Jump to content


Photo

Zašto B92 koristi termin Kosovo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
144 replies to this topic

#16 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 June 2009 - 21:34

Ovo je sa Wikipedije, pojednostavljeno objasnjenje:

Metohija znači "zemlja pod upravom manastira". Naziv dolazi od grčke reči μετοχή (zajednica), koja je prvobitno označavala naseobinu monaha koji obrađuju manastirsku zemlju. Kod Srba u srednjem veku označava manastirsko imanje. Na albanskom Metohija se smatra delom šire oblasti "Rrafshi i Dukagjinit" (što znači "ravnica vojvode Đina" po jednom srednjovekovnom velikašu; na srpskom "Dukađin"), koja objedinjuje Metohiju i određene krajeve Albanije zapadno od albanske granice.

Albanski nacionalisti vide naziv Metohija u negativnom svetlu, jer ih asocira na Srpsku pravoslavnu crkvu. Od proglašenja autonomne oblasti/pokrajine na tlu Kosmeta 1945. godine, Metohija je bila sastavni deo zvaničnog naziva teritorije. Metohija je izbačena iz naziva pokrajine novembra 1968. godine, kao deo pokušaja da se smanje nacionalne tenzije sa Albancima. 1990. godine Metohija je vraćena u naziv pokrajine. Rezolucija 1244, UNMIK i sadašnja vlada Kosova koriste isključivo Kosovo kao naziv pokrajine, međutim ne postoji pravni akt kojim je Metohija zvanično izbačena iz naziva.


Posted Image

Mada, u svakodnevnom govoru, često mnogi kažu samo Kosovo, jednostavno iz lenjosti da ne bi govorili pun naziv, van bilo kakve druge konotacije

#17 btomic

btomic
  • Banned
  • 32 posts

Posted 25 June 2009 - 21:36

Pa ja postavih nekoliko pitanja a ne dobih odgovor. Mislio sam da na forumu ima i običnih ljudi, a ono sve školovani političari.

#18 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 25 June 2009 - 21:50

Tek od običnih ljudi ne bi dobio odgovor koji očekuješ da čuješ, jer obični ljudi u govoru koriste "Kosovo", a "Kosovo i Metohija" koriste samo preterano pedantni i nacionalno odgovorni, a oni nisu "obični". Pravo je čudo da si i ovoliko odgovora dobio na ovu glupu temu, kojoj je mesto na deponiji još od prvog posta.

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 June 2009 - 22:04

Tek od običnih ljudi ne bi dobio odgovor koji očekuješ da čuješ, jer obični ljudi u govoru koriste "Kosovo", a "Kosovo i Metohija" koriste samo preterano pedantni i nacionalno odgovorni, a oni nisu "obični". Pravo je čudo da si i ovoliko odgovora dobio na ovu glupu temu, kojoj je mesto na deponiji još od prvog posta.


topic cak nije vredan odgovora

#20 btomic

btomic
  • Banned
  • 32 posts

Posted 25 June 2009 - 23:12

Dakle da podsetim, ovo su bila pitanja:

1) Zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija?

2) Da je otvoren kojim slučajem novi autoput kroz Rumuniju, da li bi vest glasila "Otvoren autoput ka Vojvodini" ili "Otvoren autoput ka Srbiji"?

3) Da li nezavisno, veoma nezavisno glasilo B92 misli da se Albanija graniči sa Srbijom ili sa tzv. Kosovom?

A dodao bih još samo jedno:

4) Ako na nekom forumu postoji neka grupa, i onda moderator premesti jednu neprijatnu (ne pardon, bezveznu, nedoraslu i deplasiranu) temu direktno vezanu za tu grupu u neki drugi forum, onda se taj forum nalazi na nekom sajtu:

a) u Čaušeskuovoj Rumuniji;
b) u Miloševićevoj Srbiji;
c) u nekom mladom (u srcu) demokratskom glasilu.

(bez brige, svaki odgovor je tačan, iako za odgovor pod a) treba i malo mašte s obzirom na nerazvijenost foruma u to doba).

#21 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 26 June 2009 - 00:10

Dakle da podsetim, ovo su bila pitanja:

1) Zašto B92 koristi reč Kosovo

Da, ni meni nije jasno zašto se uposrno izostavlja "Republika"... :ph34r:


(iskreno, za celu temu me savršeno nije briga, ali je bilo jače od mene...)


#22 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 26 June 2009 - 01:24

1) Zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore što koristi Kosovo onda kada treba Srbija?

Zato sto je Kosovo od 1999.nezavisna drzava i zato sto je B92, kao medij, koji za misiju ima vaspitavanje i edukaciju gradjanki i gradjana Srbije, u domenu politicke realnosti da svaki uzrok izaziva odredjenu posledicu.A nezavisnost Kosova je posledica.

2) Da je otvoren kojim slučajem novi autoput kroz Rumuniju, da li bi vest glasila "Otvoren autoput ka Vojvodini" ili "Otvoren autoput ka Srbiji"?

Evropske integracije se vrse preko regiona, tako da bih ja vise voleo da bude "Vojvodini".

3) Da li nezavisno, veoma nezavisno glasilo B92 misli da se Albanija graniči sa Srbijom ili sa tzv. Kosovom?

Ja, kao slusalac i gledalac B92, zelim da mislim da B92 misli da se Albanija granici sa Kosovom, jer je to politicka realnost i posledica.Srbija ce do kraja sledece godine Kosovo svakako priznati, a ICJ misljenje ce biti pozitivno.

A dodao bih još samo jedno:

4) Ako na nekom forumu postoji neka grupa, i onda moderator premesti jednu neprijatnu (ne pardon, bezveznu, nedoraslu i deplasiranu) temu direktno vezanu za tu grupu u neki drugi forum, onda se taj forum nalazi na nekom sajtu:

a) u Čaušeskuovoj Rumuniji;
b) u Miloševićevoj Srbiji;
c) u nekom mladom (u srcu) demokratskom glasilu.

(bez brige, svaki odgovor je tačan, iako za odgovor pod a) treba i malo mašte s obzirom na nerazvijenost foruma u to doba).

Ne, taj forum se nalazi na delu sajta nezavisnog medija u demokratskoj Srbiji, koja, za razliku od primitivaca i fasista kao sto si ti, razume odnos uzroka i posledica.
Da se mene pita nesto na ovom forumu, ti ne bi na istom opstao posle prvog posta.

#23 btomic

btomic
  • Banned
  • 32 posts

Posted 26 June 2009 - 08:41

...B92, kao medij, koji za misiju ima vaspitavanje i edukaciju gradjanki i gradjana Srbije...

Vaspitavanje je proces koji prirodno vrše roditelji a u manjoj meri i školske institucije. Vaspitavanje mimo ovoga obavljaju nadležne institucije u slučajevima napuštene dece ili osoba koje iz bilo kog razloga nisu mogle biti vaspitavane na prirodan način. B92 svakako nije kvalifikovana ustanova za vaspitavanje pa to svakako ne može biti deo misije B92.
Obrazovanje (kako se na srpskom kaže tzv. edukacija) je proces koji je poveren specijalizovanim institucijama sistema (tzv. obrazovnim ustanovama) u koje B92 takođe ne spada.
Dakle, možda neko oseća potrebu da ga B92 "vaspitava i edukuje", ali B92 za to nije kvalifikovan niti ovlašćen, i ne verujem da mu je to misija. Dakle, hoće li neko odgovoriti zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore zašto koristi Kosovo onda kada treba Srbija?

Evropske integracije se vrse preko regiona, tako da bih ja vise voleo da bude "Vojvodini".

Pitanje je bilo kako bi glasila vest, ne kako se vrše evropske integracije. Izvini, kako se ono zvaše rumunski region u kome se nalazi Temišvar? Misliš li da je i jedan km autoputa koji povezuje bilo koje dve zemlje značajan samo za regione kroz koje prolazi a ne prvenstveno za te dve zemlje u celini? Misliš li da bi nekom Belgijancu značilo nešto da sutra u novinama pročita kako je u nekom tamo regionu u Evropi izgrađen put koji vodi ka tamo nekom drugom evropskom regionu (pri čemu prvi put u životu vidi pojam Banat i pojam za taj temišvarski region, čiji naziv ćeš nam nadam se obezbediti)?

Ja, kao slusalac i gledalac B92, zelim da mislim da B92 misli da se Albanija granici sa Kosovom, jer je to politicka realnost i posledica.Srbija ce do kraja sledece godine Kosovo svakako priznati, a ICJ misljenje ce biti pozitivno.

Pa jedno je šta neko želi da misli a drugo šta misli. I ja želim da mislim da sutra više nigde neće biti rata u svetu ali mislim da će ga nažalost negde ipak biti. Da li B92 smatra da se Albanija graniči sa Srbijom ili tzv. Kosovom?


Ne, taj forum se nalazi na delu sajta nezavisnog medija u demokratskoj Srbiji...

Pošto si odgovor počeo sa 'Ne' izgleda da misliš da u Čaušeskuovoj Rumuniji i Miloševićevoj Srbiji nije bilo sklanjanja neprijatnih tema od očiju javnosti, jer to su bili ponuđeni ogdovori a) i b). U jednom od ranijih priloga (na drugu temu) pomenuo sam da cenim to što B92 ima forum na kome je dozvoljeno kritički razgovarati i o samom B92, i da mislim da je to istinski napredak u razvoju demokratskih medija. Nažalost, juče me je moderator demantovao u tome, ali želim da verujem (iako iskreno ne verujem) da je to izuzetak koji potvrđuje pravilo i da će takvih grešaka u budućnosti biti sve manje.

#24 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 26 June 2009 - 09:40

Vaspitavanje je proces koji prirodno vrše roditelji a u manjoj meri i školske institucije. Vaspitavanje mimo ovoga obavljaju nadležne institucije u slučajevima napuštene dece ili osoba koje iz bilo kog razloga nisu mogle biti vaspitavane na prirodan način. B92 svakako nije kvalifikovana ustanova za vaspitavanje pa to svakako ne može biti deo misije B92.
Obrazovanje (kako se na srpskom kaže tzv. edukacija) je proces koji je poveren specijalizovanim institucijama sistema (tzv. obrazovnim ustanovama) u koje B92 takođe ne spada.
Dakle, možda neko oseća potrebu da ga B92 "vaspitava i edukuje", ali B92 za to nije kvalifikovan niti ovlašćen, i ne verujem da mu je to misija. Dakle, hoće li neko odgovoriti zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore zašto koristi Kosovo onda kada treba Srbija?


Pitanje je bilo kako bi glasila vest, ne kako se vrše evropske integracije. Izvini, kako se ono zvaše rumunski region u kome se nalazi Temišvar? Misliš li da je i jedan km autoputa koji povezuje bilo koje dve zemlje značajan samo za regione kroz koje prolazi a ne prvenstveno za te dve zemlje u celini? Misliš li da bi nekom Belgijancu značilo nešto da sutra u novinama pročita kako je u nekom tamo regionu u Evropi izgrađen put koji vodi ka tamo nekom drugom evropskom regionu (pri čemu prvi put u životu vidi pojam Banat i pojam za taj temišvarski region, čiji naziv ćeš nam nadam se obezbediti)?


Pa jedno je šta neko želi da misli a drugo šta misli. I ja želim da mislim da sutra više nigde neće biti rata u svetu ali mislim da će ga nažalost negde ipak biti. Da li B92 smatra da se Albanija graniči sa Srbijom ili tzv. Kosovom?



Pošto si odgovor počeo sa 'Ne' izgleda da misliš da u Čaušeskuovoj Rumuniji i Miloševićevoj Srbiji nije bilo sklanjanja neprijatnih tema od očiju javnosti, jer to su bili ponuđeni ogdovori a) i b). U jednom od ranijih priloga (na drugu temu) pomenuo sam da cenim to što B92 ima forum na kome je dozvoljeno kritički razgovarati i o samom B92, i da mislim da je to istinski napredak u razvoju demokratskih medija. Nažalost, juče me je moderator demantovao u tome, ali želim da verujem (iako iskreno ne verujem) da je to izuzetak koji potvrđuje pravilo i da će takvih grešaka u budućnosti biti sve manje.



Kad je rech o korishcenju termina "Kosovo", mislim da ga koriste skoro svi mediji u Srbiji. Tako da tvoje pitanje ne mozhe biti upuceno samo B92, bio u pravu ili ne.

#25 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 26 June 2009 - 09:55

Ne, taj forum se nalazi na delu sajta nezavisnog medija u demokratskoj Srbiji, koja, za razliku od primitivaca i fasista kao sto si ti, razume odnos uzroka i posledica.
Da se mene pita nesto na ovom forumu, ti ne bi na istom opstao posle prvog posta.


Doobar.


Uvek mi je simpatičan forumski skojevac. Popu pop , bobu bob

#26 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 26 June 2009 - 09:55

Kad je rech o korishcenju termina "Kosovo", mislim da ga koriste skoro svi mediji u Srbiji. Tako da tvoje pitanje ne mozhe biti upuceno samo B92, bio u pravu ili ne.

Ne pratiš...
G-din btomic vodi sopstveni mali rat na ovom forumu protiv B92 od prvog momenta. Beše tu i ona tema oko toga ko stoji iza B92, pa sad malo prelazimo na "udri-po-patriotskom-osećanju-Srbalja-po-pitanju-Kosova (bez Metohije)" taktiku, etc.
Ostali ga ne zanimaju.

#27 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 26 June 2009 - 10:49

U uslovima kada je pitanje KiM već godinama najosetljivija državna tema Srbije, kada su albanski separatisti proglasili nezavisnost ove naše pokrajine, i kada se naša država bori za svoj suverenitet (ne ulazeći u to kako se to bori), korišćenje termina više nije pitanje forme ili praktičnosti već postaje dosta važan element upravo te borbe.

Ne videh u zakonima o javnom informisanju i radiodifuziji ni jedan clan koji obavezuje javna glasila da se "bore za suverenitet". Neka nadlezni organi drzave donesu takve propise, pa ce javna glasila da odluce da li mogu da funkcionisu pod takvim uslovima. Dok su zakoni ovakvi, neki mediji ce podupirati kolektivne halucinacije, neki nece. Za sada je cilj medija da informisu, a kada se kaze "Kosovo" jasno je na sta se misli. "Metohija" je dodatna sekunda, a sekunde kostaju. Cak i kada nemaju ideolosku konotaciju, a ova itekako ima. Ako ti se slusaju tlapnje o "zaklanom Kosmetu" u zabavnim emisijama, tirade o "okupiranom delu nase teritorije" tokom sportskih prenosa i ostale parapatriotske "suverenisticke" idiotarije, tu su ti svi programi Javne Kuce Glavonjine Srbije na raspolaganju. Ima i na satelitu. :ph34r:

#28 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 26 June 2009 - 12:40

Dakle, hoće li neko odgovoriti zašto B92 koristi reč Kosovo onda kada treba Kosovo i Metohija, a još gore zašto koristi Kosovo onda kada treba Srbija?


evo, ja cu sad zavapit zasto B92 precesto koristi izraz "Bosna" kad bi trebalo "Bosna i Hercegovina". Zasto se cesto kaze "Engleska" kad se misli na cijelo "Ujedinjeno Kraljevstvo"?


Pitanje je bilo kako bi glasila vest, ne kako se vrše evropske integracije. Izvini, kako se ono zvaše rumunski region u kome se nalazi Temišvar? Misliš li da je i jedan km autoputa koji povezuje bilo koje dve zemlje značajan samo za regione kroz koje prolazi a ne prvenstveno za te dve zemlje u celini? Misliš li da bi nekom Belgijancu značilo nešto da sutra u novinama pročita kako je u nekom tamo regionu u Evropi izgrađen put koji vodi ka tamo nekom drugom evropskom regionu (pri čemu prvi put u životu vidi pojam Banat i pojam za taj temišvarski region, čiji naziv ćeš nam nadam se obezbediti)?


ne vidim problem. Kod nas se isto cesto govori o "Istri", "Slavoniji"...

A Belgijanci ko Belgijanci, zaboli njih i za Hrvatsku i za Srbiju, uglavnom ne znaju ni gdje su na karti.

#29 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 26 June 2009 - 12:46

Zasto se cesto kaze "Engleska" kad se misli na cijelo "Ujedinjeno Kraljevstvo"?


Mislis na Ujedino kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske? :ph34r:

#30 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 26 June 2009 - 12:53

Mislis na Ujedino kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske? :)


jok, mislim na Ujedinjeno Kraljevstvo SHS :D


hvala na ispravci kolega i ispricavam se velikobritancima i sjevernoircima :ph34r:

Edited by Cro-boy, 26 June 2009 - 12:55.