Jump to content


Photo
- - - - -

Ante Marković - čovek za krizna vremena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#61 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 01 March 2009 - 21:22

Po kom kursu? Posto je vec sredinom godine crno trziste imalo drugaciji kurs od onoga zvanicnog toliko o realnosti takvog kursa.
A jel mozes da mi das kretanje plate u SFRJ jan.-dec. 1990 u dinarima?
Kurs nije uopste realan sto se pokazalo na naveden nacin vec ranije a jos unistavao privredu sto se jasno vidi iz podataka iz tog perioda. Nije to Antina greska, jednostavno preduzeca i samoupravljnje u SFRJ nije moglo da funkcionise niti ce ikada pa kako god to Ante pokusavao da prikaze. Njegova greska je sto sa time nije prekinuo ali ionako su vec bili zaseli nacionalisti na celo zbog gresaka drugova iz ranijeg perioda sto se jasno vidi iz kretanja kursa i zivota u SFRJ 80-tih, bonovi, nestasice, inflacija. No u svakom slucaju njegove reforme su bile delimicno dobre jer je krenuo u otvaranje i rast rezervi ali je imao ocajne rezultete u privredi.

Pa u trenutku kad je uveden bio je realan. Markovićev ekonomski program jedva je dočekan jer je krajem '89 došlo do znatnog povećanja inflacije delom i zbog toga što su mnogi preventivno podizali cene jer je očekivano zamrzavanje cena i plata na šta smo bili do tada naviknuti. Koliko se sećam liberalizaciju i (kvazi)konvertibilnost dinara malo ko je očekivao.

Ne shvatam na šta misliš kada kažeš da je privreda uništavana i da su rezultati (u privredi) bili očajni? Ako misliš na pad proizvodnje to su imale u početku sve zemlje koje su ušle u tranziciju. Mi smo u nju zahvaljujući Markoviću ušli prvi i sa daleko najboljom startnom pozicijom. Ili ti imaš drugi i bolji recept za prelaz iz socijalističke privrede sa društvenim vlasništvom u kapitalističku od liberalizacije i puštanja da loše firme propadaju?

#62 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 01 March 2009 - 22:51

Pa u trenutku kad je uveden bio je realan. Markovićev ekonomski program jedva je dočekan jer je krajem '89 došlo do znatnog povećanja inflacije delom i zbog toga što su mnogi preventivno podizali cene jer je očekivano zamrzavanje cena i plata na šta smo bili do tada naviknuti. Koliko se sećam liberalizaciju i (kvazi)konvertibilnost dinara malo ko je očekivao.

Ne shvatam na šta misliš kada kažeš da je privreda uništavana i da su rezultati (u privredi) bili očajni? Ako misliš na pad proizvodnje to su imale u početku sve zemlje koje su ušle u tranziciju. Mi smo u nju zahvaljujući Markoviću ušli prvi i sa daleko najboljom startnom pozicijom. Ili ti imaš drugi i bolji recept za prelaz iz socijalističke privrede sa društvenim vlasništvom u kapitalističku od liberalizacije i puštanja da loše firme propadaju?


Nije, sto se ubrzo pokazalo na ulici.
A u cemu se videla ta tranzicija u privredi za vreme 1 godine Antinih reformi? Ne pitam za konvertibilnost dinara. Evo ja priznajem ne znam, covek se uci dok je ziv, pa bih voleo da mi objasnis. I nemoj mi pominjati kako nije imao vremena jer je imao vremena za fascinatan pad iste. Pa bih voleo da cujem a sta je to tranzitirao i to sto je tranzitirao koliko je tranzitirao?
A ja cu objansniti kasnije sta je on uradio sa tim kursom privredi a vec i jesam to uradio ali mi nije tesko ponoviti.
Jos nesto ako moze dal imas mesecno kretanje zarada jan-dec. 1990?

Edited by No7, 01 March 2009 - 22:54.


#63 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 02 March 2009 - 10:21

Ti moras da se salis.Pa generalska klika ga je mrzela vise od Milosevica jer je prvi put u istoriji te drzave skresao vojni budzet.


Najgore sto je on, valjda u momentu 'dolaska' ili malo pre toga - u procesu dolaska, vise se ne secam, u jednom momentu imao podrsku Srbije ( ?? ) a nije imao podrsku Hrvatske i Slovenije - jer su oni (kao) ocekivali da se Srbija prva da odbije da ga podrzi sto ona nije uradila... Nemam pojma dal' je ovo tacno ili nije al' je zanimljivo... Posle su valjda svi shvatili da on nikome (od njih) ne odgovara pa se stvar zavrsila kako se zavrsila...

#64 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 03 March 2009 - 12:40

Zelis da nastavim bajku "Ruskinja u Amsterdamu i mali segrt", bolje se primiri jer vidim da si poceo da ponovo divljas a znas da to ne izadje na kraju dobro za tebe.
I to pisem zbog dobrobiti teme.

Koliko se ja secam, na pominjanje TVIK-a bi ti trebalo da se pokrijes usima i zavuces u misju rupu.

#65 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 03 March 2009 - 19:10

Nije, sto se ubrzo pokazalo na ulici.
A u cemu se videla ta tranzicija u privredi za vreme 1 godine Antinih reformi? Ne pitam za konvertibilnost dinara. Evo ja priznajem ne znam, covek se uci dok je ziv, pa bih voleo da mi objasnis. I nemoj mi pominjati kako nije imao vremena jer je imao vremena za fascinatan pad iste. Pa bih voleo da cujem a sta je to tranzitirao i to sto je tranzitirao koliko je tranzitirao?
A ja cu objansniti kasnije sta je on uradio sa tim kursom privredi a vec i jesam to uradio ali mi nije tesko ponoviti.
Jos nesto ako moze dal imas mesecno kretanje zarada jan-dec. 1990?

Septembra meseca još su se mogli zameniti dinari za šilinge u Beču. Jel 8 meseci spada pod "ubrzo"?

Ne mogu sad da se setim svih detalja oko prvog pokušaja tranzicije u komunističkom svetu ali sigurno da nije mogla biti od početka radikalna kao one koje su počele nešto kasnije u drugim socdržavama. I takva kakva je bila izazvala je mnogo otpora kao "skretanje sa puta socijalizma". Uzmi u obzir vreme kada se to dešavalo.

Nemam nikakve podatke o kretanju zarada '90 godine, pišem po sećanju. Od meni bliskih ljudi možda dvoje-troje je dostiglo famoznih 1000DM palte tek negde u jesen. Jedna direktorica OOURa u Fidelinci koja je uvek imala solidne plate i jedan inženjer u Sigmi. Prosek plata u Subotici je bio približan proseku u SFRJ ako se dobro sećam. Stoji da nije baš reprezentativni uzorak.

#66 krova

krova
  • Members
  • 20 posts

Posted 03 March 2009 - 20:11

Za vrijeme vadavine AM se jako dobro zivjelo. Sjecam se Rumuna koji su na svakom cosku prodavali kojesta bas jeftino. Tada sam mislio da je moja zemlja jako dobra.

Danas su Rumuni u EU, a gdje smo mi?

Rat je prestao pa se sad prepucavamo po forumima.

#67 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 20:15

Ne mogu sad da se setim svih detalja oko prvog pokušaja tranzicije u komunističkom svetu


U Madjarskoj su se od 1981. mogla osnivati deonicarska drustva i d.o.o., kao i lokalni tip "radne zajdnice", koji u potpunosti bio privatan biznis. Mnoge od tih sitnih firmica su narasle i postoje i danas, npr. Graphisoft.
Strane kompanije su isto ulagale direktno vec 80-tih (Shell, Citi). 1990 je Madjraski pravni sistem vec bio prakticno u potpunosti "kapitalisticki", do otpilike 92. su se stvorile praktticno sve institucije tipicne za kapitalisticko drustvo. 1990 je privatizacija vec huktala.
Samo radi poredjenja koliko je to bio prvi pokusaj.

#68 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 03 March 2009 - 20:26

U Madjarskoj su se od 1981. mogla osnivati deonicarska drustva i d.o.o., kao i lokalni tip "radne zajdnice", koji u potpunosti bio privatan biznis. Mnoge od tih sitnih firmica su narasle i postoje i danas, npr. Graphisoft.
Strane kompanije su isto ulagale direktno vec 80-tih (Shell, Citi). 1990 je Madjraski pravni sistem vec bio prakticno u potpunosti "kapitalisticki", do otpilike 92. su se stvorile praktticno sve institucije tipicne za kapitalisticko drustvo. 1990 je privatizacija vec huktala.
Samo radi poredjenja koliko je to bio prvi pokusaj.


Evo vidimo dokle su Madjari dosli, u predbankrotno stanje.


Najveca vrijednost bivse drzave je to sto je to bila drzava, a ne banana.

E zato sto nisu mogli da naprave jednu veliku bananu, zapad je odlucio da mu je lakse da napravi 6-7 malih banana.

Ne vjerujem da je u interesu Njemacke da stvori npr jednu jaku Poljsku od 40 miliona ljudi, a i Poljska nema autonomne pokrajine i natezanje sa istim, nego tu koriste druge metode, a za nas je bio osnovni plan stvaranje banana drzavica. BiH cak jos uvijek nije ni drzava u pravom smislu, nego protektorat. Prosto nevjerovatno, odlucili su da priznaju nezavisnu BiH, kojoj jos uvijek ne daju da bude nezavisna.

Tako da je uloga Ante Markovica mozda bila bas da nas lakse rasture, da nam prvo da malo para, pa da onda zatvori pipu, da se lakse sve zakuva. 

#69 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 03 March 2009 - 20:31

Evo vidimo dokle su Madjari dosli, u predbankrotno stanje.


Najveca vrijednost bivse drzave je to sto je to bila drzava, a ne banana.

E zato sto nisu mogli da naprave jednu veliku bananu, zapad je odlucio da mu je lakse da napravi 6-7 malih banana.

Ne vjerujem da je u interesu Njemacke da stvori npr jednu jaku Poljsku od 40 miliona ljudi, a i Poljska nema autonomne pokrajine i natezanje sa istim, nego tu koriste druge metode, a za nas je bio osnovni plan stvaranje banana drzavica. BiH cak jos uvijek nije ni drzava u pravom smislu, nego protektorat. Prosto nevjerovatno, odlucili su da priznaju nezavisnu BiH, kojoj jos uvijek ne daju da bude nezavisna.

Tako da je uloga Ante Markovica mozda bila bas da nas lakse rasture, da nam prvo da malo para, pa da onda zatvori pipu, da se lakse sve zakuva. 



A ti kao ne znas odgovor na to?

bibi

#70 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 03 March 2009 - 20:32

Mladjan Dinkic - 2000. "bela knjiga"
Ono sto je u vreme dok je Ante Markovic bio savezni premijer imalo vrednost dzeparca, danas je plata. Decembra 1990. prosecna zarada na teritoriji Srbije (bez Kosova) iznosila je 752 marke, a decembra prosle godine 87 maraka.

Mladjan Dinkic - 2000. "bela knjiga"
Problem rezima je sto nema od cega da namiri dugove koje je nagomilao, jer je deficit u spoljno-trgovinskoj razmeni hronican, svake godine Miloseviceve vladavine u proseku je bio veci od milijardu dolara. Nevolja plus je sto se struktura robne razmene pogorsala, dok je 1989. izvoz iznosio 4 milijardi $, uvoz 5 milijarde $, a deficit milijardu $, lane (1999.) je deficit od oko 1,3 milijarde napravljen na uvozu od 2,5 i izvozu od 1,3 milijarde dolara.

2007. spoljna trgovina Srbije je izgledala ovako - izvoz 8.8 milijardi $, uvoz 18.5 milijardi $, deficit -9.7 milijardi $
Posted Image

Спољнотрговинска робна размена, јануар 2009.
Извезено је робе у вредности од 483,4 милиона долара, што чини смањење од 30,5% у односу на исти период претходне године, а увезено за 852,8 милиона долара, што је мање за 43,1% у односу на исти период претходне године.


Izvor podataka je Republicki zavod za statistiku, a za prosecnu platu i spoljnu trgovinu 1990. Dinkiceva "bela knjiga".

#71 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 20:33

Evo vidimo dokle su Madjari dosli, u predbankrotno stanje.


Madjarska je ojacala poresku sluzbu u poslednjih par godina i racionalizovala potrosnju na vise podrucja, i dalje to cini. Kako gledam zadnje podatke, izgleda da ce Madjarska moci da kontrolise budzetske rashode i tokom krize. Dakle, tesko da ce bankrotirati. Sada treba da vidimo i ostale koliko ce biti brzi.

#72 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 March 2009 - 20:34

A dje je bolan BIH banana drzava kada su treci proizvodjac aviJonskih motora.

#73 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 20:34

a i Poljska nema autonomne pokrajine


Poljska nema autonomne pokrajine, Poljska ima vojvodine :ph34r:

#74 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 March 2009 - 20:38

http://en.wikipedia....ision_of_Poland

#75 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 03 March 2009 - 20:53

A ti kao ne znas odgovor na to?

bibi

Ko je reko da ne znam odgovor. To priznanje je bila greska.

Madjarska je ojacala poresku sluzbu u poslednjih par godina i racionalizovala potrosnju na vise podrucja, i dalje to cini. Kako gledam zadnje podatke, izgleda da ce Madjarska moci da kontrolise budzetske rashode i tokom krize. Dakle, tesko da ce bankrotirati. Sada treba da vidimo i ostale koliko ce biti brzi.

Ma Madjarska je super.

A dje je bolan BIH banana drzava kada su treci proizvodjac aviJonskih motora.

Da si naucio da citas, manje bi lupetao.