Jump to content


Photo

Beograd: zasto nema antiratnih demonstracija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
84 replies to this topic

#61 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 17 February 2003 - 21:04

Dobro sto priznajete. Bar se vidi i zna ko je srusio zemlju i zasto. Samo za vas link do teksta a evo i izvodi.

Voleli Tita ili mrzeli Tita ili prezirali Tita ili se gnusali Tita, iz perspektive maja 2001. Titovo Carstvo (SFRJ) izgleda kao poslednji nedosanjani san svake od ovdasnjih balkanskih generacija. Biti antititoista today ne samo da je ideoloski passe vec besmisleni mentalni napor da nam se dokaze kako je, jebote, Josip Broz kriv za sve: uzeo inozemne kredite, drogirao nas lepim zivotom, uverio nas kako smo, addicted, pristali da materijalno volimo vise nego duhovno, jebes kosovsku legendu spram letovanja na Hvaru.

Uopste, da priznamo nevoljno, trabunjanje o titoizmu ove 2001. godine ima smisla koliko da pricamo o esktremnom budizmu u Pirotu; sve ono sto je obelezavalo Brozovu eru - takozvano samoupravljanje, takozvane nesvrstane, takozvanu radnicku klasu, takozvani socijalizam - jeste bilo Takozvano na svakom od licnih primera; jebes Kongres Saveza Komunista (XI ili XII, koga je briga) ako u slovenackoj ekspozituri podizes svoje devize s kamatom; s tim devizama kupujes robu na kredit - a za ostatak love ides u London, tek da ti dupe vidi puta.

Ne izmisljam: taj sam slucaj. I bas me je boleo Kardelj, Rankovic, Stevan Doronjski, mnogo sam se uzbudivao oko Fadilja Hodze, tako mi je docnije bilo svejedno sto je u Predsednistvu (pokojni) Sejdo Bajramovic, nekadasnji sportski maser u lokalnom klubu; sve se - budimo iskreni - svelo na verziju zarade; dok imamo para, Jugoslavija, ovako sakata, bez Tita, ima smisla... Antikomunizam, tadasnje seljacko verovanje da je Milosevic pravi Srbin, a Ante Markovic prikriveni ustasa koji izvrsava naloge rahmetli Broza, pretvorilo se u opstenarodnu histeriju u kojoj je Tito kao simbol... Ili, sve sto je Tito radio, sve sto su ljudi od Tita dobili, upravo everything sto smo materijalno stekli i duhovno ostvarili, dovedeno je pod sumnju: da li je vlasnik sporeta Gorenje pravi Srbin, do jaja? Je li Murin kupac normalan?

Maltretirati mrtvog Tita bila je, recimo, vesela SPS-zabava u kojoj su novobogatasi govorili o grozzznom Brozovom nasledu; a onda - domaca opozicija u kojoj se nije znalo tko je veci Antitoista: da li je to dr Voja Kostunica koji nikad nije bio clan Saveza komunista ili je to dr Ðindic koji takode nije bio member of SK, sve demokrata do demokrate, cak i Vladan Batic danas podseca na to da on nikad, daleko bilo, nije prismrdeo Savezu komunista.

Hocete licne detalje za SDB uporabu? Jesam bio clan Saveza komunista, jesam bio u soku kad je Josip Broz umro, jesam bio protiv Milosevica jos od 1986, jesam - uzaludno - verovao da ce SFRJ bar jos neko vreme opstati, ali ni onda, ni sad, nisam se bavio Titom i njegovim tajnim eksperimentima protiv vaskolikog srpskog naroda.

A mozda je pametno - da sve porusimo, zajebemo, pokoljemo, preselimo, odagnamo u inozemstvo i potvrdimo kako smo Antikomunisti, gde pod komunistima fiksiramo dr Miru i Slobodana, zaboravljajuci sta nam se, vaistinu, desilo i cijom zaslugom. Nasom zaslugom, da potvrdim, s neizmernim (anti)komunistickim zadovoljstvom!


P.S. Aha, i ti mozes da mi verujes ili ne, ali meni je apsolutno svejedno gde sam, da li ovde ili tamo gde si ti. Sto se mene licno tice, sve je to isto s****e. To jest, zavisi sta trazis. Za ono sto ja trazim, svejedno je da li si u Parizu ili u Maloj Mostanici.
_________________
Idite bre spavajte!

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2003-02-17 21:17 ]

#62 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 17 February 2003 - 21:06

Hromi Dabo, a ja sam bas od tebe ocekivao malo vise razumijevanja cijele situacije. Niko ovdje ne brani Saddama Huseina niti napada Ameriku. Ovdje u Evropi se vec sada goviro da je 15, februar 2003. bio istorijski dan, jer su prvi put masovnim i veoma organiziranim demonstracijama gradajni EU pokazali odlucnost da brane svoje nacionalne interese a ne americke.

Druga je i mnogo duza prica o ulozi Amerike ovih prethodnih decenija na zastiti Zapadne Evrope, tako da se s tog apspekta sami Amerikanci mogu smatrati prevarenim pa cak i izdanim od strane nas Evropejaca. U cijeloj modernoj istoriji Amerika nije bila ranjivija. Na zalost njihova korumpirana i rasisticka administracija sada vise i nema izbora.

Prekjuce su gradjani EU pokazali da su se slobodarski duh i svjetlost preselili preko Atlantika i da je ponovo vrijeme velikkog evropejskog preporoda. Ovo je takodje prvi put u istorijie Evrope da su se njeni gradajni masovno okupili da brane evropejski duh i evropejsku civilizaciju, pa zasto ne i evropejski patriotizam.

_________________
Cuvaj dobro svoju zenu sve dok imas samo je'nu

[ Izmena poruke: pulsar na dan 2003-02-17 21:08 ]

#63 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 17 February 2003 - 21:16

Henry Chinaski:
Dobro sto priznajete. Bar se vidi i zna ko je srusio zemlju i zasto. Samo za vas link do teksta a evo i izvodi.


U al' si mi rek'o. Svaka cast. I to jos kroz Lukoviceva usta. Jel' to jos os jedan u nizu "tvojih idola" za idolopoklonjenje.

[ Izmena poruke: voja i na dan 2003-02-18 01:43 ]

#64 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 17 February 2003 - 21:20

Nisam ti nista rek'o niti imam nameru da ti sta kazem. Samo znam kako je bilo i znam kako je sada i znam zbog koga je. To mi je dovoljno. Prekrajanje istorije me ne zanima. To sto te Pera Lukovic nervira mi je dokaz da sam na pravom putu. Samo radi sve kontra od onih koje nervira Pera Lukovic (i slicni) i nema greske.

#65 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 17 February 2003 - 21:21

Hromi Daba:
Pozicija onih koji proglasavaju umereni nacionalizam za najvece zlo na kugli zemaljskoj a koji su u isto vreme protiv rata u Iraku je u najmanju ruku licemerna. Biti protiv nacionalizma znaci biti protiv koncepta suvereniteta. To sa druge strane znaci priznavati pravo jacim drzavama da se mesaju u poslove slabijih. Takvo mesanje u krajnjoj kosekvenci i proizvodi rat. Prema tome, doslednost od vas trazi da budete na strani Americke vlade u njenoj kampanji protiv Iraka. Ja razumem da opste protivljenje koje se manifestovalo zadnjih dana sirom sveta moze da vas pokoleba, ali ne dajte se. Uostalom, na ulice gradova sveta je izasla samo glupa masa koja ne zna za bolje. 

Nemojte traziti od naroda u Srbiji da javno manifestuje svoje protivljenje globalnoj sili, jer ste do juce izvrgavali ruglu takav stav gradjana Srbije kao neistorijski. Sada kad je narod u Srbiji reagovao "istorijski" sta vise hocete?


Malo pre slusah Mirjanu Markovic pa cak ni od nje ovakvu glupost nisam cuo!

Nacionalizam je princip po kome ne nacionalni interes ispred i iznad zakona, ljudskih prava i gde je zarad nacionalnog interesa sve dozvoljeno pa cak i bombardovati zemlje bez ikakvog razloga!

Sem toga sve levicarske partije Evrope i sire su protiv tog rata, dok su desnicarske velikim delom uz USA kao Chriastian Democrats u Nemackoj nasuprot Srederovoj SPD!

[ Izmena poruke: Eraserhead na dan 2003-02-17 21:24 ]

#66 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 17 February 2003 - 21:30

Konzervativni CDU su u petak 14. februara digli viku da ce srusiti Schröderovu vladu. Onda su gradjani Njemacke i cijele Evrope 15. februara (samo dan kasnije) pokazali sta zaista zeli slobodarska EU. Danas, dva dana kasnije, su u CDU povili rep i ne pominju rusenje vlade. Da li neko zna nesto vise o inicijativi da su Schröder i Chirak predlozeni za nobelovu nagradu za mir?

#67 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 17 February 2003 - 21:52

Revitalizacija komunizma, ili komunistickog perioda-'zato sto je obican covek dobro ziveo'- je sve samo ne i nesto sa cim bi covek mogao da se ponosi.
Poslednjih deset godina su nasa bruka i sramota, ali sve to predstavljati kao neko zlo koje nema veze sa onim periodom kada je jedinka svedena na sivu delegatsku masu, bez maste, pozitivne selekcije, o nekim dostignucima civilizacije u vidu neotudjivosti privatnog poseda i prava da biras i budes biran- stavlja sebe u polozaj da brani ono sto se ne da braniti.
Sa takvom pricom kao protiv tezom 'poslednjedecenijske price' se ne moze ici napred, jer cemo opet ostati u glibu vec vidjene price cetnici-partizani.

#68 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 17 February 2003 - 22:09

Mi smo jos uvek u tom glibu iz koga jos duuuuugo necemo izaci a pitanje je i da li cemo ikada. Fuckam ja na zemlju u kojoj citam u novinama izjave lopova kao lica kompetentnih za neku temu (konkretno promet cigareta - lopov sa kojim sam isao u skolu i znam kako je stekao to sto ima) i u kojoj se visokoskolovani ljudi ugledaju na lopove pa na primer rade na crno, utajuju porez, imaju neprijavljene radnike, podmicuju... Od toga je sve bolje pa i komunizam. Bar se znao neki red. Fuckam i na one koji sebi daju za pravo da od lopova stvaraju Rokfelere. Za moj glas mogu svi da se ubrisu za vjek i vjekova u ovoj zemlji. Ja da mogu ja bih sve ovo ovde srusio do temelja pa krenuo od nule. Ovde je najbolje da se pojavi jedan lokalni Siva unistitelj svetova i da bude lokalni kraj doba Kali, samo za Srbiju, pa da onda da dodje Novi Pocetak. Bez toga nema nista.

#69 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 17 February 2003 - 22:46

Ja sa svojom percepcijom, kako nase krivice kao naroda, kako moje licne (uvek se moze bolje, u ovom slucaju je u pitanju bila borba protiv rezima), nemam problema.
Ali, ovo sto ti govoris Henry, to je odlazak sa bojnog polja, a da 'pusku nisi opalio'. Pogotovo kada je tvoj glas na svim buducim izborima u pitanju. kako mislis da se oslobodimo bagre? DOS je doprineo unapredjenju mnogih stvari, ali mu je rok trajanja kraci nego sto pise na kutiji. Idemo na sledeci krug nasih momaka i devojaka, skolovanih, neukaljanih. I tako u nedogled. Ja iskreno verujem da Srbija ima tu snagu.

#70 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 17 February 2003 - 23:16

Ipak treba reci da Titova drzava nije uvek bila rahatluk zemlja niti je nas pasos bio bas tako cuven. Stos je samo u tome sto je vecina nas odrasla u najboljim danima te zemlje. Npr. ja sam 1990. napunio 18 godina i sta da vam kazem, svakom bi pozeleo da odraste u zemlji u kojoj sam ja odrastao.

the f.. kakve ovo veze ima sa antiratnim demonstracijama ?

#71 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 17 February 2003 - 23:58

Vladap:

...to je odlazak sa bojnog polja, a da 'pusku nisi opalio'. Pogotovo kada je tvoj glas na svim buducim izborima u pitanju. kako mislis da se oslobodimo bagre? DOS je doprineo unapredjenju mnogih stvari, ali mu je rok trajanja kraci nego sto pise na kutiji. Idemo na sledeci krug nasih momaka i devojaka, skolovanih, neukaljanih. I tako u nedogled. Ja iskreno verujem da Srbija ima tu snagu.


Snagu da postane sta? Zemlja evropske civilizacije? Sumnjam. Srbija ne zeli da bude zemlja evropske civilizacije, tako da nemam za sta da se borim. Oni koji su se nakrali radice to i dalje, oni koji su roblje bice to i dalje, politicari ce i dalje lagati, posteni ce biti hebani i dalje, "narod" ce i dalje velicati fekalije svih vrsta i sve tako u krug. A ja treba da i dalje "pevam o slobodi" dok se izivljava kako ko stigne. Eno, sad se setili da prodaju teritoriju kobajagi radi biznisa a ono da kupe socijalni mir i da prave metro ili sta slicno. Neka, hvala, sa takvima nista a od takvih ni lek. Mogu samo da posmatram sa strane, da pokusam da im uzmem neki dinar na posten nacin, koliko mogu, i da im se smejem. I da naucim dete pravim vrednostima i da ga indoktriniram da ode odavde.

#72 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 18 February 2003 - 01:18

Brane:
Stos je samo u tome sto je vecina nas odrasla u najboljim danima te zemlje. Npr. ja sam 1990. napunio 18 godina i sta da vam kazem, svakom bi pozeleo da odraste u zemlji u kojoj sam ja odrastao.


i ja sam imala tad iste godine i mogu isto i da potvrdim ....

the f.. kakve ovo veze ima sa antiratnim demonstracijama ?


i isto se pitam ....uz jednu molbicu - ostavite Tita na miru

#73 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 18 February 2003 - 01:41

To Henry:

Zasto ovako reagujem i zasto se nerviram kada me neko iz cista mira i bez razloga "opauci" da sam "nacionalista, seljak, i da sam obozavao milosevica" samo zato sto nisam mogao da svarim Broza?
Trebao bih mozda da uzivam kada mi "prisiju" da sam rusio zemlju u kojoj sam od '91 sve ukupno bio 5 [slovima-pet] puta i to nikad vise od 20-ak dana?
A jos kada me tako "zakrpi" neko kome nije smetalo, niti bi mu smetalo sada : jednoumlje, opresija, nesvrstani, OZNA, UDBA... I sve to u zamenu za "devize u banci, jeftine kredite, putovanja u London, letovanja na Hvaru"?

Pa da znas Henry, sasvim iskreno, od takvih mi se gadi.

#74 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 18 February 2003 - 01:59

Meni je recimo jedina prepreka da budem potpuno protiv rata mala lekcija iz istorije - o Nemackoj posle WWI!
Broj vojnika im je ogranicen na minimum, kao i proizvodnja opreme i oruzja, demilitarizovana jedna zona itd. Svi su mislili da je tamo sve mirno, Evropa nije ni pomisljala na dijabolican plan Hitlera. Posle kada su shvatili da je pola nacije proslo vojnu obuku, i da je proizvedeno dovoljno oruzja da se Evropa baci na kolena i skoro pokori celi svet, je bilo kasno.

Jednostavno mi je tesko da verujem Sadamu na rec (jer se nikad nije drzao iste). :sad:

[ Izmena poruke: Nikola21 na dan 2003-02-18 02:02 ]

#75 Doc

Doc
  • Banned
  • 223 posts

Posted 18 February 2003 - 02:37

Nikola21:
Meni je recimo jedina prepreka da budem potpuno protiv rata mala lekcija iz istorije - o Nemackoj posle WWI!


Procitaj ovo mozda moze da pomogne:

http://www.counterpu...er01022003.html