Jump to content


Photo
- - - - -

Krimići


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

Poll: Krimići (30 member(s) have cast votes)

Vaš omiljeni lik iz krimi romana

  1. Herkul Poaro (17 votes [60.71%])

    Percentage of vote: 60.71%

  2. Gospođica Marpl (1 votes [3.57%])

    Percentage of vote: 3.57%

  3. Šerlok Holms (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

  4. Neko drugi (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

Vote Guests cannot vote

#46 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 02 September 2009 - 14:29

Pogledah baš u petak Hotel Bertram, otkako sam se vratila s odmora nemam više kablovsku pa ću morati bez HRT-a.

Generalno, mnogo mi se više sviđaju filmovi sa Poaroom. Glumica koja igra mis Marpl je savršena, ali šta scenaristi naprave od priče, čudo je da i ubica ostane isti, pošto sve drugo čovek ne može da prepozna. (Nacisti iz Južne Amerike, zaljubljeni policajac, sobarica-detektiv, čitanje testamenta i pronevera, kakve veze to ima s Hotelom Bertram???) To sam primetila više kod filmova s njom nego sa Poaroom, kod ovih drugih kao da su uzleti mašte malo ograničeniji, na sreću. O Šerloku Holmsu da i ne govorim, filmovi su uglavnom neprepoznatljivi i gledam ih samo zbog glumaca. U svakom slučaju mislim da im forma serije najbolje odgovara, taman se vremenski uklopi i uglavnom nema potrebe da izvode razne kerefeke s pričom.

Inače, na odmoru pročitah i dva trilera Ijana Pirsa, koji se specijalizovao za krađe umetnina, ali nešto nisam oduševljena.

I taman sam kad sam pomenula na kvizu, da preporučim svoj omiljeni krimić, Ime ruže Umberta Eka. :ph34r:

Edited by alcesta, 02 September 2009 - 21:38.


#47 Em@

Em@
  • Members
  • 12 posts

Posted 12 October 2009 - 19:48

Izvinjavam se nisam procitala sve postove, ali mogu da vam preporucim odlicnu spisateljicu krimica, zove se Mary Higgins Clark.

Ona je nesto poput svima drage nam Agate, s’ tim sto je ova dama jos uvek ziva i pise, tako da su njena dela nekako „savremenija“, tj. u njima cete pronaci i mobilne telefone i mailove i Web stranice... Evo par linkova da se informisete:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Higgins_Clark

http://www.maryhigginsclark.com/



#48 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 26 October 2009 - 16:33

mogu da vam preporucim odlicnu spisateljicu krimica, zove se Mary Higgins Clark.

Mary, zvana Queen of Suspension. Volim da citam njene krimice, ali je ne bih uporedjivala sa Agatom, nema mnogo slicnosti. Prvo, kvalitet radova je mnogo neujednaceniji nego kod AC; tako da ima pravih klasika svog zanra (izdvojila bih "Where are the children?"), standardno dobrih dela, ali i ispod prosecnih. Mozda to i nije neuobicajeno, napisala je dosta i jos uvek pise, iako je u poznim godinama. Imam jos jednu zamerku, a to je neka zakukuljenost-zamumuljenost, gde se kao citalac osetis pomalo prevarenim kad se zaplet rasplete. Primer koga se dobro secam je "Nighttime is my time"
Spoiler! --Click here to view--


#49 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 27 October 2009 - 13:12

Izvinjavam se nisam procitala sve postove, ali mogu da vam preporucim odlicnu spisateljicu krimica, zove se Mary Higgins Clark.

Ona je nesto poput svima drage nam Agate, s’ tim sto je ova dama jos uvek ziva i pise, tako da su njena dela nekako „savremenija“, tj. u njima cete pronaci i mobilne telefone i mailove i Web stranice... Evo par linkova da se informisete



Mary, zvana Queen of Suspension. Volim da citam njene krimice, ali je ne bih uporedjivala sa Agatom, nema mnogo slicnosti. Prvo, kvalitet radova je mnogo neujednaceniji nego kod AC; tako da ima pravih klasika svog zanra (izdvojila bih "Where are the children?"), standardno dobrih dela, ali i ispod prosecnih. Mozda to i nije neuobicajeno, napisala je dosta i jos uvek pise, iako je u poznim godinama. Imam jos jednu zamerku, a to je neka zakukuljenost-zamumuljenost, gde se kao citalac osetis pomalo prevarenim kad se zaplet rasplete. Primer koga se dobro secam je "Nighttime is my time"

Spoiler! --Click here to view--


Slažem se Honey.
Čitala sam Mary Higgins Clark, ranije. Ne kažem da mi to što sam čitala nije bilo zanimljivo, ali je nikako ne mogu upoređivati sa Agatom. Baš sam skoro komentarisala gledajući neki TV film sa Poarom, da je Kristi neprevaziđena!
Gledala sam neke filmove iz '80_tih, gde je radnja priče smeštena u savremeni trenutak, i moram da konstatujem da je takvo što potpuni, potpuni promašaj. Agata je između ostalog, to što jeste i zbog ambijenta iz koga priča priču, načina na koji to radi, i sveopšteg utiska.
Mary Higgins Clark je ipak nešto drugo.

#50 rainyforest

rainyforest
  • Members
  • 11 posts

Posted 04 November 2009 - 22:37

retko citam krimice, ali ovaj je zaista ostavio utisak, naime, radi se o skandinavskom piscu, Mannkel Henning, ne znam ima li ga kod nas, ja knjige citam uglavnom na italijanskom, pomenuti roman zove se "Delitto di mezza estate" , sto bi otprilike na engleskom bilo The crime of Midssummer...snimljen je i film ,Kenneth Branah glumi glavni lik detektiva Kurt Walander-a

#51 rainyforest

rainyforest
  • Members
  • 11 posts

Posted 04 November 2009 - 22:50

takodje, da ne zaboravim da pomenem americku spisateljicu Patrisiju Highsmith......The talented Mr. Ripley, Found in the street (u italiji se zove Il piacere di Elsie)...odlican pisac, zatim Stieg Larsson, svedski pisac, cije su sve knjige takodje bestseleri u italiji

#52 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 07 November 2009 - 15:15

U Italiji dosta objavljuju skandinavske krimiće, ali nisam se još usudila da neki kupim, previše mi je 10 evra u proseku po knjizi pa da se posle razočaram. :ph34r: Znači ti ovu dvojicu preporučuješ? Čini mi se da ima neka dvojica što pišu u paru, ali nisam zapamtila imena, znaš li možda valja li to?

#53 rainyforest

rainyforest
  • Members
  • 11 posts

Posted 07 November 2009 - 18:04

Ian Caldwell i Dustin Thomason su jedini pisci ciju sam knjigu imala prilike da citam "Il codice del quattro-Hypnerotomachia poliphili"...nisu skandinavci, nego amerikanci, a roman je triler, nije klasican krimic, ali je odlican !!!!!!

#54 danas80

danas80
  • Members
  • 156 posts

Posted 08 November 2009 - 10:23

Ian Caldwell i Dustin Thomason su jedini pisci ciju sam knjigu imala prilike da citam "Il codice del quattro-Hypnerotomachia poliphili"...nisu skandinavci, nego amerikanci, a roman je triler, nije klasican krimic, ali je odlican !!!!!!


Roman Ijana Koldvela i Dastina Tomasona se zove "Pravilo cetvorke" i zaista je odlican. Objavila ga je Laguna kod nas.

Mislim da je Alcesta mislila na Ritu Monaldi i Franceska Sortija koji zajedno pisu serijal istorijskih romana-trilera. Do sada su kod nas objavljeni "Imprimatur", "Secretum" a u pripremi je i treci deo, "Veritas".
Njihovi romani su nesvakidasnji - mislim da su mozda dosadni za nekoga ko samo zuri za radnjom i potragom za razresenjem, ali ko zaista voli istoriju su izuzetni jer su u pitanju dva prava naucnika koji znaju sta pisu i koje i kakve izvore koriste kao gradju za romane.

#55 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 08 November 2009 - 15:48

Ne, ne, mislila sam baš na neke skandinavske autore sa sačuvaj bože imenima koja se i pišu nezgodno, nema šanse da zapamtim... :) U svakom slučaju hvala na preporukama. :ph34r:

#56 rainyforest

rainyforest
  • Members
  • 11 posts

Posted 08 November 2009 - 17:19

Roman Ijana Koldvela i Dastina Tomasona se zove "Pravilo cetvorke" i zaista je odlican. Objavila ga je Laguna kod nas.

Mislim da je Alcesta mislila na Ritu Monaldi i Franceska Sortija koji zajedno pisu serijal istorijskih romana-trilera. Do sada su kod nas objavljeni "Imprimatur", "Secretum" a u pripremi je i treci deo, "Veritas".
Njihovi romani su nesvakidasnji - mislim da su mozda dosadni za nekoga ko samo zuri za radnjom i potragom za razresenjem, ali ko zaista voli istoriju su izuzetni jer su u pitanju dva prava naucnika koji znaju sta pisu i koje i kakve izvore koriste kao gradju za romane.

nisam dosad imala priliku da citam Monaldi& Sorti-ja, ali na osnovu onog sto si rekao o njihovim romanima, neizostavno cu da ih potrazim....tip literature koji mi se dopada...inace, procitala sam informaciju da su oni zapravo muz i zena koji pisu zajedno, pa sam na momenta pomislila, woow,super, mora da je lepo kad imaju ista interesovanja, ne znam na sta bi licio roman da ga pisemo ja moj muz !?!?????? :ph34r: :)

#57 valhalla

valhalla
  • Members
  • 85 posts

Posted 01 January 2010 - 18:58

retko citam krimice, ali ovaj je zaista ostavio utisak, naime, radi se o skandinavskom piscu, Mannkel Henning, ne znam ima li ga kod nas, ja knjige citam uglavnom na italijanskom, pomenuti roman zove se "Delitto di mezza estate" , sto bi otprilike na engleskom bilo The crime of Midssummer...snimljen je i film ,Kenneth Branah glumi glavni lik detektiva Kurt Walander-a


Krimici Henninga Mankella su nesto najbolje sto se trenutno moze naci u ovom zanru. Na srpski su prevedene prve cetiri knjige u kojima je glavni lik detektiv K.Wallander. Nadam se da ce neka od domacih televizija otkupiti i BBC serijal o Wallanderu
Mogu da preporucum i krimice D.Prestona i L.Childa

#58 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 01 January 2010 - 19:09

Krimici Henninga Mankella su nesto najbolje sto se trenutno moze naci u ovom zanru. Na srpski su prevedene prve cetiri knjige u kojima je glavni lik detektiv K.Wallander. Nadam se da ce neka od domacih televizija otkupiti i BBC serijal o Wallanderu
Mogu da preporucum i krimice D.Prestona i L.Childa


Slažem se. Čitao sam jedan, "Čovek koji se smejao" i bio je odličan

#59 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 01 January 2010 - 21:47

nisam dosad imala priliku da citam Monaldi& Sorti-ja, ali na osnovu onog sto si rekao o njihovim romanima, neizostavno cu da ih potrazim....tip literature koji mi se dopada...inace, procitala sam informaciju da su oni zapravo muz i zena koji pisu zajedno, pa sam na momenta pomislila, woow,super, mora da je lepo kad imaju ista interesovanja, ne znam na sta bi licio roman da ga pisemo ja moj muz !?!?????? :) :D



Slazem se sa danas80, njihovi romani su nesto sto zaista vredi procitati. I da, jesu bracni par. Kako im uspeva, ni meni nije jasno :ph34r:

#60 valhalla

valhalla
  • Members
  • 85 posts

Posted 25 January 2012 - 17:38

Ne treba zaboraviti ni krimiće norveškog pisca Ju Nesbe-a.
Mislim da je Laguna izdala tri njegova romana.
Njegov detektiv zove se Hari Hole.