa, koji je daleko komplikovaniji od ostalih pa se zbog toga tesko klinicki dokazuje dijagnoza.
Znaci te price, tipa, ja sam jak, takva mi je i porodica... uvek mogu da se izborim sa takvim stvarima, je samo potvrda da niste nikada ni oboleli od bilo kakvog ozbiljnijeg oblika depresije. Medjutim ako , npr, postoji alkoholizam u porodici, sasvim je moguce da se ta osoba upravo zbog depre odala picu. Zbog toga je i psihikatru veoma vazno da zna da li je bilo slucaja zavisnosti u porodici jer mu je to pokazatelj da postoji genetska sklonost ka bolesti.
Savremeni antidepresivi su prilicno bezbedni lekovi, ne izazivaju zavisnost, daleko su manje toksicni od anksiolitika, te se mogu piti bukvalno celog zivota. Zbog toga ih lekari rado prepisuju, jer ako pomognu, covek je ponovo radno sposoban i troskovi za drzavu su daleko manji.
Skoro je neka poznata mudrica napisala da je depresija bolest lenjih ljudi, sto je donekle i tacno ali stvar je u tome sto je depra izazvala lenjost a ne obratno.
Da zakljucim... Depresija nije kada nisi danas otisao da radis jer ti se nesto ne da, vec nisi otisao zato sto te vec danima boli glava ili stomak, ili imas strah da izadjes na ulicu, ili si imao neki napad gde ti je puls bio preko 200 i mislio si da ce srce da ti eksplodira svakog trenutka dok se boris za vazduh....

super...u potpunosti se slazem...jer ja na zalost vec nekoliko godina bolujem od depresije. lecim se, i uz visoku dozu antidepresiva uspevam da funkcionisem vise-manje normalno. i pritom ne mislim da sam slabic. jer sa depresijom se jako tesko zivi i potreban je ogroman trud da bi se postigao neki normalan kvalitet zivota. odlican sam student i imam bogat drusveni zivot...ali da bih to postigla trudim se puno vise nego zdrav covek... da, depresija jeste svakodnevna borba. ja sam naucila da zivim sa tim...tesko je, kad treba da odes negde sa prijateljima a ti si prosto prazan, tup, tesko se ukljucujes u razgovor...ja mislim da to nije niti lenjost niti razmazenost.

Edited by nvukelic, 22 July 2010 - 15:47.


#33 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 22 July 2010 - 10:08

super...u potpunosti se slazem...jer ja na zalost vec nekoliko godina bolujem od depresije. lecim se, i uz visoku dozu antidepresiva uspevam da funkcionisem vise-manje normalno. i pritom ne mislim da sam slabic. jer sa depresijom se jako tesko zivi i potreban je ogroman trud da bi se postigao neki normalan kvalitet zivota. odlican sam student i imam bogat drusveni zivot...ali da bih to postigla trudim se puno vise nego zdrav covek... da, depresija jeste svakodnevna borba. ja sam naucila da zivim sa tim...tesko je, kad treba da odes negde sa prijateljima a ti si prosto prazan, tup, tesko se ukljucujes u razgovor...ja mislim da to nije niti lenjost niti razmazenost.


uh, svaka ti cast. nikako nisi slabic i verujem da je potrebna ogromna snaga karaktera da zivis iz dana u dan, uz svest da ti je nervni sistem haywired i da te ceka dozivotna borba.

uzgred, da li nalazis da ti pomaze sport / fizicka aktivnost?

Edited by Lift Going Up.., 22 July 2010 - 10:08.


#34 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 23 July 2010 - 00:26

...
Dakle, da li je depresija luksuz? Ako nije, zasto je ima nesrazmerno manje u siromasnijim zemljama nego u bogatim?


A da li npr. sizofrenije ima nesrazmjerno manje u siromasnijim zemljama nego u bogatim? Ako da, mozda to ima veze i sa nepristupacnosti lijecenja, mozda drzavu boli patka sto Hoze iz favele boluje od depresije.

#35 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 July 2010 - 09:03

A da li npr. sizofrenije ima nesrazmjerno manje u siromasnijim zemljama nego u bogatim? Ako da, mozda to ima veze i sa nepristupacnosti lijecenja, mozda drzavu boli patka sto Hoze iz favele boluje od depresije.

pa upravo zato depresija i jeste luksuz. u drzavi u kojoj hoze, na primer, nema ni cistu vodu za pice, ili pristup lekaru kada dobije tuberkolozu, depresija je cist luksuz. sto opet ne znaci da ljudi ne boluju od iste, ali sam citala da se recimo u ratovima znatno smanji broj samoubistava na negligible, da li su u ekstremnim situacijama ljudi sposobni da potisnu depresiju?

#36 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 July 2010 - 12:50

pa upravo zato depresija i jeste luksuz. u drzavi u kojoj hoze, na primer, nema ni cistu vodu za pice, ili pristup lekaru kada dobije tuberkolozu, depresija je cist luksuz. sto opet ne znaci da ljudi ne boluju od iste, ali sam citala da se recimo u ratovima znatno smanji broj samoubistava na negligible, da li su u ekstremnim situacijama ljudi sposobni da potisnu depresiju?

U ratu i ekstremnim oklonostima proradi instinkt za prezivljavanje. Dok je frka nemas vremena da mislis na previse drugih stvari osim da prezivis. Ali zato nakon rata ili kad prodju ekstremne okolnosti moze da stigne post-traumatski stres sindrom kao preporuceno pismo. A PTSD moze da se razvije u depresiju. Eto na primer, u jednom desetogodisnjem periodu izmedju 1993 i 2003 prema proracunima FN je 10 milona dece u svetu zakacilo neku vrstu psihicke traume kao posledicu rata.

Edited by cyberwor/L/d, 23 July 2010 - 12:53.


#37 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 23 July 2010 - 13:00

pa upravo zato depresija i jeste luksuz.

Ne mislim da je tako. Ljudi se prirodno menjaju od situacije do situacije, nekakav fiksni karakter individua je iluzija. Sve u nama se duboko uklapa sa prisutnom okolinom. Depresija je stvarni problem, jednako kao i malarija ili nedostatak ciste vode, samo se cesce javlja u razlicitim drustvenoekonomskim uslovima. (Ali to, na kraju krajeva vazi za vecinu bolesti i poremecaja).

#38 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 July 2010 - 13:05

A da li npr. sizofrenije ima nesrazmjerno manje u siromasnijim zemljama nego u bogatim? Ako da, mozda to ima veze i sa nepristupacnosti lijecenja, mozda drzavu boli patka sto Hoze iz favele boluje od depresije.

1,1 milijarda ljudi u nerazvijenim zemljama skoro da nema pristup vodi ili je on minimalan
2,6 milijarde ljudi nema osnovne sanitetske uslove za zivot
1,8 bilion ljudi treba da pesaci dok nadje malo vode jedno par kilometara
1,8 milona dece umre godisnje od dijareje

U Africi juzno od Sahare ode 5% BNP ($ 28400000000 godisnje) na zdravstvene probleme uzrokovane upravo ovim elementarnim nedostacima vode i slicno. I kada ce oni da stgignu da se bave depresijom kad ni basic prezivljavanje ne moze da se zagarantuje.

#39 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 23 July 2010 - 13:08

Kada odu da zive u Svedsku.

Nemojte banalizovati depresiju (mislim, ako to radite. Ako ne, onda nista).

#40 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 July 2010 - 13:12

Kada odu da zive u Svedsku.

Nemojte banalizovati depresiju (mislim, ako to radite. Ako ne, onda nista).

Ja je uopste ne banalizujem. Dapace, mislim da depresiju banalizuje uvodni post sve sa Koeljovim nauzeoznim citatom (kao "inspiracija" za otvaranje topika)

Btw, u Svedskoj se leci vise hiljada izbeglica pridoslih iz raznih nestabilnih i ratnih podrucja od PTSD i depresija koje su iz toga proistekle.
(ja, iz onih siromasnih zemalja gde depresije "nema" ili je ima znatno "manje")

Nakon rata u Bosni, primera radi, su ovde otvoreni posebni centri za lecenje od PTSD.
(to valjda kada su zatvorene one bolnice iz Koeljevog romana jer vise nisu bile potrebne nakon rata)

Edited by cyberwor/L/d, 23 July 2010 - 13:19.


#41 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 23 July 2010 - 13:38

OK, mene je inspirisala pojava reci "luksuz" u postu iznad mojeg.

Medjutim, u pravu si, uvodni post je problematican, gledam sad:

Mene su oduvek ucili da covek mora da nadje snage u sebi da se izbori sa zivotnim nedacama, sve dok je to u njegovoj moci, pa i nesto posle toga. Od moje bake, udovice s petoro dece, preko uciteljice i njenih prica o iznemoglim partizanima na Igmanskom marsu, do usput pokupljenih mudrosti tipa "sve sto me ne ubije, cini me jacom" ili one narodne "ma nek smo mi zivi i zdravi, sve ostalo je resivo". Zato mi se cini, i verovatno gresim, da bi bar polovina ovdasnjih depresivnih i panici sklonih ljudi mogla da pomogne sama sebi (i jedni drugima) kad za njima ne bi stalno trcali i zveckali antidepresivima kao klikerima ili bombonama.


"ma nek smo mi zivi i zdravi"... Pa, i ja to mislim, ali pod zdravlje potpada i psihicko zdravlje.

#42 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 July 2010 - 13:45

Kada odu da zive u Svedsku.

Nemojte banalizovati depresiju (mislim, ako to radite. Ako ne, onda nista).

mislim da je moguce banalizovati depresiju, koliko je moguce banalizovati grip ili upalu slepog creva. danas se dobro zna da depresija potice od hemijskog disbalansa (ono dopamin, endorfin, neurotransmiteri i sl), zna se i kako se podize nivo tih hormona (lekovi, u slucajevima manjeg nedostatka fizicka aktivnost i sl), jednom recju, zna se da je depresija stvarna i sta je uzrokuje. ne zna se samo zasto neki ljudi imaju taj disbalans, a drugi nemaju.

sada dok sam kuckala, pala mi je jos jedna stvar na pamet: potvrdjeno je u multiplim studijama da kod mild/moderate depression fizicka aktivnost je delotvorna barem koliko i lekovi, a u siromasnijim zemljama vise ljudi radi fizicke poslove, pa je mozda i do toga, "manje depresivnih" kada se radi o blazim oblicima bolesti.

#43 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 23 July 2010 - 13:49

Daj, koliko ljudi je izvrsilo samoubistvo zbog upale slepog creva, 'leba ti? Budalasto pises.

#44 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 July 2010 - 13:51

OK, mene je inspirisala pojava reci "luksuz" u postu iznad mojeg.

to je valjda moj post. pa, ako u nekoj drzavi zdravstveni sistem nije u stanju da obezbedi ljudima osnovnu zdravstvenu zastitu, nece biti u stanju ni da im obezbedi kvalitetnu zastitu i pomoc kada je u pitanju psihicko zdravlje. to je cinjenica, ne razumem kako je to banalizacija.

sada sam pogledala u dictionary (banal: trite or obvious remark). ok, u tom smislu je banalno, tj. ocigledno tebi i meni, ali ja sam nekom odgovorila, sto ce reci da onda nije svakom ocigledno. a i ako kazes nesto sto je ocigledno, pa sta, ovo je samo forum :ph34r:

#45 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 July 2010 - 13:56

Daj, koliko ljudi je izvrsilo samoubistvo zbog upale slepog creva, 'leba ti? Budalasto pises.

uhm, kakve veze ima samoubistvo s tim? ja sam poredila depresiju sa upalom slepog creva, da bi povuklala paralelu sa organskim uzrokom. znaci, zna se zasto se javlja depresija, nije nesto o cemu se moze raspravljati da li postoji ili ne postoji. znaci, ljudi koji boluju od te bolesti, nisu razmazeni ili samozivi kako se nekad implicira, nego imaju bolest za koju se zna sta je uzrokuje i moze se "dokazati", promenama u hemiji mozga, u tom je smislu slicna sa drugim organskim bolestima. ne razumem tebe, jer se ne slazes da su to cinjenice? :ph34r: