Jump to content


Photo

Zašto B92 koristi termin Kosovo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
144 replies to this topic

#1 btomic

btomic
  • Banned
  • 32 posts

Posted 25 June 2009 - 18:28

Ovo pitanje upućeno je prvenstveno direktoru B92 i njegovim urednicima, ali pošto znam da mi neće odgovoriti (kao što nisu na mnoga dosadašnja) moram da pitam javnost za mišljenje. Dakle, kao što piše u nazivu teme, zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija. U današnjoj vesti o otvaranju autoputa kroz Albaniju, piše "Otvoren autoput ka Kosovu". Da je otvoren kojim slučajem novi autoput kroz Rumuniju, da li bi vest glasila "Otvoren autoput ka Vojvodini" ili "Otvoren autoput ka Srbiji"?

U uslovima kada je pitanje KiM već godinama najosetljivija državna tema Srbije, kada su albanski separatisti proglasili nezavisnost ove naše pokrajine, i kada se naša država bori za svoj suverenitet (ne ulazeći u to kako se to bori), korišćenje termina više nije pitanje forme ili praktičnosti već postaje dosta važan element upravo te borbe.

Naravno, neko će reći zašto se tek sada javljam sa ovim pitanjem kada je B92 u pitanju. Odgovor je jednostavan, nisam baš mnogo gledao ovaj forum, i tek od nedavno sam se malo aktivirao.

Dakle, mislim da se korišćenje termina Kosovo umesto KiM (ili Kosovo i Metohija) na B92 nije odomaćilo spontano i slučajno, već ima za cilj da građanima Srbije sistematski ponavlja da KiM nije KiM već Kosovo, da nije u pitanju "priznanje tzv. Kosova" već "priznanje Kosova", da nije "premijer separatističke vlade Kosova" već "premijer vlade Kosova" itd. itd.

Daleko od toga da je B92 predvodnik takvog talasa i daleko da toga nema i među najvišim državnim funkcionerima Srbije. Neko će možda reći da je to nevažno, ali mislim da sa takvim borcima za suverenitet i nismo mogli mnogo dalje. Ne mislim da je B92 ili bilo koji informativni medij borac za suverenitet, ali ne sme toj borbi da podmeće klipove.

U Francuskoj i nekim drugim zemljama postoji zakon o zabrani negiranja holokausta, koji za krivično delo (za koje se ide u zatvor) proglašava negiranje genocida nad Jevrejima. Kada bi Srbiju vodio neko kome je zaista stalo do njenog suvereniteta, doneo bi zakon kojim se izostavljanje atributa državnosti Srbije kada se pominje Kosovo i Metohija smatra krivičnim delom. Tako nikome, pa čak ni nezavisnom, veoma nezavisnom glasilu B92 ne bi palo napamet da vest o izgradnji autoputa kroz Albaniju naslovi "Otvoren autoput ka Kosovu" već bi građani Srbije čuli da je u Albaniji "Otvoren autoput ka Srbiji", jer Albanija se graniči sa Srbijom a ne sa tzv. Kosovom. Ili možda B92 misli drugačije?

#2 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 25 June 2009 - 18:35

Ovo pitanje upućeno je prvenstveno direktoru B92 i njegovim urednicima, ali pošto znam da mi neće odgovoriti (kao što nisu na mnoga dosadašnja) moram da pitam javnost za mišljenje. Dakle, kao što piše u nazivu teme, zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija. U današnjoj vesti o otvaranju autoputa kroz Albaniju, piše "Otvoren autoput ka Kosovu". Da je otvoren kojim slučajem novi autoput kroz Rumuniju, da li bi vest glasila "Otvoren autoput ka Vojvodini" ili "Otvoren autoput ka Srbiji"?

U uslovima kada je pitanje KiM već godinama najosetljivija državna tema Srbije, kada su albanski separatisti proglasili nezavisnost ove naše pokrajine, i kada se naša država bori za svoj suverenitet (ne ulazeći u to kako se to bori), korišćenje termina više nije pitanje forme ili praktičnosti već postaje dosta važan element upravo te borbe.

Naravno, neko će reći zašto se tek sada javljam sa ovim pitanjem kada je B92 u pitanju. Odgovor je jednostavan, nisam baš mnogo gledao ovaj forum, i tek od nedavno sam se malo aktivirao.

Dakle, mislim da se korišćenje termina Kosovo umesto KiM (ili Kosovo i Metohija) na B92 nije odomaćilo spontano i slučajno, već ima za cilj da građanima Srbije sistematski ponavlja da KiM nije KiM već Kosovo, da nije u pitanju "priznanje tzv. Kosova" već "priznanje Kosova", da nije "premijer separatističke vlade Kosova" već "premijer vlade Kosova" itd. itd.

Daleko od toga da je B92 predvodnik takvog talasa i daleko da toga nema i među najvišim državnim funkcionerima Srbije. Neko će možda reći da je to nevažno, ali mislim da sa takvim borcima za suverenitet i nismo mogli mnogo dalje. Ne mislim da je B92 ili bilo koji informativni medij borac za suverenitet, ali ne sme toj borbi da podmeće klipove.

U Francuskoj i nekim drugim zemljama postoji zakon o zabrani negiranja holokausta, koji za krivično delo (za koje se ide u zatvor) proglašava negiranje genocida nad Jevrejima. Kada bi Srbiju vodio neko kome je zaista stalo do njenog suvereniteta, doneo bi zakon kojim se izostavljanje atributa državnosti Srbije kada se pominje Kosovo i Metohija smatra krivičnim delom. Tako nikome, pa čak ni nezavisnom, veoma nezavisnom glasilu B92 ne bi palo napamet da vest o izgradnji autoputa kroz Albaniju naslovi "Otvoren autoput ka Kosovu" već bi građani Srbije čuli da je u Albaniji "Otvoren autoput ka Srbiji", jer Albanija se graniči sa Srbijom a ne sa tzv. Kosovom. Ili možda B92 misli drugačije?



Grow up, dete! :ph34r:

#3 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 June 2009 - 18:42

U uslovima kada je pitanje KiM već godinama najosetljivija državna tema Srbije, kada su albanski separatisti proglasili nezavisnost ove naše pokrajine, i kada se naša država bori za svoj suverenitet (ne ulazeći u to kako se to bori), korišćenje termina više nije pitanje forme ili praktičnosti već postaje dosta važan element upravo te borbe.

Nase? Pa eto i ako jeste bila tvoja (vasha) vishe nije, vise je no ocigledno.

#4 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 June 2009 - 18:50

Ovo pitanje upućeno je prvenstveno direktoru B92 i njegovim urednicima, ali pošto znam da mi neće odgovoriti (kao što nisu na mnoga dosadašnja) moram da pitam javnost za mišljenje. Dakle, kao što piše u nazivu teme, zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija. U današnjoj vesti o otvaranju autoputa kroz Albaniju, piše "Otvoren autoput ka Kosovu". Da je otvoren kojim slučajem novi autoput kroz Rumuniju, da li bi vest glasila "Otvoren autoput ka Vojvodini" ili "Otvoren autoput ka Srbiji"?

U uslovima kada je pitanje KiM već godinama najosetljivija državna tema Srbije, kada su albanski separatisti proglasili nezavisnost ove naše pokrajine, i kada se naša država bori za svoj suverenitet (ne ulazeći u to kako se to bori), korišćenje termina više nije pitanje forme ili praktičnosti već postaje dosta važan element upravo te borbe.

Naravno, neko će reći zašto se tek sada javljam sa ovim pitanjem kada je B92 u pitanju. Odgovor je jednostavan, nisam baš mnogo gledao ovaj forum, i tek od nedavno sam se malo aktivirao.

Dakle, mislim da se korišćenje termina Kosovo umesto KiM (ili Kosovo i Metohija) na B92 nije odomaćilo spontano i slučajno, već ima za cilj da građanima Srbije sistematski ponavlja da KiM nije KiM već Kosovo, da nije u pitanju "priznanje tzv. Kosova" već "priznanje Kosova", da nije "premijer separatističke vlade Kosova" već "premijer vlade Kosova" itd. itd.

Daleko od toga da je B92 predvodnik takvog talasa i daleko da toga nema i među najvišim državnim funkcionerima Srbije. Neko će možda reći da je to nevažno, ali mislim da sa takvim borcima za suverenitet i nismo mogli mnogo dalje. Ne mislim da je B92 ili bilo koji informativni medij borac za suverenitet, ali ne sme toj borbi da podmeće klipove.

U Francuskoj i nekim drugim zemljama postoji zakon o zabrani negiranja holokausta, koji za krivično delo (za koje se ide u zatvor) proglašava negiranje genocida nad Jevrejima. Kada bi Srbiju vodio neko kome je zaista stalo do njenog suvereniteta, doneo bi zakon kojim se izostavljanje atributa državnosti Srbije kada se pominje Kosovo i Metohija smatra krivičnim delom. Tako nikome, pa čak ni nezavisnom, veoma nezavisnom glasilu B92 ne bi palo napamet da vest o izgradnji autoputa kroz Albaniju naslovi "Otvoren autoput ka Kosovu" već bi građani Srbije čuli da je u Albaniji "Otvoren autoput ka Srbiji", jer Albanija se graniči sa Srbijom a ne sa tzv. Kosovom. Ili možda B92 misli drugačije?

Hallo!!!!
Danas je 25.juni 2009. godine

#5 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 June 2009 - 19:14

Btomic, na pogrešno si se mesto obratio. Ako se u nategnutoj teoriji praviš da nešto ne postoji onda ti je lakše, i ovde će te svako poklopiti

#6 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 June 2009 - 19:17

Nase? Pa eto i ako jeste bila tvoja (vasha) vishe nije, vise je no ocigledno.

..."nase, a svetsko".

#7 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 June 2009 - 19:18

Btomic, na pogrešno si se mesto obratio. Ako se u nategnutoj teoriji praviš da nešto ne postoji onda ti je lakše, i ovde će te svako poklopiti

A zašto je ovo pogrešno mesto(b92)? Što mu onde ne ponudiš neko pravo mesto onda?

#8 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 25 June 2009 - 19:31

A koji đavo traži ta Metohija u veselom nazivu "Kosovo i Metohija"? Ekipa koja je na vlasti, a koja se po pitanju dotičnog napaja verbalnim nasleđem SPS-a i radikala voli da koristi rogobatne jezičke konstrukcije i nazive koji ničemu ne služe osim da pumpaju nečiji ego i da iskrivljuju stvarnost kao da će te verbalne egzibicije (zapravo bljuvotine) išta promeniti. Za vreme SFRJ zvaničan naziv Kosova bio je SAP Kosovo, da bi mu Miloševićeva vlast promenila ime u AP Kosovo i Metohija, kao da će time nešto promeniti. Isto tako, u javnom diskursu su se uvek pojavljivale formulacije tipa tzv. OVK (premda ne vidim razloga da se nešto postojeće naziva takozvanim), Raška (iako tamošnje stanovništvo kaže Sandžak), jednostrana nezavisnost Kosova (iako je priznaje veliki broj zemalja) itd. Uostalom, nikad nisam čuo da se kaže takozvana IRA, iako stavovi Britanije po pitanju iste nisu bili baš najprijateljskiji.

Ne znam ni šta je problem ako se otvara autoput prema Kosovu. B92 nije dužan da učestvuje u tuđim halucinacijama.

#9 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 25 June 2009 - 19:39

Dakle, kao što piše u nazivu teme, zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija.



Da ne krivis samo B92, i UNMIK, koji je jedino priznat u Srbiji, isto ce biti izlozen tvom ostrom pitanju.
Zamisli, i oni kao i ceo ostali Svet, (Ujedinjene nacije) govore i pisu samo KOSOVO!

Upozori ih na tu "gresku"!

#10 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 25 June 2009 - 19:52

Verovatno zato jer kad napišu Kosovo, onda ja znam gde je to...

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 June 2009 - 19:54

pravac... zna se.

#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 June 2009 - 19:59

kao što rekoh, dobio si šta si tražio.
U konkurenciji zvaničnih naziva ove države, i neke druge, zašto bi se koristio naš - nije korektno

Edited by kapetanm, 25 June 2009 - 20:01.


#13 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 June 2009 - 20:01

tek da znaš: moderiše se i deponija, a ti već ulaziš u zonu žutog kartona.

#14 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 25 June 2009 - 20:04

kao što rekoh, dobio si šta si tražio.


pa što nis ćuto :ph34r:

Edited by mlatko, 25 June 2009 - 20:05.


#15 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 25 June 2009 - 21:24

Za vreme SFRJ zvaničan naziv Kosova bio je SAP Kosovo, da bi mu Miloševićeva vlast promenila ime u AP Kosovo i Metohija, kao da će time nešto promeniti.


Све време СФРЈ званичан назив је био Косово и Метохија. Немаш појма.