Jump to content


Photo
- - - - -

Krimići


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

Poll: Krimići (30 member(s) have cast votes)

Vaš omiljeni lik iz krimi romana

  1. Herkul Poaro (17 votes [60.71%])

    Percentage of vote: 60.71%

  2. Gospođica Marpl (1 votes [3.57%])

    Percentage of vote: 3.57%

  3. Šerlok Holms (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

  4. Neko drugi (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

Vote Guests cannot vote

#16 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 23 June 2009 - 22:51

E divne ste (i brze!) Hvala! :ph34r:

#17 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 25 June 2009 - 17:14

E blago meni! Skinula sve knjige Akunjina, srecna kao malo dete, kad ono - one na ruskom! A moj ruski nije ni izbliza dovoljno dobar za takav podvig :ph34r:

#18 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 26 June 2009 - 03:19

E blago meni! Skinula sve knjige Akunjina, srecna kao malo dete, kad ono - one na ruskom! A moj ruski nije ni izbliza dovoljno dobar za takav podvig :D

Cemu :D , treba :) Golubice. Proverila sam u Bibliteci grada Beograda imas 21 Akunjinovu knjigu, neke se ponavljaju ima i neka na ruskom, ali dovoljno da pocnes. Ne znam da li si drug clan, vidim da onaj kviz jos uvek traje, a clanstvo vredi godinu dana od datuma upisa.
Cak i u mojoj lokalnoj bibliteci na Vracaru imas 4 knjige na srpskom i 4 na ruskom :ph34r: .
Bila je na kvizu bar jedna knjiga iz ovog zanra - Neprimetni zlocini, Giljerma Martineza, ja sam je postavila ( nasla u BGB ).

#19 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 26 June 2009 - 03:38

Cemu :D , treba :D Golubice. Proverila sam u Bibliteci grada Beograda imas 21 Akunjinovu knjigu, neke se ponavljaju ima i neka na ruskom, ali dovoljno da pocnes. Ne znam da li si drug clan, vidim da onaj kviz jos uvek traje, a clanstvo vredi godinu dana od datuma upisa.
Cak i u mojoj lokalnoj bibliteci na Vracaru imas 4 knjige na srpskom i 4 na ruskom :) .
Bila je na kvizu bar jedna knjiga iz ovog zanra - Neprimetni zlocini, Giljerma Martineza, ja sam je postavila ( nasla u BGB ).



TI jos ne spavas? :ph34r: A ne, ipak sam resila da testiram svoj ruski :D Po mom iskustvu, dozivljaj je potpuno drugaciji kad se cita u originalu. Mislim, to vazi za 99% knjiga, ali posebno za one na ruskom. Jesam drug clan, pa imam alternativu ako bude zapelo ovako.

#20 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 26 June 2009 - 04:05

TI jos ne spavas? :ph34r: A ne, ipak sam resila da testiram svoj ruski :D Po mom iskustvu, dozivljaj je potpuno drugaciji kad se cita u originalu. Mislim, to vazi za 99% knjiga, ali posebno za one na ruskom. Jesam drug clan, pa imam alternativu ako bude zapelo ovako.

Ustala, pa dok sam iscitala teme, odgovorila na PP, sokirala se smrcu Majkla Dzeksona, rasanih se, ali evo i ja se vracam u krevet. Pozdravljam odluku da Akunjina citas u originalu :) , pa makar to bilo i sporije i duze. I sama znas da nema bolje vezbe za ucenje ili u tvom slucaju usavrsavanje jezika od toga, a sigurna sam i da je zadovoljstvo nakon knjige koju si procitala u originalu neuporedivo vece nego kod citanja prevoda.

#21 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 03 July 2009 - 20:42

Evo baš počinje Poaro na Foxu, nisam uhvatila naslov ali čini mi se da je Ubistvo na igralištu za golf.

Golubice, javi utiske o Akunjinu. :ph34r:

#22 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 03 July 2009 - 20:46

Akunjin je odličan!

#23 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 05 July 2009 - 08:34

Ako možete da gledate HRT 1, nedeljom u 10:20 takođe daju Agatine krimiće! Danas je "Iskričavi cijanid", a sledeće nedelje "Ubistvo u ogledalu". Još jedan termin za relax :ph34r:

Edited by @lekstina, 05 July 2009 - 10:31.


#24 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 05 July 2009 - 14:05

Takođe ko ima TV Atlas na kablovskoj, subotom i nedeljom u 14.00 je serija Poaro, a repriza u 9 ujutro. :ph34r:

#25 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 07 July 2009 - 17:05

Da li je moguće da niko ne čita krimi romane?
:D


Čitamo, čitamo, još kako čitamo, nego tek sad videh topik :D

Meni neki (bliski) ljudi rekli da sam narkomanka za <engleske!> krimiće: knjige, serije, filmove, sve :ph34r:


Inače skupljam Agatine knjige (na engleskom) kao kolekciju, još uvek ih imam relativno malo, ali sve više i više.
Baš sam prošle nedelje pridodala 2 komada, "Lord Edgware Dies" i "Five Little Pigs".

A pročitala sam veliki broj, ne baš sve ali većinu. Nego mnogo dobra stvar je što se posle nekog vremena dosta toga pozaboravlja pa se može čitati opet, i opet, i opet.
Za neke knjige se sećam nekih stvari, ali nekih uopšte ne (npr znam ko će sve biti ubijen al nemam pojma ko je ubica, ili znam ko je ubica al se ne sećam zašto, il isto znam ko je ubica al ne znam više koga je ubio :), itd, ima raznih varijanti).
Inače volim da čitam i kad znam ko je, zato što se onda drukčije gleda na raznorazne detalje i detaljčiće.

Kao dosta upečatljive pamtim Orient Express (koji i posedujem) i Towards Zero (to se baš tačno sećam i ko je koga, i zašto, i kako, možda ne baš svih detalja).

Sećam se dosta dobro i Deset malih crnaca i Zavese, mada me one nisu baš skroz dojmile.
Sećam se i neke knjige o silnim ubistvima u drevnom Egiptu :D, detalje sam zaboravila al se sećam da mi je bilo skroz kul.

A skoro sam na TVu (da, petkom uveče je :D gledala "One, two, buckle my shoe", i da, Suchet je super Poirot :krsta:, mada prvi prvcati film po Agatinoj knjizi mi je bio Smrt na Nilu sa Peterom Ustinovim, i bio mi je super kao Poirot (mada je to bilo davno, davno).


Bwt čitala sam tu i tamo i Ruth Rendell, i dobra je (mada Agata je bolja).


Šerloka Holmsa sam nažalost dosta malo čitala, i to davno, moraću nešto učiniti po tom pitanju :D

#26 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 07 July 2009 - 17:20

Ono u Egiptu je Death Comes as the End. :D

Nego mnogo dobra stvar je što se posle nekog vremena dosta toga pozaboravlja pa se može čitati opet, i opet, i opet.
Za neke knjige se sećam nekih stvari, ali nekih uopšte ne (npr znam ko će sve biti ubijen al nemam pojma ko je ubica, ili znam ko je ubica al se ne sećam zašto, il isto znam ko je ubica al ne znam više koga je ubio :), itd, ima raznih varijanti).
Inače volim da čitam i kad znam ko je, zato što se onda drukčije gleda na raznorazne detalje i detaljčiće.

Mislila sam da sam samo ja tako šašava, drago mi je što nisam jedina koja ih čita dok ne nauči napamet. :D

Btw, prevode Narodne knjige zaobići u širokom luku. :ph34r:

Edit: za ljubitelje krimića kojima ne smeta SF preporučujem robotski ciklus Isaka Asimova. (Čelične pećine, Golo sunce i Roboti zore). Mogu se čitati posebno i klasične su detektivske priče, iako su smeštene hiljadama godina u budućnost. :D Pisao je on i "čiste" krimiće, ali ne znam kako se kod nas može do njih doći. :D

Edited by alcesta, 07 July 2009 - 17:28.


#27 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 July 2009 - 12:02

Sećam se dosta dobro i Deset malih crnaca i Zavese, mada me one nisu baš skroz dojmile.

uh, meni je Deset malih crnaca jedna od njenih najupechatljivijih knjiga. atipichna pricha, a da ne spominjem krajnji rezultat: svi mrtvi, i ko je onda ubica? :ph34r:
uposlila sam Incognita da mi poskida kompletnog Poaroa jer bi se meni oduzilo na tri meseca. ko hoce da skida, ovde ima 62 epizode (mislim da su one s pochetka kratke, a kasnije su u pitanju movie length epizode. to je prvih 10 sezona. ja sam reshila da vishe nishta necu da pogledam dok ne prochitam kompletan Agatin opus. gomilu njenih knjiga sam pozaboravljala jer sam ih chitala u osnovnoj pa sad imam utisak kao da ih nisam ni chitala. obnavljanje gradiva je pochelo sa Iskrichavim cijanidom, ali nije me se neshto previshe dojmio.
inache, ne znam je l znate (nisam ni ja znala dok nisam prochitala na Vikipediji), Agata je Sleeping Murder (poslednji sluchaj gospodjice Marpl) i The Curtain (poslednji Poaroov sluchaj) napisala za vreme WWII i zapechatila ih u trezoru banke i pustila da se objave tek trideset godina kasnije, pred kraj zivota kad je znala da vishe nece pisati. u knjizi The Curtain to jeste Herkulov poslednji sluchaj, ali u Sleeping Murder nishta ne indikuje da je to poslednji sluchaj gdjice Marpl. taj Sleeping Murder je odlichna pricha.
meni je Poaro njen omiljeni detektiv, ali volim i gospodju Oliver koja se pojavljuje s vremena na vreme. u 11. sezoni Poaroa ima je u dve epizode, Treca Devojka i Gospodja MekGinti je mrtva. glumi je Zoë Wanamaker koja je rodjena za ulogu. + ona i Sachet imaju odlichnu hemiju, identichnu kao iz knjige. odlichan kasting.

#28 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 July 2009 - 12:36

Ono u Egiptu je Death Comes as the End. :D

E super, hvala, da znam :D
Inače tu se sećam samo da
Spoiler! --Click here to view--
a zaboravih ko je ubica, a tek zašto - pooojma nemam.

Mislila sam da sam samo ja tako šašava, drago mi je što nisam jedina koja ih čita dok ne nauči napamet. :)

Nisi, nisi :D
Bwt ja se čak i ne trudim da ih naučim pošto je baš super da ih opet zaboravim pa mogu opet :D
Al nešto se ipak i zadrži trajno u sećanju, izeš ga :lol:

svi mrtvi, i ko je onda ubica? :lol:

Pa nije čak ni da mi je loša knjiga, daleko od toga, i jes bilo napeto :lol:, ali je problem što mi je na kraju bilo malo ono tipa "aha, ajd dobro".
No nema veze, svakako ću je pre ili kasnije još jednom pročitati pa ću javiti utiske.
Btw jel beše
Spoiler! --Click here to view--


inache, ne znam je l znate (nisam ni ja znala dok nisam prochitala na Vikipediji), Agata je Sleeping Murder (poslednji sluchaj gospodjice Marpl) i The Curtain (poslednji Poaroov sluchaj) napisala za vreme WWII i zapechatila ih u trezoru banke i pustila da se objave tek trideset godina kasnije, pred kraj zivota kad je znala da vishe nece pisati.

E, ja znala :krsta:
Bwt Curtain mi je isto malo na kraju bio "blah" pošto
Spoiler! --Click here to view--

Taj Sleeping Murder je odlichna pricha.

Jel to beše kad je
Spoiler! --Click here to view--

Bwt ja volem i Poaroa i gđicu Marple a i gđu Oliver, mada sam ipak glasala za Poaroa zbog teeškog "čepuljstva" :lol:

#29 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 10 July 2009 - 12:52

inache, ne znam je l znate (nisam ni ja znala dok nisam prochitala na Vikipediji), Agata je Sleeping Murder (poslednji sluchaj gospodjice Marpl) i The Curtain (poslednji Poaroov sluchaj) napisala za vreme WWII i zapechatila ih u trezoru banke i pustila da se objave tek trideset godina kasnije, pred kraj zivota kad je znala da vishe nece pisati.

Ja sam čak čitala da je trebalo da se objave tek posthumno, mislim da je tako rekla u Autobiografiji...

Amelija, u pravu si za ove spojlere, ali nema baš toliko ubistava u Egiptu, bar mi se čini... :ph34r:

Ma meni se uglavnom sviđaju skoro sve njene knjige manje ili više, osim Velike četvorke koja je krš samo takav, mora da otplaćivala neke dugove... :)

#30 Spasa

Spasa
  • Members
  • 73 posts

Posted 10 July 2009 - 18:28

Večeras na Foxu u 21.30 Poaro - Nemi svedok