Jump to content


Photo
- - - - -

Ante Marković - čovek za krizna vremena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#31 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 28 February 2009 - 12:07

Može li da se ovo pojasni i dokumentuje (barem sa relevantnim linkom)



Na to sam mislio, a ako Hrvatska u to vrijeme nije uradila ništa slično, ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio.

Ako si ti već prešao na ekavicu... :ph34r:

#32 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 28 February 2009 - 12:17

yossarian ako si "nadrndan" ostavimo pricu za neki sljedeci put ... pa nisam ti ja kriv sto ti zivis u nekom svom "anacionalnom" svijetu
iz kojeg izvlacis zakljucke kako su srpski i hrvatski - nacionalisti .. iza ledja SKOJevcu Anti Markovicu "zabili noz u ledja.


ma koji nacionalisti covjece ... jedini koji su imali vlast u tom trenutku bijahu - komunisti. sto sam sebe lazes?


Uopšte nisam nadrndan, samo mi je ovo tvoje stalno podjebavanje dosadilo.

Ljudi se ne rađaju kao nacionalisti već neki to pod uticajem okoline postaju, a neki ne. Ti pišeš postove kao da je nacionalizam neka fiziološka osobina homo-sapiensa, a ne samo jedna od mnogobrojnih postojećih ideologija, izmišljena tek pre nekih 200 godina... I koja se u razvijenom svetu topi i nestaje, ili se sve više zasniva na državnosti i građanstvu, a ne na "krvnim zrncima"....

Poslednom rečenicom si, inače, potvrdio ono što sam rekao... Ja, koji ne mislim kao ti sam, sa tvoje tačke gledišta, ili "u svom svetu" ili "sam sebe lažem"... :ph34r:

Ja bar ne dovodim u sumnju da li ti zaista veruješ u nacionalizam ili ne.

#33 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 28 February 2009 - 12:31

To što su se neki zadrti nacionalisti kamuflirali kao komunisti da bi došli na vlast je sasvim druga priča.



vidi yossarian, tebi po svemu sudeci nije poznato "tko je upao u monetarni fond" bivse Jugoslavije
to pod jedan a pod dva s ovim gore iz citata upustas se u recenicne sklopove koji ti nisu svojstveni, barem do sad nisu bili.

fali jos jedino da si ustvrdio da se Ante Markovic predstavljao kao komunista a u stvari je bio ubjedjeni maskirani - kapitalista.


yossarian, nitko u jednopartijskom sistemu nije mogao "iza ledja zabiti noz" Anti Markovicu - sem komunista
spram tome ako su tebi npr. slovenski komunisti koji nisu Anti Markovicu dozvolili preuzimanje slovenske granice - nacionalisti
onda ok .. ali tako srocena prica nevodi nikamo.


@o Anti

gospodin/drug Ante na zalost ne sudjeluje u hrvatskoj socijaldemokraciji po ugledu na nekadasnjeg mu ministra vanjskih poslova,
Budimira Loncara i to je zapravo steta.

umjesto toga kao 80desetogodisnjak gradi zgrade po Sarajevu s cime je sam sebe "zacementirao" ..
doduse ja bih mu poslao "uskocki sud" da mu provjeri porijeklo imovine .. sto je dosta tesko i dokazivo
jer novci Jugobanke u Moskvi su nestali 1991 i imao je dovoljno vremena za skrivanje - tragova.
ali da se razumijemo .. podosta "drugova" komunista zajedno s njim su tragove - skrili, nije on jedini.

#34 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 28 February 2009 - 12:34

Na to sam mislio, a ako Hrvatska u to vrijeme nije uradila ništa slično, ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio.

Ako si ti već prešao na ekavicu... :ph34r:


Ja sam Markovića u to vrijeme doživljavao u velikoj mjeri kao izraz onog što je hrvatska komunistička elita nudila kao svoj prijedlog i svoje viđenje što bi to trebala biti Jugoslavija i kako bi ona trebala izgledati.

Na neki način kao neku protutežu i sredinu između tada potpuno oprečnih pozicija srpskih i slovenskih komunista.

Mislim da ga Hrvatska nije minirala dok su na vlasti bili Račan i Ivo Latin. Kad je došao Tuđman na vlast onda se i to promijenilo i Marković više nije uživao podršku Hrvatske. No mislim da se tada Tuđman (kao i u mnogočemu drugom) samo priključio onom što su već Srbija i Slovenija radili (štitili svoje interese i svoju bolju poziciju u neminovnosti kaotičnog raspada bez obzira kako će se to odraziti na druge i time pojačavali neminovnost i kaotičnost tog raspada) a ostali uglavnom nijemo gledali.

Edited by Kresimir, 28 February 2009 - 12:41.


#35 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 28 February 2009 - 13:20

Jebo te, koja panika u "hrvatskim redovima". Zamisli nesreće da se ispistavi da je 90-tih postojao neki komunista, a još Jugosloven, koji se može kategorizirat kao dobar momak. A kad nestane argumenata onda taj nije ni bio komunista nego je bio kapitačlista i još član Udruge.

Vi bre niste na nivou 15-ogodišnjeg deteta, ko sa vama da diskutuje.

Pare su od Jugoslavije ukrali Sloba i Franja, po 4 milijarde. Sledila ih je Slovenija sa 2. Ovde vi to stručno nazivate upad u monetarni sistem.

Da Andruli s pravom ne ukine temu, dodao bih: Liberalizacija stava države prema privatnom sektoru imala je dobre efekre. Mnogo državnih činovnika se tada otisnulo u privatni biznis. To je vremenom moglo značajno da smanju potrošnju i poveća poreske prihode.

Edited by qmedic, 28 February 2009 - 13:28.


#36 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 28 February 2009 - 13:41

Jebo te, koja panika u "hrvatskim redovima".
Zamisli nesreće da se ispistavi da je 90-tih postojao neki komunista, a još Jugosloven, koji se može kategorizirat kao dobar momak.


je kako nije postojao .. nije Ante Markovic bi'ja jedini .. dobar momak.

npr. drug Mika .. Mika Spiljak .. je odmah, s pocetka njegove komunisticke karijere razlucio
zasto se pri otvranju privatne tvrtke pod nedozvoljene djelatnosti nalaze: nafta, oruz'je i lijekovi.

pa se on, da nebi nastala nestasica - samo s tim bavio.
doduse sinu je tih 90setih prepusti naftni bizMis jer .. nije sin koza tj. loza je loza.

A kad nestane argumenata onda taj nije ni bio komunista nego je bio kapitačlista i još član Udruge.


argumenti za sto?

covjek Ante stvarno jest clan Udruge. uostalom nazovi ..
imas telefon http://www.hup.com.hr/ , i provjeri.

nista lakse.

Liberalizacija stava države prema privatnom sektoru imala je dobre efekre.
Mnogo državnih činovnika se tada otisnulo u privatni biznis.



da da, mnoge i mnogo smo voljeli ...

#37 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 28 February 2009 - 14:04

Jebo te, koja panika u "hrvatskim redovima". Zamisli nesreće da se ispistavi da je 90-tih postojao neki komunista, a još Jugosloven, koji se može kategorizirat kao dobar momak. A kad nestane argumenata onda taj nije ni bio komunista nego je bio kapitačlista i još član Udruge.

Vi bre niste na nivou 15-ogodišnjeg deteta, ko sa vama da diskutuje.

Pare su od Jugoslavije ukrali Sloba i Franja, po 4 milijarde. Sledila ih je Slovenija sa 2. Ovde vi to stručno nazivate upad u monetarni sistem.

Da Andruli s pravom ne ukine temu, dodao bih: Liberalizacija stava države prema privatnom sektoru imala je dobre efekre. Mnogo državnih činovnika se tada otisnulo u privatni biznis. To je vremenom moglo značajno da smanju potrošnju i poveća poreske prihode.


U je , qmedic ,ti pa jedan iskreni i ogorčeni Jugosloven. :ph34r: Imao sam malo iskrivljenu sliku ali sad je ok.Šteta što to nije malo više potrajalo pa da znamo izvući pouzdane zaključke.Smatram da mu je namera bila iskrena i da je imao viziju prevladavanja nacionalnih koncepata koji su počeli da se naziru.Kao u pesmi Jadranke Stojaković " sve smo mogli mi...da je duže trajao dan" bad timing ,ali zamalo.

#38 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 February 2009 - 14:39

Pare su od Jugoslavije ukrali Sloba i Franja, po 4 milijarde. Sledila ih je Slovenija sa 2. Ovde vi to stručno nazivate upad u monetarni sistem.


Jel i ovo na tragu izjednačavanja krivnje, jer ako su svi krali onda krađe nije ni bilo - ionako su pare bile "naše" a ne Markovićeve :ph34r:

#39 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 28 February 2009 - 15:15

Jel i ovo na tragu izjednačavanja krivnje, jer ako su svi krali onda krađe nije ni bilo - ionako su pare bile "naše" a ne Markovićeve :)


Markovica su sa podjednakim uzivanjem rusili i Tudjman i Milosevic, u stvari svako ko je bio protiv savezne vlasti. Na taj nacin su mogli kabadahijski da vladaju u svojim gubernijama. Ako je to tebi 'izjednacavanje krivnje' (od cega znam da u Lijepoj Vasoj nema smrtnijeg greha), onda OK. Ali daj onda se izrazi u procentima, ko je koliko vise ili manje, pa da bar znamo s kojih se pozicija ovde prica.
Jbt, nekad stvarno smarate svojom frustracijom. :ph34r:

#40 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 February 2009 - 15:41

Markovica su sa podjednakim uzivanjem rusili i Tudjman i Milosevic, u stvari svako ko je bio protiv savezne vlasti. Na taj nacin su mogli kabadahijski da vladaju u svojim gubernijama. Ako je to tebi 'izjednacavanje krivnje' (od cega znam da u Lijepoj Vasoj nema smrtnijeg greha), onda OK. Ali daj onda se izrazi u procentima, ko je koliko vise ili manje, pa da bar znamo s kojih se pozicija ovde prica.
Jbt, nekad stvarno smarate svojom frustracijom. :)


Ako nisi primetio reč je konkretno o "upadu u platni sistem" SFRJ :ph34r:

Da si pratio linkove koje sam već stavio u vezi toga možda ne bi pitao za procente, a čak si mogao i da pročitaš koji je plan za rešavanje situacije i kakvu je podršku Markoviću ponudio Generalštab i Kadijević :D

Edited by st.anger, 28 February 2009 - 15:42.


#41 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 February 2009 - 16:21

*CroBoy-ac .. mi velimo za ove "nase" danas da su pokrali .. a mos' si mislit rat .. Jugobanka u npr. Rusiji .. onomad.

oyha .. tko je znao koliko tamo ima love? el' misli da "komunista" Markovic nije znao?


Klevećeš.
Evo kako Marković objašnjava svoj poslovni uspeh

Kako ste živjeli po dolasku u Hrvatsku?

- Prvu godinu nisam dobio mirovinu. U ono vrijeme smo vrlo skromno živjeli. Da bih osnovao firmu i nešto započeo, morao sam posuđivati novac. Dogodila se nevjerojatna stvar, teško je povjerovati da je to u životu moguće. Otvorio sam, naime, ured u Grazu i nije mi baš išlo. A onda me u uredu posjetio jedan čovjek i rekao mi: "Zahvaljujući vama, ja sam zaradio velike novce. Budući da znam kako vi nemate ništa, želim vam dati manji dio onog što sam zaradio."

Jeste li ga poznavali?

- Ne. Bio je to ozbiljan, ali meni sasvim nepoznat poslovni čovjek. Rekao je: Ja sam vam donio i evo, poklanjam vam toliko i toliko novca. Kažem: "Žao mi je, ali ja vam to neću moći skoro vratiti." On kaže: "Zar ja tražim da vi to meni vratite?" I s tim sam novcem ja "preživio". Nikad više tog čovjeka nisam vidio....

:ph34r:

#42 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 28 February 2009 - 17:22

Ako nisi primetio reč je konkretno o "upadu u platni sistem" SFRJ :ph34r:

Da si pratio linkove koje sam već stavio u vezi toga možda ne bi pitao za procente, a čak si mogao i da pročitaš koji je plan za rešavanje situacije i kakvu je podršku Markoviću ponudio Generalštab i Kadijević :)


Upad u platni sistem je jedan od incidenata uperenih protiv AM. Bilo ih je vise, i kao sto sam vec rekao, izazivali su ih svi koji su tezili rusenju savezne vlasti. Cuveni sastanak u Karadjordjevu je imao 2 teme: uklanjanje AM i podela Bosne.
Toliko, da ne ulazimo u raspravu oko' izjednacavanja' krivice.

A sto se tice Kadijevica&Co. o njima ne zelim trositi reci. Vojna vrhuska je uvek bila bahata i privilegovana druzina kojoj je jedino bilo vazno kako da sacuva svoj 'revolucionarno-bozanstveni' status. Onome koji im je prvi ponudio takvu mogucnost priklonili su se smesta. Markovicevo iskreno jugoslovenstvo nista im nije znacilo jer najava demokratizacije drzave i privrede za njih je bila najstrasnije zlo.

#43 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 28 February 2009 - 18:08

Ante Marković je, po meni, čovek koji zavređuje duboko poštovanje.

Tragedija je što mu je "prilika" data kasno, neiskreno, i što gotovo da nije imao prijatelja oko sebe. Naročito u republičkim rukovodstvima.

#44 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 28 February 2009 - 18:25

Warren Zimmerman, bivsi ambasador SAD-a u SFRJ, u svojim memoarima pise:

"U uzavrelom kotlu etnickih suparnistava, Jugoslavija je trebala vodju koji bi se nosio sa sve jacom gospodarskom krizom i istodobno pozvati Jugoslovene da ostanu skupa i izgrade demokratsko drustvo. Zacudo, covek koji je imao sve kvalitete postao je novi premijer Jugoslavije u martu 1989. Ante Markovic, covek velikih sposobnosti i odlucnosti, izabran je na to mesto od jugoslovenskog Parlamenta, s mandatom da obuzda ubrzanu inflaciju i uspostavi radikalne privredne reforme.

Milovan Djilas, poznati disident i politicki prorok, nazvao ga je prvim jugoslovenskim modernim drzavnikom. Markovica je bilo nemoguce ne voleti. Zgodan srebrnokosi muskarac u srednjim sezdesetim, zracio je dobrim humorom i uzurbanoscu. Lako se mogao nasmejati - sto nije bila slovenacka, a sasvim sigurno ne jugoslovenska, crta jednog komuniste. Imao je stav onoga koji resava probleme i imao je neizmerno uverenje da moze savladati ono sto se danas opste zove "jugoslovenskom krizom".

Nije to covek malog ega: video se kao mesiju Jugoslavije. Posto je postao jugoslovenskim premijerom, njegov dinamizam i vrhunsko samopouzdanje impresionirali su posetioce sa Zapada. Finansijer filantrop Djordj Soros, ostrouman procenitelj istocnoevropskih politicara, rekao mi je nakon posete Beogradu da je Markovic jedan od najimpresivnijih vodja koje je susreo."


Sjećam se jednog skeča iz Top liste nadrealista kad Nele i Đuro raspravljaju za koga su glasali na prvim izborima.
Obojica tvrde da su glasali za reformiste, a na kraju se ispostavi da su svaki od njih glasali za svoje jer ako ti glasaš za svoje što ne bih i ja za moje!

#45 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 28 February 2009 - 18:33

Jeste li ga poznavali?
- Ne. Bio je to ozbiljan, ali meni sasvim nepoznat poslovni čovjek. Rekao je: Ja sam vam donio i evo, poklanjam vam toliko i toliko novca. Kažem: "Žao mi je, ali ja vam to neću moći skoro vratiti." On kaže: "Zar ja tražim da vi to meni vratite?" I s tim sam novcem ja "preživio". Nikad više tog čovjeka nisam vidio....


a steta .. sto ga nije poznavao, danas kad je prodao zgradu u Sarajevi moga' mu je bar pola vratiti .. :ph34r:

Ante Marković je, po meni, čovek koji zavređuje duboko poštovanje.
Tragedija je što mu je "prilika" data kasno, neiskreno, i što gotovo da nije imao prijatelja oko sebe. Naročito u republičkim rukovodstvima.


tragedija je bila u sistemu .. kako politickom tako i u ekonomskom .. AM je u svemu tomu ispao los stecajni upravitelj i to je sve.
da je SFRJ poslije 2svjetskog postala visestranacka demokratska zemlja AM nakon 55 godina nebi trebao izmisljati "toplu vodu" tj. kapitalizam.

i jos nesto ... onim pokusajem "zauzimanja" slovenske granice tj. carine AM je bio generator rijesavanja problema silom.

da je shvatio svoju poziciju stecajnog upravitelja .. sve je mozda moglo izgledati drugacije .. ako ne za sve a ono bar za
Hrvatsku drzavu i njezinu tranziciju za koju Kresimir tocno primjecuje da je stajala [negdje] izmedju slovenske i srpske opcije.
sto je bila ujedno i moja opcija - konfederalizam do ulaska u EU a nakon toga kako se kome svidja .. zavisno od mogucnosti.
no slovenski komunisti rekose Europa zdaj a srpski .. srpski rekose oyha ...