Jump to content


Photo
- - - - -

SAD vs. Kina - dominacija ili propast ekonomije?!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
948 replies to this topic

#16 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 04 June 2009 - 16:19

Kad smo vec kod patkometrije...

Kineska armija vs. USA armija:

Youtube Video ->Original Video


Americka armija nema pravo da izlazi ulicama Amerike. te rabote oko pomazenja onih koji su pogodjeni zemljotresima i slicno radi The National Guard. gde si iskopao ovaj video, iz PRC Propaganda kanala?

evo prava kineska armije


Posted Image

#17 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 04 June 2009 - 16:24

Americka armija nema pravo da izlazi ulicama Amerike. te rabote oko pomazenja onih koji su pogodjeni zemljotresima i slicno radi The National Guard. gde si iskopao ovaj video, iz PRC Propaganda kanala?

evo prava kineska armije


Posted Image

Pa to na slikama i jeste nacionalna garda, ali i ona je deo americkih oruzanih snaga. Znam da se radi o propagandi, zanimalo me samo da vidim reakcije ( cak sam i ocekivao ovu poznatu sliku, samo sam mislio da ce DWS da je postavi).

#18 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 04 June 2009 - 16:24

The Limits of a Smaller, Poorer China
Albert Keidel
FINANCIAL TIMES, NOVEMBER 14, 2007


In a little-noticed mid-summer announcement, the Asian Development Bank presented official survey results indicating China's economy is smaller and poorer than established estimates say. The announcement cited the first authoritative measure of China's size using purchasing power parity methods. The results tell us that when the World Bank announces its expected PPP data revisions later this year, China's economy will turn out to be 40 per cent smaller than previously stated.

This more accurate picture of China clarifies why Beijing concentrates so heavily on domestic priorities such as growth, public investment, pollution control and poverty reduction. The number of people in China living below the World Bank's dollar-a-day poverty line is 300m - three times larger than currently estimated.

Why such a large revision in the estimates of China's economic condition? Until recently, China had never participated in the careful price surveys needed to convert accurately its gross domestic product into PPP dollars.

ako neko hoce citati ceo clanak, evo spoiler.

Spoiler! --Click here to view--

http://www.carnegiee...i...ew&id=19709

Edited by Unbeliever, 04 June 2009 - 16:24.


#19 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 04 June 2009 - 16:25

Pa to na slikama i jeste nacionalna garda, ali i ona je deo americkih oruzanih snaga. Znam da se radi o propagandi, zanimalo me samo da vidim reakcije ( cak sam i ocekivao ovu poznatu sliku, samo sam mislio da ce DWS da je postavi).


ova "poznata slika" je slika koja samo pokazuje o kome je rec ovde. nije vazno ko ju je postavio.

#20 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 04 June 2009 - 16:38

Stvarno, u svim ovim postovima nisam video nijedan validan argument o snazi USA, osim trabunjanja tipa: to je najjaca sila, ne mogu oni propasti itd...

A zasto ti je potreban argumen, informisi se sam o tome :
http://en.wikipedia....y_GDP_(nominal)
http://www.doingbusi...conomyRankings/
http://www.weforum.o...eport/index.htm

Pod uslovom ako si religiozan i verujes u nesto onda je to tvoj problem. Zasto bi neko uopste trosio vreme da ti objasnjava, kao detetu, sta je crno a sta je belo...

#21 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 June 2009 - 17:26

Prvo, iako su u Kini na vlasti komunisti oko 80 % privrede je u privatnim rukama. Svi ti radnici na DWTS fotkama rade za multinacionalke , kao sto su radili otpusteni radnici iz Detroita itd. Kina je zbog jevtine radne snage bila " ispustni ventil" svetske ekonomije dugi niz godine ; npr. kvake za vrata od 10 - 50 $ zavisno od modela , Kinezi ih prave za 1 i slovima jedan $ , razlika ide u neciji dzep !
Takodje, mala digresija od tematike,koristim priliku da kao levicar osudim ponasanje S.Koreje - posebno zbog nuklearnh proba, jer nema vece antipropagande komunizma i demokratskog socijalizma od ovoga sto radi Sev. Koreja i " Voljeni Vodja" koji proglasava svog sina za naslednika !?
Zasto ne verujem u ispravnost kapitalistickog sistema : novac predstavlja jedino merilo vrednosti. Vredis onoliko koliki ti je racun u banci. To konkretno znaci da npr. jedan Roman Abramovic vredi vise od svih nas diskutanata ovog foruma zajedno, jer je bogatiji od svih nas zajedno !? Ako neki od vas veruju u tu konstantaciju, ja ne !


Naravno da se ne radi o multinacionalkama vec o malim i srednjim preduzecima chiji su vlasnici Kinezi koji su obichno iz Hong-Konga pa posle pobegnu za Ameriku, Australiju i Kanadu i ne lupetaj vishe.

To ne znachi naravno da multinacionalke ne otpushtaju, ali ne jajare zakidajuci zaradjene plate, naprotiv, chesto daju i neku unapred, to zna svako dete, osim tebe.

Odlichno da si se ogradio od Severne Koreje, bash nam je drago.

Dobio sam "svoj" topik :ph34r: , vracam se "chim prije", shto bi rekao drug tito, nayebali ste.

#22 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 04 June 2009 - 17:34

... ma nema veze, neka pobedi ko je jachi :ph34r:

Edited by misko1, 04 June 2009 - 17:37.


#23 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 04 June 2009 - 18:27

Naravno da se ne radi o multinacionalkama vec o malim i srednjim preduzecima chiji su vlasnici Kinezi koji su obichno iz Hong-Konga pa posle pobegnu za Ameriku, Australiju i Kanadu i ne lupetaj vishe.

To ne znachi naravno da multinacionalke ne otpushtaju, ali ne jajare zakidajuci zaradjene plate, naprotiv, chesto daju i neku unapred, to zna svako dete, osim tebe.

Odlichno da si se ogradio od Severne Koreje, bash nam je drago.

Dobio sam "svoj" topik :ph34r: , vracam se "chim prije", shto bi rekao drug tito, nayebali ste.


To ako je multinacionalka ili " zapadna kompanija" ne znaci automatski da rade sve " posteno" . Naime i oni se priolagodjavaju pravilima igre zemlje domacina:
ako mogu u nekoj zemlji da zakidaju na zaradama, postoji verovatnoca da ce to i pokusati.
ja sam sa tim problemom imao iskustva u nasoj Srbiji , drzavna firma, pa je nas nekolicina tuzila firmu i dobili smo razliku za zarade i to sa kamatom, plus je
poslodavac morao da plati i sudske i advokatske troskove. I to se desilo u korumpiranoj Srbiji.
Dakle, svako mora sam da se izbori za svoja prava, ne poznajem kineske zakone te ne mogu da komentarisem, ali pretpostavljam da neki mehanizmi postoje.

Ono sto me , medjutim zabrinjava, otkuda , odjednom, medijska hajka na Kinu ?! Da li zato sto povlace novac iz Amerike ?!

Edited by eagles, 04 June 2009 - 18:30.


#24 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 04 June 2009 - 18:58

To ako je multinacionalka ili " zapadna kompanija" ne znaci automatski da rade sve " posteno" . Naime i oni se priolagodjavaju pravilima igre zemlje domacina:
ako mogu u nekoj zemlji da zakidaju na zaradama, postoji verovatnoca da ce to i pokusati.
ja sam sa tim problemom imao iskustva u nasoj Srbiji , drzavna firma, pa je nas nekolicina tuzila firmu i dobili smo razliku za zarade i to sa kamatom, plus je
poslodavac morao da plati i sudske i advokatske troskove. I to se desilo u korumpiranoj Srbiji.
Dakle, svako mora sam da se izbori za svoja prava, ne poznajem kineske zakone te ne mogu da komentarisem, ali pretpostavljam da neki mehanizmi postoje.

Ono sto me , medjutim zabrinjava, otkuda , odjednom, medijska hajka na Kinu ?! Da li zato sto povlace novac iz Amerike ?!


Morao bi da se malo informishesh bolje pre nego shto oletish u diskusiju.

Niko ne ochekuje od tebe da poznajesh kineske zakone, ali bi trebalo neshto da prochitash pre nego napishesh da "pretpostavljash da neki mehanizmi postoje".

U tome i jeste suhtina problema - takvi mehanizmi NE POSTOJE.
U jednoj od provincija, koja ima 15 miliona neplacenih radnika ce takav zakon tek da se donese sledece godine i to nakon velikih protesta u kojima je bilo ljudskih zrtava.

Current laws and regulations also do not provide relevant government officials the power to effectively enforce legal judgments against employers found guilty of cheating their migrant worker employees. Government officials can rule in favor of workers’ grievances and instruct their employers to pay owed wages and/or compensation, but do not have the specific legal powers to compel compliance with such judgments. “Labor and social security bureaus don’t have power to enforce the law. They can talk to the [employer], but lack power to order it to pay


Probaj da shvatish da je too jedna veoma haotichna zemlja koja je iz teshkog feudalizma i izolacije skochila u surovu komunistichku diktaturu i da se sada nalazi u nekom stanju za koje se teshko moze utvrditi shta je i nazvati ga nekim imenom.

Da ne pomislish da se radi o nekim neplacenim radnicima koji su prodavali za gazdu na buvljoj pijaci,

radi se o stotinama i hiljadama radnika koji su radili 7 dana nedeljno po 12-14 sati na izgradnji hidroelektrane i slichnim projektima.


Negativna iskustva koja si ti imao sa "multinacionalkama" su moguca iskljuchivo ako oni sklope ugovor sa tvojom kompanijom, a ne zaposljavaju tebe direktno, u tom sluchaju one nemaju nikakvu obavezu prema tebi. One su sigurno platile tvojoj kompaniji, a to shto je tvoja kompanija zavrnula tebe nije vishe njihov problem.

Nema nikakve medijske hajke na Kinu, Prichamo normalno, samo ja sam objektivan i znam o chemu pricham, a ti si poshtovalac lika i dela Mire Markovic, to je jedina razlika.

Najnoviji specijalitet u Kini su masovne tuche izmedju studenata koji su zavrshili fakultete ali ne mogu da nadju adekvatne poslove pa moraju da konkurishu za radna mesta u fabrikama i hiljada seljaka koji napustaju svoja pirinchana polja u potrazi za boiljim zivotom.

Mora da je zanimljivo, studenti protiv seljaka, zamisli u Srbiji da po Beogradu lete shajkache, nije lepa slika. Divlji Istok.

Edited by down with the sickness, 04 June 2009 - 18:58.


#25 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 04 June 2009 - 19:17

Dobro, sta ste zapenili, u cemu je problem, JESTE U KINI SE EKSPLOATISU RADNICI MAXIMALNO.
Sta bezveze otkrivate rupu na saksiji, to znaju i deca...

Nego, problem je sto ce taj sistem pobediti zapadni iz jednostavnog razloga sto zapadni nije konkurentan, jer daje radnicima mnogo vise. Pa onaj sto kupuje robu, mora da placa i zapadnim radnicima, a on to nece, jer naravno hoce da prodje sto jeftinije.

Sta tu nije jasno?
1+1=2 , ili mozda nije?

A pored toga zapad ovim kreditnim ludilom unistava svoju buducnost tj sledece generacije, za razliku od istoka, koji radi za svoju buducnost, i to je ono sto je po meni mnogo postenije i normalnije: stisni se malo sada da bi kasnije ziveo bolje. A ne ovi Ameri, rasirili dupe i sve hoce kroz njega da proteraju...

#26 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 04 June 2009 - 19:42

Dobro, sta ste zapenili, u cemu je problem, JESTE U KINI SE EKSPLOATISU RADNICI MAXIMALNO.
Sta bezveze otkrivate rupu na saksiji, to znaju i deca...

Nego, problem je sto ce taj sistem pobediti zapadni iz jednostavnog razloga sto zapadni nije konkurentan, jer daje radnicima mnogo vise. Pa onaj sto kupuje robu, mora da placa i zapadnim radnicima, a on to nece, jer naravno hoce da prodje sto jeftinije.

Sta tu nije jasno?
1+1=2 , ili mozda nije?

A pored toga zapad ovim kreditnim ludilom unistava svoju buducnost tj sledece generacije, za razliku od istoka, koji radi za svoju buducnost, i to je ono sto je po meni mnogo postenije i normalnije: stisni se malo sada da bi kasnije ziveo bolje. A ne ovi Ameri, rasirili dupe i sve hoce kroz njega da proteraju...

Prvo, da bi ucestvovao na neko svetsko sportsko takmicenje ili ako hoces da se upises na neki bolji univerzitet onda moras da polozis neke kvalifikacione ispite. Ljudi hoce da provere koje su tvoje realne mogucnosti. Da bi prosao kvalifikacioni ispete nije dovoljno uhvatiti se za jedan parametar i doneti neki zakljucak (1+1=2). Shvati da je Zapad pun problema a o Kinezima i da ne pricam. Da bi diskutovao o svemu tome predhodno treba da si upucen u neke stvari ili bar da minimalno poznajes tematiku. E sad, mogao bih da ti postavim hiljadu pitanja o tome kako ce zapad unistiti svoju buducnost. Medjutim, valjda ces shvatiti da nije samo u stiskanju i nadnicenju vec tu postoje razni parametri kao sto je ljudska priroda, ekonomija, politika, organizacija, socijalni odnosi..... Pretpostavi da je zapad dosao do stepena razvoja da oni vise ne mogu da proizvode neke stvarcice a bez toga se ne moze. Za takve stvari postoji Kina, Indija, mozda i Srbija...

#27 Kalif

Kalif
  • Members
  • 74 posts

Posted 04 June 2009 - 20:14

A pored toga zapad ovim kreditnim ludilom unistava svoju buducnost tj sledece generacije, za razliku od istoka, koji radi za svoju buducnost


Ma ne radi istok za nikakvu buducnost, nego prolazi onim kroz sta su zapadne zemlje prosle. Pa da oni mogu da rade istu kreditnu ekspanziju uradili bi je deset puta goru, bilo ko bi to uradio.

ovo sto ti zoves 'kreditno ludilo' je mozda posljedica kamata koje nisu kontrolisane i samim prolaskom vremena kolicina novca koji se duguje premasuje sve. Ali to je dovelo i do razvoja u isto vrijeme. Mozda ce se preci jednog dana sa kamate na equity (to je jedini nacin mislim) I onda ce sve biti OK...

Zapamti, nema nijednog razdoblja u kom je postojao novac (a time i kamata) a da je bilo 'zdravo'. By definition, to je moralo dovesti do ovog, nema US tu glavnu krivicu...

ukini koncept kamate i sve ce se vratiti na normalu (srednji vijek sto se tice napretka)...

#28 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 04 June 2009 - 20:23

Dobro, sta ste zapenili, u cemu je problem, JESTE U KINI SE EKSPLOATISU RADNICI MAXIMALNO.
Sta bezveze otkrivate rupu na saksiji, to znaju i deca...

Nego, problem je sto ce taj sistem pobediti zapadni iz jednostavnog razloga sto zapadni nije konkurentan, jer daje radnicima mnogo vise. Pa onaj sto kupuje robu, mora da placa i zapadnim radnicima, a on to nece, jer naravno hoce da prodje sto jeftinije.

Sta tu nije jasno?
1+1=2 , ili mozda nije?

A pored toga zapad ovim kreditnim ludilom unistava svoju buducnost tj sledece generacije, za razliku od istoka, koji radi za svoju buducnost, i to je ono sto je po meni mnogo postenije i normalnije: stisni se malo sada da bi kasnije ziveo bolje. A ne ovi Ameri, rasirili dupe i sve hoce kroz njega da proteraju...


Pitanje je shta ce biti kad se na luksuz i komociju naviknuti zapadnjaci suoche sa deficitom istog. Istorija nas uchi da su prvi na meti nezadovoljnih masa carevi, kraljevi i ta sorta...

#29 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 04 June 2009 - 21:12

Neko se izgleda boji da bi pad ekonomske moci US proizveo politicko kulturnu dominaciju nekih drugih. Mislim da nema bojazni da Kina "zavlada" svetom sve i da postane najveća svetska ekonomska sila. Prosto nemaju takav mentalni sklop.

Dok je istorija zapadne civilizacije, istorija pljački, krstaških ratova, kolonijalizma i intervencionizma, Kina je kroz celu svoju istoriju gotovo autisticki nezainteresovana za tako nesto iako je uvek imala osvajacke potencijale. Cak i politika prema Tibetu, Hong Kongu, Tajvanu itd. to potvrdjuje.

Vise od jednog veka pre nego sto je sacica konkvistadora pocela da unistava cele civilizacije, kineska trgovacka flota sa brodovima gabarita danasnjih tankera i sa preko 30.000 ljudi krstarila je Indijskim okeanom i Atlantikom i posteno svilom i porculanom placala cak i za zirafe i kamile.

Nadam se samo da danas, sutra armija mladih Kineza iz zapadnih univerziteta pored napredne tehnologije ne ponese sa sabom i nesto zapadnjacke "humanisticke" svesti.

#30 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 04 June 2009 - 21:12

Zapamti, nema nijednog razdoblja u kom je postojao novac (a time i kamata) a da je bilo 'zdravo'.

Kako nema, recimo USA, tj Zapad do 80-ih godina, pre ovog kreditnog ludila, tj pre nego sto su pustili Wall Street i FED sa lanca...

Mozda ce se preci jednog dana sa kamate na equity (to je jedini nacin mislim)

Ne razumem sta mislis pod ovim, jel mozes da objasnis?

Edited by brusli, 04 June 2009 - 21:14.