Jump to content


Photo
- - - - -

Krimići


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

Poll: Krimići (30 member(s) have cast votes)

Vaš omiljeni lik iz krimi romana

  1. Herkul Poaro (17 votes [60.71%])

    Percentage of vote: 60.71%

  2. Gospođica Marpl (1 votes [3.57%])

    Percentage of vote: 3.57%

  3. Šerlok Holms (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

  4. Neko drugi (5 votes [17.86%])

    Percentage of vote: 17.86%

Vote Guests cannot vote

#31 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 13 July 2009 - 12:35

Nego mnogo dobra stvar je što se posle nekog vremena dosta toga pozaboravlja pa se može čitati opet, i opet, i opet.
Za neke knjige se sećam nekih stvari, ali nekih uopšte ne (npr znam ko će sve biti ubijen al nemam pojma ko je ubica, ili znam ko je ubica al se ne sećam zašto, il isto znam ko je ubica al ne znam više koga je ubio :ph34r:, itd, ima raznih varijanti).
Inače volim da čitam i kad znam ko je, zato što se onda drukčije gleda na raznorazne detalje i detaljčiće.


E, to je tačno. Ja sam veliku većinu pročitala u srednjoj školi, i dosta se toga zaboravilo. Sad ozbiljno nameravam, da se ponovo prihvatim tog zadovoljstva. Juče sam na HRT_u gledala "MURDER WITH MIRRORS", i nije mi se dopalo jer je radnja smeštena u '80. godine. Nije mi to to, više mi se sviđa originalna atmosfera vremena pred Drugi Svetski rat.
Omiljeni Agatini romani su mi The Mirror Crack'd from Side to Side, The Murder at the Vicarage, a By the Pricking of my Thumbs mi je bila otkrovenje.
I baš je super, što možeš da ih čitaš iznova i iznova.

edit:pogrešan naslov

Edited by @lekstina, 13 July 2009 - 12:49.


#32 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 July 2009 - 13:32

The Mirror Crack'd from Side to Side,

Jel ovo beše kad je
Spoiler! --Click here to view--

The Murder at the Vicarage

E ovo je jedna od onih koje znam da sam čitala, 100% znam da jesam, a o čemu se radi - poooooojma nemam :ph34r:
Ali baš ništa.
Osim <valjda> da je bilo neko ubistvo u nekoj, hm, vikariji :)

#33 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 13 July 2009 - 20:21

E, nije fer ova anketa! Može li da se glasa za sve opcije? :)

... a od priča Mr. Quin. :ph34r:

Tako je; red je da se pomenu manje poznati Agatini detektivi.
Pre neku godinu dobijem na poklon njenu "Masterpieces in miniatures" zbirku, pravu poslasticu za ljubitelje kratkih detektivskih prica, a po obimu pozamasnu. Podeljena je prema detektivima na cetiri dela. Osim slavnih HP and JM, tu se jos nalaze Mr. Parker Pyne i Mr. Harley Quin. Agatha je napisala kratke uvode o nastanku prica vezanih za ovu dvojicu gospodina.
Mr. Pyne se u resavanju slucajeva koristi statistikom.
Mr. Quin nije sam, nego dolazi u paru sa svojim pomocnikom koji je jedan absolutely adorable, a bit snobbish English gentleman, po imenu Mr. Satterwaite. Doticni je u zivotu vise posmatrac nego ucesnik, "the little man who without ever touching depths of joy and sorrow himself, recognizes drama when he sees it", kaze Agatha u predgovoru. Navodno je pred kraj zivota u jednom inervjuu kazala kako joj je Satterwaite najdrazi detektiv (ovo sam procitala, ali ne mogu da nadjem link koji bi verifikovao, ne drzite me za rec). Price sa ova dva saradnika nisu napisane kao serija, vec jedna po jedna tokom dugog vremenskog perioda i mogu se kao takve i citati; ali ako se procitaju redom kao kolekcija, iz iste na kraju izranja prica o samom Mr. Quin-u...
Sve u svemu, ko moze da se dokopa "Masterpieces in miniatures", garantujem da nece ostati razocaran/a.

PS. Pomalo mi je krivo sto se gospojica J. Marple tako lose kotira na ovom poll-u. Ja odustala od glasanja, ne mogu da se odlucim, podjednako ih oboje volim.

#34 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 July 2009 - 11:25

Interesantno, meni se te njene kraće pričice i nisu nešto dojmile, barem većina njih.


Btw jel vam se dešavalo da vam bude krivo kad saznate ko je ubica, il pak da vam bude baš drago, ili slično?

#35 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 15 July 2009 - 16:06

Mislis kad mi "pogodimo" ko je ubica, ili na kraju kad se slucaj raspetlja?
Ono nekad pomislis, taj mi je bio bas simpatican kroz knjigu, a bas on ubica. Sto bi rekla Miss Jane Marple, ne poznajem dovoljno ljudsku prirodu.:ph34r:
Meni se desavalo da kao "pogodim" ko je, ali ne i kako se sve izdesavalo, tako da ne racunam to kao ura, pogodila.
A i davno sam naucila da to moze biti bukvalno bilo ko od karaktera, osim detektiva.

#36 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 16 July 2009 - 12:35

Kad se zvanično raspetlja slučaj, naravno.
Da, da, to kao tipa ovaj mi baš delovao kao simpatičan lik, kad ono...
Ili obratno, uf što me nervira ovaj, i onda na kraju... :D

Btw meni se ovo drugo desilo u
Spoiler! --Click here to view--

A za prvo ne znam da mi se desilo, mada se jesam malo štrecnula kad je
Spoiler! --Click here to view--


A inače ja ne znam da sam ikada pogodila baš sve.
Ako i provalim manje-više ko je ubica onda ne znam baš tačno zašto, ponekad provalim neku sitnicu i onda budem sva važna hehe, i tako.

#37 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 25 July 2009 - 11:30

Bila sam pre neki dan u biblioteci, i posle sedam godina uzela ponovo Agatu za čitanje.
Koliko god da volim ekranizacije, sad vidim koliko mi je nedostajala knjiga. Čitam "Posle sahrane", i odlična je. Našla sam nešto na youtubu, tek da malo vizuelizujem priču.
link

Posted Image

#38 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 14 August 2009 - 16:33

Jeste da smo u "literaturi", ali neće da škodi. HRT 1 petkom u 14:45 emituje seriju Mis Marpl. Radi je ekipa koja je producirala Poaroa, tako da je baš dobra. Ko može, neka pogleda neće se pokajati. Startovala je 07.08.
Posted Image

#39 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 August 2009 - 16:09

Odgledah nekoliko Poaroa poslednjih dana.


"Nemi Svedok" i "Poaroov Božić" su mi baš dobri.
"Tužni čempres" onako.
A onaj "Hollow" mi baš nekako blesav :ph34r:
Spoiler! --Click here to view--


#40 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 25 August 2009 - 16:55

Posto ga gledam intenzivno,preporucujem
Five little Pigs
Appointment with death[jos je sniamn na egzoticnoj lokaciji i odlicna je fotografija] :ph34r:

#41 @lekstina

@lekstina
  • Members
  • 1,595 posts

Posted 27 August 2009 - 12:34

Posto ga gledam intenzivno,preporucujem
Five little Pigs
Appointment with death[jos je sniamn na egzoticnoj lokaciji i odlicna je fotografija] :ph34r:



Slažem se za "Five little Pigs". Baš mi se dopao, posebno što je u pitanju zločin koji se dogodio u prošlosti, i način na koji su isprepletali sadašnjost i prošlost. Ne sećam se da sam čitala tu knjigu, ali mi je film baš ok.
Takođe sam skoro, pa bila oduševljena, novom verzijom " Death on the Nile". Odlična je! Ranija verzija sa Peter Ustinov bila mi je do tada neprikosnovena, sada je definitivno pala u vode plavog Nila. Inače, gledala sam nedavno nekoliko filmova sa Ustinov_im i razočarala se načinom na koji je interpretirao Poirot_a. Tačnije, sada drugačije gledam na te uloge, posebno od kada Poirot_a igra David Suchet.

#42 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 August 2009 - 12:37

Slažem se za "Five little Pigs". Baš mi se dopao, posebno što je u pitanju zločin koji se dogodio u prošlosti, i način na koji su isprepletali sadašnjost i prošlost. Ne sećam se da sam čitala tu knjigu, ali mi je film baš ok.


Dobra je i knjiga, dobra :ph34r:

Samo ima nekih detalja koji su drukčiji:
Spoiler! --Click here to view--


#43 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 August 2009 - 12:39

E da, baš pročitah juče :ph34r: "ABC Murders", dobra knjiga.

Ne znam kakav je film?

#44 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 28 August 2009 - 15:12

E da, baš pročitah juče :ph34r: "ABC Murders", dobra knjiga.

Ne znam kakav je film?

Dobar je,ali nesto mi je na kraju smuckano obrazlozenje...nejasan motiv...ali ubica,naravno,nije onaj koji bi trebalo da bude.Stara dobra Agatha...

#45 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 August 2009 - 15:17

Dobar je,ali nesto mi je na kraju smuckano obrazlozenje...nejasan motiv...

U knjizi je meni bilo jasno
Spoiler! --Click here to view--