Jump to content


Photo
- - - - -

SAD vs. Kina - dominacija ili propast ekonomije?!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
948 replies to this topic

#46 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 05 June 2009 - 13:58

Vidi, ja sam pomenuo par primera, a ima ih na gomile. Kada sam ga pitao kako Kinez moze da shtedi sa 90$ disposable income mesechno - njegov odgovor je bio "otkud ja znam nisam ja Kinez, takvi su podaci"

Pazi, pitanje je veoma prosto i veoma zayebano u isto vreme, ali se od takvog kalibra koji pisha na americhke ekonomiste ochekuje i vrlo yebitachan odgovor.

Ako tako razgovaramo, u stilu "takvi su podaci" pa nema problema onda: ja kazem GDP/capita u USA je 47 000, a u Kini 6 000 i mi smo automatski zavrshili razgovor, shta tu ima vishe da se razgovara, TAKVI SU PODACI.

#47 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 05 June 2009 - 14:30

Evo kako se krecu prosecne plate i cene u Sangaju najvecem trgovackom centru Kine, koji po nekim procenama ima preko 18 miliona stanovnika.
- godisnja plata od 2500€ do 4500€ (prosecna godisnja plata 2001. bila je oko 1700€);
- stambeni prostor - prodaja oko 1000€ m2, stanovi u najam 300-500€ (ekskluzivne lokacije 1500+), sobe od 80 do 150€ (u odnosu na 2001. cene su skocile nekoliko puta, te godine kuca 120m2 u Sangaju je mogla da se iznajmi za oko 100€);
- strani restorani od 3 do 10€, kineski od 20c do 1€;
- metro 20-30c, bus 20c, taxi oko 1.5€-5km;
- struja - mesecni racun od 15-80€;
- pomoc u kuci 1€/sat;
U kineskim gradovima u unutrasnjosti prosecne plate i cene su mnogo nize.

Edited by Vesko., 05 June 2009 - 14:36.


#48 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 05 June 2009 - 17:24

He-he, Sickness zna da je to samo shminka, odreshila kesu komunistichka partija, da se vide uspesi i radne pobede za turiste i ekskurzije iz unutrashnjosti. Ovako izgleda prava Kina:


nesto poput zg "mamutice"

Posted Image

#49 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 05 June 2009 - 18:02

- godisnja plata od 2500€ do 4500€ (prosecna godisnja plata 2001. bila je oko 1700€);
U kineskim gradovima u unutrasnjosti prosecne plate i cene su mnogo nize.


misliš, mesečna za expats ili su te brojke za lokalce? :ph34r:

Edited by de.jian, 05 June 2009 - 18:02.


#50 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 05 June 2009 - 19:16

Vidi, ja sam pomenuo par primera, a ima ih na gomile. Kada sam ga pitao kako Kinez moze da shtedi sa 90$ disposable income mesechno - njegov odgovor je bio "otkud ja znam nisam ja Kinez, takvi su podaci"

Pazi, pitanje je veoma prosto i veoma zayebano u isto vreme, ali se od takvog kalibra koji pisha na americhke ekonomiste ochekuje i vrlo yebitachan odgovor.

Ako tako razgovaramo, u stilu "takvi su podaci" pa nema problema onda: ja kazem GDP/capita u USA je 47 000, a u Kini 6 000 i mi smo automatski zavrshili razgovor, shta tu ima vishe da se razgovara, TAKVI SU PODACI.


Down, Down - otkucaj npr Saving rates in China, u google, pa vidi tamo, sta ima ja da ti objasnjavam. Dobices gomilu linkova pa lepo procitas.
Koje americke ekonomiste? Pa svi koje ja navodim godinama su amerikanci. Naravno, Bill Gross, koji vodi Fond od skoro T $, ili Sorosh najveci manipulant
valutama, Robertson (ciji negativni komentari znali da obore Dow, toliki mu ugled bio, never wrong Robertson, to mu nadimak bio), Templeton (legenda),
Russell (Dow Theory letter-legenda), Rogers (da, ekscentrik, iz Kurira naravno) masa analiticara, Roach, Schiff, Bonner, Willie, Brown, Ackerman, ma bre gomila, njih...E sad, ako tebi nisu dovoljno dobri, ni te analize Goldmana, CSF Bostona, Morgan Stenley-a i sl, koji drugacije pisu o Kini, ti nadji bolje.
Npr - http://economistsvie...rences_in_.html
http://www.gallup.co...-Even-More.aspx
http://www.neatorama...-and-save-less/
http://money.cnn.com...saving_fortune/
I tako, imas stotinu linkova. Negde pominju i 50%. Happy now?
Nemam ja vremena za natezanje sa tobom. Neke osnovne stvari ti ne kapiras, da spoj Governmenta i krupnog kapitala (sto se desava u Americi sad) nije nista lepo, naprotiv, nadji definiciju sta je to u teoriji. I pod 2, mnogi ovde bi trebali da nauce osnovne norme pristojnog ponasanja, hint, npr - kratka i jednostavna definicija dame i gospodina - da je to ona osoba koji se uvek trudi da se ljudi oko njega ili nje, osecaju prijatno, koliko god je to moguce. Kad neko cita tvoje postove, i izraze u njima, tipa bednici, jadnici, pishanje i sl, oseca se prosto nekako neprijatno, kapiras, dok to cita, cak i ovako virtuelno.
Zesce je gubljenje vremena postao ovaj forum. Vecina i ovde, cak i nakon svega sto se globalno desilo, krize jel, ne kapira ama bas nista. :ph34r: Strava.
Ma u stvari, cool, za ono sto ja treba da unovcim tek, nista bolje. Mali je problem, evo definicije opet, da je glupost izmedju ostalog ne ucenje iz proslosti.
Ali dobro, to each his own. Zao mi je zaista, sto nemam opsesiju Amerike ili Kine, a ni vremena za natezanje ovde. Tamo gde se ja uspesno natezem, mnogo je zanimljivije. Ja cu negde na jesen, da se vratim temi o $, dotad nista spec se nece desiti. Ti Down, prozivaj koliko hoces. I, gledaj da to bude tim prefinjenim Shakespeare-ovim stilom, nemoj da razocaras citaoce slucajno. :)
Peace.

#51 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 05 June 2009 - 19:19

misliš, mesečna za expats ili su te brojke za lokalce? :ph34r:

Za lokalce. Ljudi koji tamo rade iz SAD, EU i Japana imaju vece plate.

#52 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 05 June 2009 - 20:36

Nemam ja vremena za natezanje sa tobom. Neke osnovne stvari ti ne kapiras, da spoj Governmenta i krupnog kapitala (sto se desava u Americi sad) nije nista lepo, naprotiv, nadji definiciju sta je to u teoriji. I pod 2, mnogi ovde bi trebali da nauce osnovne norme pristojnog ponasanja, hint, npr - kratka i jednostavna definicija dame i gospodina - da je to ona osoba koji se uvek trudi da se ljudi oko njega ili nje, osecaju prijatno, koliko god je to moguce. Kad neko cita tvoje postove, i izraze u njima, tipa bednici, jadnici, pishanje i sl, oseca se prosto nekako neprijatno, kapiras, dok to cita, cak i ovako virtuelno.
Zesce je gubljenje vremena postao ovaj forum. Vecina i ovde, cak i nakon svega sto se globalno desilo, krize jel, ne kapira ama bas nista. :ph34r: Strava.
Ma u stvari, cool, za ono sto ja treba da unovcim tek, nista bolje. Mali je problem, evo definicije opet, da je glupost izmedju ostalog ne ucenje iz proslosti.
Ali dobro, to each his own. Zao mi je zaista, sto nemam opsesiju Amerike ili Kine, a ni vremena za natezanje ovde. Tamo gde se ja uspesno natezem, mnogo je zanimljivije. Ja cu negde na jesen, da se vratim temi o $, dotad nista spec se nece desiti. Ti Down, prozivaj koliko hoces. I, gledaj da to bude tim prefinjenim Shakespeare-ovim stilom, nemoj da razocaras citaoce slucajno. :)
Peace.

E, pa ti bi trebalo da razumes coveka. Grad mu je u problemima i covek je malo u strahu. Vidis da je cak postao i levicar...

#53 Kalif

Kalif
  • Members
  • 74 posts

Posted 05 June 2009 - 21:39

Down, Down - otkucaj npr Saving rates in China, u google, pa vidi tamo, sta ima ja da ti objasnjavam. Dobices gomilu linkova pa lepo procitas.
Koje americke ekonomiste? Pa svi koje ja navodim godinama su amerikanci. Naravno, Bill Gross, koji vodi Fond od skoro T $, ili Sorosh najveci manipulant
valutama, Robertson (ciji negativni komentari znali da obore Dow, toliki mu ugled bio, never wrong Robertson, to mu nadimak bio), Templeton (legenda),
Russell (Dow Theory letter-legenda), Rogers (da, ekscentrik, iz Kurira naravno)

masa analiticara, Roach, Schiff, Bonner, Willie, Brown, Ackerman, ma bre gomila, njih...E sad, ako tebi nisu dovoljno dobri, ni te analize Goldmana, CSF Bostona, Morgan Stenley-a i sl, koji drugacije pisu o Kini, ti nadji bolje.


Pozdrav
Ovdje si naveo dvije grupe ljudi: bogate i pametne (to put it simply)...U pravu si da oni to pricaju, ali ne zaboravi da su oni toliko jaki u bilo kojoj valuti da su iznad svega. Dacu ti primjer ovdje vezan za housing ( u bay area koja je pukla 30 - 40% across the board kao sto i treba jer je bio balon postoje mikro-sredine u kojima cijena ide gore usvari lagano. Oni sami kreiraju te sredine. Tu ljudi kupuju kuce za cash, ne mortgage...mislim, sta s tim onda...?)

Jednostavno, htjeli bi i tamo preko bare da budu faraoni, kao sto su i ovdje...nema veze njima ako se dolar sroza...i tada ce imati vise tih srozanih dolara nego 'the guy next door'...pusti me njih i njihovih kompleksa...War. buf. ima unuku koja zivi ovdje u Berkley na 30K godisnje izigravajuci nekog umjetnika...kaze stari geezer "treba svako da se snalazi sam" :) ...pa zasto zivi jebote...

I to kcerka ovog ili onog uci kineski nema veze, to su kurioziteti, niji to njoj potrebno za 'basic survival'

E, sad ovi drugi, schiff, Ack., da to stoji...ALI...ne zaboravi da upravo zbog tog sto Schiff nije bio u pravu (sto se tice 'decoupling') mnogi su pukli koji su ulozili...bio je u pravu za sve ostalo...ali pusti ti sve ostalo ako je neko imao stock po njegovom savjetu...


Zesce je gubljenje vremena postao ovaj forum. Vecina i ovde, cak i nakon svega sto se globalno desilo, krize jel, ne kapira ama bas nista. :ph34r: Strava.
Ma u stvari, cool, za ono sto ja treba da unovcim tek, nista bolje.

Ma ovo je razmjena misljenja...i ti bi se slozio valjda da niko ne treba da uzima tudje sugestije za investovanje....?

Glede zlata: pogledaj grafove 10, 20, 30 godina impresivni ali pogledaj malo dalje i vidjeces uglavnom ravan sa mnogo 'spikes' - jednostavno i tu se mora biti oprezan i znati kad izaci.

Reci mi, onaj ko je kupio zlato 1980 (850)...sta taj sad misli...sta je dobio?

http://goldprice.org...ce-history.html

Vecina nas ovdje i da uzme tvoj savjet nebi mnogo toga uradila...nece tu biti nikakav D-day pa da ces moci preko noci da das otkaz i uzivas do kraja negdje...mislim i ako je ratio 1:10 moras imati i taj pozamasan 1 da bi kad se udeseterostruci bio OK (nadam se da ne mislis da ce zlato ici do 10 000)...

Jednom sam pitao, ali nisam procitao odgovor, jer ja puno ovo ne koristim, sta ako je ovaj 'gold craze' samo posljedica potraznje (za sigurnosti) i samim tim balon u neku ruku...sta ako ode na, sta ja znam 4000, a onda se sroza na 600...pa to je onda isto kao i sve drugo - moras znati kad izaci...

Ja vjerujem da ti mnogo vise o ovom znas, pa napisi sta mislis...

#54 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 05 June 2009 - 22:38

savings rate kineza je zaista impresivna (gotovo 40% bruto produkta 2004e), ali nisam bas siguran da je to najbolji nacin da se vodi ekonomija. to nije samo znak da su kinezi pametniji od svih, vec i znak da se kinezi boje da nece uvek biti po 10% rasta i da ce im zatrebati te pare kad-tad. na drugoj strani, i amerikanci su uvideli da ne moze samo potrosnja i da treba i proizvodnje ali da nesto mora i da se cuva. njihov savings rate je porastao znacajno poslednjih 2 godina.


Posted Image

http://www.bea.gov/briefrm/saving.htm

#55 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 05 June 2009 - 22:57

Nema nishta od globalizacije. Projektant ce izgleda prvi da odustane. Ja vidim neku kontinentalizaciju, shto bi u sluchaju Amerike bilo veoma zgodno. U velikoj prednosti u odnosu na problematichnu i pretrpanu Evro-aziju. Bure baruta.


To bi bilo tacno da Amerika nije puna oruzija. Pa kada se desi neki veci problem (poplava, zemljotres, neredi, nestanak struje) Vlast prvo posalje policiju (a ponekad i nacionalna garda) sa dozvolom da ubije jer odmah pocne puskaranje izmedju komsija. Sta bi se desilo u slucaju totalnog raspada privredno/ekonomskog sistema ne mogu ni da zamislim.

Zato meni Evro-Azija ipak deluje manje explozivnom jer kulutra posedovanja oruzija nije na americkom nivou.

Edited by kirovec, 05 June 2009 - 23:03.


#56 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 05 June 2009 - 23:07

Inace u Kini se najcesce bune poljoprivrednici. Makaze cena ih bukvalno ubijaju. Cesto bude mrtvih u tim protestima/pobunama

Ovde imate video snimak iz 2005 kada je poginulo sest ljudi

http://www.spike.com...rs-riot/2673428

Edited by kirovec, 05 June 2009 - 23:10.


#57 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 05 June 2009 - 23:14

Pa kada se desi neki veci problem (poplava, zemljotres, neredi, nestanak struje) Vlast prvo posalje policiju (a ponekad i nacionalna garda) sa dozvolom da ubije jer odmah pocne puskaranje izmedju komsija.


izvor za ovo?


Zato meni Evro-Azija ipak deluje manje explozivnom jer kulutra posedovanja oruzija nije na americkom nivou.


Inace u Kini se najcesce bune poljoprivrednici. Makaze cena ih bukvalno ubijaju. Cesto bude mrtvih u tim protestima/pobunama


i kako se ovi "cesto mrtvi" na protestima u kini uklapaju u prici o manje ekzplozivnoj evro-aziji? a da ne zaboravimo da se u jednoj evro-aziji nalaze i takva mirna i miroljubiva mesta kao Pakistan, Indija, Bangladesh, Burma, Iran, itd., sve sami fenomeni mirnog zivota bez oruzja.

Edited by Unbeliever, 05 June 2009 - 23:16.


#58 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 05 June 2009 - 23:28

izvor za ovo?


Bilo je par primera. Poslednji je bio tokom poplava u New Orleans-u. Koliko se secam u L.A. su bili neredi gde je poginulo preko sto ljudi u okrsajima (ne secam se koje godine). A bilo je manjih okrsaja izmedju komsija i tokom zemljotresa u L.A. takodje bilo je zanimljivih stvari i tokom nestanka struje u NY.

i kako se ovi "cesto mrtvi" na protestima u kini uklapaju u prici o manje ekzplozivnoj evro-aziji? a da ne zaboravimo da se u jednoj evro-aziji nalaze i takva mirna i miroljubiva mesta kao Pakistan, Indija, Bangladesh, Burma, Iran, itd., sve sami fenomeni mirnog zivota bez oruzja.


Pa sta mislis ti da je lakse kontrolisati? Gradjane koji imaju samo motke i eventualno flase za benzinom ili naoruzane gradjane? Ja sam naveo scenario totalne anarhije. Znatno je lakse kontrolisati masu koja nema oruzije jer kada par njih dobije metak u celo ostali se razidju. Ali kada ta masa ima pistolje, karabine i poluautomatsko oruzije (koje je vrlo lako u domacoj radinosti prepraviti u automatsko) e tu vec imas ogroman problem.

Bas sam pre par dana pricao sa drugom koji je radio u Maimi-ju dve godine. Bogme ono sto mi je napricao uopste ne zvuci dobro. Inace i on je kupio pusku. I to ladno puska iz Crvene Zastave. Platio je valjda 150$.

Edited by kirovec, 05 June 2009 - 23:28.


#59 Kalif

Kalif
  • Members
  • 74 posts

Posted 05 June 2009 - 23:41

savings rate kineza je zaista impresivna (gotovo 40% bruto produkta 2004e), ali nisam bas siguran da je to najbolji nacin da se vodi ekonomija. to nije samo znak da su kinezi pametniji od svih, vec i znak da se kinezi boje da nece uvek biti po 10% rasta i da ce im zatrebati te pare kad-tad. na drugoj strani, i amerikanci su uvideli da ne moze samo potrosnja i da treba i proizvodnje ali da nesto mora i da se cuva. njihov savings rate je porastao znacajno poslednjih 2 godina.


Posted Image

http://www.bea.gov/briefrm/saving.htm



Isto, kljucna rijec ovdje je "disposable income" - u prevodu: kad platis sve racune mjesecno ono sto ti ostane...e, sad u zemljama koje manje zaradjuju (U dolarima)...bez obzira na % stednje, ta suma je mala...iako je zemlja mnogoljudnija...

Iako je to mozda bolje nego rasipnistvo na licnom nivou, za expanziju nije...ako tako stede, razvoj ce ici sporije i onda nista od toga da Kina preuzima vlast u narednih nekoliko godina...

vidjecemo u svakom slucaju...

#60 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 06 June 2009 - 05:21

POjedinice je zaista tesko razumeti : ono sto Daytrader pise, on to cini na mnogo profesionalnijem nivou , premda je bilo jos ljudi na forumu koji su , bez ekonomskog background-a , samo na osnovu zdrave logike, zakljucili da sa globalnom ekonomijom nesto nije u redu , i pisali su o tome . Sada , ako o tome pisem npr. ja, onda sam ja " cobanin budala" nisam ekonomista te - sta ja znam o tome !? Ako pise neko kao Daytrader, onda je on " intelektualno uobrazen" , prepotentan, zlonameran, jer pise negativno o " dokazanim ekonomskim velicinama" . Postoji jedna anegdota koja kaze " da je Tesla poznavao tadasnju fiziku, nikada ne bi otkrio trofaznu struju " !
KOnkretno, ono sto bi svakome neutralnom, objektivnom , trebalo da bude jasno : naduvani balon je naduvani balon i mora kad - tad puci ; U poslednjih 10-ak godina imali smo vec dva slucaja : prvi- tzv. tehnoloski balon iz '99-2000, i drugi vezan za nekretnine. Inace, sto se nekretnina tice rekao bih da su " naduvani balon" svuda a ne samo u Americi . Pogledajmo samo Beograd : pre neki dan sam nasao na netu stan od 120 kv. 350 000 evra ?!
Neko pomenu stednu, zapravo ako Kinezi stede to moze samo biti jedno plus za njihovu ekonomiju. jer, ekonomija ima vise fleksibilnosti. Osnovni princip u kapitalizmu je da novac treba da se " obrce" , teoreticari ce vam izvesti diferencijaknu jednacinu zasto je to dobro, ali neka svako pogleda svoj kucni budzet : da li vam je bolje da na kartici imate dug od jedno 10 000 $ ili je bolje da imate ustedjenih 20-30 000 dolara. I onda kada dodju teski dani ( nezaposlenost npr. ) vi imate fleksibilnost , tj. dovljno vremena da nadjete nesto , da se snalazite, u suprotnom vi ste u problemima.
Druga stvar oko koje se sa daytrader-om slazem, ako su dugovi doveli do problema, kako ce novo zaduzivanje resiti probleme? I do cega ce dovesti spoj krupnog kapitala i Governmenta ?! Nije li to slicno procesima iz 30-tih godina proslog veka?!