Jump to content


Photo

Enterijeri


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 04 January 2010 - 02:34

Evo jednog topika bez nekih vecih sansi da se zapati s obzirom da je u Srbalja prioritetniji lajfstal momenat izbor patika nego uredjenje neposrednog zivotnog okruzenja. Mislim da je tome vise razloga, sto tradicionalnih sto trenutnih ekonomskih (zivot kod roditelja, podstanarstvo, kratkotrajan stambeno-kreditni balon itd.)

No posto je ovo regionalni forum koji pokriva i sredine sa nesto ozbiljnijom tradicijom living lajfstajla a ima i dosta dijasporaca, mislim da nije zgoreg na jednom mestu neobavezno o ukusima, vlastitim kreacijama i iskustvima kao i zeljama manje ili vise realnim.

To mi je jedna onako ameterska strast i mozda neostvareni san da se i profesionalno time bavim (nikad kasno nije) tako da maltene na par meseci imam potrebu za nekom promenom dekora. Uglavnom mi se to sve odigra samo u glavi ili zadovolji prelistavanjem sajtova i casopisa, do neke nove kreativne faze.

Trenutno sam u tripu egzoticnog azijskog stila (ratan, abaka, morska trava) al me polako popusta sto zbog lose lokalne ponude a i specificnih mi zahteva. Kontaktirao sam i direktno proizvodjace u Indoneziji al zbog ekonomske krize manuh se corava posla. Jeste da je sve tamo tri do pet puta jeftinije al salju samo pune kontejnere i ne odgovaraju za gubitke usred piratskih pljacki brodova. :ph34r:

Al mozemo da menjamo slicice bar.


Attached File  _MG_4985.jpg   167.8KB   49 downloads

Attached File  perthcornerbig1_RSSize_550x350_.jpg   34.48KB   46 downloads

Attached File  e239a61640922edbdeb0d5b0c483b183.jpg   22.83KB   39 downloads

Attached File  342777.jpg   68.57KB   43 downloads

Attached File  371x371_f46b532d.jpg   33.16KB   38 downloads

Edited by Kit Louch, 04 January 2010 - 03:46.


#2 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 04 January 2010 - 15:09

Od svih ikona americkog sna, najvise su me oduvek fascinirale americke kuce srednje klase.
Tople skoro tipizirane prizemnice ili jednospratnice od drveta i lakih materijala, sa garazom-radionicom, uredjenim dvoristem, rostiljem, sa ili bez bazena itd...

Susta suprotnost je ovdasnja suburbian estetika sa onim nemalterisanim rugobama od betona i blok-cigle. Da nije uvek i samo zivotni standard u pitanju vidi se i u slucajevima kad "ima se". Sve je isto samo je vise spratova, prvi za decu, drugi za njihovu decu itd...

Spoiler


U zadnje vreme pojavilo se dosta privatnih ponudjaca drvenih montaznih kuca u Srbiji i Bosni sto me jako obradovalo. Ima dosta lepih gotovih projeka a cene su vise nego pristupacne (150-250 EUR/m2).
Ali kako cujem ovdasnji ljudi i dalje zaziru od toga. Te nije trajno (mislim da grese, garantuje se 100 godina) te lako izgore, te izjedu ih bube, izcukaju ptice itd...

Malo surfujuci naidjem na nekim forumima slicnu argumentaciju od strane nasih amerikanaca.

Spoiler


Malo me jeste pokolebalo, ali ne sasvim. Ima li neko svojih iskustava?

#3 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 04 January 2010 - 15:43

Od svih ikona americkog sna, najvise su me oduvek fascinirale americke kuce srednje klase.
Tople skoro tipizirane prizemnice ili jednospratnice od drveta i lakih materijala, sa garazom-radionicom, uredjenim dvoristem, rostiljem, sa ili bez bazena itd...


Mene je najvise fasciniralo, kad u americkim filmovima otvore frizider, a ono pun konzervi piva  :D


To su bila neka stara vremena kada smo mi pili pivo jos iz klipaca i tek se pojavile konzerve.


Malo surfujuci naidjem na nekim forumima slicnu argumentaciju od strane nasih amerikanaca.

Spoiler! --Click here to view--

Malo me jeste pokolebalo, ali ne sasvim. Ima li neko svojih iskustava?

Izdvojicu ovo 

Sto znaci da za kucu od oko 360m2 treba dati oko $420 000.



Prvo kuca od 360 kvadrata je zamak, i ne vjerujem da je taj tip sve dobro izracuno, jer takva kuca bi bila ladno milionce, zavisi od lokacije, a takodje u cijenu kuce ulazi naravno i zemljiste, tako da je racunica cijena kuce podijeljeno sa kvadraturom= cijena po kvadratu, glupost, jer ne uzima u obzir cijenu placa, a cijena placa po gradovima varira kao i svugdje, npr Dedinje i Resnik. Evo sta bih ja rekao.

Drvene kuce su prije svega tople i nema betonske ploce, pa da odpadaju noge.

Vijek trajanja im je 100 godina, ali pod uslovom da se odrzavaju. Krov se obicno mijenja svakih 15-tak godina, prozori malo rijedje, kupatilo i tako sta je potrebno. Uglavnom kad se neko useli u kucu obicno ne planira da u njoj umre, kao sto je kod nas, tako da niko ni ne razmislja koliko kuca traje, a traje. Sto se tice unutrasnje organizacije, obicno nema naseg klasicnog hodnika-lavirinta, hodnici su minimalni. Nema vanjskih stepenica i stepenice takodje nisu dio hodnika. To mi se svidja. Prozori su relativno mali, bar u mom kraju.

90% kuca ima ukopan dnevni boravak, negdje do pola visine zida, pa imaju prozori, a negdje totalno u zemlji. To mi se bas ne dopada, ali bejsment je obavezni dio kuca. To kod nas ne bi proslo sigurno.

Po ovim tvom postu, mislim da bi ti Kit uzivao u tim kucama, jer su tako konstruisane da se sve moze raditi u njoj u maniru Sam svoj majstor. Alati su badava, a materijal je lako dostupan i u formatu prilagodjenom amaterskom radu, sto je veliki biznis. Sam mozes da mijenjas sve, ali ja obicno placam majstora, jer mora i on da zaradi platu :D Iskreno nemam vremena, bavim se humanitarnim radom  :ph34r:

Inace sto se tice kuca od cigle, naravno da se prave i takve i da su na cijeni, tako da ne postoji dzaba ova stvar  :)

Youtube Video ->Original Video


#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 January 2010 - 16:06

Od svih ikona americkog sna, najvise su me oduvek fascinirale americke kuce srednje klase.
Tople skoro tipizirane prizemnice ili jednospratnice od drveta i lakih materijala, sa garazom-radionicom, uredjenim dvoristem, rostiljem, sa ili bez bazena itd...

Susta suprotnost je ovdasnja suburbian estetika sa onim nemalterisanim rugobama od betona i blok-cigle. Da nije uvek i samo zivotni standard u pitanju vidi se i u slucajevima kad "ima se". Sve je isto samo je vise spratova, prvi za decu, drugi za njihovu decu itd...

Spoiler! --Click here to view--

U zadnje vreme pojavilo se dosta privatnih ponudjaca drvenih montaznih kuca u Srbiji i Bosni sto me jako obradovalo. Ima dosta lepih gotovih projeka a cene su vise nego pristupacne (150-250 EUR/m2).
Ali kako cujem ovdasnji ljudi i dalje zaziru od toga. Te nije trajno (mislim da grese, garantuje se 100 godina) te lako izgore, te izjedu ih bube, izcukaju ptice itd...

Malo surfujuci naidjem na nekim forumima slicnu argumentaciju od strane nasih amerikanaca.

Spoiler! --Click here to view--

Malo me jeste pokolebalo, ali ne sasvim. Ima li neko svojih iskustava?


klasicne americke kuce imaju "kostur" od drveta, ali nisu sve montazne, te dve stvari nisu sinonimi. kuce se tako grade brze i sa manjim brojem ljudi i jeftinija je izolacija, kao i fleksibilnost i veca preciznost (na timber-frame kuci neces imati kriv zid jer je zidar pogresio). timber-frame kuce su prvo radili u chicagu, nekih 1860-ih ili tu negde, i tada je chicago transformisan od ispostave od oko 100 stanovnika do jednog od najvecih gradova.

moje znanje o gradnji kuca se zasniva na knjigama koje sam procitala. ako moj plan da sama napravim svoju kucu bude realizovan, definitivno sam planirala da se odlucim za jednu od framing tehnika.

osim timber-frame, postoje i drugi materijali od kojih se prave frameovi, kao sto su SIP paneli. o oba mozes pronaci dosta na internetu. sa ovim mozes da napravis kvalitetnu, svetlu (cest prave zidove od stakla) i modernu kucu, prema vlastitim potrebama. jedini problem koji vidim sa ovim u srbiji je gde ces naci materijal i ljude koji znaju da rade s tim.

EDIT: montazne kuce se zovu "manufactured" ili "prefabricated" cisto da mozes da pogledas u cemu je razlika, da ne bi mesao ta dva. ono sto je dostupno u srbiji su montazne kuce, ono na sta ti verovatno mislis su "timber frame" kuce.

Edited by Lift Going Up.., 04 January 2010 - 16:30.


#5 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 04 January 2010 - 16:10

Malo me jeste pokolebalo, ali ne sasvim. Ima li neko svojih iskustava?

Preračunaj se, kad je u pitanju srbija proizvodi od drveta su skuplji od ilovače. Malo je trusnih područja gde bi teški materijali bili problem. Nema cenovne a ni jedne druge prednosti montažne kuće nad zidanom samo kraći vek trajanja i viši troškovi održavanja. Pola stanovništva živi u gradjevinama kojima bi odavno istekao rok da su gradjene od lakih materijala. Što se tiče izolacije stvar je naduvana, izoluju se i jedne i druge samo su ploče i gredice umesto cigle i betona a veća masa dodatno amortizuje toplotne varijacije.

#6 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 04 January 2010 - 23:42

Po ovim tvom postu, mislim da bi ti Kit uzivao u tim kucama, jer su tako konstruisane da se sve moze raditi u njoj u maniru Sam svoj majstor. Alati su badava, a materijal je lako dostupan i u formatu prilagodjenom amaterskom radu, sto je veliki biznis. Sam mozes da mijenjas sve, ali ja obicno placam majstora, jer mora i on da zaradi platu :) Iskreno nemam vremena, bavim se humanitarnim radom :ph34r:

Uzivao bih sigurno, no ne zbog kucnih majstorluka. Isti sam ti ko i ti, od posla i frke nemam vremena pa to i meni majstori rade, ja ne umem al zato obicno nacrtam. Inace im itekako zavidim na lepom poslu i smirenosti kao i njihovoj percepciji vremena. Velika mi zelja da budem stolar, makar iz hobija.

montazne kuce se zovu "manufactured" ili "prefabricated" cisto da mozes da pogledas u cemu je razlika, da ne bi mesao ta dva. ono sto je dostupno u srbiji su montazne kuce, ono na sta ti verovatno mislis su "timber frame" kuce.

Hvala na pojasnjenju, mislio sam na ove potonje. U stvari prvenstveno na drvene kuce u odnosu na one od teskih materijala.

Preračunaj se, kad je u pitanju srbija proizvodi od drveta su skuplji od ilovače. Malo je trusnih područja gde bi teški materijali bili problem. Nema cenovne a ni jedne druge prednosti montažne kuće nad zidanom samo kraći vek trajanja i viši troškovi održavanja. Pola stanovništva živi u gradjevinama kojima bi odavno istekao rok da su gradjene od lakih materijala. Što se tiče izolacije stvar je naduvana, izoluju se i jedne i druge samo su ploče i gredice umesto cigle i betona a veća masa dodatno amortizuje toplotne varijacije.

Pravo da ti kazem, nisam nikad o tome razmisljao niti znao cenovne komparacije. Slucajno sam nabasao na info o drvenoj tipskoj brvnari-vikendici (16m2 + potkrovlje + dve trem terase) za samo 4500 EUR, sto mi zvuci jako jeftino. Posle vidio da mogu da se rade i vece kuce na isti nacin i po istom cenovniku. Ispada kuca od 100m2 oko 20-25K a nesto ne verujem da je standardna gradnja jeftinija. Mislim, mozda gresim, i da je dosta skuplja. A recimo kad bi se odlucio na gradnju kuce vise bi mi znacio pozitivan osecaj zivljenja u kuci od prirodnih materijala.

#7 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 05 January 2010 - 00:25

Pravo da ti kazem, nisam nikad o tome razmisljao niti znao cenovne komparacije. Slucajno sam nabasao na info o drvenoj tipskoj brvnari-vikendici (16m2 + potkrovlje + dve trem terase) za samo 4500 EUR, sto mi zvuci jako jeftino. Posle vidio da mogu da se rade i vece kuce na isti nacin i po istom cenovniku. Ispada kuca od 100m2 oko 20-25K a nesto ne verujem da je standardna gradnja jeftinija. Mislim, mozda gresim, i da je dosta skuplja. A recimo kad bi se odlucio na gradnju kuce vise bi mi znacio pozitivan osecaj zivljenja u kuci od prirodnih materijala.

Možda nije jeftinija ali svakako ni skuplja. Kod montažnih dobiješ jasne specifikacije i cene a kod zidanja je to malo teže, probaj da pitaš nekoliko preduzimača ili nakakvih zidara pa ćeš videti da se cene razlikuju za više od duplo. Recimo tih stotinak kvadrata iz mog iskustva možeš napraviti za oko 10k, ono što zovu pod krov. Ako te niko ne izvara usput. Bez placa i dozvola. Izolacija, malter, fasada, stolarija, kupatilo, podovi itd košta i više od toga pa ćeš na kraju stići na cenu montažne. Ne znam kako si računao, obično u projektima za montažne kuće sam moraš da obezbediš temelj tj. da izbetoniran plato. Nisam ni ja nešto mnogo računao ali dosta ljudi koje poznajem se ozbilno interesovalo i na kraju odustalo od montažnih objekata.

Edited by rory, 05 January 2010 - 02:21.


#8 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 05 January 2010 - 16:25

Postoji jedna kljucna razlika u konceptu. Zidanje kuce, kod vecine obicnog naroda, je jedan proces koji traje jedno 5 do 10 godina, a mozda i duze. Takva je situacija, skupi se nesto para i zida i sve tako.

Tzv montazne kuce zbog brzine izgradnje zahtijevaju da se plate odmah. Odprilike 95% naroda i na bogatom zapadu nema te pare i ljudi uzimaju kredite. Prednost tog nacina stambene politike je evidentan. Skupis nesto love za ucesce, mislim da je sada minimum 5% i odmah uselis u zavrsenu kucu i polako odplacujes. Tako te kosta mozda skuplje sve skupa, ali mozda i nije, jer za ovih 5 do 10 godina kada sam zidas moras da negdje zivis i da to placas.

Druga razlika je da ljudi ne kupuje placeve, osim rijetkih izuzetaka, nego kompanije kupe zemljiste, isparcelisu i grade kuce i ljudi onda samo biraju koju ce.

Postoji osnovna cijena kuce sa obicno najjeftinijom kuhinjom, kupatilom, podom itd Svako naravno moze da trazi izmjene, ali je to sve ekstra naravno. Biznis  :ph34r:

#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 January 2010 - 18:37


Pravo da ti kazem, nisam nikad o tome razmisljao niti znao cenovne komparacije. Slucajno sam nabasao na info o drvenoj tipskoj brvnari-vikendici (16m2 + potkrovlje + dve trem terase) za samo 4500 EUR, sto mi zvuci jako jeftino. Posle vidio da mogu da se rade i vece kuce na isti nacin i po istom cenovniku. Ispada kuca od 100m2 oko 20-25K a nesto ne verujem da je standardna gradnja jeftinija. Mislim, mozda gresim, i da je dosta skuplja. A recimo kad bi se odlucio na gradnju kuce vise bi mi znacio pozitivan osecaj zivljenja u kuci od prirodnih materijala.

Ja nisam slucajno nasao, nego bas trazio. I bio se cak donekle i zagrijao za montaznu kucicu. Ali kad se bas sve uzme u obzir, za otprilike isto para se naprave obje. Opet kontam, zidana je zidana, iako ne bih bjezao od montazne. Procitah onaj post od lift going up... pa eto i meni novina. Ja sam stvarno mislio da su u Americi samo mozda malo drukcije, ali ipak montazne kuce. Malo cu bas o tome probati nafatati informacija. Meni se btw najvishe svidjaju kamene tj neke kombinacije sa dosta greda i kamena. Recimo nesto ovako kao na slici, s tim sto mi se ovaj pod ne svidja.

#10 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 20 January 2010 - 20:10

Ja nisam slucajno nasao, nego bas trazio. I bio se cak donekle i zagrijao za montaznu kucicu. Ali kad se bas sve uzme u obzir, za otprilike isto para se naprave obje. Opet kontam, zidana je zidana, iako ne bih bjezao od montazne. Procitah onaj post od lift going up... pa eto i meni novina. Ja sam stvarno mislio da su u Americi samo mozda malo drukcije, ali ipak montazne kuce. Malo cu bas o tome probati nafatati informacija. Meni se btw najvishe svidjaju kamene tj neke kombinacije sa dosta greda i kamena. Recimo nesto ovako kao na slici, s tim sto mi se ovaj pod ne svidja.


Kamen naravno :ph34r: pa makar bio onaj dekorativni (prirodni) za oblaganje zidova.
Nego, nadjoh jedan zanimljiv prospekt sa stilizovanim tradicionalnim brvnarama. Ne znam kakve su uzivo ali na ilustracijama djeluju fino.

Spoiler! --Click here to view--


#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 January 2010 - 13:56

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Youtube Video ->Original Video

moja baka na zlatiboru imala je nešto slično sledećoj fotki ali je ujak srušio ne bi li napravio neku odvratnu skalameriju (u spoileru) na kojoj će mu zavideti komšiluk. :ph34r:

Posted Image

Spoiler! --Click here to view--


#12 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 January 2010 - 13:31

Absolutli fjutibl! :)

Nisam bio na Tari josh al posle ovih slika moram, decu vec redovno tamo saljem na rekreativne skolske ekskurzije.
Ne znam nikog ko se ne oseca prijatno u takvom boravku pod krovnom kosinom i jos uz neki kamin ili pec na drva. Mislim da je to svima u genima i kolektivnoj podsvesti jos od prvih ljudskih nastambi i ognjista.

A onom ujakovom kucom si dobro ilustrovala ono sto sam hteo reci, ne grade se vise domovi vec stambene zgrade za smestaj vise porodica. Zato mi se svidja americki klasicni stil gradnje kuca kao i svaki drugi sa dosta oslanjanja na tradiciju.

Elem, i u svojim podstanarskim BG danima pokusao sam zadovoljiti svoju strast prema potkrovljima pogotovo sto su jeftinija od standardnih stanova. Ubrzo sam i ukapiro zasto je jeftinije - prenisko, klaustrofobicno, neosvetljeno i bez adekvatne termo i hidroizolacije. S druge strane, ove nove zgrade uvode uobicajeni svetski standard penthausa, ali to je u startu rezervisano za odlikase. Da ne ispadne da sam nepopravljivi eko-etnocentrik, priznam da bih se vec nekako sviko i u takvom potkrovlju. :ph34r:

Spoiler! --Click here to view--

Edited by Kit Louch, 29 January 2010 - 13:32.


#13 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 16 April 2010 - 18:24

Citajuci o ovom naselju u Latviji

Posted Image

http://www.amatciems...ng/gallery.html

naletih i na izjavu covjeka koji je to sve kreirao i on kaze, zivot po gradovima je gubljenje vremena  :ph34r:

#14 user123

user123
  • Members
  • 2 posts

Posted 13 July 2010 - 14:07

Na ovo sam naisla pre neki dan na netu....izgleda saavrseno....kuca se nalazi na obali Drine.... definitivno je ovo moja kuca iz snova....mozda bi unutrasnjost malo drugacije uredila ali uglavnom to je to!.....

Attached File  Picture_1.jpg   46.71KB   32 downloads
Attached File  Picture_3.jpg   62.56KB   33 downloads


vise slika mozete da pogledate na ovom linku http://drinskakuca.c...inska-kuca.html

Ovo je doduse nesto realnije da se priusti....nesto od ovoga mozes i sam da napravis a izgleda bas veselo :ph34r:
http://www.mojkutak....s-predsoblja/16

#15 syncmaster1936

syncmaster1936
  • Members
  • 15 posts

Posted 17 February 2011 - 15:16

Posted Image